Acum este Mie Apr 24, 2024 5:08 pm

Articole Nikonisti.ro

D5000 sau D90

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: D5000 sau D90

Mesajde shrek » Sâm Iun 20, 2009 8:43 am

Eu ti-as recomanda D90 cu toata increderea, am cumparat acum o luna jumate un d5000 de la F64 care a crapat dupa 3 saptamani, (a murit complet) am facut cu el cca. 800 poze.Aparatul e si acum in service, din pacate!
shrek
 
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Iun 20, 2009 8:30 am

Re: D5000 sau D90

Mesajde clony » Sâm Iun 20, 2009 9:12 am

Radu_Grozescu scrie: M-a durut in suflet cand am vazut aici, repetata, "informatia" ca nu trage NEF :-)



Cred ca v-a durut sufletul degeaba... :-) Cine a spus aici ca D5000 nu trage NEF?
clony
 
Mesaje: 26
Membru din: Joi Iun 18, 2009 11:28 am

Re: D5000 sau D90

Mesajde clony » Sâm Iun 20, 2009 11:14 am

Dan Pop scrie:Imi permit sa nu fiu de acord. Ca fotograf demn de un D700, nu e nevoie sa tii in mina nici unul din cele doua aparate pentru a face o alegere in deplina cunostinta de cauza. Este suficient sa consulti specificatiile si prezentarile lor de pe un site ca dpreview.com pentru a decide care e mai potrivit ca aparat de backup.


Multumesc pentru efortul dvs. de a oferi un raspuns dilemei amicului meu. Din pacate ati cazut si dvs. in plasa ispitei de a clasifica oamenii si nu un amarat de aparat foto, dupa cum cerea subiectul.

Cred ca supralicitati un pic chestia asta cu "fotograf demn de un D700". Fiecare e demn de ceea ce-i permite buzunarul. Sa inteleg ca daca eu nu o sa ma joc cu atata aparatura ca dl.Grozescu, nu o sa citesc atatea despre "what's new" in domeniu, nu o sa stiu a folosi toate optiunile unei camere si nu o sa fac niciodata fotografiile dansului, chestia asta nu ma face demn de un D700? Wow! Cred ca ar da faliment Skin in cazul asta.

Stiu ca o camera profi pe niste maini profi ale unei persoane cu cunostinte profi scoate poze profi. Din pacate profi in ziua de azi este sinonim cu profesionism. No problem with that, dar pe langa profesionism mai este nevoie si de profesionalism si profesionalismul solicita o atitudine mai atenta fata de oameni. Este cumva ceea ce face diferenta intre F64 si alti comersanti. (Nu am actiuni la F64 :-) nu cunosc pe nimeni de acolo, nu am calcat niciodata in magazin - singurul contact cu ei a fost al comenzilor pe net - precizez asta ca sa nu se interpreteze...)

Eu am 47. Amicul meu are vreo 6 ani in plus. A facut scoala pe cand abia ne scuturasem de sloganele cu "Stalin si poporul rus, libertate ne-au adus!" Chiar daca foloseste un PC pentru multe lucruri de baza, nu este familiar cu limba engleza, un lucru mai greu de inteles pentru unii in ziua de azi. De aceea nu cauta singur "review"-uri pe net. In plus, omul era interesat nu atat de lista seaca de date tehnice, ci de acel "feeling" pe care il ai cand tii in mana un aparat sau altul. Cu alte cuvinte, il interesa impresia unui impatimit al fotografiei, asa cum este si el, chiar daca nu e profi si nici suficient demn de D700 :-( care s-a jucat nemijlocit cu camerele respective si are niste impresii personale, dincolo de review-urile de pe net care sunt scrise de oameni care probabil au si ei o doza de subiectivism si de interes.

La urma urmei tema era ce camera e mai potrivita de backup... dar majoritatea raspunsurilor primite s-au axat pe o simpla comparatie intre caracteristicile oferite de cele doua camere, lucru care e o alta mancare de peste. Asta m-ar fi interesat daca problema era ce camera principala sa aleg...

Cand ma gandesc la o camera de backup ma gandesc in primul rand la camera care sa ma salveze dintr-o situatie neprevazuta, cand camera de baza devine inutilizabila. De asemenea cand ma gandesc la o camera de backup ma gandesc la o camera care eventual sa aiba cateva caracteristici in plus fata de camera de baza - daca tot o car dupa mine macar sa isi vadeasca meritele in anumite situatii. In fine, cand ma gandesc la o camera de backup ma gandesc la o camera care sa-mi simplifice munca, pe care sa pot tine un obiectiv complementar cu cel de pe camera principala, sa schimb camerele intre ele cand nu am timp sa schimb obiectivele (sau cand nu este nevoie neaparat sa fac asta). In fine, camera de backup mai poate fi camera operata de un asistent care trage cadre independent de mine, in situatii in care fac poze de maxima importanta si vreau sa fiu sigur ca am de unde alege.

Aici era esenta intrebarii... care din cele doua se preteaza mai bine pentru acest job, alaturi de Her Majesty Queen D700?

Daca posesorul este suficient de "demn" sa aibe o camera principala D700 eu pot fi suficient de sigur ca are cateva obiective AF-S pe care sa le utilizeze pe o camera care nu are "in-body focus motor" fara de probleme, ce ziceti?

Mai problematica este situatia semnalata de dl.Grozescu, aceea a folosirii sistemului CLS... da, daca blitzul integrat nu cunoaste treaba asta, este un argument care merita luat in calcul. Totusi nu este un handicap insurmontabil... pui pe el SU800, sau un SB800...900 si gata. Asta cand ai nevoie musai de aceasta facilitate la camera de backup.

S-ar putea totusi sa compenseze cu ecranul rabatabil de care era incantat Cosmin, chiar daca nu multi par impresionati de el. De cate ori nu ati facut poze in vreo imbulzeala, ridicand camera deasupra capului, sperand ca veti incadra ce trebuie? Sau daca vrei sa iei o imagine de jos, fara a te tavali pe pamant? Ca sa nu mai vorbesc de macro, de care s-a aminitit deja... Eu zic ca acest ecran rabatabil nu este un moft si intuiesc ca in cativa ani multe camerele "profi" vor avea aceasta facilitate.

Oricum, multumesc tuturor celor care s-au ostenit sa isi aduca contributia la acest topic si nu mi-ar displace daca as mai auzi niste pareri si in continuare.

O zi buna va doresc!
clony
 
Mesaje: 26
Membru din: Joi Iun 18, 2009 11:28 am

Re: D5000 sau D90

Mesajde Dan Pop » Sâm Iun 20, 2009 7:22 pm

clony scrie:
Dan Pop scrie:Imi permit sa nu fiu de acord. Ca fotograf demn de un D700, nu e nevoie sa tii in mina nici unul din cele doua aparate pentru a face o alegere in deplina cunostinta de cauza. Este suficient sa consulti specificatiile si prezentarile lor de pe un site ca dpreview.com pentru a decide care e mai potrivit ca aparat de backup.


Multumesc pentru efortul dvs. de a oferi un raspuns dilemei amicului meu. Din pacate ati cazut si dvs. in plasa ispitei de a clasifica oamenii si nu un amarat de aparat foto, dupa cum cerea subiectul.

E un forum liber, nimeni nu e constrins sa raspunda strict intrebarii puse si imi mentin pozitia. Si eu am D700, nici eu n-am lucrat cu D5000 sau D90, aparatul meu de backup este un D300, care este, de departe, cel mai bun backup pentru D700 (cu infime diferente, aceleasi butoane in aceleasi locuri, acelasi ecran, aceleasi meniuri, aceeasi priza in mina). Dar, daca as avea de ales intre D5000 si D90 l-as alege pe ultimul din motivele deja descrise in mesajul anterior.
clony scrie:Fiecare e demn de ceea ce-i permite buzunarul.

Mi-e teama ca nu voi putea fi niciodata de acord cu aceasta asertiune.
clony scrie:Sa inteleg ca daca eu nu o sa ma joc cu atata aparatura ca dl.Grozescu, nu o sa citesc atatea despre "what's new" in domeniu, nu o sa stiu a folosi toate optiunile unei camere si nu o sa fac niciodata fotografiile dansului, chestia asta nu ma face demn de un D700?

Sa intelegeti ca daca aveti nevoie de ajutorul altora pentru a alege intre D5000 si D90 nu sinteti demn de un D700.
clony scrie:Wow! Cred ca ar da faliment Skin in cazul asta.

Am oarece dubii ca Skin prospera de pe urma vinzarilor de D700...
clony scrie:Eu am 47. Amicul meu are vreo 6 ani in plus.

Iar eu sint undeva intre. Nu vad ce importanta au asemenea detalii.
clony scrie:A facut scoala pe cand abia ne scuturasem de sloganele cu "Stalin si poporul rus, libertate ne-au adus!" Chiar daca foloseste un PC pentru multe lucruri de baza, nu este familiar cu limba engleza, un lucru mai greu de inteles pentru unii in ziua de azi.

Intrucit si eu mi-am facut studiile in aceeasi perioada, stiu perfect de bine ca numai cine n-a vrut n-a invatat limba engleza. Si nu ma refer aici la acea unica ora pe saptamina pe care o faceam in liceu...
clony scrie:De aceea nu cauta singur "review"-uri pe net. In plus, omul era interesat nu atat de lista seaca de date tehnice, ci de acel "feeling" pe care il ai cand tii in mana un aparat sau altul.

Feeling-ul e o chestie extrem de personala si ce simte unul nu e musai sa simta si altul. Dupa ce ai lucrat cu un D700, nici D5000 nici D90 n-o sa-ti ofere cine stie ce feeling, dar D90-ul va fi mult mai suportabil.
clony scrie:Cu alte cuvinte, il interesa impresia unui impatimit al fotografiei, asa cum este si el, chiar daca nu e profi si nici suficient demn de D700 :-( care s-a jucat nemijlocit cu camerele respective si are niste impresii personale, dincolo de review-urile de pe net care sunt scrise de oameni care probabil au si ei o doza de subiectivism si de interes.

Ati devenit de-a dreptul inconsecvent: impresiile personale sint ceva pozitiv la nikonistii de pe forum si, in acelasi timp, ceva negativ la cei care scriu review-urile de pe net.

Dar eu nu am facut trimitere decit la specificatii si la partea de prezentare din review-uri (aspect general, comenzi, meniuri), lucruri care permit oricarui fotograf cu oarece experienta sa isi formeze propria parere despre cele doua aparate, tinind cont de faptul ca au acelasi senzor si sint facute de aceeasi firma, deci nu trebuie cautate diferente semnificative pe partea de calitate a imaginii. In acest caz, parerile personale ale celor care au facut review-urile pot fi complet ignorate.
clony scrie:La urma urmei tema era ce camera e mai potrivita de backup...

Si exact la asta m-am referit si eu in raspunsul meu initial, plecind de pe pozitia utilizatorului de D700.
clony scrie:Cand ma gandesc la o camera de backup ma gandesc in primul rand la camera care sa ma salveze dintr-o situatie neprevazuta, cand camera de baza devine inutilizabila.

De acord.
clony scrie:De asemenea cand ma gandesc la o camera de backup ma gandesc la o camera care eventual sa aiba cateva caracteristici in plus fata de camera de baza - daca tot o car dupa mine macar sa isi vadeasca meritele in anumite situatii.

Mult mai importante decit caracteristicile in plus sint similaritatile in utilizare intre cele doua aparate. Degeaba are backup-ul nu stiu ce chestii in plus, daca modul de operare e atit de diferit incit trebuie sa pierd secunde sau chiar minute pretioase ca sa-mi amintesc cum schimb parametrii de la Auto ISO, cum trec de la AFC la AFS sau cum fac un balans de alb custom. La urma urmei, il car dupa mine, in primul rind ca sa-mi pot continua treaba in eventualitatea nefericita ca am ramas fara aparatul principal, nu de dragul cine stie caror gadgeturi.
clony scrie:In fine, cand ma gandesc la o camera de backup ma gandesc la o camera care sa-mi simplifice munca, pe care sa pot tine un obiectiv complementar cu cel de pe camera principala, sa schimb camerele intre ele cand nu am timp sa schimb obiectivele (sau cand nu este nevoie neaparat sa fac asta).

Si ca sa pot schimba aparatele cind sint in criza de timp este esential ca diferentele de operare intre ele sa fie nesemnificative. Motiv pentru care consider ca nu exista un backup mai bun pentru D700 decit D300 si unul mai prost decit un aparat de categorie entry level, gen D5000.
clony scrie:In fine, camera de backup mai poate fi camera operata de un asistent care trage cadre independent de mine, in situatii in care fac poze de maxima importanta si vreau sa fiu sigur ca am de unde alege.

Aici nu sint de acord. Aparatul de backup e aparatul pe care stiu ca ma pot baza la nevoie. Daca l-am dat pe mina asistentului, nu mai am aceasta garantie. Asistentul trebuie sa aiba propriul aparat, nu sa foloseasca backup-ul.
clony scrie:Aici era esenta intrebarii... care din cele doua se preteaza mai bine pentru acest job, alaturi de Her Majesty Queen D700?

Si exact la aceasta intrebare am raspuns in primul meu mesaj!
clony scrie:Daca posesorul este suficient de "demn" sa aibe o camera principala D700 eu pot fi suficient de sigur ca are cateva obiective AF-S pe care sa le utilizeze pe o camera care nu are "in-body focus motor" fara de probleme, ce ziceti?

Zic ca nu mi-ar conveni sa dublez fiecare AF-D favorit cu o alternativa AF-S inferioara, pentru cazul in care trebuie sa trec la aparatul de backup. Presupun ca, la nevoie, un AF-S 70-200/2.8 ar putea substitui un AF-D 85/1.8, dar parca n-as cara dupa mine ditamai obiectivul doar pentru ca backup-ul nu are motor de focalizare...
clony scrie:S-ar putea totusi sa compenseze cu ecranul rabatabil de care era incantat Cosmin, chiar daca nu multi par impresionati de el. De cate ori nu ati facut poze in vreo imbulzeala, ridicand camera deasupra capului, sperand ca veti incadra ce trebuie? Sau daca vrei sa iei o imagine de jos, fara a te tavali pe pamant? Ca sa nu mai vorbesc de macro, de care s-a aminitit deja... Eu zic ca acest ecran rabatabil nu este un moft si intuiesc ca in cativa ani multe camerele "profi" vor avea aceasta facilitate.

Si eu. Dar daca aparatul actual nu o are, nu mi se pare ca ar fi o chestie demna de luat in seama la backup. Mai important mi se pare ca backup-ul sa aiba exact acelasi ecran ca si aparatul principal, astfel incit tranzitia sa se faca la modul cel mai lin cu putinta.

Deci, pentru a rezuma punctul meu de vedere, backup-ul ideal (atunci cind nu e un aparat identic cu cel principal) ar trebui sa satisfaca urmatoarele conditii:
  • sa utilizeze aceleasi obiective
  • controale si meniuri cit mai apropiate
  • sa aiba acelasi ecran
  • aceleasi telecomenzi, baterii si alte eventuale accesorii
Ca fapt divers, D5000 nu satisface nici unul din aceste criterii, lucru de care iti dai seama dupa ce ai parcurs primele citeva pagini ale prezentarii lui de pe dpreview.com.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: D5000 sau D90

Mesajde clony » Sâm Iun 20, 2009 9:11 pm

Dan Pop scrie:E un forum liber, nimeni nu e constrins sa raspunda strict intrebarii puse si imi mentin pozitia. Si eu am D700, nici eu n-am lucrat cu D5000 sau D90, aparatul meu de backup este un D300, care este, de departe, cel mai bun backup pentru D700 (cu infime diferente, aceleasi butoane in aceleasi locuri, acelasi ecran, aceleasi meniuri, aceeasi priza in mina). Dar, daca as avea de ales intre D5000 si D90 l-as alege pe ultimul din motivele deja descrise in mesajul anterior.


Ba chiar e o tara libera, dar cand te intreaba cineva ce distanta e pana la Bucuresti, nu mi se pare normal sa-i raspunzi "2 ore". După cum văd persistati in aceasta pozitie si pentru a justifica o divagare off topic, divagati si mai mult aducand pe D300 in discutie. Chiar nu v-ati prins ca nu de asta vorbim aici?

Dan Pop scrie:Sa intelegeti ca daca aveti nevoie de ajutorul altora pentru a alege intre D5000 si D90 nu sinteti demn de un D700.


Interesanta filozofie de viata! Care o fi ratiunea de existenta a acestui forum? Sa ne dam tari si mari pe el? Eu credeam altceva.

Dan Pop scrie:Intrucit si eu mi-am facut studiile in aceeasi perioada, stiu perfect de bine ca numai cine n-a vrut n-a invatat limba engleza. Si nu ma refer aici la acea unica ora pe saptamina pe care o faceam in liceu...


Ati fost un norocos... altii au studiat rusa. In fine, nu toti sunt "demni" suficient sa invete autodidact engleza si, deci, fiind incapabili sa lectureze dpreview.com sunt descalificati de la posedarea unui D700. O sa propun printr-o scrisoare celor de la Skin sa faca economie si sa nu mai traduca documentatia de la D700 in sus (si asa traducerile alea sunt opera unor tinichigii de-a lui Base... ) fiindca oricum se adreseaza doar celor care stiu engleza. Eventual au si Toefl. :-)

Dan Pop scrie:Ati devenit de-a dreptul inconsecvent: impresiile personale sint ceva pozitiv la nikonistii de pe forum si, in acelasi timp, ceva negativ la cei care scriu review-urile de pe net.

Da, atunci cand cei care scriu acele review-uri traiesc din asta. Ii pot banui de subiectivism. In timp ce un user de pe forum care isi dramuieste foarte bine investitiile in aparatura poate surprinde mult mai bine anumite aspecte practice care sunt dincolo de lista oficiala de caracteristici tehnice. Un asemenea user impartaseste cu bucurie din experienta lui dezinteresat. Eu zic ca asta-i realism si nu inconsecventa.

Dan Pop scrie:Mult mai importante decit caracteristicile in plus sint similaritatile in utilizare intre cele doua aparate. Degeaba are backup-ul nu stiu ce chestii in plus, daca modul de operare e atit de diferit incit trebuie sa pierd secunde sau chiar minute pretioase ca sa-mi amintesc cum schimb parametrii de la Auto ISO, cum trec de la AFC la AFS sau cum fac un balans de alb custom. La urma urmei, il car dupa mine, in primul rind ca sa-mi pot continua treaba in eventualitatea nefericita ca am ramas fara aparatul principal, nu de dragul cine stie caror gadgeturi. (...)


Cat de diferit poate fi modul de operare al D5000 de D700? Si daca e foarte diferit, adica lipsesc niste rotite, nu credeti ca cineva demn de posesie la D700 trebuie sa se descurce in caz de avarie si cu amarata de D5000? Vorba aia, cand esti autodidact...

In plus... O persoana pentru care avem amandoi toata stima, dl.Grozescu recomanda pentru nunti combinatia FujiS5Pro + backup draguta de D300. Pai desi are body de D200, dpreview spune de Fuji, citez: "The two cameras have totally different menu system". Deci domnul Grozescu de care amandoi suntem de acord ca e demn de D700 nu considera nedemna o asemenea asociere. In cazul acesta nu cred ca ar trebui sa va promovati opinia ca fiind regula de aur, ci doar ca o opinie... si asta se face ceva mai temperat, lasand loc si altora.

Dan Pop scrie:Presupun ca, la nevoie, un AF-S 70-200/2.8 ar putea substitui un AF-D 85/1.8, dar parca n-as cara dupa mine ditamai obiectivul doar pentru ca backup-ul nu are motor de focalizare...


Si ca sa nu ma opresc din a cita din clasici (asta e o gluma nevinovata... rog sa o luati ca atare), adica tot din dl.Grozescu, tot dumnealui pe situl propriu mai spune: "Una din variantele acestui zoom profesional este nelipsita din trusa oricarui fotoreporter sau fotograf de eveniment serios." Se refera, ati ghicit, tocmai la 70-200/2.8. Cum va cred un fotograf serios, mie chiar nu-mi vine a crede ca lasati acasa 70-200/2.8 la un eveniment unde carati un D300 drept backup, pentru a utiliza favoritul 85/1.8... Eu chiar o iau drept gluma treaba asta. Sau un argument neinspirat.

Un week-end placut va doresc dvs. si celorlalti forumisti!
clony
 
Mesaje: 26
Membru din: Joi Iun 18, 2009 11:28 am

Re: D5000 sau D90

Mesajde Dan Pop » Dum Iun 21, 2009 12:02 am

clony scrie:
Dan Pop scrie:Presupun ca, la nevoie, un AF-S 70-200/2.8 ar putea substitui un AF-D 85/1.8, dar parca n-as cara dupa mine ditamai obiectivul doar pentru ca backup-ul nu are motor de focalizare...

Si ca sa nu ma opresc din a cita din clasici (asta e o gluma nevinovata... rog sa o luati ca atare), adica tot din dl.Grozescu, tot dumnealui pe situl propriu mai spune: "Una din variantele acestui zoom profesional este nelipsita din trusa oricarui fotoreporter sau fotograf de eveniment serios." Se refera, ati ghicit, tocmai la 70-200/2.8. Cum va cred un fotograf serios, mie chiar nu-mi vine a crede ca lasati acasa 70-200/2.8 la un eveniment unde carati un D300 drept backup, pentru a utiliza favoritul 85/1.8... Eu chiar o iau drept gluma treaba asta. Sau un argument neinspirat.

Inainte de a cita, e bine sa cititi cu atentie textul citat, ca sa nu va faceti de ris. Domnul Grozescu nu scrie "fotograf", ci "fotograf de eveniment". Sesizati diferenta? Si nici eu n-am pomenit nicaieri ca as lua 85-ul la fotografie de eveniment. Cu voia sau fara voia dvs, cu stirea sau fara stirea dvs, exista si alte tipuri de fotografie, iar la unele dintre ele 85-ul este mult mai adecvat decit 70-200.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: D5000 sau D90

Mesajde clony » Dum Iun 21, 2009 1:16 am

Dan Pop scrie:Inainte de a cita, e bine sa cititi cu atentie textul citat, ca sa nu va faceti de ris. Domnul Grozescu nu scrie "fotograf", ci "fotograf de eveniment". Sesizati diferenta? Si nici eu n-am pomenit nicaieri ca as lua 85-ul la fotografie de eveniment. Cu voia sau fara voia dvs, cu stirea sau fara stirea dvs, exista si alte tipuri de fotografie, iar la unele dintre ele 85-ul este mult mai adecvat decit 70-200.


Scapati din nou din vedere subiectul de care discutam... camera de backup! Cand ai nevoie maxima de asa ceva? La fotografia de eveniment domnule! Fie nunta, fie simpozion, fie lansare de produs, fie prezentare de moda, fie altceva unic, irepetabil... cand nu poti risca sa ramai fara aparat. Nu cred ca aceasta camera de backup este intentionata pentru plimbarile in Cismigiu. In rest sunt de acord ca exista situatii unde 85 este mai adecvat, cu rezerva ca in 100% din aceste cazuri te poti descurca onorabil si cu 70-200, diferenta nefiind asa de critica incat sa te victimizezi ca nu ai motor de focalizare sa folosesti 85. Si, daca Doamne fereste, te lasa camera principala in timp ce pozezi niscaiva suruburi, banuiesc ca nu-i nicio graba sa navighezi putin prin meniul stufos al camerei de backup pentru a gasi setarile necesare, nu? Urgenta e doar in cazul evenimentelor, acolo era baiul. Asa ca sarcasmul dvs. mi se pare gratuit.
clony
 
Mesaje: 26
Membru din: Joi Iun 18, 2009 11:28 am

Re: D5000 sau D90

Mesajde Sabina » Dum Iun 21, 2009 7:13 am

Mie dorinţa de a avea dreptate indiferent de condiţii mi se pare puţin exagerată. Cu riscul de a domoli o discuţie inflăcărată, hai să rămânem pe topic.

O simplă notă, clony, din ce-am citit eu, cu privire la problema "meritului unui D700", cred că nu ai interceptat mesajul care trebuia. Vreau să spun că totuşi susţin părerea că un începător, chiar şi un intermediar ale fotografiei nu are nevoie de un D700 pentru că n-ar şti la ce să-i folosească toate funcţiile. De acord că se poate învăţa cu aparatul în mână însă sunt alte metode de a învăţa mai puţin costisitoare. Consider că progresul spre D700 se face cu paşi mici, de la un D90 la un D300 şi eventual apoi la un D700 - şi progresul să fie real şi util, adică nu pur şi simplu schimb de camere, ci în momentul în care chiar se schimbă ceva, bagajul de cunoştinţe să se fi mărit considerabil. Desigur, în care vrem să facem o alegere justificată.
committed workaholic. passionate photographer. radical dreamer.

Locul de joacă
Avatar utilizator
Sabina
 
Mesaje: 658
Membru din: Joi Feb 12, 2009 3:17 pm
Localitate: Bucureşti

Re: D5000 sau D90

Mesajde Dinu Lazar » Lun Iun 22, 2009 8:15 am

Cu riscul de a domoli o discuţie inflăcărată, hai să rămânem pe topic.


Sabina are dreptate mie in suta. De prea multe ori se face o literatura inutila, toata lumea se simte calcata pe bombeu si genereaza la intrebari simple mii de pagini de literatura, domina parerile citite pe forumuri si nu cele din experienta personala - asta e mai grav decit pare - si in general pentru chestii simple apar pagini si pagini care nu sunt utile discutiei sau subiectului original.

Ca sa raspund si eu: D5000 mi se pare mai potrivit in situatia intrebarii initiale, daca omul vrea neaparat un DSRL. L-am testat de o luna si mi se pare grozav, nu intru in detalii, ca o sa pun aici un test mai incolo saptamina asta.

Pe de alta parte, ideea de aparat de rezerva nu mai este de actualitate azi. Nu e nevoie de asa ceva. E o idee batrineasca care nu se sustine. La orice DSLR insa putem adauga un aparat compact sau un bridge, aia, da, ca sa facem poze in toate situatiile, si cind vrem sa caram dulapul cu scule, si cind vrem sa avem miinile libere. In situatia data mie un P90 mi s-ar parea cel mai nimerit...
you pay what you get
Avatar utilizator
Dinu Lazar
 
Mesaje: 368
Membru din: Lun Feb 02, 2009 2:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: D5000 sau D90

Mesajde Dan Pop » Lun Iun 22, 2009 11:59 am

clony scrie:
Dan Pop scrie:Inainte de a cita, e bine sa cititi cu atentie textul citat, ca sa nu va faceti de ris. Domnul Grozescu nu scrie "fotograf", ci "fotograf de eveniment". Sesizati diferenta? Si nici eu n-am pomenit nicaieri ca as lua 85-ul la fotografie de eveniment. Cu voia sau fara voia dvs, cu stirea sau fara stirea dvs, exista si alte tipuri de fotografie, iar la unele dintre ele 85-ul este mult mai adecvat decit 70-200.

Scapati din nou din vedere subiectul de care discutam... camera de backup! Cand ai nevoie maxima de asa ceva? La fotografia de eveniment domnule! Fie nunta, fie simpozion, fie lansare de produs, fie prezentare de moda, fie altceva unic, irepetabil... cand nu poti risca sa ramai fara aparat.

Daca esti profesionist adevarat, nu poti risca sa ramii fara aparat la nici un fel de sesiune de fotografie, chiar daca e vorba de a fotografia colectia de cutii de chibirturi a unui client. Cutiile de chibrituri ramin la locul lor, dar parerea clientului despre dvs s-ar putea sa se schimbe, si nu in bine.

Dar vad ca ati luat un exemplu arbitrar si va tineti cu dintii de el, de parca asta ar fi miezul problemei...
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori

cron