Acum este Vin Apr 19, 2024 11:17 pm

Articole Nikonisti.ro

Nikon D300S NEW !!!!

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: Nikon D300S NEW !!!!

Mesajde glumetu » Joi Aug 06, 2009 12:38 pm

KodiaK scrie:glumetu, nu vorbim aici de filme artistice. Insa cand vine vorba de filmulete de vacanta se foloseste zoomul destul de mult.

stiu, l-am folosit si eu din plin pe al meu Canon S2 IS si cand ma uit la filmele alea ametesc din cauza zoom-ului repetat. :?

Nu e vorba de a fi pro sau de a face filme artistice, dar exista anumite practici care pot face un film mai "urmaribil", iar aceste practici din cate stiu eu nu includ zoom-ul. Ca sa facem o analogie cu fotografia: daca facem poze in vacanta ar trebui sa uitam despre practici corecte de expunere si sa trecem totul pe Auto? (ca deh, sunt poze de vacanta).

Daca abdicam de la principii estetice doar pentru ca suntem in vacanta, o sa ajungem sa facem filmele precum Kramer (din Seinfeld) atunci cand "tragea" filme din sala :mrgreen:
Bogdan.
D800 14-24 24-70 70-200/4
Avatar utilizator
glumetu
 
Mesaje: 321
Membru din: Vin Ian 16, 2009 1:19 pm

Re: Nikon D300S NEW !!!!

Mesajde KodiaK » Joi Aug 06, 2009 1:19 pm

De la a nu-l folosi deloc la a-l folosi in exces zic eu ca este cale lunga. Sa presupunem ca esti vacanta la munte si te cocoti in varf de munte si faci o filmare panoramica (la capatul wide evident) a imprejurililor, dupa care incepi sa faci usor un zoom spre statiune si apoi mergi mai departe si filmezi si pensiunea/hotelul unde esti cazat.
Sau si mai interesant cred ca ar fi varianta inversa. Adica faci zoom maxim pe pensiune/hotel si dupa care zoom out pina la wide, si in felul acesta se vede foarte frumos cat ai urcat :P

Eu zic ca e mai interesant un filmult de genul asta decat 3 sau 4 filme separate la diverse nivele de zoom.

Deci daca folosesti zoomul cu cap si nu in exces eu zic ca arata foarte bine in filmulete.
KodiaK
 
Mesaje: 358
Membru din: Lun Mai 11, 2009 1:49 pm

Re: Nikon D300S NEW !!!!

Mesajde glumetu » Joi Aug 06, 2009 2:15 pm

E cu siguranta si o problema de abordare personala, intr-o situatie precum cea pe care o descrii eu as prefera sa fac o fotografie, chiar panoramica.

Dupa mine filmarea e utila atunci cand ai nevoie sa inregistrezi o actiune sau ceva care se misca. Un peisaj static nu va capata o poveste mai interesanta doar pentru ca fac zoom prin el.
Bogdan.
D800 14-24 24-70 70-200/4
Avatar utilizator
glumetu
 
Mesaje: 321
Membru din: Vin Ian 16, 2009 1:19 pm

Re: Nikon D300S NEW !!!!

Mesajde Radu_Grozescu » Joi Aug 06, 2009 2:28 pm

glumetu scrie:E cu siguranta si o problema de abordare personala, intr-o situatie precum cea pe care o descrii eu as prefera sa fac o fotografie, chiar panoramica.

Dupa mine filmarea e utila atunci cand ai nevoie sa inregistrezi o actiune sau ceva care se misca. Un peisaj static nu va capata o poveste mai interesanta doar pentru ca fac zoom prin el.


Pai faci o fotografie panoramica, apoi intr-un program bun de slide-show faci efecte "Ken Burns" si ai si panoramare, si zoom si nu-ti mai pui problema ca DSLR-ul nu focalizeaza in timp ce faci zoom cu un obiectiv care nu pastreaza punerea la punct :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon D300S NEW !!!!

Mesajde KodiaK » Joi Aug 06, 2009 2:40 pm

Ca sa faci poze panoramice iti trebuie un trepied cu cap panormaic...instrument nu chiar atat de popular. Plus ca o poza panoramica este greu de urmarit pentru ca daca te uiti la ea fit to screen nu intelegi nimic - este practic o banda minuscula pe mijlocul ecranului, iar daca te uiti fullsize trebuie sa trag de ea de ametesc ca sa o vad complet :P.
Si pe langa toate astea eu la poze deobieci ma uit la TV, unde se vad mult mai bine (atat dpdv al calitatii cat si dpdv al comoditii privitorului) decat pe un minuscul monitor de 19-22". Iar pe TV nu am decat optiunea fit to screen.

Eu intotdeauna am preferat ca in concedii cand ajung in locuri in care oriunde intorci capul vezi ceva interesant, sa fac o filmare panoramica a locului respecitv, pe linga pozele de rigoare.

Repet insa asta se intampla in condedii. Pentru ca o poza panoramica corect facuta, in niste conditii atmosferice si de iluminare ideale si printata suficient de mare incat sa poate fi avzut cum trebuie "dintr-o bucata" este mult mai interesanta decat o filmare panoramica. Dar este de acord cu mine ca deja nu mai vorbim de poze de concediu, ci de poze din care iti castigi painea ;)
KodiaK
 
Mesaje: 358
Membru din: Lun Mai 11, 2009 1:49 pm

Re: Nikon D300S NEW !!!!

Mesajde glumetu » Joi Aug 06, 2009 2:55 pm

KodiaK scrie:Ca sa faci poze panoramice iti trebuie un trepied cu cap panormaic...instrument nu chiar atat de popular.

capul panoramic are o utilitate practica limitata doar la acele situatii in care faci o panorama in care iti intra obiecte apropiate de camera (gen banci, stalpi, copaci, cladiri etc), pentru ca acolo devine evidenta eroarea de perspectiva datorata panoramarii incorecte (adica nu in jurul pupilei de intrare).

la cazul de care vorbim, nu o sa observi nicio modificare de perspectiva... cunosc ceva fotografi profesionisti de peisaje care nu se sinchisesc cu capete panoramice si realizeaza panorame superbe...

deja am dat-o intr-un mare offtopic :lol:
Bogdan.
D800 14-24 24-70 70-200/4
Avatar utilizator
glumetu
 
Mesaje: 321
Membru din: Vin Ian 16, 2009 1:19 pm

Re: Nikon D300S NEW !!!!

Mesajde Dinu Lazar » Joi Aug 06, 2009 7:23 pm

Daca nu va suparati, cine are ceva de zis de subiectul din titlu, sa zica, cine nu, deschideti alt topic altundeva...
you pay what you get
Avatar utilizator
Dinu Lazar
 
Mesaje: 368
Membru din: Lun Feb 02, 2009 2:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon D300S NEW !!!!

Mesajde VALER » Sâm Aug 22, 2009 2:17 pm

Foarte utila si interesanta aceasta prezentare:
http://imaging.nikon.com/products/imagi ... erability/
D300s&Nikkor lens
VALER
 
Mesaje: 333
Membru din: Joi Ian 22, 2009 9:16 pm
Localitate: Pitesti/Bucuresti

Anterior

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 27 vizitatori

cron