Acum este Joi Mar 28, 2024 4:53 pm

Articole Nikonisti.ro

Nikon D40

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: intrebare despre focalizarea manuala

Mesajde michi » Mar Iun 09, 2009 6:40 am

Dan Pop scrie: Din acest motiv, consider ca e preferabil sa faci setarea respectiva din aparat si sa tii obiectivul permanent pe modul A.


Buna ziua domnule Dan Pop,
Eu pina acum am folosit numai selectorul care se gaseste pe obiectiv.
Ceea ce ma nemultumeste este ca inelul de focus, in aceasta situatie, se roteste foarte usor si nu ofera un control prea bun asupra zonei de focus. Pe d'oparte logic, pentru ca este decuplat mecanic servomecanismul de focus, inelul de focus raminind "liber".
Daca se foloseste setarea pe AF/MF din aparat rezistenta la rotatie a inelului de focus va fi mai mare??
Nu afecteaza asta servomecanismul?? Pentru ca in aceasta situatie presupun ca "semnalul" de AF din body nu mai este transmis la obiectiv, dar mecanic servomecanismul ramane cuplat.
In cazul meu vorbesc despre "obiectivul de serie", si anume, AF-S NIKKOR 18-55mm 1:3.5-5.6 G ED
Va multumesc anticipat pentru raspuns
Imagine
flickr - my photostream
michi
 
Mesaje: 71
Membru din: Vin Apr 24, 2009 2:03 pm
Localitate: pitesti

Re: intrebare despre focalizarea manuala

Mesajde Dan Pop » Vin Iun 12, 2009 11:50 am

michi scrie:Daca se foloseste setarea pe AF/MF din aparat rezistenta la rotatie a inelului de focus va fi mai mare??
Nu afecteaza asta servomecanismul?? Pentru ca in aceasta situatie presupun ca "semnalul" de AF din body nu mai este transmis la obiectiv, dar mecanic servomecanismul ramane cuplat.
In cazul meu vorbesc despre "obiectivul de serie", si anume, AF-S NIKKOR 18-55mm 1:3.5-5.6 G ED

Mi-e teama ca nu pot raspunde la nici una din aceste intrebari, pentru ca toate obiectivele mele AF-S permit interventiala manuala peste focalizarea automata, deci sint construite altfel decit obiectivele entry level motorizate. In cazul meu, nu se simte nici o diferenta la rezistenta opusa de inelul de focalizare la trecerea de pe modul M/A pe M sau invers.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon D40

Mesajde Sajuuk » Vin Iun 12, 2009 2:44 pm

Vin cu o mica mare problema.

In ultimele doua zile am remarcat ca am o foarte mare problema cu praful care imi apare pe imagini si la F3.5 :!: :?: :cry: . Problema mea acum este curatarea aparatului.
Ce nu stiu eu este cand au cei de la Service SKIN programul si cam cat dureaza curatarea suprafetelor optice. Stiu ca este 100 ron curatarea tuturor suprafetelor optice... dar nu prea am de ales... nu ma pricep sa curat senzorul cu spatule [nici nu am asa ceva]... :cry:.
Stie cineva programul service-ului ? Sau ma puteti sfatui ce sa fac ?

Andrei
Imagine
Imagine
Imagine
Nikon D40 + AF-s Nikkor DX 18-55mm f/3.5-5.6 + Nikkor AF 50mm f/1.8D
Si-am rasarit si pe deviantart.com :D
Avatar utilizator
Sajuuk
 
Mesaje: 270
Membru din: Dum Ian 25, 2009 6:25 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon D40

Mesajde Catalin M » Vin Iun 12, 2009 3:39 pm

Incepe prin a le da un telefon la numarul 0213134566.
Nikon D7000, Nikkor 18-105mm, Nikkor 18-55mm VR, Blitz Nikon SB-700, Trepied Velbon ULTRA REXi L, Geanta Manfrotto Vivace 30BB
Avatar utilizator
Catalin M
 
Mesaje: 218
Membru din: Mar Feb 17, 2009 2:25 pm

Re: Nikon D40

Mesajde Sajuuk » Vin Iun 12, 2009 7:15 pm

Multumesc pentru raspunsul prompt. Am sa le dau un telefon sa vad cand pot sa merg la ei.

Andrei
Imagine
Imagine
Imagine
Nikon D40 + AF-s Nikkor DX 18-55mm f/3.5-5.6 + Nikkor AF 50mm f/1.8D
Si-am rasarit si pe deviantart.com :D
Avatar utilizator
Sajuuk
 
Mesaje: 270
Membru din: Dum Ian 25, 2009 6:25 pm
Localitate: Bucuresti

Anterior

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori

cron