Acum este Vin Apr 19, 2024 5:28 am

Articole Nikonisti.ro

Nikon D300S NEW !!!!

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Nikon D300S NEW !!!!

Mesajde gmtiby » Joi Iul 30, 2009 11:21 am

Ce spuneti de aceasta minunata jucarie ??? http://www.dpreview.com/

E bestiala!
2 carduri, un CF si un SD , la care se poate seta prioritatea care sa fie master, HD pt filmare, fps mai rapid, si altele...
Va las sa va clatiti ochii !!! ;) :twisted:

Bafta si va astept cu impresii!!
Cu stima,
gmtiby
 
Mesaje: 39
Membru din: Lun Iul 20, 2009 11:22 am

Re: Nikon D300S NEW !!!!

Mesajde Dan Pop » Joi Iul 30, 2009 3:25 pm

gmtiby scrie:Ce spuneti de aceasta minunata jucarie ??? http://www.dpreview.com/

O mare deceptie. La doi ani de la anuntarea lui D300, ma asteptam la mult mai mult, cel putin o imbunatatire la nivel de senzor (nu in sensul cresterii numarului de pixeli ci al comportamentului la sensibilitati mari si al latitudinii de expunere (dynamic range)) si un ecran articulat a la D5000, dar la standardul de calitate impus de D300.

Nu-mi imaginez cine va prefera sa plateasca 7600 RON pe un D300s, dar e posibil ca Nikon sa scoata D300 din fabricatie, caz in care D300s este o veste proasta si nu una buna :(
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon D300S NEW !!!!

Mesajde ngttrr » Joi Iul 30, 2009 4:36 pm

Eu am luat D300-le acum o luna, ce sa zic, atazi probabil ca tot D300 a-si cumpara.
Ce imi place la D300s:
1. Are buton dedicat pentru OK in mijlocul selectorului central, la D300 mie cel putin imi mai aluneca si nu reusesc sa confirm decat daca apas OK-ul din stanga. Lucru minor, deja m-am obisnuit.
2. Are si slot pentru SD-uri, oricum acum mi-am luat CF-uri si nici asta nu e o problema dar e fain ca poate sa scrie pe doua carduri simultan.
3. Are quiet mode, cand pozezi pasari sau alte vietuitoare fricoase cred ca ajuta... Cel putin teoretic

Ce este inutil dupa mine este filmarea...

Ce nu-mi place este ca nu mai este parghia pentru deschiderea compartimentului de carduri. La D40 dupa o vreme sau cand era cald afara si-l scoteam din geanta mi se tot deschidea. La D300 e perfect asa cum este.

Diferenta de pret intre D300 si D300s mi se pare ridicol de mare, D300s se apropie prea tare de D700 care deja joaca in alta liga...
Nikon D40 Kit + D300 Nikon 16-85; Nikon 70-300vr; Sigma 10-20 si Nikon 50/1,8; SB-900; SB-400
http://dantruta.blogspot.com/
ngttrr
 
Mesaje: 28
Membru din: Mar Feb 10, 2009 10:33 am
Localitate: Tg. Mures

Re: Nikon D300S NEW !!!!

Mesajde Dan Pop » Joi Iul 30, 2009 6:55 pm

ngttrr scrie:3. Are quiet mode, cand pozezi pasari sau alte vietuitoare fricoase cred ca ajuta... Cel putin teoretic

Judecind dupa baietii de la dpreview, mai mult teoretic:
its place on the drive mode dial is occupied by the 'Quiet' mode, which in truth isn't especially quiet but does at least delay the mirror return until the shutter button is released.

ngttrr scrie:Ce este inutil dupa mine este filmarea...

Ocazional, se poate dovedi utila, dar sint de acord ca nu e un "major feature" pentru un DSLR.
ngttrr scrie:Ce nu-mi place este ca nu mai este parghia pentru deschiderea compartimentului de carduri.

A fost sacrificata inca de la D700, in favoarea butonului Info. Ca tot veni vorba de D700, ar fi putut lua de la el si obturatorul pentru vizor integrat. La D300(s), daca ai nevoie sa obturezi vizorul (pentru ca bate lumina in el si nu fotografiezi folosind vizorul) trebuie sa extragi protectia de cauciuc si sa montezi in loc un accesoriu pe care l-ai primit in cutia aparatului, dar fie l-ai ratacit demult, fie nu-l ai la tine. La D700, e suficient sa actionezi o mica pirghie.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon D300S NEW !!!!

Mesajde soulwise » Joi Iul 30, 2009 10:40 pm

Am vazut de dimineata la prima ora ca s-a lansat .
Cred ca s-au concentrat prea tare pe segmentul entry-level si amator avansat iar segmentul semi - pro l-au cam lasat in asteptare . Se zvoneau lucruri mult mai minunate decat ofera in acest moment D300s , sa scoata oare altceva intre D300s si D700 ?
Potrivit golului dintre cele doua cifre ar rezulta un D500 :lol: .
Aberatii nu ma bagati in seama .
Daca senzorul este acelasi si are aceeasi calitate a imaginii micul refresh si functiile adaugate nu isi justifica diferenta de pret . Un pas prost ( parerea mea de amatoro-incepator in ale fotografiei )

Cu stima domnilor
M.
Ultima oară modificat de soulwise pe Joi Iul 30, 2009 11:13 pm, modificat 1 dată în total.
D90+ Grip / 50mm f/1.8D + 16-85 VR +70-300 VR / 2 x SB 600 + softbox & stand / Trepied & Rucsac
[size=85]http://www.flickr.com/photos/soulwise/
Avatar utilizator
soulwise
 
Mesaje: 343
Membru din: Mar Feb 10, 2009 11:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon D300S NEW !!!!

Mesajde Fechete Ionut » Joi Iul 30, 2009 11:06 pm

am vazut ca o aparut si un D3000.... true ?
Fechete Ionut
 
Mesaje: 1071
Membru din: Joi Iul 30, 2009 1:49 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Nikon D300S NEW !!!!

Mesajde sebi sascau » Joi Iul 30, 2009 11:22 pm

Dezamagit... Singurul upgrade demn de notat ar fi modul de filmare al camerei. Sa fim seriosi...celelalte nu-s de notat. Poate ar mai fi Dual Slot Storage, dar prea putin. Si chiar nu inteleg strategia Nikon cu aceasta camera, insa, cu siguranta ei stiu mai bine. Din punctul meu de vedere, diferenta de pret dintre cele doua modele n-ar trebui sa fie mai mare de 100-150 euro. E doar punctul meu de vedere.
sebi sascau
 
Mesaje: 57
Membru din: Sâm Iul 11, 2009 6:28 pm

Re: Nikon D300S NEW !!!!

Mesajde Haf » Vin Iul 31, 2009 6:42 am

soulwise scrie:Daca senzorul este acelasi si are aceeasi calitate a imaginii micul refresh si functiile adaugate nu isi justifica diferenta de pret . Un pas prost ( parerea mea de amatoro-incepator in ale fotografiei )

Mie mi se pare un pas excelent, trebuie sa te obisnuiesti cu faptul ca foarte multe decizii si lansari in lumea foto sunt si ele subjugate considerentelor de marketing. Da bine pe hartie si si mai bine in magazine sa ai o camera cu body din metal, filmare, AF pro si fps mare in aceste vremuri. Desigur, in cazul de fata poate ca un posesor de D300 nu ar fi prea interesat de upgrade, insa poate pentru altii e o optiune serioasa.

De asemenea, era putin probabil sa aiba un senzor nou. Iarasi, o miscare inteligenta este ca atunci cand ai dezvoltat un senzor bun sa incerci sa il valorifici cat mai mult, asa s-a ajuns de exemplu ca D90, D5000, D300(s) sa aiba acelasi senzor sau cu mici variatiuni, la fel si in cazul D3/D700. Conform cu graficul lansarilor aparatelor pro (seria Dx) e posibil sa vedem un senzor nou si pentru DX cand va aparea D4 sau la scurt timp dupa.

Eu totusi ma bucur ca Nikon arunca pe piata tot felul de aparate (D5000, D3000) si obiective (18-200mm II) care mie imi sunt inutile, dar care stiu ca le vor aduce profituri bune, sper ca astfel sa se uite si in zona obiectivelor FX care trebuie updatate urgent si mi-ar folosi cu adevarat (fixe luminoase wide, short tele cu VR gen 135mm f/2 etc).
Haf
 
Mesaje: 330
Membru din: Dum Mai 10, 2009 4:34 pm

Re: Nikon D300S NEW !!!!

Mesajde Dan Pop » Vin Iul 31, 2009 8:30 am

Haf scrie:Eu totusi ma bucur ca Nikon arunca pe piata tot felul de aparate (D5000, D3000) si obiective (18-200mm II) care mie imi sunt inutile, dar care stiu ca le vor aduce profituri bune, sper ca astfel sa se uite si in zona obiectivelor FX care trebuie updatate urgent si mi-ar folosi cu adevarat (fixe luminoase wide, short tele cu VR gen 135mm f/2 etc).

Slaba speranta. Nikon se concentreaza pe segmentul entry-level si amator, pentru ca de acolo vine grosul vinzarilor in gama DSLR si, implicit, al profiturilor. Pentru semi-pro si pro au acoperit plaja 14-200 cu zoom-uri de 2.8 suficient de bune incit sa convinga destui profesionisti sa se converteasca de la Canon, au scos un macro de constructie pro si au modernizat seria de obiective PC (perspective control), adaugindu-i diafragma automata atunci cind sint folosite pe aparate de la D300 in sus. Acum, ca au rezolvat si reprosurile (mult exagerate) aduse lui 70-200/2.8, pot sa-si vada linistiti de segmentul entry-level.

Fixele luminoase cu focale de la 35 in sus, desi demodate din punct de vedere mecanic, ramin perfect competitive din punct de vedere optic, iar superbul finisaj al unui 135/2 DC,180/2.8 sau 200/4 macro e o chestie demult abandonata la obiectivele proiectate mai recent. Pentru fixele sub 35, care ar avea, intr-adevar, nevoie de modernizare, perechea 14-24/2.8 si 24-70/2.8 rezolva problema intr-un mod mult mai popular in rindul mai tinerelor generatii de fotografi, care accepta tot mai putin ideea de a face zoom cu propriile picioare.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon D300S NEW !!!!

Mesajde mandea » Vin Iul 31, 2009 10:41 am

Ma intereseaza si pe mine un eventual upgrade la D300 sau D300s. Impartasesc opinia ca diferenta de functii si performanta intre cele doua nu este substantiala, insa iata doua link-uri:
http://www.bhphotovideo.com/c/product/5 ... amera.html
http://www.bhphotovideo.com/c/product/6 ... amera.html

va intreb de unde aveti informatiile de pret pentru ele pentru ca din link-urile de mai sus mi se par foarte apropiate.
I feel like I'm Han Solo, and you're Chewie, and she's Ben Kenobi, and we're in that fucked-up bar.
Avatar utilizator
mandea
 
Mesaje: 362
Membru din: Mar Feb 03, 2009 12:44 pm
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: nancy266 şi 16 vizitatori