Acum este Joi Apr 25, 2024 3:07 am

Articole Nikonisti.ro

D 90 SD iese mai greu din aparat ? Sau e normal ?

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

D 90 SD iese mai greu din aparat ? Sau e normal ?

Mesajde gmtiby » Joi Iul 23, 2009 7:30 am

Salutare dragi colegi de breasla, o intrebare am si eu in special pt utilizatorii de Nikon D90. LA voi cum iese card-ul sd , pt ca la mine, dupa ce am apasat pe el pentru al scoate, cand trag de el, parca agata in ceva. Asa face si la voi ? Folosesc un SD Kingston de 4 GB, acelasi pe care il foloseam si Nikon D80, dar acolo nu facea acest lucru, are aparatul meu vreo problema ?
Precizez, c nu am incercat alt Sd in aparat, cand l-am cumparat ( nu vreau sa fca reclama ) de la f64, si l-au probat, nu am scos eu card-ul din el, l-a scos un baiat de acolo, acum nu stiu daca a sesizat si asa iese de la D 90, ori nu a dat importanta la acest detaliu, dar in consecinta nu a spus nimic, sau nu a incercat alt aparat.

Multumesc anticipat,

Tiberiu
Cu stima,
gmtiby
 
Mesaje: 39
Membru din: Lun Iul 20, 2009 11:22 am

Re: D 90 SD iese mai greu din aparat ? Sau e normal ?

Mesajde soulwise » Joi Iul 23, 2009 8:15 am

Folosesc Sandisk Ultra II si III de 2 si 4 gb . La fel face si la mine . Nu-i bai , cred ca este prevazut din fabrica sa faca asa .
Lumina buna !
D90+ Grip / 50mm f/1.8D + 16-85 VR +70-300 VR / 2 x SB 600 + softbox & stand / Trepied & Rucsac
[size=85]http://www.flickr.com/photos/soulwise/
Avatar utilizator
soulwise
 
Mesaje: 343
Membru din: Mar Feb 10, 2009 11:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: D 90 SD iese mai greu din aparat ? Sau e normal ?

Mesajde gmtiby » Joi Iul 23, 2009 8:28 am

soulwise scrie:Folosesc Sandisk Ultra II si III de 2 si 4 gb . La fel face si la mine . Nu-i bai , cred ca este prevazut din fabrica sa faca asa .
Lumina buna !


Cred ca mi-ai dat cea mai buna veste din ultimii ani.... glumesc, dar esti pe acolo.
Multumesc mult de tot, lumina buna si tie, toata stima si cu respect.
Esti multumit de aparat ? Am cautat daca cu grip se mareste numarul de cadre, si la D 90 nu, de la D 300 si mai sus se intampla acesta minune (scuze de off topic ) Un id de mess ai ? Daca se poate, binenteles...
Numai bine
Cu stima,
gmtiby
 
Mesaje: 39
Membru din: Lun Iul 20, 2009 11:22 am

Re: D 90 SD iese mai greu din aparat ? Sau e normal ?

Mesajde soulwise » Joi Iul 23, 2009 11:12 am

Am trecut de la un D40 ( dragul de el ) la D90 . Nu sunt multumit , sunt extrem de multumit de el desi nivelul de zgomot la raporturi mari de marire , chiar si la ISO 200 putea fi mai mic ma gandesc eu ( fac destul de mult foto de produs ) .
In fine pentru asta exista aparatele pro si daca vrem asa ceva trebe inca un upgrade .
Am tras mult cu el si inca am e invatat chiar si dupa cateva luni bune de la achizitionare , ca un exemplu trage monocrom ( alb-negru ) si vezi cati parametri poti seta , eu am aflat zilele trecute .
Este un middle class foarte bun , parerea ( subiectiva cred ) mea dupa ce am tras cu D40 , D 60 , D80 si Canon 350D , 400D si 450D .
Id de mess am insa ..
D90+ Grip / 50mm f/1.8D + 16-85 VR +70-300 VR / 2 x SB 600 + softbox & stand / Trepied & Rucsac
[size=85]http://www.flickr.com/photos/soulwise/
Avatar utilizator
soulwise
 
Mesaje: 343
Membru din: Mar Feb 10, 2009 11:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: D 90 SD iese mai greu din aparat ? Sau e normal ?

Mesajde gmtiby » Joi Iul 23, 2009 11:57 am

Da-mi pe pm, daca nu poti, sau ma rog, daca nu vrei nici o problema.
Al meu este evident.......

Merci !
Cu stima,
gmtiby
 
Mesaje: 39
Membru din: Lun Iul 20, 2009 11:22 am

Re: D 90 SD iese mai greu din aparat ? Sau e normal ?

Mesajde Dan Pop » Joi Iul 23, 2009 3:30 pm

gmtiby scrie: Am cautat daca cu grip se mareste numarul de cadre, si la D 90

Depinde ce bagi in grip. Cu un singur EN-EL3e nu se mareste, dar cu doua ai toate sansele sa se dubleze. Daca folosesti adaptorul de acumulatori R6, depinde de ce acumulatori folosesti.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: D 90 SD iese mai greu din aparat ? Sau e normal ?

Mesajde gmtiby » Joi Iul 23, 2009 3:50 pm

Dan Pop scrie:
gmtiby scrie: Am cautat daca cu grip se mareste numarul de cadre, si la D 90

Depinde ce bagi in grip. Cu un singur EN-EL3e nu se mareste, dar cu doua ai toate sansele sa se dubleze. Daca folosesti adaptorul de acumulatori R6, depinde de ce acumulatori folosesti.


Dan, mi-as dori sa ai dreptate, dar am cautat pe net si nu am gasit nimic specificat, si in plus am vb si cu cei de la f64 si mi-au spus ca decat d300, d700, d3
d3x, au aceasta posibilitate, d 90 nu, chiar si 2 acumulatori EN-EL3e.
Daca are cineva grip si e sigur de aceasta chestie, pote ne lamureste si pe noi, sau ma rog, pe mine cel putin.

Cu mii de multumiri...
Cu stima,
gmtiby
 
Mesaje: 39
Membru din: Lun Iul 20, 2009 11:22 am

Re: D 90 SD iese mai greu din aparat ? Sau e normal ?

Mesajde Dan Pop » Joi Iul 23, 2009 4:55 pm

gmtiby scrie:
Dan Pop scrie:
gmtiby scrie: Am cautat daca cu grip se mareste numarul de cadre, si la D 90

Depinde ce bagi in grip. Cu un singur EN-EL3e nu se mareste, dar cu doua ai toate sansele sa se dubleze. Daca folosesti adaptorul de acumulatori R6, depinde de ce acumulatori folosesti.


Dan, mi-as dori sa ai dreptate, dar am cautat pe net si nu am gasit nimic specificat, si in plus am vb si cu cei de la f64 si mi-au spus ca decat d300, d700, d3
d3x, au aceasta posibilitate, d 90 nu, chiar si 2 acumulatori EN-EL3e.

Ar fi cazul sa-ti imbunatatesti tehnicile de cautare pe net. Pe site-ul lui F64, la pagina dedicata lui MB-D80 (link magazin online), tab-ul "Specificatii tehnice", scrie:
Gripul Nikon MB-D80 poate incorpora 2 acumulatori EN-EL3e Lithium-Ion, dubland timpul total de fotografiere, sau poate tine de asemenea un holder pentru 6 baterii AA (inclus in pachet) folosite ca rezerva de energie.

Daca preferi informatia direct de la sursa, poti merge la Nikon Romania http://nikon.ro/product/ro_RO/products/ ... rview.html:
Setul de acumulatori MB-D80 adaugă posibilităţi suplimentare de fotografiere, cuprinse într-un design ergonomic ce îmbunătăţeşte stabilitatea la fotografiere. Poate funcţiona fie cu unul, fie cu doi acumulatori EN-EL3e sau cu şase acumulatori tip AA...
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: D 90 SD iese mai greu din aparat ? Sau e normal ?

Mesajde soulwise » Joi Iul 23, 2009 5:40 pm

Eu am grip la el si intr-adevar grip-ul aproape dubleaza autonomia de fotografiere ( strict ca numar de cadre ) insa nu il poate "indemna" sa traga mai repede . Framerate-ul maxim de 4,5 FPS/sec ramane acelasi nu mai urca dupa adaugarea grip-ului ( daca asta era de fapt intrebarea ) . :)
D90+ Grip / 50mm f/1.8D + 16-85 VR +70-300 VR / 2 x SB 600 + softbox & stand / Trepied & Rucsac
[size=85]http://www.flickr.com/photos/soulwise/
Avatar utilizator
soulwise
 
Mesaje: 343
Membru din: Mar Feb 10, 2009 11:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: D 90 SD iese mai greu din aparat ? Sau e normal ?

Mesajde Dan Pop » Joi Iul 23, 2009 7:02 pm

soulwise scrie:Eu am grip la el si intr-adevar grip-ul aproape dubleaza autonomia de fotografiere ( strict ca numar de cadre ) insa nu il poate "indemna" sa traga mai repede . Framerate-ul maxim de 4,5 FPS/sec ramane acelasi nu mai urca dupa adaugarea grip-ului ( daca asta era de fapt intrebarea ) . :)

Chiar si D300 si D700 continua sa functioneze la aceeasi cadenta cu grip, atita vreme cit sint alimentate de la aceiasi acumulatori. Pentru a functiona pe steroizi au nevoie de supravoltare, pe care o obtin fie de la 8 acumulatori R6 (versus 6 citi sint necesari pentru a atinge tensiunea unui EN-EL3e) fie de la un EN-EL4, care are 3 celule cu ioni de litiu, in loc de 2, cit are un EN-EL3e.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 33 vizitatori