Acum este Sâm Apr 27, 2024 7:09 am

Articole Nikonisti.ro

D5000 sau D90

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: D5000 sau D90

Mesajde clony » Lun Iun 22, 2009 12:57 pm

Apreciez pozitiv apelul colegial la domolirea discutiei. Imi pare rau ca s-a ajuns aici, in viata de zi cu zi sunt extrem de pasnic dar in scris mai zgarie penita.

Sabina, de acord intru totul in ce priveste curba de invatare - acomodare. Doar ca unii invata destul de repede si e cam greu sa schimbi camerele din mers daca nu ai un buget mai mare. In acest context poate fi o idee buna achizitionarea din start a unei camere suficient de bune, daca iti permiti, ca sa nu fii nevoit dupa cateva luni sa cauti sa o dai la SH pentru a cumpara alta.

Domnule Lazar, multumesc mult ca v-ati aplecat asupra acestei probleme si chiar ma surprinde aprecierea fata de D5000. Abia astept parerile dvs. mai pe larg despre aceasta camera, cand veti avea timp sa ni le impartasiti.

In legatura cu inoportunitatea unei camere de backup... imi permit totusi sa am rezerve. Intamplator chiar azi am citit un articol (scuze ca iar citez pe altii) pe tema echipamentului unui fotograf de presa (http://www.ephotozine.com/article/Daily ... -kit-11629) si, citez: "Two Canon bodies and a compact camera. Having just one camera to rely on is never a good idea! The compact is useful when you need to photograph events you can't get cameras into." Desigur ca eu nu sunt de acord cu brandul ala de camere :-) (poate de aia ai nevoie de doua la tine, cu Nikon nu e cazul!...) dar din poza asociata am remarcat doua body-uri 5D, lucru care corespunde opiniei d-lui Pop privind nevoia de similaritate.

Domnule Pop, eu zic ca e mai bine sa nu ne mai agatam de detaliile detaliilor, ca pierdem din vedere scopul acestui forum. Este evident ca avem unele opinii diametral opuse dar asta nu ar trebui sa ne impiedice sa traim in armonie. Si, parafrazand Photogenica (pe care mi-as fi dorit mult sa nu o ratez) cred ca urmatorul slogan este foarte important "Live in the right Light!"
clony
 
Mesaje: 26
Membru din: Joi Iun 18, 2009 11:28 am

Re: D5000 sau D90

Mesajde Sabina » Lun Iun 22, 2009 2:29 pm

clony scrie:Sabina, de acord intru totul in ce priveste curba de invatare - acomodare. Doar ca unii invata destul de repede si e cam greu sa schimbi camerele din mers daca nu ai un buget mai mare. In acest context poate fi o idee buna achizitionarea din start a unei camere suficient de bune, daca iti permiti, ca sa nu fii nevoit dupa cateva luni sa cauti sa o dai la SH pentru a cumpara alta.


Îmi permit să fac o paranteză - zicea cineva pe forum, că o fotografie bună se face cu orice cameră. A evolua, cu paşi mărunţi de la un entry level precum D90 la un D300 să zicem se justifică abia după ce există o galerie sănătoasă, şi se simte cum capabilităţile camerei sunt cele care ţin progresul înapoi. Altfel, dorinţele subiective sunt cu totul altceva din punctul meu de vedere. :)
committed workaholic. passionate photographer. radical dreamer.

Locul de joacă
Avatar utilizator
Sabina
 
Mesaje: 658
Membru din: Joi Feb 12, 2009 3:17 pm
Localitate: Bucureşti

Re: D5000 sau D90

Mesajde Cosmin Gheorghita » Mar Iun 23, 2009 11:37 am

Sabina scrie: A evolua, cu paşi mărunţi de la un entry level precum D90 la un D300 să zicem se justifică abia după ce există o galerie sănătoasă, şi se simte cum capabilităţile camerei sunt cele care ţin progresul înapoi. Altfel, dorinţele subiective sunt cu totul altceva din punctul meu de vedere. :)


Eh....mare lucru ai zis. În momentul în care noi, ca fotografi, putem stoarce dintr-un D40, D60, D80, D90 TOT ce poate da, înseamnă că imaginile noastre sunt perfecte.
Aş adăuga faptul că se faceau fotografii de clasă înaltă şi cu FM2 şi cu alte aparate înaintea lor. Fotografia de înaltă clasă nu a apărut cu dSLR-urile. Un D40 de astazi este infinit mai complex, mai comod şi mai apt să facă fotografie decât un FM2. Chiar dacă mă vor contrazice unii.
Renault Laguna 1.9 Dci Grandtour rulz:)
Avatar utilizator
Cosmin Gheorghita
 
Mesaje: 334
Membru din: Vin Ian 16, 2009 5:53 pm
Localitate: Galaţi-Tg.Mureş

Re: D5000 sau D90

Mesajde Dan Pop » Mar Iun 23, 2009 12:39 pm

cosminphotog scrie:Aş adăuga faptul că se faceau fotografii de clasă înaltă şi cu FM2 şi cu alte aparate înaintea lor.

Nici nu e de mirare, acesta fiind un aparat de clasa pro.
cosminphotog scrie:Un D40 de astazi este infinit mai complex, mai comod şi mai apt să facă fotografie decât un FM2. Chiar dacă mă vor contrazice unii.

Eu m-as feri sa fac comparatii intre un SLR pe film de clasa pro (fie el si 100% mecanic si vechi de 30 de ani) si un DSLR entry level. Nu de alta, dar seamana prea mult cu unele din comparatiile lui Ken Rockwell :twisted:

Din punct de vedere pur subiectiv (la urma urmei si fotografii sint oameni), daca aveai un FM2, la vremea lui, stiai ca ai un aparat de top si nu prea aveai catre ce sa tintesti mai sus. Pe cind azi, ca posesor de D40, te afli la baza ofertei Nikon in materie de DSLR. Indiferent de capabilitatile celor doua aparate, este o diferenta greu de trecut cu vederea...
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: D5000 sau D90

Mesajde Dinu Lazar » Mar Iun 23, 2009 3:18 pm

daca aveai un FM2, la vremea lui, stiai ca ai un aparat de top si nu prea aveai catre ce sa tintesti mai sus.

Ba da... Nikon F2, F3, F4, d-astea... ala era virful... cum acu` este D3 si D3x... FM2 era desigur bun, dar si in gama lui erau deasupra FM2 titan apoi FM2n. Desi mie imi placeau mai mult FE si FE2. Istorie...

Acum, despre D40... din cite mai vad si eu la seminarii, la excursiile de la Bucurestiul meu... cam 80% dintre posesorii de DSRL nu inteleg nici 10% din ce face aparatul, nu il seteaza, fac numai jpg si nici nu pot intelege setarile aparatului. Chestie de statistica. Asa ca...
you pay what you get
Avatar utilizator
Dinu Lazar
 
Mesaje: 368
Membru din: Lun Feb 02, 2009 2:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: D5000 sau D90

Mesajde Sajuuk » Sâm Iun 27, 2009 6:13 pm

Ma bag si eu putin in seama... asa ca utilizator de D40... :D.

Ca sa fiu on topic: as merge pe D90 numai pentru posibilitatea de autofocus pe orice obiectiv datorita motorului inclus in corpul aparatului, apoi vine functia de commander apoi vine ideea ca pentru o diferenta de bani asa mica D90 este net superior si este o alegere mult mai logica fata de D5000.

Si ce facem cu argumentul "da nene, da' D5000 are ecran rabatabil!!!"? :?:
Raspunsul meu: e si daca are ce? :twisted: :idea:
Exista ceea ce se numeste vizor angular [un exemplu: link magazin online] care se poate atasa aparatului si poate fi rotit in pozitia dorita.
Daca neaarat doriti ceva pe baza de ecran LCD ca deh... asta e moda... link magazin online

Ideea de baza e ca D5000 nu ofera aceleasi avantaje pe care le ofera D90. Mi-a fost dat sa ma joc cu un D90... pot sa spun ca am ramas placut impresionat. Insa momentan raman la D40.
Motivul e simplu: cand voi sti sa fac fotografii cu ceea ce am deja abia atunci pot sa ma gandesc la upgrade, altfel investesc in "n" obiective si aparate care mai de care cu "ț" functii pe care nu apuc sau nu stiu sa le folosesc.

Si asta spune un incepator care momentan ma aflu in subsolul paginii cu oferta de dSLR-uri Nikon, de vreme ce D40 nu se mai fabrica :lol: .

Si ca sa fiu si off topic: da' D40 ce are ? :cry: mie imi place. Ma rog poate sunt si putin atasat de el.. ca deh.. e primul meu aparat de fotografiat digital [nu.. nu am avut un P&S], singurul aparat pe care am mai pus mana a fost un Smena 8[daca mi-amintesc bine].

Andrei.
Imagine
Imagine
Imagine
Nikon D40 + AF-s Nikkor DX 18-55mm f/3.5-5.6 + Nikkor AF 50mm f/1.8D
Si-am rasarit si pe deviantart.com :D
Avatar utilizator
Sajuuk
 
Mesaje: 270
Membru din: Dum Ian 25, 2009 6:25 pm
Localitate: Bucuresti

Re: D5000 sau D90

Mesajde Dinu Lazar » Sâm Iun 27, 2009 6:52 pm

Si ce facem cu argumentul "da nene, da' D5000 are ecran rabatabil!!!"?
Raspunsul meu: e si daca are ce?


Una este parerea sincera dar care este la o discutie, nu in urma unui contact cu aparatul, si alta este o parere dupa o oarecare minuire a aparatului.
Sigur, intr-un for sunt tot felul de pareri, idei, impresii, si asta e grozav.
totusi ar fi extraordinar daca am avea si argumente la diversele pareri.
EU folosesc de citeva saptamini un D5000 de zor, am facut prezentari cu el, si pot sa spun ca ecranul rabatabil este EXTRAORDINAR de util si numai cind minuiesti ceva timp aparatul iti dai seama ce util poate sa fie - chiar cind il rabatez cu fata la aparat, sa protejez ecranul, mi se pare o chestie foarte buna. Dar la vizualizare, la fotografiere fara sa isi dea seama subiectul, la evaluarea histogramei, si nu mai zic la live view, este extrem de util si fara nici o indoiala mult mai practic decit un ecran normal.
Nu se compara cu nici un adaptor si nici nu recomand cuiva sa cumpere adaptoare de genul indicat.
you pay what you get
Avatar utilizator
Dinu Lazar
 
Mesaje: 368
Membru din: Lun Feb 02, 2009 2:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: D5000 sau D90

Mesajde Sajuuk » Sâm Iun 27, 2009 8:35 pm

Nu vreau sa fiu inteles gresit, un D5000 este un aparat bun. Am apucat la prezentarea din 9 mai sa umblu putin cu aparatul. Acel display rabatabil este util de cele mai multe ori. Insa eu unul daca as fi pus in fata situatiei sa aleg intre D5000 si D90 as merge pe D90...

Personal D5000 nu mi s-a parut a fi o alegere potrivita pentru upgrade cand un D90 este apropiat ca pret. Am D40 si nu prea imi da mana sa iau un obiectiv care nu este AF-S/AF-I datorita absentei motorului incorporat.
Am dat exemple cu acele adaptoare pentru a arata ca exista si alternative, ce e drept mai slabe, la acel ecran rabatabil.
Intr-adevar insa protejarea ecranului prin simpla intoarcere este mai mult decat bine venita.

off-topic: As avea totusi o curiozitate de [evident] incepator: de ce nu recomandati acele adaptoare ? Ma refer aici la cele optice. Afecteaza in vreun fel calitatea sau lumina perceputa prin viewfinder ? Va intreb pentru ca la un moment dat am luat in considerare achizitionarea unui astfel de dispozitiv pentru al meu D40 insa nu am nici o idee daca merita sau nu...

Raspunsul anterior: "e si daca are ce?" [de fapt cam intreg postul anterior] a fost dat mai mult sa sublinieze ca totusi prezenta/absenta unui ecran rabatabil nu este un criteriu atat de important de a alege un aparat dSLR. Imi cer scuze daca am deranjat pe cineva cu postul putin sarcastic. :?

Andrei
Imagine
Imagine
Imagine
Nikon D40 + AF-s Nikkor DX 18-55mm f/3.5-5.6 + Nikkor AF 50mm f/1.8D
Si-am rasarit si pe deviantart.com :D
Avatar utilizator
Sajuuk
 
Mesaje: 270
Membru din: Dum Ian 25, 2009 6:25 pm
Localitate: Bucuresti

Re: D5000 sau D90

Mesajde Dinu Lazar » Sâm Iun 27, 2009 9:59 pm

de ce nu recomandati acele adaptoare ? Ma refer aici la cele optice. Afecteaza in vreun fel calitatea sau lumina perceputa prin viewfinder ?


Sistemele cu prisma la 90 de grade care se pun pe vizor, sunt utile, dar trebuie sa apropii ochiul foarte mult, si pentru ochelaristi poate fi un chin, nu stiu cit de mult din imagine se mai vede. La majoritatea trebuie sa faci scamatorii ca sa vezi si indicatiile ledurilor, chiar si fara ochelari.
Sunt utile numai celor care fac foarte des micro macro fotografie sau fotografie cu aparatul pe stand. Daca sunt de firma...
Zigview, pe de alta parte, poate fi interesant, dar presupune cabluri, alimentatie, probleme, atentie la socuri, unde-l pui cind nu il folosesti, ce faci cind vrei sa te uiti repede in vizor, si alte asemenea chestii. Un ecran rabatabil al aparatului e infinit mai practic.
Sigur, numai un ecran rabatabil nu e esential la alegerea unui aparat.
Ideal ar fi de mers la magazin si de vazut intr-o scurta proba care se potriveste mai bine in mina, care se "lipeste" - sunt multi factori subiectivi greu de descris care pot fi importanti in decizia achizitiei unui aparat.
you pay what you get
Avatar utilizator
Dinu Lazar
 
Mesaje: 368
Membru din: Lun Feb 02, 2009 2:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: D5000 sau D90

Mesajde clony » Sâm Iun 27, 2009 10:36 pm

Sajuuk scrie:Ma bag si eu putin in seama... asa ca utilizator de D40... :D.

Ca sa fiu on topic: as merge pe D90 numai pentru posibilitatea de autofocus pe orice obiectiv datorita motorului inclus in corpul aparatului, apoi vine functia de commander apoi vine ideea ca pentru o diferenta de bani asa mica D90 este net superior si este o alegere mult mai logica fata de D5000.



Draga Andrei,
Eşti binevenit să-ţi împărtăşeşti opiniile. Acum, strict dacă e pe alese, cred că e destul de dificil să decizi. Avantajele pe care tu mi le enumeri nu mi se par atât de critice.

1. autofocus pe orice obiectiv... ar fi important pentru cineva care are multe obiective fara AF-S. Eu, de exemplu, nu am achiziţionat decât obiective cu AF-S. Nu pentru că am bani prea mulţi :) dar am considerat că deja acestea sunt standard şi nu are rost să iau altele. După cum vad și tu ai doar obiective cu AF-S și nu văd de ce nu ai putea să îţi dezvolţi baza tehnică tot pe linia asta. Da, ar fi problematic dacă ai avea în uz un număr oarecare de obiective fără motor de focalizare, atunci ar fi un argument cu oarece greutate.

2. funcţia de commander... de asta mă pot lipsi, deşi nu era rău să fie... Unu, îmi place foarte mult să fac poze fără flash. Doi, când am nevoie să comand câteva flashuri, pot iesi din încurcătură punând drept commander un SB800 sau SB900 sau, cu o investiție mai mică decât pentru un vizor Zigview digital, cumpăr un SU800 şi gata.

3. mi-e greu să cred că dincolo de lipsurile de mai sus, D90 este NET superior lui D5000 așa cum spui tu. D5000 are încă nişte avantaje de care nu s-a pomenit în discuţie. Pe lângă ecranul rabatabil care aduce un avantaj mare, un avantaj de care te folosești zi de zi, în mod extensiv, oferindu-ți o ergonomie unică (spre deosebire de dezavantajele enumerate de tine de care nu te lovesti neaparat zilnic) eu văd și alte lucruri care mă atrag spre D5000. În primul rând D5000 este mai nou, deci beneficiază de ultimele lucrături ale inginerilor de la Nikon... Șase luni sau un an de zile înseamnă foarte mult în domeniu în ziua de azi. Fie și numai partea de software are obligatoriu o grămadă de îmbunătățiri pe facilitățile existente, îmbunătățiri pe care noi nu le putem pipăi dar care sigur se reflectă în calitatea imaginii și în fiabilitatea aparatului. Un singur exemplu: D5000 are un mod silențios al declanșatorului, extrem de surprinzător. Îmi place la nebunie zgomotul pe care îl face D300 dar uneori aș vrea să îl dau pe "mute". Ei, D5000 poate asta și o face la un nivel excelent. Apoi, D5000 este o cameră micuță... împreună cu un obiectiv care este printre preferatele mele 50/1.4 G, formează un ansamblu decent, cu care nu ieși în evidență, așa cum se întâmplă de ex. la combinația D300 cu 24-70/2.8 (asta ca să vorbesc de mărimi "normale"). Mie de exemplu îmi place foarte mult să fac poze pe stradă... D5000 este mult mai potrivit pentru așa ceva. Închipuie-ți că poți să vizezi discret în ecranul rabatat la 90, apoi e mic și nu sare așa în ochi, apoi declanșezi fără zgomot... Când duc combinația D300 cu 24-70/2.8 la ochi pe stradă, atrag imediat atenția și încep să mă fâstâcesc... Apoi, dacă este ușoară această cameră, îți poți permite să te dotezi cu un trepied "light" care să nu te cocoșeze când îl cari în spate și cu care să îți faci treaba de minune. La o cameră grea, automat îți trebuie un trepied masiv... nu e problemă când îl duci cu mașina, dar dacă mai pleci și cu rucsacul și echipamentul în spate, simți imediat diferența. Micul display mono de la D300 și D700, unde sunt trecute setările camerei este varză. Eu sunt miop și anumite chestii le disting foarte greu pe el chiar și în lumina zilei. La D5000 apeși discret un buton și îți sar în ochi, imediat, setările camerei, vizibile foarte clar în orice lumină. Pe ecranul care mie personal mi se pare extrem de clar și luminos, în ciuda faptului că datele tehnice sunt mai modeste decât la celelate camere în discuție.

Evident că D5000 nu a fost gândit drept cameră de bază pentru cineva care lucrează predominant în studio, dar cred că își poate face treaba foarte bine și acolo. Personal cred că D5000 adresează o nișă de piață neexplorată încă, pentru cei care vor ergonomie în primul rând, echipamente mai ușor de cărat și facilitățile de bază ale unui DSLR care să te ajute să scoți poze de calitate aproape în orice situație. Mai cred că Nikon a fost foarte inspirat scoțând pe piață această cameră drept entry level... Eu de exemplu aș recomanda-o cu căldură unui novice în ale fotografiei, unuia care intră acum în lumea DSLR. Cu siguranță că va învăța mai ușor pe D5000 decât pe alte camere. Cred că D5000 va fi unul din vârfurile de vânzări ale NIKON și cred că cei care vor intra în lumea DSLR cu această cameră vor fi "vânduți" pe viață brandului Nikon.

Oricum, abia aștept ca dl.Lazăr să ne mai împărtășească mai mult din impresiile dumnealui. Sunt convins că ne va surprinde cu detalii interesante.
clony
 
Mesaje: 26
Membru din: Joi Iun 18, 2009 11:28 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 33 vizitatori