Acum este Mar Apr 23, 2024 12:25 pm

Articole Nikonisti.ro

D80

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: D80

Mesajde Radu_Grozescu » Mie Mai 27, 2009 12:55 pm

Cata86 scrie:Salutare

1. Tot incerc sa gasesc optiunea de redenumire a pozelor.
Este sau nu aceasta optiune la D80?

2. Am vrut sa fac niste raw-uri si cand sa le descarc nu am gasit decat JPEG-uri. si erau doar seturi a cate 2 poze (JPEG)



1. Din pacate nu am D80, dar raspunsul e cu siguranta in manual. Daca nu ai timp sa cauti, da-mi un semn si descar manualul de pe Net si caut eu :-)

2. asta e o problema cunoscuta, se pare ca apare pe Widows cand incerci sa descarci imaginile direct din camera cu un cablu.

Daca folosesti un cititor de card, totul revine la normal.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: D80

Mesajde mandea » Mie Mai 27, 2009 1:30 pm

Cata86, Pentru functii mai complexe de transfer (ex. redenumire fisiere) foloseste aplicatiile proprietare Nikon (Nikon Picture Project livrat gratuit cu D80 , Capture NX, Capture NX2) sau ale altor producatori (ACD Systems etc).
Din cate stiu eu redenumirea fisierelor nu este disponibila pe camera la D80.
I feel like I'm Han Solo, and you're Chewie, and she's Ben Kenobi, and we're in that fucked-up bar.
Avatar utilizator
mandea
 
Mesaje: 362
Membru din: Mar Feb 03, 2009 12:44 pm
Localitate: Bucuresti

Re: D80

Mesajde Cata86 » Mie Mai 27, 2009 3:00 pm

mda, se pare ca m-am pripit nitel.

trebuia sa schimb la USB in mass storage. acum e ok. si pot vedea si raw-urile, de unde concluzionez ca windows-ul era vinovat pentru tot.

intre timp am dat peste alta problema.

am alternat intre afisarea meniului simplu si cel full si nu e nicio schimbare. aici e posibil sa fie de la firmware.. versiunea mea e 1.11. o sa mai caut

multumesc tuturor pentru raspunsurile rapide :)
Avatar utilizator
Cata86
 
Mesaje: 88
Membru din: Mie Mai 27, 2009 12:28 pm

Re: D80

Mesajde Cosmin Gheorghita » Mie Mai 27, 2009 6:19 pm

Salutare Cata, cred ca este vorba de fostul meu aparat daca e cel de la Silviu, sa-l folosesti sanatos, este un aparat foarte bun, nu are defecte cunoscute si nu l-am vandut de rau ce era, stai linistit!
Singura optiune de redenumire a imaginilor este sa resetezi si sa inceapa de la DSC_0001. Treaba asta o faci din SETUP MENU (cel care are o iconita cheie in partea stanga). Alegi optiunea File no.sequence: la on numeroteaza continuu, chiar daca schimbi cardul, la off reseteaza numarul de cate ori schimbi cardul, o ia de la inceput. De la reset dai tu la zero manual.
Fisierele au denumirea de DSC_XXXX daca esti in spatiu de culoare sRGB, sau _DSC_XXXX daca esti in AdobeRGB. Daca folosesti functiile de editare "in camera" cum ar fi D Lighting sau crop, aparatul salveaza imaginile cu denumirea CSC_XXXX.
Cat despre Custom menu, activezi tot din Setup menu, ai acolo prima optiune CSM/Setup menu cu 3 optiuni: simple, full si my menu. Diferenta dintre simple si full este vazuta in Custom setting menu, cel care are ca iconita un creionas in stanga, pe simple ai 10 optiuni, pe full ai vreo 30. Imposibil sa nu mearga.

Apropo, vezi ca-i dadusem lui Silviu si manual, aparatul are in germana intr-adevar, dar ii dadusem in romana in format digital. Vezi aici de manual: link magazin online

Orice alte intrebari, iti stau la dispozitie. Am si pm :)
Renault Laguna 1.9 Dci Grandtour rulz:)
Avatar utilizator
Cosmin Gheorghita
 
Mesaje: 334
Membru din: Vin Ian 16, 2009 5:53 pm
Localitate: Galaţi-Tg.Mureş

Re: D80

Mesajde Cata86 » Mie Mai 27, 2009 7:48 pm

lol ce te`am gasit :))
acum am vazut faza cu full si simple. faza e ca am fost foarte ofticat ca nu imi mergea sa vad raw-urile ca am ramas blocat si desi m-am tot uitat prin meniu, nu vedeam diferentele.

sunt foarte multumit de el, it's like perfect
am luat si eu manualul dar nu am apucat sa trec prin el pentru ca am examen si trebuie sa lucrez si la proiect etc. faza cu forumul mi s-a parut mai rapida pe moment

dar hai ca o dau in offtopic, vb pe privat.
Avatar utilizator
Cata86
 
Mesaje: 88
Membru din: Mie Mai 27, 2009 12:28 pm

Re: D80

Mesajde Cosmin Gheorghita » Mie Mai 27, 2009 7:55 pm

Păi ce să-ţi zic Cătă, bine ai venit printre noi. :) Ştiam că ai examene, baftă maximă. Încă odată, să foloseşti aparatul sănătos şi să faci poze frumoase :)
Renault Laguna 1.9 Dci Grandtour rulz:)
Avatar utilizator
Cosmin Gheorghita
 
Mesaje: 334
Membru din: Vin Ian 16, 2009 5:53 pm
Localitate: Galaţi-Tg.Mureş

Re: D80

Mesajde TudorSpinu » Joi Mai 28, 2009 2:37 pm

Cata86, singra metoda de redenumire a pozelor este cea din software, abia atunci cand le descarci in computer. La mine, spre exemplu, pozele au urmatoarele denumiri 2009_05_11-17_18_35 (yyyy_mm_dd-hh_mm_ss).
Tre sa fie aceasta setare in Software-ul pus la dispozitie la momentul achizitionarii camerei. Foarte bun un D80! Stapaneste-l snatos!! ;)
Imagine At the heart of the image with my Nikon D80, Tamron 17-50 F/2.8, Nikkor 70-210 F/4 and my old SB-800
Avatar utilizator
TudorSpinu
 
Mesaje: 41
Membru din: Lun Ian 26, 2009 11:44 am

Re: D80

Mesajde Cata86 » Joi Mai 28, 2009 10:51 pm

mersi de idee

sa termin cu sesiunea si invat manualul pe de rost si ma uit pe toate softurile posibile
Avatar utilizator
Cata86
 
Mesaje: 88
Membru din: Mie Mai 27, 2009 12:28 pm

Re: D80

Mesajde lacramioaravaduva » Sâm Aug 08, 2009 3:04 pm

buna ziua tuturor
eu sunt noua pe aici si as dori putin ajutor din partea voastra, as dori sa stiu sa folosesc si eu aparatul meu d80 in modul manual dar din pacate nu prea stiu cum.ce setari trebuiesc facute, etc.oare exista pe undeva sa ne explice ca pt noi incepatorii pas cu pas ce trebuie facut si cum sa avem poze cu, culori calde, naturale?va rog ajutati-ma
lacramioaravaduva
 
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Aug 08, 2009 1:54 pm
Localitate: Constanta

Re: D80

Mesajde sebi sascau » Lun Aug 10, 2009 11:19 am

Buna, Lacramioara
O simpla cautare pe google ti-ar putea fi de mare folos, pentru inceput. Uite ce am gasit eu la un prim search: http://digital-photography-school.com/g ... se-it-here
Infirmatii despre "how to use a DSLR" sunt foarte multe. Important e sa-ti placa si sigur te vei descurca cu invatatul. Succes!
sebi sascau
 
Mesaje: 57
Membru din: Sâm Iul 11, 2009 6:28 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori