Acum este Joi Mar 28, 2024 2:07 pm

Articole Nikonisti.ro

Problema af la fol. blitzului pe noile dslr nikon

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Problema af la fol. blitzului pe noile dslr nikon

Mesajde asoka » Sâm Apr 20, 2013 11:03 pm

Nu stiu daca cunoasteti aceasta problema...
Nici eu nu stiam de ea pana zilele trecute cand am facut o fotografie cu noul d7100 in lumina foarte scazuta asistat de lumina de ajutor a blitzu-lui extern...

Treaba e cam asa...pe noile body-uri d7100(verificat de mine), d800, d800E si d600(citind pe net) la atasarea oricarui model de blitz extern inclusiv cel mai scump model nikon...pozele facute cu unele (multe) obiective ies cu front focus puternic.
Daca cititi pe net sau experimentati personal...veti vedea ca aceasta nu tine nici macar de culoarea rosie a luminii de asistenta a blitzului extern cum ai fi tentat sa crezi.
Problema apare cu majoritatea obiectivelor, cu toate ca unele dintre ele focuseaza si corect (s-a discutat la un mom. dar nu s-a dovedit ca ar fi de vina motoarele ultrasonice?? pare a avea influenta si distanta fatza de obiect)
In momentul in care pui blitzul pe aparat gata ai frontocus...asta in conditiile unei lumini slabe...in lumina buna pare ca totul e in regula...dar normal ca asta nu incalzeste pe nimeni.
De asemenea cu blitzul intern si cu lumina alba de asistenta nu apare nici o problema.
Se pare ca este un bug firmware care afecteaza toate noile body-uri nikon...si pana la ora actuala nu exista nici o solutie pentru asta...insemnand ca blitzurile externe isi pierd utilitatea de baza aceea de a ajuta in lumina slaba spre deloc. Singura solutie ar fi sa declansati blitz-ul in mod slave ...nemontat pe body...atunci lucrurile sunt ok (sau daca aveti optiunea pe blitz sa dezactivati lumina de asistenta).
asoka
 
Mesaje: 84
Membru din: Vin Iul 29, 2011 11:25 am

Re: Problema af la fol. blitzului pe noile dslr nikon

Mesajde asoka » Dum Apr 21, 2013 3:05 pm

Pareri? Cineva a auzit de vre-o solutie?V-ati intalnit cu problema?
De ex la mine acum problema se manifesta cu un tamron 70 300 usd dar nu cu un tamron 17 50 2.8 non vc.
asoka
 
Mesaje: 84
Membru din: Vin Iul 29, 2011 11:25 am

Re: Problema af la fol. blitzului pe noile dslr nikon

Mesajde madeinchina » Sâm Dec 10, 2016 5:56 pm

Nikon recunostea in 2013 ca aparatele cu rezolutie mare nu focalizeaza corect cand este folosita lampa de AF assist de pe blitz. De regula fac back -focus. Fenomenul este intalnit pe D800 si sunt multe discutii pe net pe aceasta tema. Nikon nu a rezolvat nicicum problema, nici macar printr-un firmware si s-a multumit sa spuna ca trebuie inchisa diafragma doua,trei stopuri fata de cea maxima :o Multumim, asta o stiam si noi ! :)
Intrebarea mea este daca si D810 are probleme de focalizare cu folosirea lampii de pe blitz ? Bineinteles ca este vorba numai despre folosirea obiectivelor Nikon si a blitzurilor Nikon....
madeinchina
 
Mesaje: 106
Membru din: Mie Iun 26, 2013 4:14 pm

Re: Problema af la fol. blitzului pe noile dslr nikon

Mesajde moaartea » Dum Dec 11, 2016 2:44 am

unele aparate de la nikon focalizeaza diferit cand lumina e de diferite lungimi de unda. altfel spus, in lumina normala, 5-6000k focalizeaza intr-un punct, dar cand lumina este 2800-3200 punctul de focus se modifica(in general fac back focus). si lumina af-assist data de blitz e rosie...deci...

ce modelele de aparat mi-au trecut personal prin mana si stiu ca fac asa sunt: d5200/7000/7100/700/600/610/800/d4. problema e mai agravata cu cat aparatul are mai multi megapixeli, dar si cele care au putini megapixeli fac la fel,doar ca e mai greu de observat,si daca pui obiective cu f2.8 sau mai mica diafragma(f3.5/f4.5/f5.6)problema nu mai e observabila (aproape) deloc pt ca dof-ul o acopera.

partea buna e ca la d4s si d750 ca au rezolvat aceasta problema(cred ca si la 810,dar eu personal nu am testat acest lucru pe d810,deci nu stiu daca e rezolvata sau nu) si aceste aparate focalizeaza in acelasi punct atat pe lumina calda, cat si rece.
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Problema af la fol. blitzului pe noile dslr nikon

Mesajde madeinchina » Dum Dec 11, 2016 9:08 am

moaartea scrie:partea buna e ca la d4s si d750 ca au rezolvat aceasta problema


Sa inteleg ca d4S si d750 le-ai testat ,sau stii doar din declaratiile altora ? Este undeva scris ca au rezolvat aceasta problema ? Colegii din" cealalta barca" nu se plang ,nici chiar pe 5DS [R] ;) . Multumesc !
madeinchina
 
Mesaje: 106
Membru din: Mie Iun 26, 2013 4:14 pm

Re: Problema af la fol. blitzului pe noile dslr nikon

Mesajde moaartea » Dum Dec 11, 2016 1:26 pm

madeinchina scrie:Sa inteleg ca d4S si d750 le-ai testat ,sau stii doar din declaratiile altora ?

da,le-am testat eu, si d750 si d4s focalizeaza in acelasi loc atat in lumina 2800k cat si la 6000k. le-am testat cu 85 1.4 la f1.4. la alte aparate gen d800/d600/d4 era diferenta destul de mare intre unde focaliza in lumina calda si lumina rece. cand am facut acelasi test dar cu 24-70 diferenta era mult mai mica, deoarece dof-ul era mult mai mare. cu 70-200 la 200mm am observat iar diferenta de focus,dar era mult mai subtila diferenta daca era sa o compar cu 85-ul

testele le-am facut pe atatea aparate,care le-am gasit pe la alti colegi fotografi, dupa ce m-am saturat sa tot schimb valorile de af tune de pe d600 si d4. de ex la d600 daca e calibrat pt lumina de zi si fotografiezi undeva unde e lumina foarte calda, gen 2500k cum se intampla la multe restaurante si biserici,atunci af tune trebuie scazut cu 8-10 puncte fata de cat e original, pe cand la d4 trebuie sa il scad cu 6-8. de fapt eu mi-am calibrat o parte din obiective in lumina calda, undeva pe la 2700-2800k tocmai ca acolo le folosesc la cel mai mult cu diafragma cat mai larga, si daca am nevoie sa le folosesc sub f2.0 f2.2 afara atunci adaug cele 8-10 sau 6-8 puncte la af tune

madeinchina scrie:Colegii din" cealalta barca" nu se plang ,nici chiar pe 5DS [R]


din cate am citit, aceasta problema e la nikon din cauza ca folosesc, sau foloseau, senzori de af color, pe cand canonul folosesc monocrom si din cauza asta canonul nu ar avea aceasta problema
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Problema af la fol. blitzului pe noile dslr nikon

Mesajde madeinchina » Dum Dec 11, 2016 3:49 pm

Multumesc [ moaartea],un raspuns tehnic si la obiect :) .
Bravo Nikon,ai o problema atat de veche, dar nu spui nimic oficial :o Rusinicaaaaaaaaaa !.....
madeinchina
 
Mesaje: 106
Membru din: Mie Iun 26, 2013 4:14 pm

Re: Problema af la fol. blitzului pe noile dslr nikon

Mesajde madeinchina » Vin Dec 16, 2016 12:03 pm

Insist sa intreb daca si D810 focalizeaza aiurea cu lampa de AF assist de pe blitz ? [ obiectiv Nikon + blitz Nikon].
Hai, nu va jenati, ca nu spunem la nimeni ! :)
madeinchina
 
Mesaje: 106
Membru din: Mie Iun 26, 2013 4:14 pm

Re: Problema af la fol. blitzului pe noile dslr nikon

Mesajde StefanSC » Sâm Dec 17, 2016 2:21 am

D810 + 70-200f4 @f4 la 2m distanta de tinta de focus SpyderCal + Blitz Nissin Di700, situatie in care nu vedeam subiectul: 9/10 cadre sunt in focus.

Nota: exista diferente de focus minore in functie de directia din care vin cu focusul (infinit sau minim), dar acest comportament l-am vazut si fara blitz.

Evident, am o singura monstra, deci testul nu e foarte relevant.
StefanSC
 
Mesaje: 1260
Membru din: Mie Apr 18, 2012 9:54 pm

Re: Problema af la fol. blitzului pe noile dslr nikon

Mesajde madeinchina » Sâm Dec 17, 2016 2:15 pm

StefanSC scrie:Evident, am o singura monstra, deci testul nu e foarte relevant.


Corect, nu poate fi relevant, mai ales la F4, unde DOF-ul este ceva mai mare. Fenomenul apare la diafragmele mari F 1.4- 2.8. Am aici raspunsul dat de Nikon, unui client suedez, in nov.2013 :

"I am sorry to learn about your issues with the D800 focusing when the AF assist light is used.
I would like to confirm that this phenomenon is known to us. It is caused by the following:

1. The wavelength of red light is longer than approximate wavelength of white light.
2. Lenses (including the one in the AF sensor) are calibrated to provide best sharpness for the whole spectrum, however are not ideally corrected for all colours.

This leads to a wider degree of tolerance when focusing using red light. This will be common to any flash that uses red light as a focusing aid, but assuming the camera is not already back focusing this is within specification. Shooting wide open (especially with fast lenses) on high resolution cameras will highlight this issue, which is why we would recommend stopping down between 2 to 4 stops from maximum aperture, especially on a D800.

We apologize for the inconvenience this may cause you."


Este cam acelasi lucru ce-l spune si [ moaartea], numai ca acesta este un raspuns oficial si o confirmare a "fenomenului"
Daca este sa ne luam dupa Nikon, ''asa face toate".... :) :shock:
De aceea intreb daca problema apare si pe noile aparate ? Colegul [moaartea] spune ca D750 si D4S nu "fac" . Nimeni nu zice nimic de D810.
madeinchina
 
Mesaje: 106
Membru din: Mie Iun 26, 2013 4:14 pm


Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 14 vizitatori