Acum este Joi Mar 28, 2024 4:43 pm

Articole Nikonisti.ro

Sfaturi achizitii aparate Nikon DSLR DX

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: Sfaturi achizitii aparate Nikon DSLR

Mesajde d4m4g3 » Lun Iun 11, 2012 9:28 am

Depinde si cum progresezi... Aparatul desi este entry level si nu iti permite sa faci anumite setari ca la unele aparate foto (semi) pro, sau nu are butoane dedicate pentru ISO, metering, etc, este unul bun ca si calitate a imaginii.
Am vazut multe fotografii foarte bune facute cu D3100 asadar consider ca pentru inceput poti invata linistit pe el, achizitionezi lentile daca este cazul si abia in final un alt body, dupa cativa ani. Mai ales ca 3 ani ai si garantie - stai linistit perioada aia.

Doar ca e bine sa te gandesti inainte cam ce vrei sa pozezi totusi - CRED ca s-ar putea sa te limiteze un pic daca vrei sa fotografiezi in studio, blituri, WB setat in grade K, etc. Daca nu e chiar asa - nu dati cu pietre, nu cunosc foarte bine fenomenul "studio", dar era o chestie pe care am inteles-o eu. In rest nu e nicio problema, este foarte bun.
Nikon D5100 / Nikon 35mm F1.8 / Nikon 18-55mm VR / Nikon 55-200mm VR / Nissin Di622 MII / etc. :P

Galerie FOTO: facebook.com/stefan.geogloman.photo

I see humans, but not humanity.
Avatar utilizator
d4m4g3
 
Mesaje: 459
Membru din: Joi Apr 26, 2012 6:34 pm
Localitate: București

Re: Sfaturi achizitii aparate Nikon DSLR

Mesajde Luchian » Lun Iun 11, 2012 9:38 am

Primu sfat cand mi-am cumparat primul DSLR a fost tot ceva de genu asta, "ia ceva mai slab si apoi faci upgrade" si in 1 an am schimbat 3 aparate :-)

Pana la urma am ajuns la concluzia ca depinde foarte mult cat te-a prins "microbul", daca il ai deja si toata ziua esti pe site-uri foto cel mai bine ar fi sa iei cel mai performant body din bugetul tau si un obiectiv prime pentru inceput (35mm/50mm) sau 18-105mm ca apoi cresti usor si in obiective...
Luchian
 
Mesaje: 94
Membru din: Mie Noi 24, 2010 2:55 pm

Re: Sfaturi achizitii aparate Nikon DSLR

Mesajde d4m4g3 » Lun Iun 11, 2012 9:55 am

Si asta este adevarat insa bugetul sau este de 2500lei - de preferat si mai putin.
E ceva mai bun in pretul asta decat acel pachet? :)
Nikon D5100 / Nikon 35mm F1.8 / Nikon 18-55mm VR / Nikon 55-200mm VR / Nissin Di622 MII / etc. :P

Galerie FOTO: facebook.com/stefan.geogloman.photo

I see humans, but not humanity.
Avatar utilizator
d4m4g3
 
Mesaje: 459
Membru din: Joi Apr 26, 2012 6:34 pm
Localitate: București

Re: Sfaturi achizitii aparate Nikon DSLR

Mesajde Luchian » Lun Iun 11, 2012 9:58 am

Daca as fi fost in locul lui m-as fi dat peste cap sa beneficiez de buy-back-ul D7000 :-) Dar in cazul lui daca vrea aparat nou, nu este...
Luchian
 
Mesaje: 94
Membru din: Mie Noi 24, 2010 2:55 pm

Re: Sfaturi achizitii aparate Nikon DSLR

Mesajde StefanSC » Lun Iun 11, 2012 10:00 am

Luchian scrie:Primu sfat cand mi-am cumparat primul DSLR a fost tot ceva de genu asta, "ia ceva mai slab si apoi faci upgrade" si in 1 an am schimbat 3 aparate :-)

Pana la urma am ajuns la concluzia ca depinde foarte mult cat te-a prins "microbul", daca il ai deja si toata ziua esti pe site-uri foto cel mai bine ar fi sa iei cel mai performant body din bugetul tau si un obiectiv prime pentru inceput (35mm/50mm) sau 18-105mm ca apoi cresti usor si in obiective...


Evident, microbul este cel al colectionarii de tehnologie foto si nicidecum al fotografiei, ca altfel nu se sta pe site-uri foto ci se fac poze :P.

d4m4g3 scrie:E ceva mai bun in pretul asta decat acel pachet?

Da... dar nu de la Nikon ;).
StefanSC
 
Mesaje: 1260
Membru din: Mie Apr 18, 2012 9:54 pm

Re: Sfaturi achizitii aparate Nikon DSLR

Mesajde Luchian » Lun Iun 11, 2012 10:07 am

@StefanSC din pacate aici te contrazic. In prima faza am facut si eu cum ai zis tu, am luat aparatul si am iesit sa fac poze. Si DA am facut dar am facut "POZE". In momentul ala am trecut si m-am bagat pe tutoriale (cam 1 an), non-stop citeam, referitor la compozitie/expunere si mai ales prelucrare si usor usor cu mai putina practica si mai multa teorie la inceput pozele au inceput sa se transforme in fotografii. Pot sa iti zic ca si in momentul de fata petrec mai mult timp citind si invatand din pozele altora decat facand fotografii. Sunt la inceput si prefer ca partea "teoretica" sa o stapanesc perfect ca de practica o sa am tot timpul. (din punctul meu de vedere cel putin)
Luchian
 
Mesaje: 94
Membru din: Mie Noi 24, 2010 2:55 pm

Re: Sfaturi achizitii aparate Nikon DSLR

Mesajde Blazer » Lun Iun 11, 2012 10:50 am

Mai rau sunt bulversat, nu stiu ce sa fac :D Aparatul nu il voi folosi pentru studio, ci doar pentru peisaje, portrete, macro........imi plac foarte mult animalele, asa ca peste 50% din poze vor fi cu tot felul da animale de la mic la mare :D .
Momentan nu stiu sigur pe ce voi merge deoarece nu am fotografiat, dupa ce voi prinde cat de cat experienta poate ma voi axa pe ceva anume mai mult.
Bugetul nu este batut in cuie, as merge pana la 3000 de lei sa dau pe body....si sa achizitionez separat restul.
Ce spuneti de acesta link magazin online. Este ok,este bun pentru un incepator, merita pretul....sunt alternative mai bune in acesti bani?
Va multumesc.
Blazer
 
Mesaje: 7
Membru din: Dum Iun 10, 2012 6:09 pm

Re: Sfaturi achizitii aparate Nikon DSLR

Mesajde Luchian » Lun Iun 11, 2012 10:54 am

@Blazer este un pachet perfect pentru inceput! Am avut D5000 si cat a fost si-a facut treaba si am invatat multe cu el! Pentur macro pentru inceput iti recomand sa iti iei niste inele, o sa ai ceva de furca cu ele dar poti scoate niste fotografii foarte frumoase cu ele.

p.s. la trusa de mai sus as mai adauga un 35mm 1.8 sau 50mm si ai pachet "complet" :-)
Luchian
 
Mesaje: 94
Membru din: Mie Noi 24, 2010 2:55 pm

Re: Sfaturi achizitii aparate Nikon DSLR

Mesajde StefanSC » Lun Iun 11, 2012 10:58 am

Este ok,este bun pentru un incepator,


Orice DSLR entry-level aparut in ultimele 18 luni este extraordinar pentru un incepator si ar trebui sa iti asigure suficient spatiu sa inveti.

Urmatorul upgrade se face in momentul in care te vei putea hotara ce ai nevoie fara sa intrebi pe forumuri...
StefanSC
 
Mesaje: 1260
Membru din: Mie Apr 18, 2012 9:54 pm

Re: Sfaturi achizitii aparate Nikon DSLR

Mesajde zahr29 » Lun Iun 11, 2012 11:17 am

Blazer scrie:Bugetul nu este batut in cuie, as merge pana la 3000 de lei sa dau pe body....si sa achizitionez separat restul. Ce spuneti de acesta link magazin online. Este ok,este bun pentru un incepator, merita pretul....sunt alternative mai bune in acesti bani?
Va multumesc.


Uite o oferta mai buna, valabila pana la 30 iunie, exact la 3000 de lei: link magazin online

Intre D5100 si D90 parerile sunt impartite, dupa cum poti citi destul de mult pe forum. D5100 are tehnologie mai noua intr-un corp entry-level, D90 tehnologie mai veche intr-un corp mai profi, depinde ce e mai important pentru tine.

Eu personal daca D5100 si D90 ar fi la acelasi pret as ezita pe care sa-l iau, dar cu oferta asta D90+18-105 mi se pare clar mai avantajos.
zahr29
 
Mesaje: 809
Membru din: Vin Sep 02, 2011 12:37 pm
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori