Acum este Sâm Apr 27, 2024 7:13 pm

Articole Nikonisti.ro

Sfaturi achizitii aparate Nikon DSLR DX

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: Sfaturi achizitii aparate Nikon DSLR

Mesajde sorindaniel13 » Mar Iun 12, 2012 3:19 pm

victor1996246 scrie:Buna ziua tuturor,

Doresc sa-mi achizitionez un Nikon D3000 + 18-55mm(fara vr ( mai exact oferta de la f64). Ce ar trebui sa stiu? Care sunt dezavantajele acestui aparat? Precizez ca fac un efort mare pt acest dslr, am vrut sa-mi iau un L120 dar stiam ca nu ai nimic manual inafara de iso.

daca-l iei pentru a-l folosi in timpul liber, excursii si poze de familie e ok. daca vrei sa faci ceva mai mult, adica sa te duci la evenimente cu el, e cam complicat. detin acest aparat de un an si jumatate si nu m-a dezamagit pana acum, tinand cont de pretul sau. ulterior mi-am mai achizitionat un blitz extern, care ma ajuta mult.
poti face poze bune cu el daca stii sa-l stapanesti cum trebuie.
deci, daca vrei sa-l iei pentru a face bani cu el, trebuie sa stii ca mai trebuie sa investesti si in obiective si alte accesorii.
Orice profesionist a fost amator la un moment dat, dar nu orice amator poate deveni profesionist! (sorindaniel)
Avatar utilizator
sorindaniel13
 
Mesaje: 370
Membru din: Lun Dec 19, 2011 12:45 am
Localitate: Slatina

Re: Sfaturi achizitii aparate Nikon DSLR

Mesajde victor1996246 » Mar Iun 12, 2012 3:20 pm

sorindaniel13 scrie:
victor1996246 scrie:Buna ziua tuturor,

Doresc sa-mi achizitionez un Nikon D3000 + 18-55mm(fara vr ( mai exact oferta de la f64). Ce ar trebui sa stiu? Care sunt dezavantajele acestui aparat? Precizez ca fac un efort mare pt acest dslr, am vrut sa-mi iau un L120 dar stiam ca nu ai nimic manual inafara de iso.

daca-l iei pentru a-l folosi in timpul liber, excursii si poze de familie e ok. daca vrei sa faci ceva mai mult, adica sa te duci la evenimente cu el, e cam complicat. detin acest aparat de un an si jumatate si nu m-a dezamagit pana acum, tinand cont de pretul sau. ulterior mi-am mai achizitionat un blitz extern, care ma ajuta mult.
poti face poze bune cu el daca stii sa-l stapanesti cum trebuie.
deci, daca vrei sa-l iei pentru a face bani cu el, trebuie sa stii ca mai trebuie sa investesti si in obiective si alte accesorii.


Multumesc! M-ai ajutat mult. mai astept pareri
D70 + 18-55mm VR
victor1996246
 
Mesaje: 26
Membru din: Dum Mai 20, 2012 3:55 pm

Re: Sfaturi achizitii aparate Nikon DSLR

Mesajde alirin99 » Vin Iun 15, 2012 8:14 am

Foarte bune comentariile! Multumesc si eu! Ma simt mai informata acum! Felicitari pentru forum!
alirin99
 
Mesaje: 5
Membru din: Vin Iun 15, 2012 7:50 am

Sfat achizitionare APS-C

Mesajde bogdabo » Vin Iul 13, 2012 1:21 pm

Buna ziua,
Sunt nou pe forum; de fapt e primul post aici si sper sa nu fiu criticat prea aspru pentru eventualele greseli de postare :)
Ideea de baza este ca momentan detin un entry-level DSLR pe care vreau sa-l schimb. E un Sony A200 si, cu toate ca cei de la Sony au scos modele destul de atragatoare recent (SLT), sa plecam de la premiza ca vreau sa imi vand tot si sa trec la Nikon. Am cativa preteni ce detin Nikon si sunt multumiti de aparate.
Stiu ca sunt destule topicuri de genul asta si aici pe forum, am trecut prin majoritatea; am citit din scoarta-n scoarta review-uri pe dpreview.com, am facut comparatii si sincer, de fiecare data ma hotarasc pe un anume model, gasesc altul cu alte avantaje, recomandat de alti utilizatori in locul celui dinainte... si tot asa. Sunt naucit de tot :)
As vrea sa fie un mid-level, nu neaparat de ultima generatie, la pretul de 2500-3000ron, nou sau second-hand.
Trebuie sa precizez ca nu am pretenti pro de la aparat. Ce-mi doresc imi primul rand e un senzor destul de bun, sa se descurce bine in conditii cu lumina putina/ISO mare si o calitate a imaginii cat mai buna. Senzorul aparatului ce il detin momentan e un CCD si nu sunt deloc multumit de el :).
Va multumesc mult si sper ca dupa discutia asta sa am o directie in care sa ma indrept.
Cu stima,
Bogdan
bogdabo
 
Mesaje: 59
Membru din: Vin Iul 13, 2012 12:40 pm

Re: Sfat achizitionare APS-C

Mesajde Radu_Grozescu » Vin Iul 13, 2012 1:35 pm

bogdabo scrie:As vrea sa fie un mid-level, nu neaparat de ultima generatie, la pretul de 2500-3000ron, nou sau second-hand.


D90
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat achizitionare APS-C

Mesajde bogdabo » Vin Iul 13, 2012 1:44 pm

Ma asteptam la D90, se pare ca e super laudat :)
Cateva argumente?
Multumesc!
bogdabo
 
Mesaje: 59
Membru din: Vin Iul 13, 2012 12:40 pm

Re: Sfat achizitionare APS-C

Mesajde Florin23 » Vin Iul 13, 2012 2:20 pm

bogdabo scrie:Ma asteptam la D90, se pare ca e super laudat :)
Cateva argumente?
Multumesc!


Salut . Detin un d90 de la inceputul anului ,anterior am avut un entry D3000. Din moment ce ai spus ca te-ai documentat deja pe forumuri si siteuri cu reviewuri, nu stiu ce sar mai putea adauga, dar sa incercam .
D90 vine intr-un body semipro . ergonomie ( butoane dedicate pt setari rapide , se aseaza Fbine in mana (chiar daca le ai mai mari ,la un entry ramai cu degetele pe afara :)) ), motor AF incorporat ( poate pt minunatul 50 1.8 af-d sau alte obiective de genul ) , blitzul onbord poate fi folosit drept Comander* si Grip dedicat cu declansator (fara alte cabluri si senzori inflarosu ,pt.declansare ) . De senzor sant Fmultumit si la valori iso mari (o parere personala ). Este minunat ,atat pot spune . Daca o sa cauti vei observa, ca multi vand proaspat cumparatele modele entry 3***, 5*** pt upgrade la semipro . Poate D90 nu are acel senzor Umflat cu Pixeli , dar are o reputatie care nu poate fi contestata ;) .
Iti urez bafta pt. achizitie si Toate cele bune .
Florin23
 
Mesaje: 15
Membru din: Dum Iul 24, 2011 8:28 pm

Re: Sfat achizitionare APS-C

Mesajde bogdabo » Vin Iul 13, 2012 2:27 pm

Multumesc pentru raspunsul argumentat. Sincer, am avut ocazia sa ma "joc" putin cu un D90 si, intr-adevar, se simte accentul pus pe ergonomie si constructia aparatului in sine, e destul de robust si bine facut. Plus, AF in body e un mare plus.
Pe de alta parte, senzorul D5100 e foarte atractiv :)
De D300 stiti ceva?
bogdabo
 
Mesaje: 59
Membru din: Vin Iul 13, 2012 12:40 pm

Re: Sfat achizitionare APS-C

Mesajde Florin23 » Vin Iul 13, 2012 2:53 pm

bogdabo scrie:Multumesc pentru raspunsul argumentat. Sincer, am avut ocazia sa ma "joc" putin cu un D90 si, intr-adevar, se simte accentul pus pe ergonomie si constructia aparatului in sine, e destul de robust si bine facut. Plus, AF in body e un mare plus.
Pe de alta parte, senzorul D5100 e foarte atractiv :)
De D300 stiti ceva?


Din cate stiu D90 si D300 detin acelasi senzor. D300 ofera niste functii in plus (imprumutate de la fratele mai mare d700) are sasiul din magneziu si garnituri pt vreme (nefavorabila) :)) .D5100 nu ma pot pronunta ,nu ma interesat ( unul din minusurile unui entry, ar fi ca nu se poate monta un 70-300 VR de ex. ,pe D3000 cu un Battery Grip Hahnel, la acest test mi se parea ca se dezmebra body'ul din cauza greutatii lentilei (parerea mea ; referitor la posibilitatea montarii pe viitor a unei lentile mai grele ). Gandestete bine ce iti doresti sa faci ,exact ! si iti va fi mai usor sa faci alegerea potrivita .
Florin23
 
Mesaje: 15
Membru din: Dum Iul 24, 2011 8:28 pm

Re: Sfat achizitionare APS-C

Mesajde Radu_Grozescu » Vin Iul 13, 2012 2:53 pm

bogdabo scrie:De D300 stiti ceva?


Da. Partea de aparat (nu senzorul) este putin din altă lume fată de D90 :-)

Senzorul e cam din aceeasi generatie (cu pareri usor +/-, depinde pe cine cititi).

Dacă as avea de ales, D300 cu sigurantă (eu nu filmez). Chiar avem un D300 în uz.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 54 vizitatori

cron