Acum este Joi Mar 28, 2024 4:52 pm

Articole Nikonisti.ro

Dilema obiectiv in achizitie nikon d3100

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: Dilema obiectiv in achizitie nikon d3100

Mesajde Larincov » Vin Iul 29, 2011 3:47 pm

ce inseamna 18-105 1:3 5.6G
chestia cu 1:3 5.6G ce reprezinta?
Diferenta de 105-200. ... unde as putea obtine niste rrezultate mai bune cu ea? in ce situatii ...dati mi cateva exemple
Larincov
 
Mesaje: 33
Membru din: Mie Iul 27, 2011 6:26 pm

Re: Dilema obiectiv in achizitie nikon d3100

Mesajde cristiansergiu » Vin Iul 29, 2011 4:13 pm

Larincov scrie:ce inseamna 18-105 1:3 5.6G
chestia cu 1:3 5.6G ce reprezinta?
Diferenta de 105-200. ... unde as putea obtine niste rrezultate mai bune cu ea? in ce situatii ...dati mi cateva exemple

cred ca e 3.5-5.6G
3,5-5,6 inseamna ca la 18mm diafragma minima e 3,5 iar la 105mm e 5,6
iti recomand tutorialele scrise de mine pentru incepatori
http://artfoto.go.ro/fotografie.htm daca nu intelegi ceva ma poti intreba
Avatar utilizator
cristiansergiu
 
Mesaje: 945
Membru din: Mie Aug 11, 2010 2:47 pm
Localitate: cluj-napoca

Re: Dilema obiectiv in achizitie nikon d3100

Mesajde Larincov » Vin Iul 29, 2011 7:19 pm

ce filtre ati recomanda?
Larincov
 
Mesaje: 33
Membru din: Mie Iul 27, 2011 6:26 pm

Re: Dilema obiectiv in achizitie nikon d3100

Mesajde A.Cascatau » Vin Iul 29, 2011 7:45 pm

Larincov scrie:ce filtre ati recomanda?

Un filtru de polarizare circulara nu ar trebui sa lipseasca nimanui.
Nikon D90 + AF-S DX 18-70mm f/3.5-4.5G IF-ED + AF-S DX 55-200mm f/4-5.6G + AF 50mm f/1.8D
Facebook-BadOrGood-F64 Studio
Avatar utilizator
A.Cascatau
 
Mesaje: 349
Membru din: Sâm Ian 08, 2011 12:31 pm
Localitate: Constanţa

Re: Dilema obiectiv in achizitie nikon d3100

Mesajde Larincov » Sâm Iul 30, 2011 1:17 am

ce parere aveti despre link magazin online
deocamdata sunt la inceput ....
app: care e diferenta intre ele...ca sunt si la 40 ron si la 400 ron...
milimetrii aceia la ce ajuta, ce reprezinta? cand se foloseste un filtru cu "mai multi mm" si invers?
Larincov
 
Mesaje: 33
Membru din: Mie Iul 27, 2011 6:26 pm

Re: Dilema obiectiv in achizitie nikon d3100

Mesajde DannyMC » Sâm Iul 30, 2011 7:17 am

Sfatul meu ar fi sa mai amani cumpararea de filtre pana intelegi ce fac si daca ai nevoie de ele. Serios, vorbind,filtrele nu sunt accesorii obligatorii, nici macar cel (asa zis) de protectie a obiectivului, acesta putand fi protejat foarte bine si cu ajutorul parasolarului, fara nici o influenta asupra imaginii( filtrele ieftine au influenta negativa asupra calitatii imaginii fiind facute din sticla de slaba caliatate si fara tratamente optice).D`asta sunt filtre de 40 si filtre de 400 de ron.
Milimetri aceia insemna diametrul filetului pe care se poate monta respectivul filtru.
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Dilema obiectiv in achizitie nikon d3100

Mesajde ll37 » Sâm Iul 30, 2011 8:58 am

DannyMC scrie:D`asta sunt filtre de 40 si filtre de 400 de ron.

O mai fi si marketingul ...
Tocmai ca esti incepator n-ar trebui sa amani cumpararea de filtre de protectie sau UV pentru obiective.
Vorbesc din pozitia unui incepator care din greseala si total neintentionat poate fi neglijent cu sticla obiectivului. Nu te gandi neaparat la faptul ca vei zgaria sticla obiectivului. Gandeste-te la amprente si diverse depuneri "ciudate" care necesita curatare frecventa si daca nu ai nimic altceva la indemana, decat maieul propriu din bumbac, parca nu te-ai incumeta sa stergi obiectivul astfel. Pe cand un filtru UV de 20-25ron... s-a zgariat il arunci si cumperi altul.
Eu mi-am cumparat filtre UV pentru toate obiectivele din kitt de la un baiat de pe okazii. Pret 25ron cu transport, parca. Calitate China, acceptabila.
D5100, 18-105 VR, 70-300 VR, 50 1.8AF-S, Raynox 250, Nissin 466Di, Giottos MT9251, filtre, inele si tot felul de gigele.
Avatar utilizator
ll37
 
Mesaje: 362
Membru din: Dum Apr 03, 2011 10:04 pm
Localitate: Constanta

Re: Dilema obiectiv in achizitie nikon d3100

Mesajde DannyMC » Sâm Iul 30, 2011 9:32 am

Nu e numai marketingul... Filtrele de slaba calitate iti reduc calitatea imaginii si produc artefacte atunci cand ai surse de lumina care apar in cadru.
Iar despre discutia despre murdarirea/zgarierea lentilei frontale,eu zic ca este o problema la fel de umflata ca si cea a prafului de pe senzor. Ambele se pot depasi cu un pic de grija si atentie.
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Dilema obiectiv in achizitie nikon d3100

Mesajde Larincov » Sâm Iul 30, 2011 10:01 am

de exemplu pozele de aici: http://fiveprime.org/hivemind/Tags/filtre,nd400 ma fascineaza... sunt curios daca cu filtrele alea de mai sus alese pot face ceva in genul ... sa se vada niste modificari macar al cerului, reflexia apei, etc.... as dori sa merg pee filtrele alea mai ales ca sunt la inceput, macar pentru protectie... se potrivesc la unul din obiectivele de la linkurile de mai sus? multumesc
Larincov
 
Mesaje: 33
Membru din: Mie Iul 27, 2011 6:26 pm

Re: Dilema obiectiv in achizitie nikon d3100

Mesajde ll37 » Sâm Iul 30, 2011 10:04 am

DannyMC scrie:1.Filtrele de slaba calitate iti reduc calitatea imaginii si produc artefacte atunci cand ai surse de lumina care apar in cadru.
2.Iar despre discutia despre murdarirea/zgarierea lentilei frontale,eu zic ca este o problema la fel de umflata ca si cea a prafului de pe senzor. Ambele se pot depasi cu un pic de grija si atentie.


1.Nu vreau sa fiu Gigi Contra, dar era pe aici pe forum un post a lui DanPop in care testase niste filtre UV fotografiind un bec noaptea. Rezultatul a fost ca si cele scumpe sunt proaste, dar mai putin proaste decat cele ieftine. Concluzia a fost ca cel mai bine e, cand avem situatii de genul acela, sa le dam jos. Asta http://farm6.static.flickr.com/5108/5888445207_41c3b298e6_z.jpg e un rezultat cu filtrul de 25 ron pe care folosesc eu.

2.Perfect de acord.

Larincov scrie:de exemplu pozele de aici: http://fiveprime.org/hivemind/Tags/filtre,nd400 ma fascineaza... sunt curios daca cu filtrele alea de mai sus alese pot face ceva in genul ... sa se vada niste modificari macar al cerului, reflexia apei, etc.... as dori sa merg pee filtrele alea mai ales ca sunt la inceput, macar pentru protectie... se potrivesc la unul din obiectivele de la linkurile de mai sus? multumesc


Fara procesare (in exemplul dat de tine, in multe situatii HDR) nu vei putea obtine genul acela de fotografii. Acum vis-a-vis de filtre la cea cu caruselul am vazut ca a folosit un filtru ND400. Era ziua si dorea sa obtina efectul de miscare al scaunelor/caluseilor caruselului. Daca ar fi crescut expunerea fara filtru ND ar fi ars poza.

Daca imi permiti, un sfat ca de la incepator la incepator: In situatia in care ai mai facut fotografii cu camere P&S compacte pana acum. Inainte sa cumperi dslr-ul pune pozele vechi pe monitor si uita-te la ele o zi intreaga. Apoi cumpara dslr-ul si fa niste poze de test, cu familia in casa, afara etc., in modul auto al dslr-ului. Uita-te si la acestea. O ti se para ca esti un geniu al fotografiei si n-o sa-ti vina sa crezi ca esti in stare de asa ceva :) .

In timp, vei intelege cum stau lucrurile si prin perseverenta si simt artistic vei ajunge la rezultate cel putin la fel de frumoase ca si "colegul" din link-ul tau.
Edit: uitandu-ma ma atent pe fotografiile "colegului" pot adauga la cele de mai sus "...si investitii" :lol:
Succes.
D5100, 18-105 VR, 70-300 VR, 50 1.8AF-S, Raynox 250, Nissin 466Di, Giottos MT9251, filtre, inele si tot felul de gigele.
Avatar utilizator
ll37
 
Mesaje: 362
Membru din: Dum Apr 03, 2011 10:04 pm
Localitate: Constanta

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori

cron