Acum este Sâm Apr 20, 2024 4:29 am

Articole Nikonisti.ro

"problema" cu d90 + tub extensie + flash wireless

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

"problema" cu d90 + tub extensie + flash wireless

Mesajde emtee » Lun Aug 03, 2009 10:28 am

salut!

am incercat sa trag cu un d90 si 50mm 1.8 intre care am atasat un tub de extensie home made, si toate bune si frumoase pana cand am incercat sa comand sb600le prin flashul de pe camera. Atunci nu mai vrea sa mai declanseze, si pe LCDul de sus, dreptunghiul in care apar setarile flashului clipoceshte, iconita de la metering dispare, si la fel si informatiile despre expunere (shutter si fee pentru ca nu e montat obiectivul direct pe camera).

TOTUL este pus pe manual, si, da, flashul este setat sa fie declanshat de pop-up flashul de pe camera.

I s'a mai intamplat cuiva asta?
Imi poate da cineva un sfat in legatura cu ce trebuie sa fac sa pot declansa?
Mentionez ca pe d70 nu am avut NICI UN FEL DE PROBLEMA tragand astfel.

multumesc anticipat
emtee
 
Mesaje: 9
Membru din: Dum Iun 14, 2009 9:10 pm

Re: "problema" cu d90 + tub extensie + flash wireless

Mesajde soulwise » Lun Aug 03, 2009 11:58 am

Scoate bateriile flash-ului , lasa-l cateva ore si dup aceea monteaza-i bateriile si da manual cateva flash-uri din butonul de test ( eu as ascap de bug-urile legate de sincronizare ) .

Sb 600 nu poate fi declansat prin simpatie ci numai ca parte dintr-un sistem CLS , cu alte cuvinte are nevoie de preflash-urile emise de un commander Nikon pentru a fi declansat la distanta .
Eventual cumpara o fotocelula , contecteaz-o la hotshoe si asa vei reusi sa declansezi prin simpatie .
Bafta . ;)
D90+ Grip / 50mm f/1.8D + 16-85 VR +70-300 VR / 2 x SB 600 + softbox & stand / Trepied & Rucsac
[size=85]http://www.flickr.com/photos/soulwise/
Avatar utilizator
soulwise
 
Mesaje: 343
Membru din: Mar Feb 10, 2009 11:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: "problema" cu d90 + tub extensie + flash wireless

Mesajde emtee » Lun Aug 03, 2009 2:10 pm

se pare ca nu ai inteles ceea ce am vrut sa spun.
vreau sa declanshez sb600 prin functia de COMMANDER A POP-UP flashului.
Si nu poate fi vba de vreun bug al sb600. Daca montez obiectivul direct pe camera, merge normal. Daca interpun intre obiectiv si camera un tub de extensie, nu mai merge.
Eu asta as vrea sa shtiu. Daca nikon a considerat ca oamenii nu folosesc tuburi de extensie, sau daca are ceva camera mea.
emtee
 
Mesaje: 9
Membru din: Dum Iun 14, 2009 9:10 pm

Re: "problema" cu d90 + tub extensie + flash wireless

Mesajde Dan Pop » Lun Aug 03, 2009 2:39 pm

emtee scrie:vreau sa declanshez sb600 prin functia de COMMANDER A POP-UP flashului.

Deci ai setat flash-ul camerei pe manual (sau dezactivat) si mod commander.
emtee scrie:Si nu poate fi vba de vreun bug al sb600. Daca montez obiectivul direct pe camera, merge normal. Daca interpun intre obiectiv si camera un tub de extensie, nu mai merge.

Ce nu mai merge? Nu mai declanseaza aparatul sau nu mai declanseaza SB600 in mod slave?
emtee scrie:Eu asta as vrea sa shtiu. Daca nikon a considerat ca oamenii nu folosesc tuburi de extensie, sau daca are ceva camera mea.

De vreme ce lensbaby-ul (care nu are nici un fel de contacte) este utilizabil pe D90 in mod manual, ar trebui sa mearga si un obiectiv pe un tub de extensie fara contacte, cu conditia ca totul sa fie pus pe manual: expunerea, focalizarea si flash-ul intern.

Fara un obiectiv cu contacte, flash-ul intern nu poate fi folosit in mod TTL, deci asta e prima setare pe care as verifica-o.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: "problema" cu d90 + tub extensie + flash wireless

Mesajde emtee » Lun Aug 03, 2009 3:27 pm

Deci ai setat flash-ul camerei pe manual (sau dezactivat) si mod commander.

corect. flashul de pe camera e in mod commander, setat pe puetere 0 (sau "--" cum apare in meniu, si am incercat si manual, la 1/128) si sb-600 in mode remote.

Ce nu mai merge? Nu mai declanseaza aparatul sau nu mai declanseaza SB600 in mod slave?

Nu merge sa declansez. Deloc. Pe LCDul de pe partea superioara a camerei nu mai apar informatiile despre shutter, diafragma, metering si dreptunghiul care arata ca flashul este activ si modul flashului, precut si iconita pentru compensarea flashului clipocesc in continuu. Mentionez, din nou, ca daca pun sb-600 pe camera, declanseaza. La fel si flashul pop-up, care declanseaza in mod manual.

cu conditia ca totul sa fie pus pe manual: expunerea, focalizarea si flash-ul intern.

exact asa am pus si eu. si in meniul camerei, am setat la grA ch3 mod manual, nu TTL.


@soulwise: o intrebare, off topic. Cum ti se pare gripul pe care vad ca il ai scris in semnatura? Se prinde bine pe camera?
emtee
 
Mesaje: 9
Membru din: Dum Iun 14, 2009 9:10 pm

Re: "problema" cu d90 + tub extensie + flash wireless

Mesajde Dan Pop » Lun Aug 03, 2009 4:11 pm

emtee scrie:Nu merge sa declansez. Deloc. Pe LCDul de pe partea superioara a camerei nu mai apar informatiile despre shutter, diafragma, metering si dreptunghiul care arata ca flashul este activ si modul flashului, precut si iconita pentru compensarea flashului clipocesc in continuu.

Desi modul de expunere este M?
emtee scrie:Mentionez, din nou, ca daca pun sb-600 pe camera, declanseaza.

Nu "din nou", ci pentru prima data. Pina acum ai spus ca daca pui obiectivul direct pe aparat, declanseaza.

emtee scrie:La fel si flashul pop-up, care declanseaza in mod manual.

Aici m-ai bagat in ceata: daca pui SB-600 pe aparat, flash-ul intern declanseaza in mod manual?!? :?:

Am lucrat cu un lensbaby pe un D40 cu flash-ul intern. Nu a trebuit decit sa setez expunerea pe M si flash-ul pe manual, dupa care aparatul a declansat fara nici un fel de probleme. Singura diferenta pe care o vad este ca flash-ul lui D40 nu are mod commander.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: "problema" cu d90 + tub extensie + flash wireless

Mesajde emtee » Lun Aug 03, 2009 4:20 pm

1. deci, TOTUL este pus pe mod manual. focalizarea, modul de expunere si modul in care sb600 este comandat.
2. mea culpa. deci, sb-600 pe camera cu tubul de extensie montat. declanseaza in modul manual.
3. nu si sb-600 si flashul camerei. ci, pe rand. adica, daca pun sb-600 pe camera, merge sa declansez. daca scot sb-600, da flashul pop-up. scuze pt exprimare.
emtee
 
Mesaje: 9
Membru din: Dum Iun 14, 2009 9:10 pm

Re: "problema" cu d90 + tub extensie + flash wireless

Mesajde Dan Pop » Lun Aug 03, 2009 4:40 pm

emtee scrie:3. nu si sb-600 si flashul camerei. ci, pe rand. adica, daca pun sb-600 pe camera, merge sa declansez. daca scot sb-600, da flashul pop-up. scuze pt exprimare.

Pai daca merge cu flash-ul intern, care mai e problema? Inceteaza sa mai mearga doar daca flash-ul intern este in mod commander, ca sa-l declanseze pe SB-600 in mod slave? In acest caz, se poate recurge la o declansare prin simpatie cu unul din multele adaptoare disponibile pe piata (flash-ul intern se pune pe manual la energia minima).
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: "problema" cu d90 + tub extensie + flash wireless

Mesajde emtee » Lun Aug 03, 2009 5:13 pm

Dan Pop scrie:Inceteaza sa mai mearga doar daca flash-ul intern este in mod commander, ca sa-l declanseze pe SB-600 in mod slave?


In sfarsit, cineva care sa inteleaga ceea ce vreau sa spun. :)
Hm, eu as vrea sa stiu DE CE nu vrea sa declanseze. Nu ar trebui sa faca asa. Adica, nu are nici un motiv.
A mai incercat cineva cu d90 ceea ce am incercat eu? e din constructie chestia asta, sau e doar camera mea???
emtee
 
Mesaje: 9
Membru din: Dum Iun 14, 2009 9:10 pm

Re: "problema" cu d90 + tub extensie + flash wireless

Mesajde Dinu Lazar » Mar Aug 04, 2009 12:19 am

Aparatul cu un obiectiv normal da comanda ttl blitului SB600 cu blitul incorporat?
you pay what you get
Avatar utilizator
Dinu Lazar
 
Mesaje: 368
Membru din: Lun Feb 02, 2009 2:07 pm
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 42 vizitatori

cron