Acum este Mar Apr 16, 2024 11:59 pm

Articole Nikonisti.ro

D3x

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: D3x

Mesajde claudiuo » Vin Apr 10, 2009 9:48 am

Cred ca foarte interesant e ca se pun intrebari gen ”De unde l-ai cumparat ” (de parca ar reprezenta importanta vs performantele aparatului) ca domnul Lazar sa dea numele unui site la care este partener ca apoi 2 posturi mai jos cineva sa elogieze o alta firma de pe la noi. Chiar nu se poate fara domnilor? Sa patram totusi discutiile libere de reclama gratuita. Eu inteleg ca prezenta unora pe forum e din cauza marketingului unor branduri dar totusi ..keep it fair.
Din punctul meu de vedere nu poti spune ca ai vazut un lucru pana nu l-ai fotografiat (Emile Zola)
Nikon D60 DoubleKit
claudiuo
 
Mesaje: 46
Membru din: Lun Apr 06, 2009 10:11 am

Re: D3x

Mesajde cosminprund » Vin Apr 10, 2009 10:17 am

Respingerea totala a reclamelor poate face la fel de mult rau ca si reclama exagerata. Nu strica din cind in cind cite o referinta de acest gen, si nu poti sti cum arăta piata la data la care a fost pusa intrebarea. Cine stie, poate atunci nu era in oferta, sau nu era in stoc, la majoritatea magazinelor.
Cosmin Prund,
Nikon DX body + obiective si alte accesorii

http://www.flickr.com/photos/cosminprund/
cosminprund
 
Mesaje: 342
Membru din: Mie Mar 11, 2009 1:59 pm
Localitate: Sibiu

Re: D3x

Mesajde Radu_Grozescu » Vin Apr 10, 2009 10:50 am

claudiuo scrie:Cred ca foarte interesant e ca se pun intrebari gen ”De unde l-ai cumparat ” (de parca ar reprezenta importanta vs performantele aparatului)


Avand in vedere multiplele discutii despre cumpararea de aparatura din SUA datorita diferentei de pret, intrebarea despre unde a fost cumparat a fost foarte pertinenta, mai ales avand in vedere pretul achizitiei.

A doua povestire este de asemenea foarte interesanta si sa stiti ca nu sunt multe locuri in care sa se schimbe un produs de o asemenea valoare fara nesfarsite drumuri la service, aprobari, discutii, etc.

Avand in vedere ca in aceasta discutie au fost pomenite principalele magazine foto din Bucuresti, propun sa consideram meci egal :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: D3x

Mesajde Dinu Lazar » Vin Apr 10, 2009 9:39 pm

Nu as mai fi deranjat lumea, dar zice cineva
Lazar sa dea numele unui site la care este partener


Problema e ca singurul sit unde sunt partener e al meu, sau blogu` meu, si nu sunt partener nicaieri, cel putin pina acum. Ca sa precizam treaba.
you pay what you get
Avatar utilizator
Dinu Lazar
 
Mesaje: 368
Membru din: Lun Feb 02, 2009 2:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: D3x

Mesajde valentin TULEA » Sâm Apr 11, 2009 12:26 am

Eu cred ca sunt autorul povestirii legate de schimbarea unui D3x. Imi pare rau ca povestirea mea a fost privita ca o reclama facuta unui magazin. Daca as avea ceva de castigat, pentru cei interesati as fi putut trimite documente, astfel incat sa certific aceasta intamplare. A fost surprinzator din toate punctele de vedere : nu credeam ca un D3x poate avea probleme si a fost prima experienta fericita legata de comertul din Romania in asemenea imprejurari.
De fapt, ceea ce am vrut sa transmit era ceva foarte simplu: sa ne bucuram ca vedem pe soseaua Nordului un banner cu NIKON si sa profitam. Care este exact magazinul, depinde de noi si bineinteles de experientele proprii. Nu vreau sa par deplasat dar cred ca, nu toate lucrurile se trateaza si se desfasoara obligatoriu in pro sau anti ceva. Si sincer cred ca, utilizarea acestui forum poate duce la un schimb de informatii intre utilizatorii de Nikon benefic pentru toata lumea , asa cum cred ca mai exista fotografi care ar imprumuta un blitz concurentei aflate in dificultate.
valentin TULEA
 
Mesaje: 7
Membru din: Sâm Mar 28, 2009 5:39 pm

Re: D3x

Mesajde Dinu Lazar » Dum Apr 12, 2009 7:18 am

OK, sa trecem acu`, doar ca va intrebasem si eu ceva, sunt curios:

Foarte interesant. Cum se manifesta defectul? Pixel alb, colorat, negru?
you pay what you get
Avatar utilizator
Dinu Lazar
 
Mesaje: 368
Membru din: Lun Feb 02, 2009 2:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: D3x

Mesajde valentin TULEA » Dum Apr 12, 2009 1:11 pm

A fost vorba de un pixel colorat, rosu. In schimb am observat si la noul aparat 2 pixeli, de data asta de culoare alba.
valentin TULEA
 
Mesaje: 7
Membru din: Sâm Mar 28, 2009 5:39 pm

Re: D3x

Mesajde Dinu Lazar » Dum Apr 12, 2009 5:15 pm

Bun. Pixelul rosu, unde se vede, in umbre, in lumini, tot tipul, numai uneori? Dar cei doi albi? Este o problema a captorului sau a ecranului de vizualizare? Multumesc mult.
you pay what you get
Avatar utilizator
Dinu Lazar
 
Mesaje: 368
Membru din: Lun Feb 02, 2009 2:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: D3x

Mesajde valentin TULEA » Lun Apr 13, 2009 1:43 am

Tot timpul. Nu este o problema a ecranului. Defectele se observa in acelasi loc. Este un defect al senzorului care am inteles ca se rezolva la service foarte repede.
valentin TULEA
 
Mesaje: 7
Membru din: Sâm Mar 28, 2009 5:39 pm

Re: D3x

Mesajde Dinu Lazar » Mar Mai 12, 2009 12:14 am

Citeva imagini in conditii extrem de dificile de lumina ( colorata cu filtre ca la balamuc, contrastanta, razanta, contre jour) si D3x la sensibilitate mare.
Am fost foarte des intrebat cum e D3x la sensibilitate mare. Eu zic ca e bun: http://www.fotografu.ro/andries/index.htm
Sunt si Exif-urile ca sa se vada setarile.
you pay what you get
Avatar utilizator
Dinu Lazar
 
Mesaje: 368
Membru din: Lun Feb 02, 2009 2:07 pm
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori

cron