Acum este Joi Mar 28, 2024 10:33 am

Articole Nikonisti.ro

de la D40 la D300

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

de la D40 la D300

Mesajde ngttrr » Lun Iul 20, 2009 3:37 pm

Salutare,

De cateva saptamani am facut o trecere in sus spre D300. Vin de pe un D40 pe care l-am stors destul de bine timp de 2 ani jumate. Momentan sunt in perioada de acomodare, ne obisnuim eu cu aparatul si aparatul cu mine dar am cateva probleme unde nu sunt tocmai in clar si de aceea scriu aici.

1. Metering sau masurarea expunerii este foarte diferita de D40. D40-ul avea tendinta sa supraexpuna si totusi obtineam tonuri destul de naturate. D300 am inpresia ca exune foarte corect daca ma uit pe histograma dar obtin tonuri de culoare destul de nenaturale. Lucrurile se schimba daca ma duc pe un singur punct, pot sa scot exact ceea ce doresc pe subiectul respectiv dar binenteles asta in detrimentelul restului cadrului. Partea cea mai ciudata este ca aceste tonuri "nenaturale" se obseva la tonurile de culoare ale pielii in rest expunerea este foarte ok din prisma culorilor.

2. Zonele de umbra-soare, mi se par diferente foarte mari intre ele sau cel putin cu ceea ce eram obisnuit la D40. M-am jucat si cu active D-lighting dar nu consider ca este o diferenta atata de mare. Cred ca din nou e problema de la pct. 1

3. 3D-focus traking este ok dar nu este atata de rapid cat m-am asteptat. Un caine in fuga scapa destul de usor de "focus".

4. Auto ISO. La D40 nu l-am folosit niciodata, aici mai atenuez problemele care i-mi apar la pct.1. Am impresia ca in momentul in care se foloseste un blitz in cazul expunerilor rapide iso-ul creste odata cu scaderea puterii blitului. E adevarat?

5. Culorile am impresia ca nu sunt atata de vii ca la D40. Sau sunt vii dar sunt altfel.

6. SRGB sau ADOBE RGB? eu am folosit tot SRGB dar am inteles ca ADOBE RGB i-mi poate oferii mai multe posibilitati.

Este foarte greu sa-mi fac acum o parere, cred ca nici monitorul meu nu este calibrat foarte bine si probabil de aici apar unele probleme.

Va multumesc anticipat,
Nikon D40 Kit + D300 Nikon 16-85; Nikon 70-300vr; Sigma 10-20 si Nikon 50/1,8; SB-900; SB-400
http://dantruta.blogspot.com/
ngttrr
 
Mesaje: 28
Membru din: Mar Feb 10, 2009 10:33 am
Localitate: Tg. Mures

Re: de la D40 la D300

Mesajde LiviuDumitru » Mar Iul 21, 2009 10:46 pm

ngttrr scrie:Salutare,

De cateva saptamani am facut o trecere in sus spre D300. Vin de pe un D40 pe care l-am stors destul de bine timp de 2 ani jumate. Momentan sunt in perioada de acomodare, ne obisnuim eu cu aparatul si aparatul cu mine dar am cateva probleme unde nu sunt tocmai in clar si de aceea scriu aici.

In primul rand iti recomand cartea scrisa de Thom Hogan sau siteul acestuia pe mine ca psoesor de D300 m-a ajutat foarte mult, dar voi incerca sa-ti raspund si eu atat cat ma pricep.

1. Metering sau masurarea expunerii este foarte diferita de D40. D40-ul avea tendinta sa supraexpuna si totusi obtineam tonuri destul de naturate. D300 am inpresia ca exune foarte corect daca ma uit pe histograma dar obtin tonuri de culoare destul de nenaturale. Lucrurile se schimba daca ma duc pe un singur punct, pot sa scot exact ceea ce doresc pe subiectul respectiv dar binenteles asta in detrimentelul restului cadrului. Partea cea mai ciudata este ca aceste tonuri "nenaturale" se obseva la tonurile de culoare ale pielii in rest expunerea este foarte ok din prisma culorilor.

Posibile probleme : balansul de alb setat incorect, posibile setari gresite in "Picture control" contrast sau saturatie prea mari, setari eronate ale culorii dominante (hue).


2. Zonele de umbra-soare, mi se par diferente foarte mari intre ele sau cel putin cu ceea ce eram obisnuit la D40. M-am jucat si cu active D-lighting dar nu consider ca este o diferenta atata de mare. Cred ca din nou e problema de la pct. 1

Da posbil sa fie setat un contrast foarte mare.

3. 3D-focus traking este ok dar nu este atata de rapid cat m-am asteptat. Un caine in fuga scapa destul de usor de "focus".

Are si el limitarile lui :) eu am fost multumit de el trebuie sa te obisnuiesti nu face chiar minuni

4. Auto ISO. La D40 nu l-am folosit niciodata, aici mai atenuez problemele care i-mi apar la pct.1. Am impresia ca in momentul in care se foloseste un blitz in cazul expunerilor rapide iso-ul creste odata cu scaderea puterii blitului. E adevarat?

ISO creste in functie de lumina necesara pentru o expunere corecta iar blitul daca e setat iTTL va face doar fill si in caz ca se ajunge la limita valorii ISO va incerca sa compenseze lipsa de lumina

5. Culorile am impresia ca nu sunt atata de vii ca la D40. Sau sunt vii dar sunt altfel.

Depinde de setari n-am avut D40 poate alti nikonisti de vor lamuri mai bine probabil este si diferenta dintre CCD si CMOS
poti cauta cu google CCD vs CMOS


6. SRGB sau ADOBE RGB? eu am folosit tot SRGB dar am inteles ca ADOBE RGB i-mi poate oferii mai multe posibilitati.

La fel cauta Adobe RGB vs sRGB si te vei lamuri sfatul meu e sa folosesti sRGB si sa lucrezi in tot in sRGB in programul de prelucrare pe care il folosesti, intr-adevar Adobe RGB are un gamut mai mare dar e folositor mai mult la printuri pretentioase.

Este foarte greu sa-mi fac acum o parere, cred ca nici monitorul meu nu este calibrat foarte bine si probabil de aici apar unele probleme.

Pentru rezultate si pareri obiective e recomadabil sa-ti calibrezi monitorul

Va multumesc anticipat,
Liviu Dumitru

http://about.me/Liviu.Dumitru/
Blog
Facebook page
D700 SB900 16-35, 28 1.8G, 50 1.4G, 70-200+TC 2X
Avatar utilizator
LiviuDumitru
 
Mesaje: 510
Membru din: Mar Ian 20, 2009 11:29 pm
Localitate: Pitesti

Re: de la D40 la D300

Mesajde glumetu » Mie Iul 22, 2009 8:40 am

ngttrr scrie:1. Metering sau masurarea expunerii este foarte diferita de D40. D40-ul avea tendinta sa supraexpuna si totusi obtineam tonuri destul de naturate. D300 am inpresia ca exune foarte corect daca ma uit pe histograma dar obtin tonuri de culoare destul de nenaturale. Lucrurile se schimba daca ma duc pe un singur punct, pot sa scot exact ceea ce doresc pe subiectul respectiv dar binenteles asta in detrimentelul restului cadrului. Partea cea mai ciudata este ca aceste tonuri "nenaturale" se obseva la tonurile de culoare ale pielii in rest expunerea este foarte ok din prisma culorilor.

2. Zonele de umbra-soare, mi se par diferente foarte mari intre ele sau cel putin cu ceea ce eram obisnuit la D40. M-am jucat si cu active D-lighting dar nu consider ca este o diferenta atata de mare. Cred ca din nou e problema de la pct. 1

nu cred ca e cazul, dar poate te uiti la modul de masurare a expunerii, matrix meteringul pe D300 este o versiune mai noua si lucreaza intr-un mod diferit, punand accent sporit pe ce gaseste prin jurul punctului de focus. O sa te obisnuiesti, nu-ti fa griji.

3. 3D-focus traking este ok dar nu este atata de rapid cat m-am asteptat. Un caine in fuga scapa destul de usor de "focus".
nu stiu cate sisteme de focus iti prind la fix un caine in fuga :)
Totusi nu uita ca viteza de focalizare depinde si de obiectivul pe care il ai. AF-S e recomandat.

5. Culorile am impresia ca nu sunt atata de vii ca la D40. Sau sunt vii dar sunt altfel.

se poate rezolva din picture control settings (dai pe Vivid). D300 scoate culori mai naturale by default. Totusi nu uita ca orice picture control inseamna aplicarea unor gainuri pe canalele R/G/B, ceea ce inseamna ca histograma s-ar putea

6. SRGB sau ADOBE RGB? eu am folosit tot SRGB dar am inteles ca ADOBE RGB i-mi poate oferii mai multe posibilitati.

daca tragi NEF, nu conteaza spatiul de culoare, convertesti mai tarziu in ce vrei tu cu CNX.

AdobeRGB este un spatiu de culoare mai generos, dar nu uita ca majoritatea outputurilor (laboratoare normale de printare, monitoare, pagini Web) stiu tot sRGB, deci un JPG tras in aRGB s-ar putea sa se vada ciudat (culori sterse) pe un output care stie doar sRGB.
Bogdan.
D800 14-24 24-70 70-200/4
Avatar utilizator
glumetu
 
Mesaje: 321
Membru din: Vin Ian 16, 2009 1:19 pm

Re: de la D40 la D300

Mesajde ngttrr » Joi Iul 23, 2009 8:20 am

Va multumesc,

Clar ca mai am mult de invatat in ceea ce priveste D300-le. Nu vreau sa fiu inteles gresit, sunt foarte multumit cu optiunile pe care le am acum in comparatie cu D40-ul. Naturaletea culorilor este clara, toate tonurile de culoare sunt mult mult mai aproape de ceea ce "vad", dar sunt foarte diferite de ceea ce iesea din D40. Am observat ca trebuie sa dau o importanta mult mult mai mare corectitudinii expunerii pe zona care ma intereseaza. Daca D40-ul i-ti permitea o eroare, D300-le te taxeaza cu niste culori (tonuri de piele) oribile in cazul subexpunerii. In cazul in care faci totul corect, D300 te rasplateste cu nuante reale, si imagini exceptionale. Morala mea este ca trebuie sa-mi formez mana mult mai precis in functie de ceea ce vreau sa pozez.
Ce am mai observat, este zgomotul foarte redus, pana chiar peste ISO 1600 daca expunerea am facut-o corect. In cazul subexpunerilor zgomotul apare oriunde, chiar si la ISO 400. Nu i-mi place in mod deosebit NR din camera, prefer sa-l scot pe calculator.
Balansul de alb este fenomenal mai ales prin posibilitatea de ajustare pe care o are. De multe ori nu am timpul necesar sa fac un balans de alb pentru momentul respectiv si atunci modurile presetate cu reglajele fine sunt fantastice.
Va multumesc pentru raspunsuri, revin cu nelamuriri pe care le intalnesc pe parcurs.
Nikon D40 Kit + D300 Nikon 16-85; Nikon 70-300vr; Sigma 10-20 si Nikon 50/1,8; SB-900; SB-400
http://dantruta.blogspot.com/
ngttrr
 
Mesaje: 28
Membru din: Mar Feb 10, 2009 10:33 am
Localitate: Tg. Mures

Re: de la D40 la D300

Mesajde Catalin M » Joi Iul 23, 2009 1:51 pm

Sa-l stapanesti sanatos! :)

Ai nevoie de o perioada de acomodare ca sa te intelegi cum trebuie cu D300-ele, D40-ul a fost gandit si setat astfel incat sa scoata poze direct din camera in culori mai vii pe placul celor care faceau trecerea de la aparatele compacte. D300 se adreseaza unui public mai experimentat.
Nikon D7000, Nikkor 18-105mm, Nikkor 18-55mm VR, Blitz Nikon SB-700, Trepied Velbon ULTRA REXi L, Geanta Manfrotto Vivace 30BB
Avatar utilizator
Catalin M
 
Mesaje: 218
Membru din: Mar Feb 17, 2009 2:25 pm


Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Owen şi 13 vizitatori