Acum este Joi Mar 28, 2024 11:51 pm

Articole Nikonisti.ro

S3Pro

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

S3Pro

Mesajde Cosmin Gheorghita » Mie Feb 18, 2009 9:06 am

Mulţi se vor intreba ce caută acest topic aici, dar fiind vorba de un aparat pe schelet Nikon cu senzor Fuji şi rebrănduit ca fiind Fuji, cred că s-ar putea discuta puţin şi despre el aici, o parere, o grisină, o maslină, etc.
Parerea mea sinceră este că acel aparat este o ţacă babană având în vedere reclama mare care i s-a facut, senzorul "revoluţionar" cu doua rânduri de pixeli care nu pierde nimic din supraexpuneri, etc. O praştie care nu era în stare sa faca două expuneri măcar asemănătoare (nu am pretenţia la identice) una după alta in condiţii identice de expunere. Un aparat de 6 Mpixel care era prezentat ca fiind unul de 12, dar de fapt erau interpolati, etc.
Aţi avut careva? Există pe-aici vreun utilizator satisfăcut de produsul respectiv? Foloseşte careva S5Pro? Au mai îmbunătăţit băieţii treaba?
Renault Laguna 1.9 Dci Grandtour rulz:)
Avatar utilizator
Cosmin Gheorghita
 
Mesaje: 334
Membru din: Vin Ian 16, 2009 5:53 pm
Localitate: Galaţi-Tg.Mureş

Re: S3Pro

Mesajde Radu_Grozescu » Dum Feb 22, 2009 2:36 pm

cosminphotog scrie:Mulţi se vor intreba ce caută acest topic aici, dar fiind vorba de un aparat pe schelet Nikon cu senzor Fuji şi rebrănduit ca fiind Fuji, cred că s-ar putea discuta puţin şi despre el aici, o parere, o grisină, o maslină, etc.
Parerea mea sinceră este că acel aparat este o ţacă babană având în vedere reclama mare care i s-a facut, senzorul "revoluţionar" cu doua rânduri de pixeli care nu pierde nimic din supraexpuneri, etc. O praştie care nu era în stare sa faca două expuneri măcar asemănătoare (nu am pretenţia la identice) una după alta in condiţii identice de expunere. Un aparat de 6 Mpixel care era prezentat ca fiind unul de 12, dar de fapt erau interpolati, etc.
Aţi avut careva? Există pe-aici vreun utilizator satisfăcut de produsul respectiv? Foloseşte careva S5Pro? Au mai îmbunătăţit băieţii treaba?


Am folosit S3 Pro ca aparat principal doi ani, apoi S5 Pro pentru inca un an si jumatate. S5 Pro il mai am inca.

Dat fiind ceea ce scrii mai sus, probabil din experienta proprie, ma face sa cred ca la vremea respectiva am facut niste alegeri destul de neinspirate :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: S3Pro

Mesajde Cosmin Gheorghita » Lun Feb 23, 2009 8:29 am

Radu_Grozescu scrie:Am folosit S3 Pro ca aparat principal doi ani, apoi S5 Pro pentru inca un an si jumatate. S5 Pro il mai am inca.

Dat fiind ceea ce scrii mai sus, probabil din experienta proprie, ma face sa cred ca la vremea respectiva am facut niste alegeri destul de neinspirate :-)

Sa ai un aparat bun face mult, dar nu aia este totul. Un fotograf bun face poze bune cu orice :) Tu cred ca ai face poze superbe si cu telefonul, si nu zic asta doar asa.
Totusi, vorbind serios, ai fost multumit de S3? Stiu ca la un moment dat te citeam pe forum la dpreview la sectiunea S3Pro, dar nu mai retin daca erai multumit sau nu, a trecut un pic de timp de-atunci. Cum e S5 comparativ cu S3?
Pentru mine, a fost o dezamagire crunta, poate asteptarile au fost prea mari. Ma asteptam la mai multe de la senzorul "revolutionar" care din perspectiva mea a fost un mare bluff. Aparatul avea probleme serioase cu balansul de alb (sau am avut eu un aparat defect, ceea ce n-as crede) si papa bateriile grupa mare. Una peste alta, trecand pe S3 de la Pro14N, D100 si D70s nu am fost multumit deloc. L-am tinut 4-5000 expuneri si i-am dat vant, de-abia l-am putut vinde si asta la un pret cu mult mai mic decat cel de achizitie. :(
Renault Laguna 1.9 Dci Grandtour rulz:)
Avatar utilizator
Cosmin Gheorghita
 
Mesaje: 334
Membru din: Vin Ian 16, 2009 5:53 pm
Localitate: Galaţi-Tg.Mureş

Re: S3Pro

Mesajde Radu_Grozescu » Lun Feb 23, 2009 9:04 am

cosminphotog scrie:Totusi, vorbind serios, ai fost multumit de S3? Stiu ca la un moment dat te citeam pe forum la dpreview la sectiunea S3Pro, dar nu mai retin daca erai multumit sau nu, a trecut un pic de timp de-atunci.


Am luat S3 cand aveam deja D100. Cealalta alternativa in momentul respectiv era Nikon D1x, la alt buget, cu toate ca Fuji S3 a fost in jur de 10.000 lei pe factura :-) Rezolutia la Fuji, chiar asa 6+6 pe diagonala, e vizibil superioara la S3 fata de D100. Cadenta de fotografiere in gama dinamica extinsa e mai mica, altfel aparatele reactioneaza cam la fel - comparam cu D100, nu cu D300 :-)

Balansul de alb Auto la Fuji este inca net superior in lumina artificiala oricarui Nikon, atat la tungsten cat si la lumina fluorescenta. Cand sunt cu Nikon, am Expodiscul la mine permanent.

Insa marea gaselnita a fost senzorul, gama dinamica extinsa chiar functioneaza, pana la posibilitatea de a fotografia mirese afara in soare.

In plus, fata de D100 care genera jpeg-uri de o calitate foarte discutabila, deci era strict necesar de fotografiat in RAW, S3 ofera niste jpeg-uri foarte bune direct din camera, cel putin suficient de bune pentru fotografia de eveniment.

Pe de alta parte, S3 este mult prea lent pentru tras RAW si bufferul e prea mic, daca tragi cu modele e dea dreptul complicat.

cosminphotog scrie:Cum e S5 comparativ cu S3?
Pentru mine, a fost o dezamagire crunta, poate asteptarile au fost prea mari. Ma asteptam la mai multe de la senzorul "revolutionar" care din perspectiva mea a fost un mare bluff. Aparatul avea probleme serioase cu balansul de alb (sau am avut eu un aparat defect, ceea ce n-as crede) si papa bateriile grupa mare. Una peste alta, trecand pe S3 de la Pro14N, D100 si D70s nu am fost multumit deloc. L-am tinut 4-5000 expuneri si i-am dat vant, de-abia l-am putut vinde si asta la un pret cu mult mai mic decat cel de achizitie. :(


S5 e mult superior in sensul vitezei de declansare, de scriere pe card, buffer mai mare, AF mai rapid (e body de D200).

Calitatea imaginii e destul de similara, imbunatatirile mari vin de la body. S3 face alb/negru mai frumos din camera, S5 are mai multe trepte de reglaj a parametrilor de imagine, 5 in loc de 3, mai multe simulari de filme (la randul lor reglabile).

Ca sa renunt la S5 pentru evenimente si nunti a trebuit sa ajung la D700. Si tot nu-l vand, ca e foarte bun de back-up chiar daca nu merge decat cu baterii pe care scrie Fuji.

Acum se gaseste cu 3000 lei, pentru cine face portrete, nunti, evenimente, e excelent, in sensul ca daca fotograful e competent poate sa traga evenimentele in jpeg. Aceasta optiune (jpeg vs. RAW) e controversata, dar la mine a functionat.

In ceea ce priveste rezolutia am avut dubla pagina in revista si a aratat foarte bine. Am facut de asemenea 50x75cm la http://www.amedesign.ro si clientii au fost foarte multumiti. Evident, un Nikon de 12 Mp e net superior la claritatea pe ecran la 100%, dar la printuri A3 nu cred ca se vede diferenta dintre aparate in materie de rezolutie.
Ultima oară modificat de Radu_Grozescu pe Lun Feb 23, 2009 10:02 am, modificat 1 dată în total.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: S3Pro

Mesajde Cosmin Gheorghita » Lun Feb 23, 2009 9:37 am

Multumesc de pareri, din cate zici poate m-am pripit putin cu aparatul respectiv. Poate am fost subiectiv, am avut niste pareri preconcepute (ma asteptam la altceva) si am fost dezamagit de performante.
Pe de alta parte, am fost dezamagit (chiar iritat la maxim) de suportul tehnic din partea Fuji. Aveam (sincer nu mai stiu ce, dar ma pot documenta prin mailurile vechi) o oarecare nelamurire sau problema cu aparatul respectiv, m-am adresat lor si am primit niste raspunsuri efectiv insultatoare si de prost gust, total neprofesioniste din partea staff-ului de la suport tehnic pe Romania. Am repetat intrebarile mai sus, la Fuji Japonia, si mi-au raspuns tot cei de la Romanica, mai grobian ca prima oara. Aceasta a fost picatura care a umplut paharul si m-a facut sa-i dau papucii prematur aparatului, sa nici nu-mi mai bat capul cu el. Poate trebuia sa-i mai dau o sansa zici?
Renault Laguna 1.9 Dci Grandtour rulz:)
Avatar utilizator
Cosmin Gheorghita
 
Mesaje: 334
Membru din: Vin Ian 16, 2009 5:53 pm
Localitate: Galaţi-Tg.Mureş

Re: S3Pro

Mesajde Radu_Grozescu » Lun Feb 23, 2009 9:54 am

cosminphotog scrie:Poate trebuia sa-i mai dau o sansa zici?


S5 merita de incercat pentru evenimente si portrete. La 3000 lei un body de D200 cu senzorul Fuji pentru aplicatiile corecte merita toti banii. Eu l-am luat la 5.500 si am considerat ca am facut o mare afacere (alternativa ar fi fost in momentul acela Nikon D2x) mai ales comparat cu pretul aproape dublu pe care l-am platit pentru S3 cand a aparut.

Am mers destul timp cu doua aparate, S5 pentru evenimente si portrete, D300 pentru celelalte lucrari, avantajul e compatibilitatea completa cu obiectivele si accesoriile Nikon, inclusiv cu sistemul Nikon CLS, si Fuji S5 comanda flash-uri CLS cu flash-ul incorporat.

Gama dinamica inca nu a fost atinsa sau depasita de nici un DSLR, dar atat rezolutia cat si comportarea la sensibilitati mari lasa de dorit in comparatie cu D300, D700. Fuji S3 a fost primul aparat cu care m-am simtit confortabil sa fotografiez in plin soare fara sa ma gandesc la posibilitatea de a "arde" zonele luminate, Fuji S5 are caracteristici similare la senzor.

Insa pentru evenimente, nunti, portrete va face fata multa vreme de acum inainte, poate mai putin daca doresti sa tragi la 1600 - 3200 ISO unde un D700 este net superior. Eu trageam in interioare pe 800 ISO ca sensibilitate standard (ma refer la evenimente aici) iar rezultatele sunt corespunzatoare. Cu expunere buna merge si 1600 ISO dar e aproape de posibilitatile lui, 3200 doar la alb/negru. Are doua setari de reducere a zgomotului, se folosesc dupa gust, eu stau pe standard dar pentru o granulatie similara cu cea de film se poate pune pe ORG.

Balansul de alb e foarte interesant la Fuji pe Auto, chiar aseara ma jucam la lumina de becuri economice, D700 era galben/verde, S5 era exact. Cam la fel se intampla in lumina de becuri, D700 galben, S5 bine.

Cunosc pe cineva care are D300 si a luat si un S5 pentru evenimente, asta poate spune ceva, in cazul meu am avut S5 apoi D300 dar continuam sa folosesc la evenimente S5 pana am luat D700 care m-a atras cu comportarea la sensibilitati mari, dar tot cu Expodiscul in geanta stau pentru fotografiat in lumina existenta. La flash, sau lumina apropiata de cea de zi, aparatele Nikon se comporta foarte bine in balans de alb Auto, in plus au multiple posibilitati de reglare fina pe doua axe, cald/rece si verde/magenta.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: S3Pro

Mesajde Cosmin Gheorghita » Lun Feb 23, 2009 10:22 am

Eu nu prea folosesc functia auto la balansul de alb.
Cu balansul reglat cu cartonas gri, in conditii de studio, S3 al meu dadea la fiecare expunere alte culori. Fiecare avea o tonalitate diferita si aveam probleme mari la tiparirea lor. La noi, pozele trebuiau sa arate identic pe perete, un eveniment fotografiat cu un anumit fundal, trebuia sa arate identic pentru toti clientii, altfel erau probleme cu clientii. Doar eu stiu ce artificii trebuia sa fac pentru a reusi sa le printez sa fie asemanatoare, probe, corectii de culoare, un chin. Noroc ca nu l-am folosit mult pe vapor, nu as fi putut sa-mi termin tiparitul in timp real si asta cu un rebut criminal... :(
Eh... :|
PS si ah, da. Am dat si eu pe el 1600 euro, l-am luat nou din magazin, nu era second.
Renault Laguna 1.9 Dci Grandtour rulz:)
Avatar utilizator
Cosmin Gheorghita
 
Mesaje: 334
Membru din: Vin Ian 16, 2009 5:53 pm
Localitate: Galaţi-Tg.Mureş

Re: S3Pro

Mesajde Radu_Grozescu » Lun Feb 23, 2009 10:34 am

cosminphotog scrie:Eu nu prea folosesc functia auto la balansul de alb.


Nici pe mine nu ma incanta, dar in situatii de reportaj e comoda. Fuji se descurca destul de bine si cu luminile amestecate, cel mult aluneca usor spre rosu, dar e corectabil.

cosminphotog scrie:Cu balansul reglat cu cartonas gri, in conditii de studio, S3 al meu dadea la fiecare expunere alte culori. Fiecare avea o tonalitate diferita si aveam probleme mari la tiparirea lor.


Destul de ciudat, mie nu mi-a facut probleme si am tras multe mii de cadre in studio atat cu S3 cat si cu S5, odata facut balansul de alb manual statea la locul lui. Vedeti ca Fuji S3 are o chestie curioasa, se poate face balansul de alb chiar daca nu e pus pe "Custom", iar in acest caz daca a fost pe Auto ramane acolo cu toate ca am facut corect balansul. Deci trebuie pus in mod intentionat pe Custom. E un bug de soft, am patit-o si eu de cateva ori.

La S5 balansul Custom e implementat insa intr-un mod superior aparatelor Nikon, ai acces direct la oricare dintre cele 5 memorii, nu trebuie facut pe D0 si apoi copiat in alta locatie de memorie :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: S3Pro

Mesajde Cosmin Gheorghita » Lun Feb 23, 2009 11:07 am

Revin la ideea mea. Poate era defect. Am incercat cam tot cu aparatul ala si nu iesea si pace. Cand mergea bine, cand dadea buleala. Poate ca-l puteam rezolva/repara, dar m-au scarbit cei de la reprezentanta din Romanica. Venisem acasa deja, nu mai eram in strainatate, ca acolo-l rezolvam sigur... E clar ca am dat caruta aia de bani pe el pentru ca l-am vrut. Ca nu mi-a iesit pasienta cu el, e alta mancare de peste :) Mersi de info oricum, ma bucur sa vad ca exista si oameni multumiti cu S3 si care vorbesc ca in review-urile care le citisem despre aparat.
E clar ca undeva am procedat ca balenele: se stie ca inotul slabeste, ele oare unde gresesc? :)
Renault Laguna 1.9 Dci Grandtour rulz:)
Avatar utilizator
Cosmin Gheorghita
 
Mesaje: 334
Membru din: Vin Ian 16, 2009 5:53 pm
Localitate: Galaţi-Tg.Mureş


Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori

cron