Acum este Vin Apr 19, 2024 4:37 am

Articole Nikonisti.ro

D5000 sau D90

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: D5000 sau D90

Mesajde Dan Pop » Joi Aug 13, 2009 9:04 pm

vid313 scrie:M-am gandit putin si la 40D-ul de la Canon dar mi-a trecut.

Ca nivel de sofisticare, 40D-ul e undeva intre D90 si D300, dar are un display principal net inferior acestora. Principala problema este ca trebuie s-o iei de la capat cu obiective si accesorii, in timp ce cu un Nikon nu pierzi nimic din investitiile deja facute.
vid313 scrie:Maine cred ca merg si iau D90-ul si sper ca in perioada urmatoare sa nu mai fie nici o reducere :lol: .

Putin probabil sa mai vedem vreo reducere la D90 inainte de Craciun.
vid313 scrie:Mai am un SB600 si un 50mm 1.4 AFS cu care D90-ul cred ca se v-a intelege de minune, iar pe viitor vreau un 16-85mm ca obiectiv bun la toate, un 105mm pentru macro, un 70-300mm ca tele si gata :roll: .

Iti faci iluzii daca iti imaginezi ca, dupa ce vei fi cumparat atitea jucarii, vei fi capabil sa spui "gata" si sa te opresti ;)
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: D5000 sau D90

Mesajde Robert77 » Lun Aug 17, 2009 9:38 pm

D90 clar :)

D5000 nu are motor intern de focus asta spune totul
Robert77
 
Mesaje: 981
Membru din: Joi Iul 23, 2009 1:42 am

Re: D5000 sau D90

Mesajde vid313 » Lun Aug 17, 2009 10:39 pm

Am luat D90-ul! Mai am multe de invatat pana sa il folosesc la capacitatea maxima, asta am realizat dupa primele 3 zile de citit carticica in paralel cu butonatul aparatului.
Avatar utilizator
vid313
 
Mesaje: 256
Membru din: Mie Mar 04, 2009 4:55 pm

Re: D5000 sau D90

Mesajde Dan Pop » Mar Aug 18, 2009 8:59 am

vid313 scrie:Am luat D90-ul! Mai am multe de invatat pana sa il folosesc la capacitatea maxima, asta am realizat dupa primele 3 zile de citit carticica in paralel cu butonatul aparatului.

Asta e una din marile diferente fata de D5000, unde, dupa 3 zile de studiu, ai cam epuizat subiectul.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: D5000 sau D90

Mesajde sorin.chiru » Sâm Aug 22, 2009 2:31 am

Poate vreti sa aflati si parerea unui PROFAN care si-a cumparat D5000, il foloseste de 3 luni si este FOARTE MULTUMIT de el…

In primul rand, LiveView mi se pare o porcarie pe orice aparat DX mai putin pe D5000. Nu vad de ce un posesor de D90/D300 (aparate DX evident mai bune decat D5000) ar folosi vreodata LiveView, aceste aparate sunt facute ca sa nu folosesti LiveView. Eu, cu D5000, fac 95% din cadrele mele prin vizor. Insa, din cand in cand, sunt “nevoit” sa fac cadre cu copila mea de 11 luni jucandu-se in iarba. Daca nu am chef sa ma tavalesc prin iarba ca sa o “cadrez” bine, ma asez in genunchi, rabatez ecranul (care imi permite asta!!!) in pozitia necesara, urmaresc pe ecran joaca fetitei mele, iar cand ma hotarasc sa trag, inchid LiveView, ptr ca ma enerveaza lentoarea lui, si trag normal…dar am siguranta ca am incadrat ce vroiam, nu papadii pe langa fiica-mea! Deci folosesc LiveView, si totusi nu. Voi, posesori de D90, puteti face asta? Probabil ca da, dar mai greu, nu-i asa?

Apropos de limitarea in alegerea obiectivelor…TOT ce isi poate dori un utilizator de D5000/D90 este AFS, deci cu AF in obiectiv! Daca as fi avut un aparat FX, mi-as fi dorit un fix ca AFS 50 mm f/1.4 sau, ca alternativa mai ieftina (si cu motor de AF in body, evident) un AF 50 mm f/1.8, dar, intrucat D90 si D5000 sunt ambele DX, la ce folos? AFS 35 mm f/1.8 este ideal de avut pe un aparat DX pentru fotografie de uz general. Este foarte probabil ca exact asta isi doreste un posesor de aparat DX gen D5000/D90. Obiectiv fix de uz general, nu o pleiada de obiective care sa umple tolba de jucarii. In nepriceperea mea, vad pe acest forum nikonisti care poseda un DX ca D90 plus o armata de obiective, in conditiile in care ptr un DX ca D90/D5000 tot ce iti trebuie este, probabil, un fix precum cel de 35 mm plus unul dintre AFS 18-55/AFS 18-105/AFS 18-200/AFS 16-85 (in acest ultim caz, poate adaugam si un AFS 70-300, daca se doreste…) So what’s the big issue ca D5000 nu are motor de AF in body? Raspuns: NONE. Toate obiectivele enumerate mai sus sunt AFS, so let’s drop this…

In al treilea rand, eu nu am nici o problema cu modul in care D5000 permite schimbarea principalelor setari foto. Mai précis, trag 99% din cadre cu D5000 prin viewfinder, dar nu am nici o problema in a verifica, dupa fiecare cadru, pe ecranul atat de mult (gresit, dupa parerea mea) blamat, rezultatul obtinut, astfel incat sa fiu capabil sa modific ceva setari urmarind pictogramele de pe ecran! Daca - repet, DACA - inteleg ce este in neregula cu compozitia mea, imi ia mai putin de 3 secunde sa accesez setarea respectiva, fie ea WB/ISO/AF-mode/AFarea-mode/bracketing/exposure compensation/flash compensation/ picture control si sa ii modific optiunea astfel incat sa obtin ceva mai aproape de ceea ce doresc. Plus ca am pe acelasi ecran pictograme mai mult decat relevante pentru deschiderea diafragmei si viteza de declansare, fara sa fie toul atat de tampit-intiutiv ca la D3000! In plus, D5000, la urma urmei, are, pentru modurile A,S,P si M, rotita de “scroll”, butoane dedicate ptr compensare de expunere, compensare de blitz, plus buton de AE-lock/AF-lock (customizabil!), plus buton “Fn” customizabil (pe care poti sa iti pui, de exemplu, WB)…nu sunt oare suficiente controale pentru un incepator/aparat de back-up ptr un pro/semi-pro?

In plus, ce ADOR la D5000 (si nu se regaseste si pe D90) este, in meniul “on-camera retouch”, optiunea intitulata “ Colour contour”, care, in anumite conditii pe care nu le inteleg inca (dar le exersez!), creaza niste portete “in creion” extraordinar de frumoase, cateodata chiar spectaculoase ! Am reusit, din 100 de incercari, cca. 10 cadre FABULOASE !!!

NU incerc sa conving pe nimeni ca D5000 este “optiunea suprema”. Incerc doar sa va conving ca D5000 nu merita sa fie atat de blamat pe cat il vad eu pe acest forum…

Aparate ca D5000 sunt prea putin (sau deloc) facute ptr fotografi profesionisti precum domnii Dinu Lazar, Dan Pop sau Radu Grozescu (iertata-mi fie ierarhizarea), ale caror pareri le respect si le caut pe acest forum. Acest aparat este facut ptr cei ca mine, AFONI, si ma juta foarte mult. Thank God Nikon is for everyone!
sorin.chiru
 
Mesaje: 139
Membru din: Vin Iul 10, 2009 2:01 pm
Localitate: Buzau

Anterior

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori

cron