Acum este Joi Mar 28, 2024 7:05 pm

Articole Nikonisti.ro

Sfaturi achizitii aparate Nikon DSLR DX

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: Sfaturi achizitii aparate Nikon DSLR DX

Mesajde CosminD » Mar Noi 28, 2017 9:11 pm

Nogle scrie:Buna tuturor.Am nevoie si eu de un sfat in ceea ce priveste achizitia primului DSLR.Ma tot uit pe diferite siteuri, citesc despre diferite modele si nu stiu exact ce decizie sa iau.Vreau sa specific ca il cumpar doar pentru poze de vacanta,familie si atat...nu ma intereseaza sa fac bani din asta, gen mers la evenimente etc.Oscilez in momentul asta intre d7100 si d7200...sau ceva mai bun.Si in acelasi timp as vrea sa stiu si ce obiectiv ar fi ideeal, luand in considerare necesitatile mele.Multumesc anticipat! :)


Salutare Nogle. Iti recomand sa te gandesti bine, bine de tot daca sa iti iei dslr , fiindca este un drum anevoios, lung si costisitor. Pentru a-l folosi la capacitate maxima iti trebuie poate si ani de studiu (cursuri , workshop-uri , citit carti si vizionat pe youtube o gramada de tutoriale). Nu-ti iei un dslr si un obiectiv kit si gata , sunt fotograf :) Tot timpul urmeaza alte obiective , flash extern ,trepied , alte obiective (fixe sau zoom-uri 2.8 ) si toate acestea costa multi bani :mrgreen: . De aceea iti recomand mai degraba un Panasonic LX15, un aparat excelent https://www.dpreview.com/reviews/panasonic-lumix-dmc-lx10-lx15 si e 2500-2600 lei acum la o promotie https://www.price.ro/preturi-panasonic-lumix-dmc-lx15-black-dmc-lx15ep-k-1526556 sau chiar un Sony RX 100 V daca ai cu ce :) Este momentan 3800 lei la F64 si Sonycenter (cel mai mic pret la care a fost vreodata) https://www.price.ro/preturi-sony-dsc-rx100-v-dscrx100m5.ce3-1517990 si este probabil cel mai performant aparat compact care exista. https://www.dpreview.com/reviews/sony-cybershot-dsc-rx100-v-review

PS: cu dslr-urile poti ajunge usor la 5-7kg intr-adevar , cum zice Sabin , ajunsesem si acum un an-doi ani la peste 6kg :lol: Acum am o geanta de marime medie la un pic sub 2kg cu totul(cu D5500+18-140v+blitz, filtre, acumulatori de rezerva etc) . Mie personal nu-mi este greu cu ce am acum (inainte era chin , nu vacanta :) ) , fiind obisnuit sa car atatia ani greutati considerabile , insa am momente cand mi-ar as dori si un aparat din cele pe care ti le-am recomandat mai sus (am si avut un Olympus XZ-2 acum cativa ani, de care am fost foarte incantat, dar mi-a decedat la mare din cauza apei sarate, de la un accident... :cry: ) . Unul din asta mic decat il bagi frumos in buzunar si n-ai treaba. ;)
Ultima oară modificat de CosminD pe Mar Noi 28, 2017 9:35 pm, modificat 1 dată în total.
CosminD
 
Mesaje: 696
Membru din: Dum Aug 18, 2013 6:55 pm
Localitate: Craiova

Re: Sfaturi achizitii aparate Nikon DSLR DX

Mesajde bv01 » Mar Noi 28, 2017 9:19 pm

Eh, vezi? Greșești puțin aici. Acele 6-8 kg pe care le cari în vacanță, cu avionul, vaporul etc, nu trebuie să fie zilnic în spinare. [emoji23][emoji23]
Eu de exemplu, îmi pun în bagaj un toploader sau o geantă mică în care pun strictul necesar zilnic. Asta ar fi body, obiectiv, câteva filtre și un acumulator de rezervă.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Avatar utilizator
bv01
 
Mesaje: 233
Membru din: Mar Ian 05, 2016 1:29 am

Re: Sfaturi achizitii aparate Nikon DSLR DX

Mesajde CosminD » Mar Noi 28, 2017 9:28 pm

pai pe vremea aia eu consideram ca strictul necesar este un fx cu grip , 24-70 , 70-200 , 105 vr , sb 910 si inca ceva "maruntisuri" . Nu vroiam sa las nimic acasa , daca cine stie de cadre de Sony awards vedeam si imi reprosam toata viata ca n-am avut nu stiu ce la mine :lol: :mrgreen: Acum nu ma mai stresez chiar deloc cu asa ceva , dupa cum ziceam mai sus , as fi ok si cu o compacta buna de genul celor de mai sus , chiar am fost pentru cateva zile in Germania acum un an si ceva cu micul Olympus XZ-2 si a fost prima data dupa ani de zile cand m-am simtit eliberat :)
CosminD
 
Mesaje: 696
Membru din: Dum Aug 18, 2013 6:55 pm
Localitate: Craiova

Re: Sfaturi achizitii aparate Nikon DSLR DX

Mesajde StefanSC » Mie Noi 29, 2017 11:31 am

Nogle scrie:Buna tuturor.Am nevoie si eu de un sfat in ceea ce priveste achizitia primului DSLR.Ma tot uit pe diferite siteuri, citesc despre diferite modele si nu stiu exact ce decizie sa iau.Vreau sa specific ca il cumpar doar pentru poze de vacanta,familie si atat...nu ma intereseaza sa fac bani din asta, gen mers la evenimente etc.Oscilez in momentul asta intre d7100 si d7200...sau ceva mai bun.Si in acelasi timp as vrea sa stiu si ce obiectiv ar fi ideeal, luand in considerare necesitatile mele.Multumesc anticipat! :)


Din cate vad nu e mare diferenta la pret intre D7100 si D7200 asa ca as zice sa iei D7200. Acesta este un aparat arhisuficient pentru prim DSLR.

Ca obiective, as zice un 16-80 f2.8-f4, un 70-300mm VR AF-P (ideal varianta FX) si un 35mm f1.8G sunt suficiente pentru majoritatea genurilor de fotografie pe care le-ai putea aborda. Eventual in timp mai adaugi un Nikon 10-20mm pentru partea de ultra-wide.
StefanSC
 
Mesaje: 1260
Membru din: Mie Apr 18, 2012 9:54 pm

Re: Sfaturi achizitii aparate Nikon DSLR DX

Mesajde moaartea » Mie Noi 29, 2017 4:37 pm

Sabin Dobrean scrie:Dupa parerea mea , notiunea de DSRL entry level a inceput sa devina un non sens , avand in vedere multitudinea variantelor de aparate foto destinare pentru vacanta.

+1 :D


CosminD scrie:Iti recomand sa te gandesti bine, bine de tot daca sa iti iei dslr , fiindca este un drum anevoios, lung si costisitor. Pentru a-l folosi la capacitate maxima iti trebuie poate si ani de studiu (cursuri , workshop-uri , citit carti si vizionat pe youtube o gramada de tutoriale).

ca si orice alt aparat foto daca vrei sa il folosesti la maxim trebuie sa sti cate ceva,daca nu le pui pe auto si el gandese pt tine,doar ca in general aparatul gandeste altfel decat ai gandit tu acea fotografie,deci si rezultatul va fi altul.

Sabin Dobrean scrie:DSRL este nivelul pentru semiprofesionisti sau profesionisti care produc bani din fotografie.

asta ERA valabil...acum tot mai multi trec pe mirorless pt avantajele pe care le are...bineinteles ca cei care deja au investit multi bani(10.000-15.000-20.000euro) in obiective pt o anumita montura (canon sau nikon) e mai greu sa isi vanda tot si sa inceapa de la zero pe altceva
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Sfaturi achizitii aparate Nikon DSLR DX

Mesajde CosminD » Mie Noi 29, 2017 6:06 pm

StefanSC scrie:
Nogle scrie:Buna tuturor.Am nevoie si eu de un sfat in ceea ce priveste achizitia primului DSLR.Ma tot uit pe diferite siteuri, citesc despre diferite modele si nu stiu exact ce decizie sa iau.Vreau sa specific ca il cumpar doar pentru poze de vacanta,familie si atat...nu ma intereseaza sa fac bani din asta, gen mers la evenimente etc.Oscilez in momentul asta intre d7100 si d7200...sau ceva mai bun.Si in acelasi timp as vrea sa stiu si ce obiectiv ar fi ideeal, luand in considerare necesitatile mele.Multumesc anticipat! :)


Din cate vad nu e mare diferenta la pret intre D7100 si D7200 asa ca as zice sa iei D7200. Acesta este un aparat arhisuficient pentru prim DSLR.

Ca obiective, as zice un 16-80 f2.8-f4, un 70-300mm VR AF-P (ideal varianta FX) si un 35mm f1.8G sunt suficiente pentru majoritatea genurilor de fotografie pe care le-ai putea aborda. Eventual in timp mai adaugi un Nikon 10-20mm pentru partea de ultra-wide.


adica stai putin Stefan , ideea ta de prim dslr folosit exclusiv pentru poze de familie si vacanta este o ditamai geanta/rucsac cu : D7200 (3800lei) + Nikon 10-20 (1800lei) + 16-80(4000lei) + 70-300vr (2000 lei cel DX sau 4000lei cel FX) cu 35 1.8 (1000lei) ? :lol: Nu mai lipsesc decat vreo 2-3 flash-uri cu triggere si eventual niste octobox-uri/softbox-uri ceva :mrgreen: Ce ai zis tu personal mi se pare mai degraba un kit decent de fotografie de nunta (am vazut pe unii folosind echipamente mult mai slabe chiar) , nu pentru vacante. Deci nu stiu cum poti sa-i recomanzi omului pentru vacanta si familie ceva care valoreaza 12600(sau 14600 daca pui 70-300 pt FX) lei si cantareste enorm (765gr+ 230gr+ 480gr+ 415gr sau 680gr + 210gr + geanta minim 0,5kg) , adica totalul o sa aiba intre 2,5 si 3kg si asta ca n-am pus un flash , care ar mai avea 0,4-0,5kg ! :lol: Poate ca tu esti tabacit si inca mai umbli prin vacante cu greutati apreciabile , insa nu toata lumea vrea asa ceva. Eu acum cand vad astfel de oameni mi se pare sincer mila de ei , fiindca imi aduc aminte cum eram eu si cum ma chinuiam. Chiar si atunci cand aveam peste 6kg la mine si vedeam cate unul la fel ca mine imi ziceam "aoleu, asa arat si eu? :lol: " Eu acum chiar ma mir cum sa mai scad fiecare suta de grame posibila si am ajuns la 1,8kg (am cantarit acum geanta cu totul bagat in ea, ca tot ma facusi curios :) ) . Decat cu un Nissin i40 in locul SB-ului as putea sa mai scad 150gr , dar parca n-as mai da peste 700 lei si pe ala... Deci il cunosc pe Dragos Borcanea , care face fotografii pentru reviste si cataloage si in loc de 5DS R-ul sau impreuna cu gramada de L-uri ghici ce foloseste el in vacante? Iphone-ul ! Zice ca nici batut nu ar cara atatea kilograme dupa el , pai aia mai este vacanta sau nu ? :)
PS: uita-te te rog la galeria lui Sony RX 100 V de aici (partea de jos a paginii , sunt 118 poze de test) https://www.dpreview.com/reviews/sony-cybershot-dsc-rx100-v-review/8 daca ti se pare asa rau la 300 de grame ! Dupa mine i-as mai lua doar un mic grip, o protectie de ecran si o baterie de rezerva. Mie mi se pare ca face poze mai bune decat dslr-urile entry level cu obiective de kit sau poate nu mai vad eu bine ...
CosminD
 
Mesaje: 696
Membru din: Dum Aug 18, 2013 6:55 pm
Localitate: Craiova

Re: Sfaturi achizitii aparate Nikon DSLR DX

Mesajde mcfotoro » Vin Dec 01, 2017 4:47 pm

La fel recomand si eu cu ecran rabatabil.
mcfotoro
 
Mesaje: 3
Membru din: Joi Noi 09, 2017 12:49 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sfaturi achizitii aparate Nikon DSLR DX

Mesajde vasiled » Lun Ian 15, 2018 2:35 pm

Acest aparat il am si eu. Este foarte bun! Recomand :)
vasiled
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Ian 15, 2018 2:25 pm
Localitate: Oradea

Re: Sfaturi achizitii aparate Nikon DSLR DX

Mesajde claudeavo » Mie Ian 24, 2018 3:05 pm

Buna ziua, am si eu nevoie de un sfat. Sunt posesorul unui Nikon D40 din anul 2009 cu care am vreo 6000 poze facute in vacante in tara si strainatate. De asemenea mai sunt si posesorul unei camere video Panasonic HC V210 foare mica si compacta care filmeaza foarte ok, folosita pentru filmari normal tot in concediu. Intrucat ambele sunt f. vechi si aparatul foto cam a inceput sa aiba mici probleme m-am gandit sa imi iau un aparat foto, tot dsrl intrucat m-am obisnuit cu el, si care ventual sa si filmeze acceptabil.
Stiu f. bine ca aparatele dsrl nu sunt facute sa filmeze ca si camerele video dedicate dar recunosc ca nu am filmat foarte multe ore cu aparatul actual. Asa incat as vrea pana plec in urmatoarea vacanta(in luna martie adica) sa imi iau un aparat foto dsrl care sa stie sa filmeze acceptabil, asa incat sa nu mai car doua aparate dupa mine. Bugetul este cam in jur de 2500- maxim 2900 lei. Stiu ca nu este mult dar atat cam am dispoznibil acum. As prefera sa fie si ceva nou cu garantie. Citind diferite forumuri, nu stiu ce sa zic daca nu ar trebuie sa trec la un compact sau mirrolress care stiu ca filmeaza mai bine ca un dsrl insa la poze nu sta la fel de bine, dar pentru ce folosesc acum, poze si filme in concediu poate ar fi mai bun. Va rog un sfat.
claudeavo
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Ian 24, 2018 2:45 pm

Re: Sfaturi achizitii aparate Nikon DSLR DX

Mesajde Sabin Dobrean » Joi Ian 25, 2018 10:49 am

Uitati-va la un mirrorless Panasonic , ia functie de buget , adica promotii existente in acest moment . Pentru ceea ce doriti sa faceti cu el , nu este foarte important sa fie ultimul model aparut , care are si un prewt mare . De asemenea , o prmotie interesanta are acum Olympus la OMD M 10 II ( 1999 ron cu obiectivul de kit 14-42)
Sabin Dobrean
 
Mesaje: 113
Membru din: Lun Mar 16, 2015 5:25 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori