Acum este Vin Mar 29, 2024 5:13 pm

Articole Nikonisti.ro

setari noapte

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

setari noapte

Mesajde pest19 » Mie Aug 19, 2009 8:06 pm

buna ziua domnilor.pe data de 26 august vreau sa iau cu mine aparatul de fotografiat la concertul lui madona.nikon d40.am si eu o nelamurire...cum sa fac sa imi iasa pozele super la un concert.nu am mai fost niciodata la un concert cu acest aparat.mentionez ca o sa ma folosesc de un TL 55-200 cu VR.astept pareri ce setari sa fac...ca nu am nici cea mai mica idee.o zii buna!
Nikon d90 + grip ,18-105mm f 3.5-5.6g ed vr ,Nikon AF-D 50mm f/1.8
pest19
 
Mesaje: 23
Membru din: Dum Iul 19, 2009 1:32 pm
Localitate: Bucuresti

Re: setari noapte

Mesajde Radu_Grozescu » Mie Aug 19, 2009 9:43 pm

pest19 scrie:buna ziua domnilor.pe data de 26 august vreau sa iau cu mine aparatul de fotografiat la concertul lui madona.nikon d40.am si eu o nelamurire...cum sa fac sa imi iasa pozele super la un concert.nu am mai fost niciodata la un concert cu acest aparat.mentionez ca o sa ma folosesc de un TL 55-200 cu VR.astept pareri ce setari sa fac...ca nu am nici cea mai mica idee.o zii buna!


Prima problema va fi sa intri cu DSLR-ul. Setarile de-abia dupa ce ai succes in prima etapa.

Ai verificat daca nu cumva sunt restrictii ?
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: setari noapte

Mesajde KodiaK » Joi Aug 20, 2009 9:46 am

Probabil ca va exista o taxa foto.
Daca poti sa faci poze la cocertul madonei, nu o sa-ti fie prea simplu cu sculele actuale. Obiectivul ales de tine este foarte intunecat pt a face poze la un concert. Recomandat ar fi un ovbiectiv de minim f/2.8. Probabil ca nu o sa stai in primele randuri, deci obiectivul trebuie sa fie si teleobiectiv. Deja se complica lucrurile, pt ca teleobiectivele luminoase sunte peste 2000 lei (tamron 70-200mm f/2.8), dar fara stabilizator. Cel mai ieftin teleobiectiv luminos cu stabilizator este faimosul nikon 70-200 f/2.8 VR, dar asta costa 7500 lei.
In cazul in care nu iti permiti asemenea investitii, exista si variante mai ieftine, insa fara zoom. Ai la 800 lei nikon 35mm f/1.8 si la 1100 lei nikon 50mm f/1.4. Ar mai fi si Nikon 50mm f/1.8D insa aceste nu are motor de AF deci trebuie sa faci focusul manual, dar costa numai 450 lei. In cazul acestor prime-uri insa trebuie sa fi destul de aproape de scena ca sa poti face poze OK.

In cazul in care vrei sa mergi cu obiectivul actual, trebuie sa iti setezi aparatul pe modul S (shutter priority). Dupa asta faci niste teste si vezi care este timpul maxim de expunere pe care il stapanesti OK din mina la diverse distante focale. Nu uita sa activezi VR-ul. Iti recomand sa faci niste teste inainte intro- seara. Ideea este ca timpul de expunerte trebuei sa fie cat mai mare ca ajunga suficienta lumina pe senzor, dar nu prea mare ca altfel iti iese poza miscata. Atentie ca in momentul in care faci zoom timpul de expunere trebuie sa scada. Daca la 50mm faci poze nemiscate la 1/40 sa zicem, la 200mm mai mult ca sigur vor fi miscate la 1/40, si va trebui sa tragi la 1/80 probabil.
Dupa ce ai setat aparatul in modul S, trebuie sa alegi o valoare cat mai mare a ISO-ului (parca 1600 este maxim la D40).
La diafragma nu trebuie sa faci nimic pt ca ea se va regla automat la cea mai mare deschidere.

Cu toate astea s-ar putea sa nu reusesti sa tragi poze suficient de luminoase si clare.
KodiaK
 
Mesaje: 358
Membru din: Lun Mai 11, 2009 1:49 pm

Re: setari noapte

Mesajde Radu_Grozescu » Joi Aug 20, 2009 10:06 am

KodiaK scrie:In cazul in care vrei sa mergi cu obiectivul actual, trebuie sa iti setezi aparatul pe modul S (shutter priority). Dupa asta faci niste teste si vezi care este timpul maxim de expunere pe care il stapanesti OK din mina la diverse distante focale. Nu uita sa activezi VR-ul.
....
Dupa ce ai setat aparatul in modul S, trebuie sa alegi o valoare cat mai mare a ISO-ului (parca 1600 este maxim la D40).
La diafragma nu trebuie sa faci nimic pt ca ea se va regla automat la cea mai mare deschidere.


Nu e mai usor sa pui sensibilitatea cea mai mare suportabila, sa dai pe prioritate diafragma si sa o deschizi la maximum si sa tragi ?
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: setari noapte

Mesajde KodiaK » Joi Aug 20, 2009 10:35 am

Hmmm...acum mi-am dat seama de ceva.
Eu, nu stiu de ce, am presupus ca va fi noaptea concertul...
Daca e ziua in amiaza mare atunci ar putea trage chiar si pe P si eventual mai creste nitel ISO-ul.
Sfatul cu modul S era pentru ca oricum apertura va fi deschisa la maxim (din cauza luminii insuficiente), dar asa controleaza practic daca poza va fi miscata sau nu. In fond timpul de expunere este cea mai importanta setare care afecteaza stabilitatea cadrului, de aia mi s-a parut mai simplu sa umble numai la ala.
Setand pe modul A, atunci risca ca aparatul sa setez un timp de expunere mult prea mare pt a trage safe din mana.
Si o a doua problema ar putea veni din masurarea expunerii. Pentru ca daca seteaaz pe A atunci timpul de expunere se seteaza astfel incat tot cadrul sa fie expus la fel. Si se poate ajunga sa creasca timpul de expunere ca sa imi lumineze ceva ce pe mine nu ma intereseaza in poza. Deci trebuie umblat si la masurarea expunerii, deci o setare in plus.
KodiaK
 
Mesaje: 358
Membru din: Lun Mai 11, 2009 1:49 pm

Re: setari noapte

Mesajde Radu_Grozescu » Joi Aug 20, 2009 10:55 am

KodiaK scrie:Sfatul cu modul S era pentru ca oricum apertura va fi deschisa la maxim (din cauza luminii insuficiente), dar asa controleaza practic daca poza va fi miscata sau nu.

In fond timpul de expunere este cea mai importanta setare care afecteaza stabilitatea cadrului, de aia mi s-a parut mai simplu sa umble numai la ala.
Setand pe modul A, atunci risca ca aparatul sa setez un timp de expunere mult prea mare pt a trage safe din mana.


Corect. Nu va fi miscata, dar e foarte probabil sa fie subexpusa :-)

Asa ca dupa gust, clare si negre, sau risc de miscare a subiectului si bine expuse.



KodiaK scrie:Si o a doua problema ar putea veni din masurarea expunerii. Pentru ca daca seteaaz pe A atunci timpul de expunere se seteaza astfel incat tot cadrul sa fie expus la fel. Si se poate ajunga sa creasca timpul de expunere ca sa imi lumineze ceva ce pe mine nu ma intereseaza in poza. Deci trebuie umblat si la masurarea expunerii, deci o setare in plus.


Cel mai sigur e de tras in Manual, dar discutia e putin mai lunga.

La concerte problemele sunt in ordine:

1 - accesul cu aparatura
2 - locul din care se fotografiaza
3 - de-abia acum setarile

Pentru norocosii care rezolva 1 si 2 dar se poticnesc la 3, sensibilitatea cea mai mare pe care o suporta fotograful si Program.

Nu a pomenit nimeni de balansul de alb. Se poate pe Auto daca nu e o alta inspiratie de moment. De preferinta in RAW.

Daca punctul 2 e rezolvat pozitiv, ar trebui si niste antifoane :-)

Pe vremuri fotografiam concerte pe film de 400 ISO. Imaginile erau foarte bune :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: setari noapte

Mesajde KodiaK » Joi Aug 20, 2009 11:41 am

Parerea mea este ca o poza miscata este compromisa...oricat de bine expusa este. Asa ca, eu personal, prefer poze sub expuse, dar nemiscate. Subexpunerea se rezolva relativ rapid si usor in postprocesare (mai ales daca se trage RAW), dar sa repari o poza miscata este imposibil.
Cu balansul de alb sunt deobicei probleme la lumina artificiala, deci daca concertul e in timpul zilei se poate lasa linistit pe
Auto. Daca este noaptea si lumina provine din surse artificiale, atunci se regleaza balansul de alb in functie de acele surse ori prin setarile predefinite ale camere (tungsten, fluorescent, etc) ori pe scala K, pina se ajunge la niste culori placiute ochiului. Nu trebuie sa fie neapart corecte dpdv tehnic, atata timp cat sunt placute totul e ok. Mie de exemplu noaptea imi place culoarea aceea galbuie, mai ales pe cladiri.

Cred ca in cazul de fata nu ii va fi foarte comod lui pest19 sa incerce sa traga in modul M.

Nu cred ca ISO400 de la film se compara cu ISO400 digital, nici ca sensibilitate, nici ca nivel de granulatie.
KodiaK
 
Mesaje: 358
Membru din: Lun Mai 11, 2009 1:49 pm

Re: setari noapte

Mesajde Radu_Grozescu » Joi Aug 20, 2009 1:07 pm

KodiaK scrie:
Nu cred ca ISO400 de la film se compara cu ISO400 digital, nici ca sensibilitate, nici ca nivel de granulatie.


Ati putea elabora putin ?
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: setari noapte

Mesajde KodiaK » Joi Aug 20, 2009 1:25 pm

Pai din cate stiu eu o poza pe filme este, ca si calitate, peste una digitale.
De asta m-am gandit ca si dpdv al zgomotului de imagine, acesta este mai vizibil pe format digital decat pe film.
Probabil ca gresesc, nu-i asa? :P
KodiaK
 
Mesaje: 358
Membru din: Lun Mai 11, 2009 1:49 pm

Re: setari noapte

Mesajde pest19 » Joi Aug 20, 2009 8:41 pm

salut.deci pentru inceput sa zicem ca am permis vip cu trecere peste tot ..inclusiv primele randuri,dar cel mai mult o sa stau la cort.deci...maine seara o sa ies sa fac cateva fotografii....dar acolo cu siguranta vor fii reflectoare si alte chestii care ...degeaba incerc eu marea cu sarea ptr ca la fata locului va fii cu totul altceva.pana la urma vedem noi cum iese toata treaba.multumesc.
Nikon d90 + grip ,18-105mm f 3.5-5.6g ed vr ,Nikon AF-D 50mm f/1.8
pest19
 
Mesaje: 23
Membru din: Dum Iul 19, 2009 1:32 pm
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori