Acum este Vin Mar 29, 2024 2:46 pm

Articole Nikonisti.ro

Poate cineva sa ma ajute

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Poate cineva sa ma ajute

Mesajde petry23 » Dum Iul 12, 2009 4:12 pm

Vreau sa-mi achizitionez un Nikon d700 de la cineva, persoana respectiva are aparatul nesigilat dar zice ca nu l-a folosit si ca mi-l vinde de nou, se poate sa-l fi folosit dar sa nu apara in momentul in care ii fac proba pe poza cate cadre au fost? :?: Multumesc anticipat.
petry23
 
Mesaje: 1
Membru din: Dum Iul 12, 2009 3:57 pm

Re: Poate cineva sa ma ajute

Mesajde Dinu Lazar » Dum Iul 12, 2009 8:41 pm

Un aparat nou se cumpara de la magazin.

Daca il luam de la cineva il luam cu riscurile de rigoare. Un aparat ca si nou, la cutie, cu toate accesoriile, luat de la cineva, ar trebui sa fie pe la 60% - maxim 70% din valoarea celui din magazin. Garantia este extrem de importanta.

Sunt pe net multe programe cu care se poate vedea din exif-ul imaginii cite declansari are aparatul. Dati o simpla cautare si va veti lamuri.
you pay what you get
Avatar utilizator
Dinu Lazar
 
Mesaje: 368
Membru din: Lun Feb 02, 2009 2:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Poate cineva sa ma ajute

Mesajde Dan Pop » Lun Iul 13, 2009 8:38 am

petry23 scrie:se poate sa-l fi folosit dar sa nu apara in momentul in care ii fac proba pe poza cate cadre au fost? :?:

Cred ca doar cei de la service-ul Nikon pot reseta contorul de declansari care apare in exif-ul imaginilor.

Pe de alta parte, daca aparatul arata ca nou, e greu de crezut ca a facut niste zeci de mii de declansari...
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Poate cineva sa ma ajute

Mesajde Vic » Lun Iul 13, 2009 12:57 pm

Daca aveti acces la o poza facuta cu acel aparat, puteti verifica numarul de fotografii efectuate cu ajutorul tag-ului 0x00a7 din EXIF. Am folosit la un moment dat pentru asta "ExifTool" al lui Phil Harvey (http://www.sno.phy.queensu.ca/~phil/exiftool/#running), sper sa mai fie de actualitate.
Vic
 
Mesaje: 24
Membru din: Vin Ian 16, 2009 1:44 pm
Localitate: Bucharest, Romania

Re: Poate cineva sa ma ajute

Mesajde mircea » Lun Iul 13, 2009 2:51 pm

Opanda exif, infranview (dar trebuie instalate si plugin care contine de fapt si un fisier exif.dll) tot odata un utilitar rapid si bunicel...sunt free si se gasesc cu google. Nu conteaza versiunea downloadata (preferabil sa fie mai nou).
La infranview apasati tasta i (information) si jos de tot gasiti total nr of photos sau photos taken ceva de genul.
Daca pretul e bun, 70% din pretul pietei, nu mai conteaza daca are cateva cadre, idea e sa nu fi patit ceva cu el. Daca e vanzator de aparate, atunci posibil sa fie ok...Luati si un obiectiv, un laptop, un trepied cu dvs...Eu am luat aparatul folosit, insa nu recomand acelasi lucru. Poate sa fie ok si a doua zi sa se strice. E un produs electronic doar pana la urma...
family | fotograf familie
wedds | fotograf nunta
-
Contact via email. Multumesc!
Avatar utilizator
mircea
 
Mesaje: 239
Membru din: Joi Mai 28, 2009 1:14 am
Localitate: Bucuresti

Re: Poate cineva sa ma ajute

Mesajde burn_pl » Joi Aug 27, 2009 3:00 pm

Cum pot verifica daca nu a fost scapat sau daca obiectivul este Ok si nu are lentile sarite, sau probleme ascunse a camerei?
NIKON D90 + Tamron 17-50 f2.8 + Nikkon 50mm f1.8 + Sb 900
Avatar utilizator
burn_pl
 
Mesaje: 88
Membru din: Mie Aug 26, 2009 2:14 pm
Localitate: Ploiesti


Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori

cron