Acum este Mie Apr 24, 2024 7:02 am

Articole Nikonisti.ro

D5000 sau D90

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: D5000 sau D90

Mesajde Haf » Sâm Iul 25, 2009 12:59 pm

clony scrie:Amuzant este că dacă filtrezi la brand Nikon, camere peste 12MPx (vezi link magazin online ) ai sa găseşti doar două camere: D3X şi D5000, aceasta exact cu obiectivul de kit de la D90, (sic!) dar la patru milioane mai ieftin şi în plus cu un card SanDisk de 4GB. Acum nu e D5000 de nasul lui D3X şi nici nu are peste 12MPx dar filtrele de la F64 funcţionează extrem de ciudat. Eu le-am semnalat câteva anomalii până acum dar se pare că nu au dat de cap problemei.

E o conspiratie la nivel mondial.
Dinu Lazar scrie:
Singurul minus, daca incerc sa suprapun doua filtre slim, UV si CPL


De ce ar face cineva asa ceva?

E util pentru cei care nu vor sa se gandeasca prea mult cum sa transporte filtrele. Adica daca ai doua filtre iti trebuie cate o cutie pentru fiecare si poti sa le si pierzi pe drum sau prin geanta, asa ca pui toate filtrele pe care le ai pe obiectiv si ai scapat de o grija.
Haf
 
Mesaje: 330
Membru din: Dum Mai 10, 2009 4:34 pm

Re: D5000 sau D90

Mesajde clony » Sâm Iul 25, 2009 4:58 pm

Dinu Lazar scrie:
Singurul minus, daca incerc sa suprapun doua filtre slim, UV si CPL


De ce ar face cineva asa ceva?


Ştiu că părerile sunt împărţite, dar eu când cumpăr un obiectiv, automat iau şi un filtru UV, de regulă pe cel mai bun găsibil la F64, anume HOYA UV HD (PRO-Slim). Primul lucru pe care îl fac cu obiectivul, după o primă inspecţie a integrităţii este să montez filtrul şi de acolo nu-l mai dau jos.

În rest nu prea mai folosesc filtre... doar CPL când e musai şi pe acestea le iau la fel, de cea mai bună calitate. Dacă aş găsi pe piaţă B&W sau Heliopan, eu aş da banii pe ele. Mă bate gândul să încerc şi ND, cred că în anumite circumstanţe sunt foarte folositoare, dar până acum n-am achiziţionat niciunul.

Am văzut pe forumuri de afară că se discută despre suprapunerea filtrelor... unii comentează că nu e bine să bagi sticlă de proastă calitate în faţă... ei bine eu nu bag de proastă calitate. De asemenea se zice că mărirea numărului de "sticle" dăunează calităţii imaginii şi introduce reflexii şi aberaţii. Eu nu am observat aşa ceva, cel puţin nimic care să fie deranjant. Mai mult m-ar deranja ca atunci când sunt pe plajă, bate vântul, nisip, praf, etc, eu să las descoperit fie şi câteva secunde elementul frontal în procesul de schimbare al filtrelor. Odată ce fabricantul permite suprapunerea filtrelor, după mine asta înseamnă că reprezintă o opţiune, chiar dacă nu e cea mai fericită pentru toţi.

Haf scrie:E o conspiratie la nivel mondial. (...)

E util pentru cei care nu vor sa se gandeasca prea mult cum sa transporte filtrele. Adica daca ai doua filtre iti trebuie cate o cutie pentru fiecare si poti sa le si pierzi pe drum sau prin geanta, asa ca pui toate filtrele pe care le ai pe obiectiv si ai scapat de o grija.


Eu cred mai degrabă că aici e vorba de unii care vor să fie băgaţi şi ei în seamă. Unii-şi bagă cercel în nas, alţii se tatuează, alţii fac pe şmecherii... doar trăim într-o lume liberă.
clony
 
Mesaje: 26
Membru din: Joi Iun 18, 2009 11:28 am

Re: D5000 sau D90

Mesajde Dinu Lazar » Sâm Iul 25, 2009 7:04 pm

Am văzut pe forumuri de afară că se discută despre suprapunerea filtrelor... unii comentează că nu e bine să bagi sticlă de proastă calitate în faţă... ei bine eu nu bag de proastă calitate. De asemenea se zice că mărirea numărului de "sticle" dăunează calităţii imaginii şi introduce reflexii şi aberaţii. Eu nu am observat aşa ceva, cel puţin nimic care să fie deranjant. Mai mult m-ar deranja ca atunci când sunt pe plajă, bate vântul, nisip, praf, etc, eu să las descoperit fie şi câteva secunde elementul frontal în procesul de schimbare al filtrelor. Odată ce fabricantul permite suprapunerea filtrelor, după mine asta înseamnă că reprezintă o opţiune, chiar dacă nu e cea mai fericită pentru toţi.


Este interesant. Profesorul meu de optica de la facultate se intoarce in mormint. Deduc si ca este o chestie batuta in cuie care nu este dicutabila si care este ca o lege imuabila. Asta e. Mergem inainte.
you pay what you get
Avatar utilizator
Dinu Lazar
 
Mesaje: 368
Membru din: Lun Feb 02, 2009 2:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: D5000 sau D90

Mesajde clony » Sâm Iul 25, 2009 9:47 pm

Dinu Lazar scrie:Este interesant. Profesorul meu de optica de la facultate se intoarce in mormint. Deduc si ca este o chestie batuta in cuie care nu este dicutabila si care este ca o lege imuabila. Asta e. Mergem inainte.


Teoretic, profesorul dvs. de optică are tot dreptul să fie deranjat. Practic, lumea fotografiei este dominată de compromisuri, după cum accentua pe undeva dl.Dan Pop. Toţi fabricanţii fac aceste compromisuri cu un anumit scop şi noi le acceptăm pe unele, suntem reticenţi la altele, în mod selectiv.

Dacă cei de la Hoya nu mint, după cum spune pe situl F64, filtrele UV folosite de mine "beneficiaza de multiple straturi antireflexie, anti zgariere, rezistente la apa, pete si urme uleioase si, nu in ultimul rand, permit o trecere a luminii in procent de 99.35%".

Deci multiplele straturi antireflexie şi Dumnezeu ştie ce tratamente speciale mai are sticla asta a unui filtru care costă aproape 100 de dolari se pare că-şi fac treaba destul de bine şi ar trebui să fie ca un analgezic pentru săracul domn profesor, care nu ştia că în viitor vor fi unii care vor cheltui bani din greu să anuleze pe cât posibil imuabilele legi ale fizicii. De aceea unii mai grei decât aerul au reuşit să zboare într-o zi, dar până atunci alţii şi-au frânt gâtul... :-)

Faptul că filtrul respectiv mai frânează 0,65% din lumină este iarăşi un compromis care pentru mine e admisibil în contextul dat. Pentru unii care fac fotografie la alt nivel, desigur că aşa ceva nu poate fi luat în discuţie, eu însă am suferit din greu ca să îmi cumpăr obiectivele şi plătesc acest preţ al protejării lor aşa cum plătesc asigurare medicală la orice ieşire din ţară.

Oare acest compromis nu este similar (la altă scară, evident) cu acela care preferă versatilitatea unui zoom cu 21 de elemente optice cum e 70-200/2.8 in locul unui set de obiective fixe cu 6... 8 sau 10 elemente? Cred că şi înaintaşii noştri în ale fotografiei au avut tendinţa să se răsucească în mormânt când s-a fabricat primul zoom... au fost şi încă sunt voci contestatare (şi nu poţi să negi dreptatea lor) dar compromisul funcţionează şi apelăm la el.
clony
 
Mesaje: 26
Membru din: Joi Iun 18, 2009 11:28 am

Re: D5000 sau D90

Mesajde aind » Sâm Iul 25, 2009 11:19 pm

clony scrie:Dacă cei de la Hoya nu mint, după cum spune pe situl F64, filtrele UV folosite de mine "beneficiaza de multiple straturi antireflexie, anti zgariere, rezistente la apa, pete si urme uleioase si, nu in ultimul rand, permit o trecere a luminii in procent de 99.35%".

Deci multiplele straturi antireflexie şi Dumnezeu ştie ce tratamente speciale mai are sticla asta a unui filtru care costă aproape 100 de dolari se pare că-şi fac treaba destul de bine şi ar trebui să fie ca un analgezic pentru săracul domn profesor, care nu ştia că în viitor vor fi unii care vor cheltui bani din greu să anuleze pe cât posibil imuabilele legi ale fizicii. De aceea unii mai grei decât aerul au reuşit să zboare într-o zi, dar până atunci alţii şi-au frânt gâtul... :-)

Faptul că filtrul respectiv mai frânează 0,65% din lumină este iarăşi un compromis care pentru mine e admisibil în contextul dat. Pentru unii care fac fotografie la alt nivel, desigur că aşa ceva nu poate fi luat în discuţie, eu însă am suferit din greu ca să îmi cumpăr obiectivele şi plătesc acest preţ al protejării lor aşa cum plătesc asigurare medicală la orice ieşire din ţară.


hmm, sunt putin cam offtopic, am si eu un hoya cir si un uv din seria HD, la naiba ce greu de curatat sunt, am incercat cu un kit special giottos, raman urme..
am avut un minunat Nikon D300 cu Nikkor 18-70 :)
si 18-55, 35 f1.8, 55-200, 70-210 af-d si tokina 12-24 si tamron 90..
..dar acum ma bucur de un D7000 cu un 16-85 (si un Tammy 60mm f2) !
Avatar utilizator
aind
 
Mesaje: 600
Membru din: Vin Mai 15, 2009 3:40 pm
Localitate: Pitesti

Re: D5000 sau D90

Mesajde Dinu Lazar » Dum Iul 26, 2009 12:18 am

permit o trecere a luminii in procent de 99.35%".


Aia, daca asa spun asa o ineptie, sunt intr-o mare eroare - asta e treaba lor. E comertz si tre sa prinda papagalu. Dar ca cineva sa creada asa ceva, care se presupune ca a facut sau a citit fizica la liceu... asta mi se pare incredibil.
Indiferent ce straturi antireflex exista - care nu sunt o descoperire recenta, ci exista de peste 50 de ani - un filtru clasic UV tratat cu mai multe straturi absoarbe - prin natura lucrurilor - mult mai multa lumina decit 99,35%. Depinde de lumina, de unghiul de cadere la filtru, de componenta ei spectrala, dar astea sunt lucruri grele si desigur inutile.
Poate discutiile pe net nu sunt cel mai bun loc de facut cultura foto.
Asa ca aveti dreptate, e bun, si e bine sa punem doua filtre, care este. O lasam asa. 99,35%, foarte bine, aveti dreptate.
Cine vrea sa stie si alte chestii poate sa citeasca spre exemplu http://photo.net/equipment/filters/
Dar nu va obositi ca e complicat, grafice, nu face bine pe caldura.
Oricum vedem acolo ca Hoya UV HMC lasa sa treaca o cu totul si cu totul alta valoare, 95% din lumina ( conditii de laborator, probabil perpendicualara pe filtru) si desigurabsoarbe si reflecta mult mai multa lumina in viata reala. Dar vai, e si foarte, dar foarte slab la absorbtia UV. Asa ca prospectul e una, realitatea alta...
you pay what you get
Avatar utilizator
Dinu Lazar
 
Mesaje: 368
Membru din: Lun Feb 02, 2009 2:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: D5000 sau D90

Mesajde Dan Pop » Dum Iul 26, 2009 10:08 am

Remarcile domnului Lazar despre importanta unghiului de incidenta indica destul de clar ca dinsul nici n-a chiulit de la orele de optica, nici n-a dezlegat cuvinte incrucisate in timpul lor. Am sa continui ideea, in contextul obiectivelor superangulare extreme, unde implicatiile devin usor vizibile.

Cine a tinut in mina un asemenea obiectiv, a observat imediat ca lentila frontala este extrem de bombata. Explicatia este extrem de simpla: pentru a minimiza reflexia pe suprafata lentilei (tratamentele ajuta, indiscutabil, dar nu fac minuni), lumina trebuie sa cada perpendicular pe ea (incidenta normala) indiferent din ce directie vine. Acea imensa suprafata sferica serveste exact acestui scop. Montind un filtru cu suprafata plana pe un asemenea obiectiv nu facem decit sa anihilam precautiunile luate de constructor si sa generam pierderi de lumina prin reflexie, cu atit mai mari cu cit ne apropiem de marginile cadrului, pentru ca acolo incidenta se abate cel mai mult de la normala.

Nu intimplator si nici pentru ca nu era tehnic posibil, superangularele extreme de clasa pro nu permit montarea de filtre in fata elementul frontal, chestie care genereaza multe nemultumiri din partea celor care au gura decuplata de creier.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: D5000 sau D90

Mesajde clony » Dum Iul 26, 2009 5:18 pm

Dinu Lazar scrie:
Aia, daca asa spun asa o ineptie, sunt intr-o mare eroare - asta e treaba lor. E comertz si tre sa prinda papagalu. Dar ca cineva sa creada asa ceva, care se presupune ca a facut sau a citit fizica la liceu... asta mi se pare incredibil.
Indiferent ce straturi antireflex exista - care nu sunt o descoperire recenta, ci exista de peste 50 de ani - un filtru clasic UV tratat cu mai multe straturi absoarbe - prin natura lucrurilor - mult mai multa lumina decit 99,35%. Depinde de lumina, de unghiul de cadere la filtru, de componenta ei spectrala, dar astea sunt lucruri grele si desigur inutile.
Poate discutiile pe net nu sunt cel mai bun loc de facut cultura foto.
Asa ca aveti dreptate, e bun, si e bine sa punem doua filtre, care este. O lasam asa. 99,35%, foarte bine, aveti dreptate.
Cine vrea sa stie si alte chestii poate sa citeasca spre exemplu http://photo.net/equipment/filters/
Dar nu va obositi ca e complicat, grafice, nu face bine pe caldura.
Oricum vedem acolo ca Hoya UV HMC lasa sa treaca o cu totul si cu totul alta valoare, 95% din lumina ( conditii de laborator, probabil perpendicualara pe filtru) si desigurabsoarbe si reflecta mult mai multa lumina in viata reala. Dar vai, e si foarte, dar foarte slab la absorbtia UV. Asa ca prospectul e una, realitatea alta...


Eu unul cred că cei de la Hoya nu-şi pot permite să facă afirmaţii gratuite, că altfel ar zbura de pe piaţă, fiindcă nu sunt dintr-o ţară bananieră. Nu-mi imaginez că Volkswagen ar putea pretinde pe motive publicitare că un motor are 90cp când în realitate are 75. Or fi fost straturi antireflex şi acum 50 de ani dar între timp, la anumite capitole lumea a avansat... a ajuns omul chiar pe lună...

Studiul la care vă referiţi nu poate fi luat drept literă de Evanghelie. Dacă vă uitaţi bine la el nu prezintă prea multe elemente care să dea încredere asupra acurateţii lui. În primul rând a fost efectuat în epoca de piatră a fotografiei digitale pe filtre destinate aparatelor pe film. A fost făcut de un singur om care pretinde ca a avut acces la un spectrofotometru. Nu stim cât de priceput era în utilizarea lui si nu stim cât de bine calibrat era aparatul. Nu stim nici macar marginile de eroare ale masuratorilor cu respectivul spectrofotometru, nici cât rachiu avea la bord... :D şi cine stie ce legi ale lui Murphy mai intervin pe aici. Un asemenea studiu se face de o echipă cu oameni cu specializări interdisciplinare, altfel pute a amatorism...

Apoi omul presupun că a făcut măsurători pe câte un filtru din cele specificate, aşa se înţelege. O asemenea analiză de calitate nu se poate face prin testarea unui exemplar... se selectează 50... 100 de exemplare din loturi diferite de fabricatie si se face o medie, dacă vrei să faci un studiu profesional şi nu să te joci de-a CTC-istul.

Filtrele testate... măcar un link cu fişa lor tehnică sau cu ce spune fabricantul despre ele, ceva concret... perioada de fabricatie, recomandarile de utilizare... tratamente aplicate... cât de cât câteva date puse într-un tabel... Nema!

In fine, un studiu serios mai citează lucrări similare, teste făcute de alţii cu aceeaşi sau cu altă aparatură, dacă nu cumva pretinde că a inventat el roata. Nimic de genul acesta.

Din prima lui diagramă eu înţeleg că filtrul Hoya stă foate bine la absorbţia UV. Şi în a patra dagrama filtrul Hoya UV la care face referire stă bine, reţinând în jur de 80% din razele UV, ceea ce nu e un randament de neglijat... mai ales că e vorba de filtre vechi şi îmi place să cred că lucrurile au progresat între timp. De altfel concluzia lui sună aşa: "the clear winner for a neutral filter that really blocks UV is the Tiffen Haze-1, though the Hoya UV should also be pretty effective."

Ceea ce induce în eroare şi denotă neprofesionalismul testului făcut este că omul bagă şi scoate pe pacurs, după plăcerea lui alte filtre, despre care nici nu spune prea mult. Un studiu profesional ar fi inclus în toate graficele aceleaşi filtre. Dar el jonglează cum vrea muşchii lui. Aşa apare şi acel Hoya 1B HMC care presupun că e un filtru Warm aşa cum sunt şi câteva dintre celelalte introduse pe parcurs. Şi da, Hoya 1B HMC nu e bun în domeniul UV dar el uită să facă clar că nu e vorba de un filtru dedicat UV aici. Şi ca să se joace cu nervii mei şi mai mult, într-un test care se vrea shakesperian "To be or not to be UV filters" la un moment dat el bagă la testare şi un filtru CPL, cu motivatia: "I also included a Hoya circular polarizer, just because I had one around." Halal! Dacă avea ochelarii mei la îndemână şi lupa lui tata mare cred că se juca şi cu ele la spectrofotometrul respectiv în marele test ştiinţific despre calitatea filtrelor UV!

Amuzant mi se pare că el indică faptul că filtrul CPL absoarbe peste 70% din lumină în spectrul vizibil (vezi diagrama 3) iar din ultima diagramă Hoya UV absoarbe şi el 10% din lumina în spectrul vizibil - aş vrea să-mi explice şi mie cineva cum am făcut eu poze cu D5000 + Nikon 10-24 + Hoya UV + Hoya CPL şi au ieşit bine? Deci două filtre care mi-au supt împreună cca 80% din lumină nu m-au împiedicat să fac poze din mână la parametri obişnuiţi în ce priveşte diafragma şi expunerea, cu sensibilitate ISO 200... Ceva nu se potriveşte dar dacă nu mă credeţi, repetaţi experimentul meu că nu vă trebuie spectrofotometrul d-lui Atkins.
clony
 
Mesaje: 26
Membru din: Joi Iun 18, 2009 11:28 am

Re: D5000 sau D90

Mesajde clony » Dum Iul 26, 2009 5:55 pm

Dan Pop scrie:Remarcile domnului Lazar despre importanta unghiului de incidenta indica destul de clar ca dinsul nici n-a chiulit de la orele de optica, nici n-a dezlegat cuvinte incrucisate in timpul lor. Am sa continui ideea, in contextul obiectivelor superangulare extreme, unde implicatiile devin usor vizibile.

Cine a tinut in mina un asemenea obiectiv, a observat imediat ca lentila frontala este extrem de bombata. Explicatia este extrem de simpla: pentru a minimiza reflexia pe suprafata lentilei (tratamentele ajuta, indiscutabil, dar nu fac minuni), lumina trebuie sa cada perpendicular pe ea (incidenta normala) indiferent din ce directie vine. Acea imensa suprafata sferica serveste exact acestui scop. Montind un filtru cu suprafata plana pe un asemenea obiectiv nu facem decit sa anihilam precautiunile luate de constructor si sa generam pierderi de lumina prin reflexie, cu atit mai mari cu cit ne apropiem de marginile cadrului, pentru ca acolo incidenta se abate cel mai mult de la normala.

Nu intimplator si nici pentru ca nu era tehnic posibil, superangularele extreme de clasa pro nu permit montarea de filtre in fata elementul frontal, chestie care genereaza multe nemultumiri din partea celor care au gura decuplata de creier.


Domnule Pop, ce să fac dacă eu citeam Alexandre Dumas la orele de fizică fiindcă dascălul nu ştia să le facă atractive? Acum e prea târziu, dar măcar din lecturile de atunci pot să vă dau un citat rămas în minte: "Nu judecaţi ca să nu fiţi judecat! zice Evanghelia şi domnul Cardinal..."

Raţionamentul dvs e bun atâta timp cât presupun că filtrul este o bucată de sticlă ordinară. Întrucât eu am darul de a fi credul atunci când fabricantul îmi spune că îl tratează cu "n" tratamente antireflex, îmi imaginez că ceva se întâmplă, dar fiindcă nu am acces la un spectrofoto... nu pot să măsor să văd exact ce se întâmplă. Aşa că trag o poză cu filtru, una fără filtru, mă uit la amândouă şi, dacă nu văd vreo diferenţă vizibilă sunt mulţumit cu opţiunea mea. Dar... există un dar! Lentila e bombată nu fiindcă vrea fabricantul să cadă lumina perpendicular pe ea indiferent din ce direcţie vine... ci fiindcă nu se poate altfel la focale mici. Aşa cere Dumnezeu şi legile fizicii să fie bombată, altfel puneau cei de la Tamron lentile concave dacă puteau. Dar asta nu e opţiune...

Şi filtrul nu se montează la aceste superangulare nu din cauză că fabricanţii au bine cuplată gura de creier, ci pentru că pur şi simplu nu se poate monta constructiv un filtru. Luaţi în mână 14-24/2,8 de la Nikon şi uitaţi-vă ce s-ar întâmpla dacă fabricantul ar încerca montarea unui filtru. Ar vigneta MASIV pe toată cursa. Aşa că nu atribuiţi fabricanţilor intenţii pe care nu le au fiindcă altfel Nikon nu ar fi coborât ştacheta cu 10-24 DX la care au prevăzut posibilitatea de montare a filtrelor. Şi nu cred că ar fi ratat băieţii şansa să ne mai vândă nişte filtre gigant, evident foarte scumpe, pentru respectivele superangulare. Măcar nouă ăstora mai creduli, care am dezlegat cuvinte încrucişate la orele de fizică!
clony
 
Mesaje: 26
Membru din: Joi Iun 18, 2009 11:28 am

Re: D5000 sau D90

Mesajde Dan Pop » Dum Iul 26, 2009 7:02 pm

Exista o vorba in popor cumplit de adevarata: prostul daca nu e si fudul, parca nu e prost destul.

clony scrie:Domnule Pop, ce să fac dacă eu citeam Alexandre Dumas la orele de fizică fiindcă dascălul nu ştia să le facă atractive?

Simplu: sa nu va dati cu parerea in chestiuni la care nu va pricepeti. Pe linga faptul ca am avut un dascal care stia sa-si vinda marfa in liceu, am mai studiat optica, pret de un an, si in facultate. Asa ca eu nu fac rationamente ci ma bazez pe legile fizicii.
clony scrie:Raţionamentul dvs e bun atâta timp cât presupun că filtrul este o bucată de sticlă ordinară.

Nu e un rationament ci o proprietate a reflexiei luminii, indiferent de suprafata pe care se reflecta. Oricine se poate convinge de asta, incercind sa reflecte lumina cu un filtru bine tratat, la diverse unghiuri de incidenta. Sub un unghi bine ales, chiar si cel mai grozav filtru va reflecta suficient de multa lumina. Asta este, de altfel, si cea mai simpla metoda de a compara tratamentul a doua filtre diferite.

Cu mult imainte de a studia legile fizicii, ma amuzam facind "broscute" aruncind cu pietre plate, spre suprafata apei Dunarii, sub un unghi de incidenta cit mai apropiat de orizontala. La incidenta normala n-as fi obtinut decit un bil-di-bic...
clony scrie:Lentila e bombată nu fiindcă vrea fabricantul să cadă lumina perpendicular pe ea indiferent din ce direcţie vine... ci fiindcă nu se poate altfel la focale mici. Aşa cere Dumnezeu şi legile fizicii să fie bombată

Nu stiu ce cere Dumnezeu in materie de lentile, dar stiu sigur ca legile fizicii permit si o lentila frontala cu suprafata exterioara plata. Vezi obiectivul fisheye Nikon cu focala de 10.5 mm.
clony scrie:Şi filtrul nu se montează la aceste superangulare nu din cauză că fabricanţii au bine cuplată gura de creier, ci pentru că pur şi simplu nu se poate monta constructiv un filtru.

Daca Nikon voia, putea foarte bine sa construiasca un adaptor pentru montarea unui filtru, evident nu a unuia de 77 mm. La urma urmei, cei de la Sigma au reusit si presupun ca nu au avut nevoie de o licenta speciala de la Dumnezeu.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori