Acum este Joi Mar 28, 2024 2:16 pm

Articole Nikonisti.ro

Dilema obiectiv in achizitie nikon d3100

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: Dilema obiectiv in achizitie nikon d3100

Mesajde lefteralexandru » Lun Oct 03, 2011 4:28 pm

Alternativa exista dar nu ieftina, exemplul dat de Dan Pop mai devreme bate spre 400 mil.
Fotografia daca nu scoti bani din ea este un hobby scump iar birdwatching-ul sau foto de wildlife este maximul.
Parerea mea e ca degeaba te chinui sa te duci in delta dunarii sau in galapagos sau unde vrei tu sa pozezi daca nu obtii o imagine tack sharp la care sa faca lumea "wow" cand se uita . Poti sa ai lumina perfecta, compozitie ,incadrare daca e soft e degeaba.


uita-te la pozele astea : http://500px.com/photo/2251073 si apoi inca odata la ratele alea
Avatar utilizator
lefteralexandru
 
Mesaje: 327
Membru din: Lun Feb 07, 2011 10:39 am
Localitate: Galati

Re: Dilema obiectiv in achizitie nikon d3100

Mesajde desertfox1943 » Mar Oct 04, 2011 10:22 am

multumesc tuturor pentru sfaturi, si cu ajutorul vostru am reusit sa-mi fac o parere si se pare ca o sa mai astept pana la achizitionarea unul obiectiv cu distanta focala mai mare.

Ce obiectiv mi-ati recomanda de la Nikon sau alti producatori pentru drumetii pe munti dar cu care sa-i scot si "puful" unei libelule care s-a oprit pe un bat sa faca o pauza.
desertfox1943
 
Mesaje: 7
Membru din: Dum Oct 02, 2011 8:38 am

Re: Dilema obiectiv in achizitie nikon d3100

Mesajde c6t9 » Mar Oct 04, 2011 11:04 am

lefteralexandru scrie:Alternativa exista dar nu ieftina, exemplul dat de Dan Pop mai devreme bate spre 400 mil.
Fotografia daca nu scoti bani din ea este un hobby scump iar birdwatching-ul sau foto de wildlife este maximul.
Parerea mea e ca degeaba te chinui sa te duci in delta dunarii sau in galapagos sau unde vrei tu sa pozezi daca nu obtii o imagine tack sharp la care sa faca lumea "wow" cand se uita . Poti sa ai lumina perfecta, compozitie ,incadrare daca e soft e degeaba.


uita-te la pozele astea : http://500px.com/photo/2251073 si apoi inca odata la ratele alea


La cât costă, poate cumpăra unul pentru colecția personală fără prea multe regrete.

Sharp la ce vrea el nu va ajunge niciodată. Mult prea scump, chiar și în soluții mai accesibile de genul 70-200 + 1.4x sau mai mult.
c6t9
 
Mesaje: 1243
Membru din: Dum Iul 04, 2010 11:07 am

Re: Dilema obiectiv in achizitie nikon d3100

Mesajde lefteralexandru » Mar Oct 04, 2011 11:48 pm

@ desertfox1943

- Pentru drumetii poti sa folosesti linistit obiectivul de kit chiar daca este el si 18-55.

- Pentru a scoate puful libelulei e mai complicat, aici ai avea nevoie de un obiectiv macro. Recomandarea mea ar fi un Tamron 90mm link magazin online
Daca body-ul e d3100 e perfect pentru ca ai si motor de focalizare in obiectiv (desi la macro se foloseste mai mult focalizarea manuala) si il poti folosi cu succes la portrete.

De luat in considereare este si noul 40mm macro de la nikon care are marire 1:1 , are motor si il poti folosi si la portrete si poze de drumetii (exceptand cadrele mai wide).
Prea multe nu stiu despre el si nu am folosit unul niciodata dar te pot lamuri alti useri care s-au jucat cu el. La mine pe body mai tot timpul sta un prime, 35mm si imi fac treaba cu el (sunt obisnuit cu zoom la picior) asa ca 40 nu ar fi o diferenta foarte mare la focala si i-ai putea gasi mai multe intrebuintari decat macro. Totusi pe segmentul macro nu cred ca bate tamronul de 90.

Mai este varianta inelelor de macro(se interpun intre body si ob. fortand ob. sa focalizeze mai aproape) care sunt cea mai ieftina solutie dar una de compromis dar daca te obisnuiesti sa lucrezi cu ele poti obtine rezultate bunicele.
Avatar utilizator
lefteralexandru
 
Mesaje: 327
Membru din: Lun Feb 07, 2011 10:39 am
Localitate: Galati

Re: Dilema obiectiv in achizitie nikon d3100

Mesajde cristiansergiu » Dum Oct 09, 2011 2:10 pm

Ce obiectiv mi-ati recomanda de la Nikon sau alti producatori pentru drumetii pe munti dar cu care sa-i scot si "puful" unei libelule care s-a oprit pe un bat sa faca o pauza.


desi am 2X dslr-uri iti recomand o compacta pt ce doresti tu si sa iti spun si de ce : am fo pana pe moldoveanu si desi aveam 2 dslr-uri am cuat cu mine o compacta cu 10x optic si nu mi-a ajuns pt a fotografia o capra neagra, care am intalnito link magazin online are un zoom optic de 36x ce ajunge la 810mm in formatul 35mm ca sa poti avea plaja focala lui p500 trebuie un 200-500mm +70-200mm+ 18-55mm, care costa o gramada de bani, bineinteles ca si calitatea imaginii scade dar mai conteaza si greutatea cu care urci mintele.
Avatar utilizator
cristiansergiu
 
Mesaje: 945
Membru din: Mie Aug 11, 2010 2:47 pm
Localitate: cluj-napoca

digiland

Mesajde vulcan » Vin Noi 25, 2011 8:26 pm

a cumparat cineva de la www.digiland.ro??
as vrea sa stiu daca produsele lor sunt originale:)
vulcan
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Noi 08, 2011 8:38 pm

Re: Dilema obiectiv in achizitie nikon d3100

Mesajde yo2bt » Vin Noi 25, 2011 9:22 pm

Cer iertare pentru off topic, dar...

Ca primul post pe un forum, ne-ai cam pus pe ganduri cu intrebarea ta...

Eu am cumparat de la ei niste servetele de sters obiectivul si tare am impresia ca sunt contrafacute.
As fi vrut sa iau si un DSLR, dar acum ma gandesc foarte serios ca mi-ar putea vinde un high quality replica D3100, la pret de original... :lol:
Daca vrei sa-l faci pe Dumnezeu sa rada ... fa-ti planuri...
_______________________
Respect si sanatate maxima,
Adi Popa
Avatar utilizator
yo2bt
 
Mesaje: 169
Membru din: Mie Aug 17, 2011 10:20 pm
Localitate: A r a d

Anterior

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori