Acum este Vin Mar 29, 2024 8:16 am

Articole Nikonisti.ro

D3x

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

D3x

Mesajde Dinu Lazar » Mie Feb 11, 2009 11:27 pm

De o saptamina si ceva, utilizez de zor un D3x - cine este interesat de orice aspect legat de acest aparat poate sa intrebe aici, si o sa raspund cit se poate.
you pay what you get
Avatar utilizator
Dinu Lazar
 
Mesaje: 368
Membru din: Lun Feb 02, 2009 2:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: D3x

Mesajde soulwise » Joi Feb 12, 2009 11:52 pm

Pe mine ma intereseaza cateva aspecte :

1. De unde l-ai cumparat , la ce tip de fotografie crezi ca se preteaza cel mai bine .
2. Daca poti posteaza te rog o fotografie facuta seara fara blitz

Multumesc .
D90+ Grip / 50mm f/1.8D + 16-85 VR +70-300 VR / 2 x SB 600 + softbox & stand / Trepied & Rucsac
[size=85]http://www.flickr.com/photos/soulwise/
Avatar utilizator
soulwise
 
Mesaje: 343
Membru din: Mar Feb 10, 2009 11:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: D3x

Mesajde Dinu Lazar » Vin Feb 13, 2009 10:10 pm

soulwise scrie:1. De unde l-ai cumparat , la ce tip de fotografie crezi ca se preteaza cel mai bine .
2. Daca poti posteaza te rog o fotografie facuta seara fara blitz
.

L-am cumparat de la Fotohoby - magazinul foto din centrul Bucurestiului, link magazin online - de acolo cumpar cam tot ce este de foto, de mult timp.
Din punctul meu de vedere se preteaza la orice tip de fotografie profesionala; si la lucrul in studio, si la reportaj greu, si la fotografii la lumina existenta, pina la 3200 Iso inclusiv. La sensibilitate mica are o incredibila calitate a detaliilor din negru si din alburi si - pentru ca am de un an si un Canon D1s Mk3 - pot spune ca la 200 ISO acolo unde la Canon se vede zgomotul, in umbrele profunde prelucrate, la D3x nu se vede nici un zgomot, nici pe print nici pe ecran, pina la 400 Iso.
Fatza de Canon 5D Mk2, la lucrul la sensibilitati mari, Canonul favorizeaza procesarea zgomotului si Nikon favorizeaza detaliile - de aici o falsa impresie ca la 5D Mk2 imaginea e mai curata - este, dar si mai lipsita de detalii.
Iar comparind direct o imagine facuta cu D1s Mk3 si una cu D3x, invingatorul, de departe, este D3x.
Citeva imagini se vor vedea intr-un interviu care va apare curind la nikonisti.ro
you pay what you get
Avatar utilizator
Dinu Lazar
 
Mesaje: 368
Membru din: Lun Feb 02, 2009 2:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: D3x

Mesajde 70-200mm » Mar Feb 17, 2009 12:51 am

Nu sunt utilizator de d3x, insa am vazut pe net o imagine trasa cu d3x la ISO 6400 si alta trasa cu d3 tot la ISO 6400.
Rezultatul? d3x zgomot la greu, d3 impecabil. Avand in vedere diferenta de pret am ramas masca....
Este ceva ce imi scapa?
Avatar utilizator
70-200mm
 
Mesaje: 51
Membru din: Mar Feb 03, 2009 3:13 pm
Localitate: Galati, Romania

Re: D3x

Mesajde Dinu Lazar » Mar Feb 17, 2009 1:05 am

70-200mm scrie:Nu sunt utilizator de d3x, insa am vazut pe net o imagine trasa cu d3x la ISO 6400 si alta trasa cu d3 tot la ISO 6400.
Rezultatul? d3x zgomot la greu, d3 impecabil. Avand in vedere diferenta de pret am ramas masca....
Este ceva ce imi scapa?


Sunt doua aparate diferite, care se adreseaza unor game diferite de utilizatori.

Nici un aparat din lume nu este universal si nici nu poate fi.

D3 este un exceptional aparat pentru sport, pentru rafale, pentru lucrul la lumina putina, la lumina ambianta, pentru reportajul greu, pentru tot ce inseamna imagine de calitate in conditii dificile de lumina; D3x este un aparat care se adreseaza celor care au nevoie de inalta definitie, care doresc imagini de cea mai inalta latitudine de expunere, care au nevoie de fotografie care sa se poata mari mult fara nici un compromis; nu e un aparat pentru reportaj la lumina putina sau pentru rafale rapide - imaginile sunt pur si simplu prea mari, un nef necomprimat la 14 biti este peste 50 de Mb.

Cit despre granulatie... este intotdeauna mult mai vizibila daca o vizualizam pe monitor la 1:1 decit daca imprimam o fotografie. Ori eu printez pozele, nu le dau la client sa le vada la 1;1...

Am facut ieri citeva imagini Cu D3x la 3200 Iso la format 40x60 cm si sunt absolut impecabile, incredibile - granulatia este foarte mica, definitia este la ea acasa, pe scurt : imagini foarte bune chiar la o sensibilitate la care teoretic D3x nu e la el acasa, comparat cu D3.

Este un site care merita studiat: http://www.dxomark.com/index.php/eng/Dx ... -Nikon-D3X
you pay what you get
Avatar utilizator
Dinu Lazar
 
Mesaje: 368
Membru din: Lun Feb 02, 2009 2:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: D3x

Mesajde 70-200mm » Mar Feb 17, 2009 11:57 am

Multumesc pentru raspuns. Acu' m-am lamurit. :)
Avatar utilizator
70-200mm
 
Mesaje: 51
Membru din: Mar Feb 03, 2009 3:13 pm
Localitate: Galati, Romania

Re: D3x

Mesajde Dinu Lazar » Vin Feb 20, 2009 9:58 am

Domnul Bogdan Panait, unul dintre cei mai mari peisagisti de la noi, m-a tras de mineca - a aparut asteptatul test al D3x de la dpreview -http://www.dpreview.com/news/0902/09021902nikond3xreview.asp
Acolo la final sunt citeva fraze cheie, pe care le puteti citi si pe blogul meu. Va las placerea sa le descoperiti in testul amanuntit in original.
you pay what you get
Avatar utilizator
Dinu Lazar
 
Mesaje: 368
Membru din: Lun Feb 02, 2009 2:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: D3x

Mesajde valentin TULEA » Dum Mar 29, 2009 11:57 pm

Am sa povestesc o intimplare legata de D3x. Am fost utilizator de D1X, D2xs si am asteptat sa apara D3x, pentru ca achizitionarea unui Canon 1Ds Mark III ar fi fost, din punctul meu de vedere, o tradare a unui brand cu care nu am avut probleme. Dupa aparitie dilemele s-au multiplicat: este necesara achizitionarea lui? Pasiunea si un mini "test drive" la SKIN au decis: DA! B&H sau Romania? Scorul era de 1-1 : D1x a fost luat din SUA pentru ca era unica solutie, D2xs a fost luat de la F64 si ca o revansa pentru toate emotiile traite atunci cind asteptam TAROM-ul de New York . Discount-ul oferit de card-ul de fidelitate F64 si probabil aroganta explicabila de a comanda acest "Mercedes" fabricat de Nikon in vazul "concurentei", garantia oferita de SKIN in Romania au fost motive puternice pentru a achizitiona D3X-ul de la F64. L-am testat acasa in liniste, savurind fiecare moment de la deschiderea cutiei pina la salvarea imaginilor in calculator. Numai ca am observat un pixel defect pe matricea aparatului, defect care implicit altera imaginile mele. Drumul spre F64 a fost impanat de toate experientele neplacute traite, legate de comertul din Romania in asemenea momente. Si acum vine surpriza placuta:
dupa constatarea defectului aparatul meu a fost inlocuit!!! Morala: GARANTIA SI SERVICE-ul sunt vitale in asemenea momente! Iar F64 m-a cistigat pe viata de client! ;)
valentin TULEA
 
Mesaje: 7
Membru din: Sâm Mar 28, 2009 5:39 pm

Re: D3x

Mesajde Dinu Lazar » Vin Apr 03, 2009 12:30 am

Foarte interesant. Cum se manifesta defectul? Pixel alb, colorat, negru?
you pay what you get
Avatar utilizator
Dinu Lazar
 
Mesaje: 368
Membru din: Lun Feb 02, 2009 2:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: D3x

Mesajde Dinu Lazar » Joi Apr 09, 2009 11:49 pm

Imagini facute la inalta sensibilitate la mitingul de solidaritate cu Moldova - aparatul se descurca bine, zic eu. Nu ca D3 dar oricum imaginle sunt folosibile... chiar foarte folosibile: http://www.fotografu.ro/0309
you pay what you get
Avatar utilizator
Dinu Lazar
 
Mesaje: 368
Membru din: Lun Feb 02, 2009 2:07 pm
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori

cron