Acum este Vin Mar 29, 2024 12:12 pm

Articole Nikonisti.ro

Nikon D40

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: Nikon D40

Mesajde TocuMarian » Mar Mar 10, 2009 1:44 pm

o sa incerc sa fac cu si fara filtru ca acum chiar sunt curios :)
Marian
"Whose motorcycle is this?
It's a chopper, baby.
Whose chopper is this?
Zed's.
Who's Zed?
Zed's dead, baby, Zed's dead."
Avatar utilizator
TocuMarian
 
Mesaje: 59
Membru din: Sâm Feb 07, 2009 12:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon D40

Mesajde sorinls » Mar Mar 10, 2009 1:52 pm

eu n-am d40 insa nu cred ca e prea diferit de alte nikon.
adica albul probabil e f bun pe auto in lumina naturala si de blitz. la alte surse ex. bec incandescent sau neoane banuiesc ca pe auto greseste. pentru asta exista preseturi si kelvin. daca nimic nu merge atunci ar trebui calibrat manual.

insa nu mi se pare absolut necesar sa fie perfect, mai ales la oameni. WB trebuie sa fie potrivit situatiei, nu corect matematic.
Avatar utilizator
sorinls
 
Mesaje: 95
Membru din: Mie Feb 11, 2009 11:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon D40

Mesajde Cosmin Gheorghita » Mar Mar 10, 2009 2:02 pm

TocuMarian scrie:o sa incerc sa fac cu si fara filtru ca acum chiar sunt curios :)
Marian

Cel mai probabil ca-ti vor iesi foarte asemanatoare, poate chiar identice la prima vedere. Ar trebui sa fie o diferenta nesemnificativa. Sa ne spui si noua ce-ai facut te rog :)
Renault Laguna 1.9 Dci Grandtour rulz:)
Avatar utilizator
Cosmin Gheorghita
 
Mesaje: 334
Membru din: Vin Ian 16, 2009 5:53 pm
Localitate: Galaţi-Tg.Mureş

Re: Nikon D40

Mesajde Cosmin Gheorghita » Mar Mar 10, 2009 2:06 pm

sorinls scrie:insa nu mi se pare absolut necesar sa fie perfect, mai ales la oameni. WB trebuie sa fie potrivit situatiei, nu corect matematic.

Foarte frumos spus. Scurt si la subiect. :)
Sunt anumite cazuri cand balansul de alb trebuie sa fie facut riguros, dar ceea ce zici tu acolo e de bun simt si bine zis altfel. :)
Totuşi, întrebarea originală era cum se face corect WB, nu cum se face după ureche... Depinde de ce vrei să faci, câteodată merge şi cu ambalaje alimentare dacă te satisface rezultatul ( după cum am văzut pe alt thread), dar sincer, nu mă prea văd pe mine scoţând capacul de iaurt din geantă. Dacă făceam treaba asta la muncă, zburam instant. A doua zi eram pe avion.
Ultima oară modificat de Cosmin Gheorghita pe Mie Mar 11, 2009 8:12 am, modificat 1 dată în total.
Renault Laguna 1.9 Dci Grandtour rulz:)
Avatar utilizator
Cosmin Gheorghita
 
Mesaje: 334
Membru din: Vin Ian 16, 2009 5:53 pm
Localitate: Galaţi-Tg.Mureş

Re: Nikon D40

Mesajde nikonians_ro » Mar Mar 10, 2009 2:50 pm

Ciudat ca toata lumea vrea sa stie cum se poate face corect o expunere, reglarea balansului de alb, cand defapt, daca ne uitam la cele mai reusite fotografii observam folosirea sub/supra expunerii ( inclusiv a blitului ) , cat despre balansul de alb oricum este setat numai cum trebuie NU.
Veti spune: Pai ca sa faci setarile astea, tre sa sti ce inseamna 0 ( zero ) pentru ca ulterior sa alterezi dupa bunul simt artistic.
Corect. Dar nu asta e finalitatea.
nikonians_ro
 
Mesaje: 159
Membru din: Mar Feb 03, 2009 3:10 pm

Re: Nikon D40

Mesajde TocuMarian » Mie Mar 11, 2009 11:07 am

cosminphotog scrie:
TocuMarian scrie:o sa incerc sa fac cu si fara filtru ca acum chiar sunt curios :)
Marian

Cel mai probabil ca-ti vor iesi foarte asemanatoare, poate chiar identice la prima vedere. Ar trebui sa fie o diferenta nesemnificativa. Sa ne spui si noua ce-ai facut te rog :)


Intradevar foarte apropiate rezultatele (putin mai luminoasa poza facuta cu balansul de alb setata fara filtru, dar foarte putin). Nu are rost sa pun pozele avand in vedere ca testul nu a fost unul riguros :) : cu o foaie alba facut balansul de alb, lumina incandescenta (nimic deosebit), etc...
"Whose motorcycle is this?
It's a chopper, baby.
Whose chopper is this?
Zed's.
Who's Zed?
Zed's dead, baby, Zed's dead."
Avatar utilizator
TocuMarian
 
Mesaje: 59
Membru din: Sâm Feb 07, 2009 12:36 pm
Localitate: Bucuresti

intrebare despre focalizarea manuala

Mesajde calul_troian » Lun Mar 16, 2009 2:22 pm

salut, am si eu o intrebare (de incepator): din greseala am rotit inelul de focalizare al obiectivului fara ca acesta sa fie setat pe Manual (obiectivul ofera selectie A/M), si fara ca Focus Mode sa fie selectat pe MF. oricum, voi evita sa se mai intample. am inteles ca este ok sa faci asta doar cu obiective AF-USM. al meu e cel din kitul D40. dar obiectivul avand autofocus, este posibil ca aceasta sa-l fi afectat?
totusi, am vazut ca Focus Mode poate fi selectat pe MF si in alte moduri decat Manual, inclusiv in Auto. deci, ma poate lamuri cineva, daca selectez MF si M pe obiectiv, este suficient ca sa pot folosi inelul de focalizare de pe obiectiv? fara ca aparatul sa fie pe modul Manual?
multumesc. sorry daca pt unii pare o banalitate. :oops:
calul_troian
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Mar 16, 2009 2:01 pm

Re: intrebare despre focalizarea manuala

Mesajde Dan Pop » Lun Mar 16, 2009 2:33 pm

calul_troian scrie:deci, ma poate lamuri cineva, daca selectez MF si M pe obiectiv, este suficient ca sa pot folosi inelul de focalizare de pe obiectiv? fara ca aparatul sa fie pe modul Manual?

Este suficient sa treci obiectivul pe modul manual (selectorul pe pozitia M) pentru a putea focaliza manual. Totul e ca data viitoare sa-ti mai amintesti ca l-ai setat pe manual si sa nu te miri de ce nu mai focalizeaza automat. Din acest motiv, consider ca e preferabil sa faci setarea respectiva din aparat si sa tii obiectivul permanent pe modul A.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon D40

Mesajde Valentin » Lun Mar 16, 2009 3:47 pm

Recomandat este sa stezi de pe obiectiv si la autofocus si la VR (daca este) si nu din aparat.
Daca obiectivul face singur autofocus, inseamna ca nu s-a stricat nimic. Nu cred ca sunt facute sa se strice asa usor.
Valentin
 
Mesaje: 49
Membru din: Mie Mar 04, 2009 7:03 pm
Localitate: Iasi

Re: Nikon D40

Mesajde catalin205 » Lun Iun 08, 2009 11:42 pm

la d40/x si D60 trebuie neaparat sa Folosesti obiective cu AF-S adika au motorash servo inaintru care controleaza autofocusul, sincer nu cred c vrei sa reglezi focusul manual de fiecare data mai ales la evenimente
aparatele mai sus mentionate nu au motorash in body ci se folosesc de contacte electronice pentru a controla servo din obiectiv
Nikon D90 18-55mm VR, 55-200 VR si 50 1.8 http://www.sedatedmedia.ro
Avatar utilizator
catalin205
 
Mesaje: 62
Membru din: Lun Iun 08, 2009 10:56 pm
Localitate: Baia Mare

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori