Acum este Sâm Apr 27, 2024 7:08 pm

Articole Nikonisti.ro

Problema view finder Nikon D90

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Problema view finder Nikon D90

Mesajde gersymann » Vin Mai 06, 2011 8:43 am

Tocmai am observat ca display-ul din partea inferioara a view finderului (linia pe care sunt afisate informatiile legate de expunere, baterie) nu mai afiseara informatiile asa cum trebuie. Asta inseamna ca, caracterele sunt afisate doar pe jumatate, palpaie, chestii de genul asta.


A mai avut cineva aceasta problema ?
gersymann
 
Mesaje: 29
Membru din: Vin Mai 06, 2011 8:20 am
Localitate: Iasi

Re: Problema view finder Nikon D90

Mesajde LiviuP » Vin Mai 06, 2011 8:52 am

Incearca sa incarci complet bateria si sa vezi cum merge atunci.

Daca problema persista service-ul e singura solutie.
Avatar utilizator
LiviuP
 
Mesaje: 1171
Membru din: Lun Aug 30, 2010 9:10 pm

Re: Problema view finder Nikon D90

Mesajde Viorel Iulian » Vin Mai 06, 2011 12:21 pm

Nu mai deschid un alt topic, pentru ca subiectul e asemanator. Mi s-a intamplat un fenomen foarte ciudat. Am deschis aparatul (D300), acum 2 zile, am scos capacul de pe obiectiv si incerc sa vizez. Stupoare...imaginea este una intunecata (neuniform) si difuza, ca si cum s-ar fi interpus ceva pe drumul optic. Am inchis aparatul, scos obiectivul, verificat diafragma, oglinda, totul parea in ordine. Pun obiectivul la loc, aceeasi situatie. La oglinda m-am gandit ca ar fi fost ceva in neregula (insa nu parea a fi intr-o pozitie nefireasca), asa incat am ridicat-o prin live view si dupa coborare a revenit totul la normal. Este gresit a crede ca desi mi se parea in ordine, oglinda sa fi fost cumva intr-un fel miscata (de ce anume?)?!
Cu stima,
Viorel
Avatar utilizator
Viorel Iulian
 
Mesaje: 155
Membru din: Vin Ian 08, 2010 2:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Problema view finder Nikon D90

Mesajde Radu_Grozescu » Vin Mai 06, 2011 1:29 pm

Viorel Iulian scrie:Nu mai deschid un alt topic, pentru ca subiectul e asemanator. Mi s-a intamplat un fenomen foarte ciudat. Am deschis aparatul (D300), acum 2 zile, am scos capacul de pe obiectiv si incerc sa vizez. Stupoare...imaginea este una intunecata (neuniform) si difuza, ca si cum s-ar fi interpus ceva pe drumul optic.



Asa arata cand nu ai baterie in aparat :-) Se poate testa foarte usor.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Problema view finder Nikon D90

Mesajde Viorel Iulian » Vin Mai 06, 2011 1:37 pm

Radu_Grozescu scrie:
Viorel Iulian scrie:Nu mai deschid un alt topic, pentru ca subiectul e asemanator. Mi s-a intamplat un fenomen foarte ciudat. Am deschis aparatul (D300), acum 2 zile, am scos capacul de pe obiectiv si incerc sa vizez. Stupoare...imaginea este una intunecata (neuniform) si difuza, ca si cum s-ar fi interpus ceva pe drumul optic.



Asa arata cand nu ai baterie in aparat :-) Se poate testa foarte usor.


In momentul cu pricina aveam doua aproape full. Sa se fi miscat amandoua in acelasi timp, ori pe undeva pe circuit sa fi fost vreo intrerupere?! Verific si revin.
Cu stima,
Viorel
Avatar utilizator
Viorel Iulian
 
Mesaje: 155
Membru din: Vin Ian 08, 2010 2:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Problema view finder Nikon D90

Mesajde Radu_Grozescu » Vin Mai 06, 2011 1:48 pm

Viorel Iulian scrie:In momentul cu pricina aveam doua aproape full. Sa se fi miscat amandoua in acelasi timp, ori pe undeva pe circuit sa fi fost vreo intrerupere?! Verific si revin.


Poate s-a miscat grip-ul. E original ?
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Problema view finder Nikon D90

Mesajde Viorel Iulian » Vin Mai 06, 2011 2:02 pm

Radu_Grozescu scrie:
Viorel Iulian scrie:In momentul cu pricina aveam doua aproape full. Sa se fi miscat amandoua in acelasi timp, ori pe undeva pe circuit sa fi fost vreo intrerupere?! Verific si revin.


Poate s-a miscat grip-ul. E original ?


Da.
Cu stima,
Viorel
Avatar utilizator
Viorel Iulian
 
Mesaje: 155
Membru din: Vin Ian 08, 2010 2:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Problema view finder Nikon D90

Mesajde Viorel Iulian » Vin Mai 06, 2011 3:37 pm

Poate nu m-am facut inteles foarte bine din descrierea problemei, insa aparatul era operabil in momentul cu pricina (am putut schimba anumiti parametri), deci nu poate fi o problema din cauza bateriei. Insa voi incerca sa simulez lipsa bateriei.
Cu stima,
Viorel
Avatar utilizator
Viorel Iulian
 
Mesaje: 155
Membru din: Vin Ian 08, 2010 2:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Problema view finder Nikon D90

Mesajde Viorel Iulian » Sâm Mai 07, 2011 8:59 am

Am incercat situatia recomandata de d-ul Grozescu, insa imaginea, desi intunecata, este una uniforma, ceea ce nu s-a intamplat in cazul meu, cand pentru a incerca sa disting ceva a trebuit sa ma uit mai mult in partea de jos a vizorului.
Cu stima,
Viorel
Avatar utilizator
Viorel Iulian
 
Mesaje: 155
Membru din: Vin Ian 08, 2010 2:36 pm
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 41 vizitatori

cron