Acum este Mar Aug 21, 2018 3:45 pm

Articole Nikonisti.ro

Sfaturi achizitii aparate Nikon DSLR DX

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: Sfaturi achizitii aparate Nikon DSLR DX

Mesajde claudeavo » Joi Ian 25, 2018 12:23 pm

Multumesc mult pentru raspuns. Am gasit acest modelPanasonic Lumix DMC-G7 negru kit 14-42mm f/3.5-5.6 II MEGA OIS panasonic-lumix-dmc-g7-negru-kit-14-42mm-f-3-5-5-6-ii-mega-ois, ar fii mai bun decat modelul de Olympus recomandat sau sa fac un efort sa iau tot acel panasonic cu acest obiectiv panasonic-lumix-dmc-g7m-negru-obiectiv-g-vario-12-60mm-f-3-5-5-6-power-ois ?
Este o diferenta mare intre cele 2 obiective?
claudeavo

Re: Sfaturi achizitii aparate Nikon DSLR DX

Mesajde Sabin Dobrean » Vin Ian 26, 2018 10:10 am

Da , este o oarecare diferenta 12-42 fiind obiectivul de kit , deci ceva mai slab , iar plaja focala 12-60 este mai mare . Pentru video, panasonic este mai bun decat oly . Eu v-am facut recomandarea in functie de ceea ce ati spus ca doriti sa faceti cu aparatul . Daca este pentru uz personal , nu veti avea diferente prea mari d.p.d.v. al calitatii imaginii . Ar fi foarte bine sa le puteti testa . Si ar mai fi ceva : intotdeauna calitatea obiectivelor poate transforma un aparat foto dintr-unul mediu intr-unul bun .Si , desigur , conteaza si mana , dar mai ales ochiul care priveste prin vizor :D .
Sabin Dobrean

Anterior

Înapoi la Nikon DSLR