Acum este Sâm Apr 20, 2024 12:09 am

Articole Nikonisti.ro

nu blamati D5000!!!

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: nu blamati D5000!!!

Mesajde Dan Pop » Vin Noi 06, 2009 11:00 am

Soulwise, cu colectia ta de adevaruri rasuflate ai batut apa in piua mai abitir decit toti ceilalti la un loc. Ti-ai vinde acum D90-ul ca sa te intorci la un D40, pe motiv ca inca nu ai ajuns la stadiul la care posibilitatile lui sa-ti limiteze puterea de creatie? Daca nu, ce rost a avut postul tau?

Am auzit pe doi dintre fotografii profesionisti al caror nume este des mentionat pe aici marturisind cit de important este pentru ei sa lucreze cu un aparat pe care sa le faca placere sa-l tina in mina, dincolo de orice considerente de ordin tehnic. Deci, aparatul foto conteaza! Nu stiu de ce atita lume prefera sa sustina, cu ipocrizie, contrariul.

Si chiar nu vad care e problema in a discuta despre meritele diverselor aparate DSLR Nikon pe un forum dedicat exact acestui subiect. Cine nu e interesat, e liber sa nu citeasca.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: nu blamati D5000!!!

Mesajde sorin.chiru » Vin Noi 06, 2009 1:07 pm

soulwise, danip...sunt pertinente parerile voastre, dar sunt surprins de cele mai recente posturi ale voastre pe acest topic. Va numarati printre cei care au postat frecvent pe topicuri care comentau calitatea diferitelor body-uri Nikon, si mai mereu ati facut-o in sensul de a ajuta pe cei mai incepatori ca voi sa inteleaga care sunt avanatajele de netagaduit ale aparatului superior pe "scara ierarhica" Nikon. Ati facut bine ce ati facut. Ati dat sfaturi bune. Printre altii, sunteti 2 nikonisti de ale caror pareri am tinut cont atunci cand am hotarat sa fac upgrade de la D5000 la D90. Si va multumesc pentru ajutor. Acum ce faceti? Brusc v-a lovit o nostalgie artistica si ati inceput sa va vaicariti ca va e dor de vechiul vostru D40 sau D60 ? Voi doi, doi dintre adeptii aparatelor superioare Nikon (drept dovada folositi D90, respectiv D300) sugerati acum ca D40/D60 sunt mai bune ? De ce nu va vindeti aparatele si va luati cate un D40 atunci? :D

Iertati-ma daca sunt rautacios. Va respect parerile si o sa vi le apreciez intotdeauna. Dar sunt sigur ca nici voi nu vreti sa tin prea mult cont de cel mai recent post al vostru pe acest topic, pentru ca in acest caz ar trebui sa ma supar pe voi ca m-ati invatat prost atunci cand, cu un D5000 in mana, m-ati sfatuit sa iau D90 si nu D40 ! Hai sa auzim de bine!
sorin.chiru
 
Mesaje: 139
Membru din: Vin Iul 10, 2009 2:01 pm
Localitate: Buzau

Re: nu blamati D5000!!!

Mesajde aind » Vin Noi 06, 2009 1:29 pm

sorin.chiru scrie: Acum ce faceti? Brusc v-a lovit o nostalgie artistica si ati inceput sa va vaicariti ca va e dor de vechiul vostru D40 sau D60 ? Voi doi, doi dintre adeptii aparatelor superioare Nikon (drept dovada folositi D90, respectiv D300) sugerati acum ca D40/D60 sunt mai bune ? De ce nu va vindeti aparatele si va luati cate un D40 atunci? :D


de fapt e vorba de echilibru, degeaba am un aparat mult mai performant dacă în "goana" după "momentul perfect" de fotografiat mă lovesc de greutatea incomodă, de multele butoane de apăsat, de tot felul de super mega setări..
totuși upgrade-ul e ok, nu trebuie să-ți pară rău c-ai trecut la o clasă superioară, ai un display mai bun de review, ai o mult mai mare deschidere spre obiective mai vechi AF, datorită motorului din body, etc..
sorry, eu am vrut să sugerez doar ca D60 ar fi fost mai potrivit, nu neaparat mai bun, eu sper să depășesc faza actuală și să-mi accept noul aparat așa cum e :)
nu neg că dacă aș da de o ofertă super specială, gen D40 la 800 ron, l-aș lua ! :)

Iertati-ma daca sunt rautacios. Va respect parerile si o sa vi le apreciez intotdeauna. Dar sunt sigur ca nici voi nu vreti sa tin prea mult cont de cel mai recent post al vostru pe acest topic, pentru ca in acest caz ar trebui sa ma supar pe voi ca m-ati invatat prost atunci cand, cu un D5000 in mana, m-ati sfatuit sa iau D90 si nu D40 ! Hai sa auzim de bine!


nu văd de ce să-ți ceri scuze, nu cred că trebuie să respecți o părere ci mai degrabă s-o rumegi, s-o gândești din punctul tău de vedere, să te gândești la ea și cum ți s-ar aplica ție, bla bla..

încă o dată, să nu-ți pară rău pentru D90, e un pas înainte cel puțin tehnic. în ceea ce privește creativitatea și elementele care conduc la ea, e o chestie personală pentru fiecare...
am avut un minunat Nikon D300 cu Nikkor 18-70 :)
si 18-55, 35 f1.8, 55-200, 70-210 af-d si tokina 12-24 si tamron 90..
..dar acum ma bucur de un D7000 cu un 16-85 (si un Tammy 60mm f2) !
Avatar utilizator
aind
 
Mesaje: 600
Membru din: Vin Mai 15, 2009 3:40 pm
Localitate: Pitesti

Re: nu blamati D5000!!!

Mesajde Haf » Vin Noi 06, 2009 2:12 pm

soulwise scrie:Haideti sa va zic ceva , mie imi pare extrem de rau ca am vandut fostul meu D40 meu cu obiectiv de kit . Aceleasi fotografii pe care le-am facut cu tehnica ce m-a costat pana acum cam 10 000 de lei le faceam si cu un aparat care la origini a costat 1400 , mult mai usor si mai putin pretentios . Eu am inceput sa inteleg si sa recunosc asta , oare cati dintre dvs o pot intelege ? Aveti curajul sa recunoasteti ? Nu suntem decat niste fire de nisip in marea de fotografi inexpresivi dar cu aparaturi scumpe ca deh , asa-i moda :lol: .
Daca nu ma credeti , un click pe contul meu de flickr si o sa intelegeti . Aparatura este secundara atat timp cat posezi un D-slr fie el si un model de acum 4 ani , ai senzor mare si asta-i cam tot ce iti trebuie .

Ca sa fii fericit pana la capat si sa te simti si mai artist de ce nu vinzi D90-ul si sa cumperi un D40? Din cate inteleg te-ar satisface deplin, ba mai mult de atat ai mai obtine si ceva cash.

Pentru ceilalti care mai au diverse nelamuriri:
  • fotograful amator este cel care nu castiga bani din fotografie
  • fotograful semi-profesionist este cel care castiga pana la 50% din veniturile sale din fotografie
  • fotograful profesionist este cel care isi castiga existenta integral sau intr-o mare masura din fotografie
Haf
 
Mesaje: 330
Membru din: Dum Mai 10, 2009 4:34 pm

Re: nu blamati D5000!!!

Mesajde KodiaK » Vin Noi 06, 2009 3:59 pm

Nu pot decat sa ramai profund uimit cand aud oameni cu D90/D300 spunand ca faceau poze mai bune cu D40/D60. Pacat de aparate...
Nu sunt pt goana nebuna dupa tehnologie care implica schimbatul body-urilor cum apare un model nou (eu personal nu cred ca o sa schimb D90-ul meu decat daca o sa simt vroedata nevoia sa trec pe full-frame), dar nu poti nici sa nu imi pun semne de intrebare cand aud asemenea afirmatii.
Personal mie mi se pare D40-ul, de exemplu, mai greu de folosit decat D90-ul tocmai pt ca nu are asa multi sh si trebuie sa ma plimb prin meniuri. La D90 in 90% din cazuri nu sunt nevoit sa intru in meniuri deloc, avand toate setarile de care am nevoie la indemana.

Si aprope de D90 vs D40, cred ca am mai pomenti pe undeva pe forumul asta, situatia cu care m-am confruntat in concediul acesta cand am constata (de fapt sotia a constatat) ca DR-ul lui D40 este mult mai slab decat DR-ul lui D90. Practic unele poze facute din aceleasi unghiuri, la aceleasi dist focale in ac conditii de iluminare pe D40 aveau cerul ars iar pe D90 nu il aveau. Si oricat ne-am chinuit, atat eu cat si ea, nu am reusit cu D40-ul sa scoate pozele fara cer ars.

soulwise, daca nostalgia nu-ti da pace iti propun un schimb. D40-ul sotiei pentru D90-ul tau. Ofer chiar si o diferenta de bani :)
Sau danip, iti ofer D90-ul meu pentru D300-ul, again sunt dispus sa ofer si o diferenta de bani :)
KodiaK
 
Mesaje: 358
Membru din: Lun Mai 11, 2009 1:49 pm

Re: nu blamati D5000!!!

Mesajde Maniac » Vin Noi 06, 2009 4:12 pm

Am auzit pe doi dintre fotografii profesionisti al caror nume este des mentionat pe aici marturisind cit de important este pentru ei sa lucreze cu un aparat pe care sa le faca placere sa-l tina in mina, dincolo de orice considerente de ordin tehnic. Deci, aparatul foto conteaza! Nu stiu de ce atita lume prefera sa sustina, cu ipocrizie, contrariul.


Aparatul foto conteaza dar la ora actuala tehnologia a ajuns la un nivel suficient de ridicat incat majoritatea, daca nu toate DSLR-urile de pe piata ofera imagini apropiate ca nivel calitativ, si diferentele sunt date de ergonomie, dotari samd.

Si da, este esential sa lucrezi cu un aparat foto care sa iti faca placere sa il tii in mana. Pentru a ca pana la urma, cred eu, trebuie sa ajungi la situatia in care aparatul foto devine "transparent" si sa te concentreazi strict pe imagini. Si nu poti face asta daca mereu te ingrijorezi ca iti aluneca mana de pe grip sau stai sa cauti butoane si setari...

KodiaK:
D40/D60 produc imagini suficient de bune pentru orice amator. Si mi se par aparatele ideale pentru cineva care trage mai mult RAW. Ai nevoie de control asupra ISO-ului, aperturii/shutter-ului, compensare, puncte de focus(daca aveau mai multe era bine), AE/AF-L si asupra modului de calculare a expunerii(singurul pentru care ai nevoie sa intri in meniu, daca iti configurezi aparatul cum trebuie...). Celelalte setari pot fi puse pe niste valori conforme cu stilul tau de a trage (Single/Continous de exemplu) si esti gata de lupta! Uneori Less is More!
Ultima oară modificat de Maniac pe Vin Noi 06, 2009 4:15 pm, modificat 1 dată în total.
[Lista de sticle si borcane]
[Citat dintr-un fotograf celebru, preferabil mediocru, ideal mort]
Maniac
 
Mesaje: 1058
Membru din: Mar Mar 24, 2009 8:39 pm
Localitate: Troll-andia (vizavi de Finlandia)

Re: nu blamati D5000!!!

Mesajde aind » Vin Noi 06, 2009 4:12 pm

KodiaK scrie:Nu pot decat sa ramai profund uimit cand aud oameni cu D90/D300 spunand ca faceau poze mai bune cu D40/D60. Pacat de aparate...


salut, nu știu dacă ai citit cu atenție reply-urile de mai sus (cel puțin ale mele) , îți explic clar aici ca să înțelegi ce am vrut eu să transmit despre mine:

1. n-am făcut poze mai bune cu unul sau altul, mie nu îmi ies deloc "fotografii" pentru că nu am simțul compoziției încă;
2. m-am referit la ușurința de a te putea concentra pe "fotografiat" când nu ai așa de multe chestii de setat la un dslr;
3. nu m-aș întoarce la D60 (decât dacă aș avea ocazie la 800-1000 ron :P)
4. abia acum apreciez ce simplu și relaxat era D60, consider că m-am grăbit la achiziționarea lui D300, puteam să mai aștept, să mă mai "joc", etc.

se înțelege ceva acum?

p.s. am o răceala domestică normală, mă exprim aiurea.
am avut un minunat Nikon D300 cu Nikkor 18-70 :)
si 18-55, 35 f1.8, 55-200, 70-210 af-d si tokina 12-24 si tamron 90..
..dar acum ma bucur de un D7000 cu un 16-85 (si un Tammy 60mm f2) !
Avatar utilizator
aind
 
Mesaje: 600
Membru din: Vin Mai 15, 2009 3:40 pm
Localitate: Pitesti

Re: nu blamati D5000!!!

Mesajde soulwise » Vin Noi 06, 2009 4:23 pm

Bun , ca sa linistesc toata lumea .
Da domnilor , as achizitiona cu placere inca o data un D40 si l-as folosi cu cea mai mare placere in interes personal strict pentru genurile de fotografie pe care imi place mie sa le abordez , face fix aceeasi treaba . Tine numai de priceperea fiecaruia sa editeze , sa captureze sau sa suplineasca unele lipsuri pe care body-ul din acel moment le are .
D90-ul l-as lasa deoparte si l-as folosi mult mai putin atunci cand am nevoie strict de puterea lui .

Stiu ca va par a fi absurd dar in goana dupa tehnica consider ca foarte multi ( printre care si eu ) uitam faptul ca fotografia insemna altceva .
Multi se grabesc sa afirme , sa se bata cu pumnul in piept si sa sara in sus de nu stiu ce feature pe care il au sau nu in aparat cand de fapt aparatele pe care le detin ii depasesc cu mult . Stiu , seamana a flamebait si poate se va considera ca atare ( eu asa l-as considera pe forumul unde sunt admin ) dar asta-i crudul adevar .

Pentru domnul care si-a bazat achizitia pe sfaturile mele .

Eu nu dau sfaturi , imi exprim opinii si asta-i o mare diferenta iar despre fotografie sunt cel mai mare incepator , alta-i aria mea de expertiza asa ca nu ar trebui sa va bazati achizitiile pe ceea ce spun eu . Avem tehnicieni mult mai buni in acest domeniu si stiti despre cine vorbesc .
Lasati tehnica si priviti altfel , unui nepriceput n-o sa -i serveasca niciodata un D3X daca nu stie cum sa il foloseasca si cum sa capteze o imagine care sa spuna ceva privitorilor iar primul dintre acestia sunt eu domnilor . Macar recunosc , intrebarea este cine mai are curajul sa o faca ? :)
D90+ Grip / 50mm f/1.8D + 16-85 VR +70-300 VR / 2 x SB 600 + softbox & stand / Trepied & Rucsac
[size=85]http://www.flickr.com/photos/soulwise/
Avatar utilizator
soulwise
 
Mesaje: 343
Membru din: Mar Feb 10, 2009 11:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: nu blamati D5000!!!

Mesajde Dan Pop » Vin Noi 06, 2009 7:47 pm

Maniac scrie:Aparatul foto conteaza dar la ora actuala tehnologia a ajuns la un nivel suficient de ridicat incat majoritatea, daca nu toate DSLR-urile de pe piata ofera imagini apropiate ca nivel calitativ, si diferentele sunt date de ergonomie, dotari samd.

Ai dreptate, daca facem abstractie de rezolutie, dpdv al calitatii imaginii, D40 sau D3x, tot una. :lol: :lol: :lol:
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: nu blamati D5000!!!

Mesajde yhu » Lun Mar 08, 2010 8:24 am

Buna tuturor,

avand in vedere ca D5000 se gaseste la o oferta buna acum (1700), mai merita cumparat D90 pt plusurile sale sau diferenta de bani ar fi mai bine investita in obiective de calitate??? Care ar fi aceste obiective?
Toate astea pt un amator virusat de aceasta arta, ce vine de pe un bridge la care foloseam cel mai mult capetele(36, 432mm) cu un buget aprobat de aprox 1000E si caruia o sa-i fie f greu sa upgrade-ze ceva in urmatori 2 ani (financiar si datorita WAF).

Multumesc
yhu
 
Mesaje: 23
Membru din: Sâm Mar 06, 2010 4:23 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 28 vizitatori