Acum este Vin Mar 29, 2024 1:54 am

Articole Nikonisti.ro

problema d70

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

problema d70

Mesajde akun2500 » Vin Feb 27, 2009 1:18 pm

Salutare, un prieten si-a cumparat un d70 de curand (sh) care se pare ca nu vrea sa mearga tot timpul. Face poze in regula, dar are unele momente cand nu vrea sub nici o forma, cu toate ca si atunci, daca scot cardul din el merge ok...Am incercat cu alt card, am resetat camera, am facut update la firmware, am incercat obiectivul si pe focus manual si auto ( obiectivul de altfel merge fara nici o problema pe d80-ul meu), dar nimic, nu vrea sa declanseze. Dupa o cautare pe internet nu am gasit decat ceva legat becul verde de la card care palpaie, dar pe d70-ul in cauza nu palpaie becul ala decat cand inchid sau deschid camera, ceea ce mi se pare normal sa faca. Dupa ce am incercat tot ce se putea sau cel putin tot ce mi-a trecut mie prin minte, am ajuns la concluzia ca nu e ceva ce se poate remedia acasa, dar totusi ar putea cineva sa ma lamureasca ce are ? eu tind sa cred ca problema vine de la soft....dar e doar parerea mea.
Multumesc anticipat celor care or sa raspunda.
akun2500
 
Mesaje: 3
Membru din: Vin Feb 27, 2009 1:05 pm

Re: problema d70

Mesajde Cosmin Gheorghita » Mie Mar 04, 2009 9:13 am

Daca are obiectiv cu montura din plastic, verifica sa faca contactul tot timpul si sa nu-ti dea mesajul F--, daca nu, fuguta la service cu el, ceva nu-i clar acolo. Poate are o pana de contact la conectorii de la card sau altceva. Apropo, cand nu declanseaza, poti face altceva cu el? Sa vezi pozele facute, sau sa navighezi prin meniu? L-ai incercat si cu alt obiectiv?
Renault Laguna 1.9 Dci Grandtour rulz:)
Avatar utilizator
Cosmin Gheorghita
 
Mesaje: 334
Membru din: Vin Ian 16, 2009 5:53 pm
Localitate: Galaţi-Tg.Mureş

Re: problema d70

Mesajde akun2500 » Vin Iun 05, 2009 12:44 pm

Am incercat cu 2 obiective, un 18-70 si un 18-55...face la fel. Aparatul merge "normal" tot timpul, numai ca are perioade cand nu vrea sa declanseze cu cardul in el.
akun2500
 
Mesaje: 3
Membru din: Vin Feb 27, 2009 1:05 pm

Re: problema d70

Mesajde emtee » Dum Iun 14, 2009 9:14 pm

pe lcdu' de sus, ce eroare itzi arata? sau, itzi arata vreo eroare? incearca sa formatezi cardul de fiecare data cand mergi la pozat (normal, daca ai scos pozele precedente de pe el...)

din cate am auzit, ceea ce "moare" la d70 este ...comunicarea cu cardul... asta ma cam sperie si pe mine. Imi face si mie fitze la un ultra 2 de la sandisk. Totushi, nu am avut probeleme cu un extreme iii de 8gb si nici cu cel de 4gb. Daca tot mai ai probleme, incearca sa il duci la o verificare (oricum Nikon sugereaza sa se faca o verificare a camerei o data la cel putin 2 ani, daca nu ma insel)... si, apropos de verificare, are cineva idee cat costa? Nush de ce am impresia ca ar fi mai profitabil sa vand camera la fier vechi si imi cumpar alta decat sa o duc la o verificare la o firma in romania...
emtee
 
Mesaje: 9
Membru din: Dum Iun 14, 2009 9:10 pm


Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori