Acum este Joi Apr 18, 2024 4:14 am

Articole Nikonisti.ro

nu blamati D5000!!!

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: nu blamati D5000!!!

Mesajde Dan Pop » Lun Noi 02, 2009 5:24 pm

RIon scrie:tot nu sunt de aceeasi parere...
...
ca sa inteleg eu mai bine commander-ul ce face? in tabelul din manualul d5000 am vazut ca doar un blitz scump, sb900 le face cam pe toate... poate face d5000 un update de soft si va stii mai multe :)

Stii ce? Fa-ne un hatir si nu-ti mai da cu parerea in deplina necunostinta de cauza pina cind D5000 va dobindi noi functionalitati in urma unui upgrade de firmware.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: nu blamati D5000!!!

Mesajde RRS » Lun Noi 02, 2009 5:32 pm

Incep sa cred ca si pe acest forum exista o elita atotputernica care se mai supara din cand in cand.
pentru ca sunt incepator, nu imi pot da cu parerea?
explicam ce inseamna BUN, scump, ieftin etc., pentru ca in acel domeniu AM expertiza, insa parca e vreun concurs pe aici :))
Domnule Pop, nu mor caii cand vor cainii ;)
https://raresion.com/ro/
ma gasiti via email. multumesc
Avatar utilizator
RRS
 
Mesaje: 788
Membru din: Dum Sep 20, 2009 2:21 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: nu blamati D5000!!!

Mesajde Dan Pop » Lun Noi 02, 2009 5:44 pm

RIon scrie:pentru ca sunt incepator, nu imi pot da cu parerea?

Daca ai un minim de bun-simt, nu te contrazici cu cei care stiu mai mult si au mai multa experienta. Unde nu ti-e clar ceva, intrebi.
RIon scrie:explicam ce inseamna BUN, scump, ieftin etc., pentru ca in acel domeniu AM expertiza,

Esti convins ca era nevoie de explicarea acestor termeni? Ne suspectai pe noi, ceilalti, ca am fi proaspat cazuti din luna si ne lipseste expertiza in domeniu?
RIon scrie:Domnule Pop, nu mor caii cand vor cainii ;)

In schimb, eu imi voi exercita dreptul de a te ignora complet pe viitor. Eu voi cistiga ceva timp din asta; sint convins ca si tu vei cistiga ceva, doar ca inca nu m-am prins ce anume ;)
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: nu blamati D5000!!!

Mesajde RRS » Lun Noi 02, 2009 5:52 pm

Perfect, sunteti un castigator si va felicit! numai bine!
https://raresion.com/ro/
ma gasiti via email. multumesc
Avatar utilizator
RRS
 
Mesaje: 788
Membru din: Dum Sep 20, 2009 2:21 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: nu blamati D5000!!!

Mesajde vid313 » Lun Noi 02, 2009 6:09 pm

RIon sfatul meu este sa citesti mai mult, sa vorbesti mai putin (si in cunostinta de cauza ;) ) si asa poate vei avea mai mult succes.
Tine cont de faptul ca nu toti cei cu care vorbesti pe forumuri au 16 ani si sunt incepatori ca si tine.

Respecta si vei fi respectat! ;)
Avatar utilizator
vid313
 
Mesaje: 256
Membru din: Mie Mar 04, 2009 4:55 pm

Re: nu blamati D5000!!!

Mesajde RRS » Lun Noi 02, 2009 6:38 pm

nu am ce sa mai adaug, dar multumesc pentru sfaturi. mai invat, oricum, chiar daca iau peste bot :D
https://raresion.com/ro/
ma gasiti via email. multumesc
Avatar utilizator
RRS
 
Mesaje: 788
Membru din: Dum Sep 20, 2009 2:21 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: nu blamati D5000!!!

Mesajde Maniac » Lun Noi 02, 2009 8:27 pm

Nu inteleg de ce va certati ca chiorii si sincer nu prea imi pasa.


Dar cine spune asa ceva:
Dupa parerea mea, nu e nevoie sa treci de stadiul de amator pentru a-l neglija pe D5000, e suficient sa fii amator pentru ca D5000-ul sa nu prezinte interes.

Uita de o regula esentiala a fotografiei: echipamentul nu trebuie sa fie o piedica in a realiza un cadru.

Ori cu tot tam-tamul care se face in jurul slabiciunilor D5000-ului si cu toata cearta asta, ati uitat sa mai iesit si sa trageti cadre din alta pozitie decat cu aparatul la ochi...

Am spus si ma repet: in momentul in care 2 zile la rand vad doua cadre foarte interesante si aparatul imi sta in calea realizarii lor atunci este o problema. Si nici cu D90-ul si nici D300-le si nici D3x-ul nu as fi reusit sa fac acele cadre.Cu D5000-ul insa as fi putut. Nu zic ca este super aparat. Vine cu multe hibe. Dar cine l-a gandit l-a gandit bine si asta nu poate fi discutata.
[Lista de sticle si borcane]
[Citat dintr-un fotograf celebru, preferabil mediocru, ideal mort]
Maniac
 
Mesaje: 1058
Membru din: Mar Mar 24, 2009 8:39 pm
Localitate: Troll-andia (vizavi de Finlandia)

Re: nu blamati D5000!!!

Mesajde sorin.chiru » Mie Noi 04, 2009 1:42 am

@RIon:

Te inteleg foarte bine, ai multe motive sa lauzi D5000-ul tau. Am tras si eu cca.10-11 mii de cadre cu un D5000. A fost primul meu dslr, la care m-am mutat de pe o panarama de compacta de buzunar Sony. Ii sunt recunoscator D5000-ului ptr ca mi-a facut foarte usoara acomodarea cu modul de lucru al unui dslr. Cand l-am cumparat, nici macar nu intelegeam ce inseamna diafragma, distanta focala, timp de expunere, ce sa mai vorbim de WB, ISO etc. Tocmai aici m-a ajutat pe mine foarte bine D5000-ul: in mai putin de o luna, datorita modului beginner-friendly de prezentare pe ecran a parametrilor compozitiei, am reusit sa deslushesc ce inseamna WB, ISO, mod de autofocus, tip de zona de autofocus, picture control, bracketing, compensare de expunere si flash etc, plus de ce si cand sa folosesc modurile P, S, A si mai ales M. Mi-ar fi fost cu siguranta mai greu sa incep cu un D90...Acum trag cu un D90 si o fac aproape mereu in modul M...

Prima oara cand am simtit neajunsurile lui D5000 a fost atunci cand am imprumutat de la un prieten, pentru o proba de o saptamana, un 18-200 plus un SB-600. Am constatat ca body-ul lui D5000 era un pic depashit fizic de combinatie, era, pe romaneste, un pic "cocoshat" de sarcina...

Acum ca am de vreo o luna D90, pot sa-ti spun primele mele impresii despre upgrade-ul de la D5000 la D90:

- raman de multe ori consternat de calitatea net superioara a ecranului principal al lui D90. Mi-au spus multi chestia asta inainte de a da banii pe un D90, dar a trebuit sa o vad cu ochii mei ca sa o cred. Si acum sunt convins - 920k inseamna muuult mai bine decat 230k. Ok, ecranul lui D5000 este rabatabil, insa trebuie sa recunosc ca nu am folosit deloc intens aceasta functionalitate suplimentara a ecranului lui D5000...

- nu stiam ce sa cred, inainte de achizitia lui D90, despre top-lcd-ul pe care D5000 nu il are. Este fabulos de util si functional. Ma bazez foarte mult pe el si mi se pare chiar mai eficient decat main-screen-ul plin de informatii al D5000-ului...

- am pe D90 butoane dedicate care ii lipsesc D5000-ului: butoane pentru WB, ISO, picture quality, mod de declansare, metering etc, plus o rotita suplimentara pe partea frontala a body-ului...sunt placut surprins de cat de usor mi se pare sa lucrez in acest mod, desi inainte de a cumpara D90-ul eram de-a dreptul panicat de ideea de a renunta la modul simplist si complet in care imi prezenta D5000-ul toti parametrii compozitiei pe ecranul principal, la indemana mea sa le modific setarile...

- nu credeam, cu D5000-ul mana, ca voi resimti vreodata lipsa motorului de autofocus in body. Acum pot sa iti spun ca ma gandesc serios sa imi cumpar un AF-D 80-200 f/2.8, care nu are autofocus in obiectiv, dar il pot folosi pe D90, intrucat acesta are motor de autofocus in body!

- sunt multumit si de faptul ca blitz-ul incorporat al lui D90 permite functia commander. Am facut cadre indoor cu blitz-ul incorporat si SB-600-le tinut in mana si actionat wireless de blitz-ul aparatului. Asta nu se regaseste pe D5000, din pacate...

Nu te supara pentru reactiile pe care le-ai primit pe acest topic. Nu trebuie sa-ti fie rusine ptr ca iti spui parerea. Rusine trebuie sa-mi fie mie pentru ca am fost, la un moment dat, mult mai virulent decat tine in a sari in "apararea" lui D5000 versus D90 si alte body-uri Nikon, pentru a sfarsi prin a face un upgrade la D90...

Avem multe de invatat amandoi...nu stiu despre tine, dar eu sunt foarte nou in lumea dslr-urilor si mai am drum lung pana sa-mi pot permite sa fac recomandari pertinente altor amatori de Nikon. Iti doresc mult succes!
sorin.chiru
 
Mesaje: 139
Membru din: Vin Iul 10, 2009 2:01 pm
Localitate: Buzau

Re: nu blamati D5000!!!

Mesajde soulwise » Joi Noi 05, 2009 10:06 pm

Domnilor , se cam bate apa in piua pe aici , se bate saua ca sa priceapa iapa si se da si cu oistea-n gard dupa cate vad .
Cu toata stima , o amarata de fotografie expresiva sau nu , nu se face batandu-te in tehnici , aparatura si dand sfaturi , facand critici ce tin de tehnica ori aparand un model sau altul .

Fotografia se face lasand pc-ul la o parte si iesind la pozat sau prin studii de specialitate , ma inteb cati dintre noi astia mai incepatori inteleg impactul luminii intr-o fotografie . Nu depinde atat de mult tehnica pe care o ai la dispozitie ci sufletul din spatele obiectivului , ochiul si capacitatea fotografului de a surprinde ceea ce vrea sa exprime .

Haideti sa va zic ceva , mie imi pare extrem de rau ca am vandut fostul meu D40 meu cu obiectiv de kit . Aceleasi fotografii pe care le-am facut cu tehnica ce m-a costat pana acum cam 10 000 de lei le faceam si cu un aparat care la origini a costat 1400 , mult mai usor si mai putin pretentios . Eu am inceput sa inteleg si sa recunosc asta , oare cati dintre dvs o pot intelege ? Aveti curajul sa recunoasteti ? Nu suntem decat niste fire de nisip in marea de fotografi inexpresivi dar cu aparaturi scumpe ca deh , asa-i moda :lol: .
Daca nu ma credeti , un click pe contul meu de flickr si o sa intelegeti . Aparatura este secundara atat timp cat posezi un D-slr fie el si un model de acum 4 ani , ai senzor mare si asta-i cam tot ce iti trebuie .

Eu nu iau apararea numanui , prefer sa ma uit la rezultate si am pomenit destui fotografi exceptionali ( cunoscuti sau nu ) a caror aparatura dupa unii este nedemna de a mai scoate vreo imagine vreodata . Ca sa ma intelegeti complet si sa fac o comparatie la indemana tuturor Nikonistilor de pe acest forum , sunt absolut sigur ca domnul Grozescu ( doar un exemplu ) are capacitatea sa na bata ( scuzati exprimarea ) la fundul gol cand vine vorba de fotografie chiar si avand in mana un D40 pe langa ale noastre aparate vezi domne mai avansate .

Asa ca , daca vreti foto , antrenati ochiul , sufletul si creierul discutiile despre aparate sunt binevenite dar certurile pe aceasta tema sunt completamente absurde din partea oricui .
D90+ Grip / 50mm f/1.8D + 16-85 VR +70-300 VR / 2 x SB 600 + softbox & stand / Trepied & Rucsac
[size=85]http://www.flickr.com/photos/soulwise/
Avatar utilizator
soulwise
 
Mesaje: 343
Membru din: Mar Feb 10, 2009 11:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: nu blamati D5000!!!

Mesajde aind » Joi Noi 05, 2009 10:29 pm

soulwise scrie:Haideti sa va zic ceva , mie imi pare extrem de rau ca am vandut fostul meu D40 meu cu obiectiv de kit . Aceleasi fotografii pe care le-am facut cu tehnica ce m-a costat pana acum cam 10 000 de lei le faceam si cu un aparat care la origini a costat 1400 , mult mai usor si mai putin pretentios . Eu am inceput sa inteleg si sa recunosc asta , oare cati dintre dvs o pot intelege ? Aveti curajul sa recunoasteti ? Nu suntem decat niste fire de nisip in marea de fotografi inexpresivi dar cu aparaturi scumpe ca deh , asa-i moda :lol: .
Daca nu ma credeti , un click pe contul meu de flickr si o sa intelegeti . Aparatura este secundara atat timp cat posezi un D-slr fie el si un model de acum 4 ani , ai senzor mare si asta-i cam tot ce iti trebuie .


și mie îmi e dor de simplitatea lui D60, puteam să alerg după _momente_ cu el fără să mă stresez cu atâtea butoane, controale, setări...

totuși, eu văd persoanele din domeniu în două "curente":

- oldies goldies care au învățat fotografie pe film, apoi digitale, care au studiat și au ajuns să învețe pe alții, care au ajuns la performanța de a putea scoate o fotografie grozavă indiferent pe ce aparat au degetul pe shutter..

- valul nou care au început cu digitale "very-user-friendly" , care fie din pasiune descoperită sau curiozitate gadgetistică au ajuns să își upgradeze jucăriile către un aparat cât mai performant pentru a-i ajuta să-i prindă din urmă pe primii :P
sau măcar să încerce..

@sorin.chiru " nu știu dacă D90-ul dvs vă permite să customizați un buton de pe aparat pentru a face zoom la 50% sau mai mult să puteți studia sharpness-ul, calitatea pozei tocmai făcute, pe minunatul display.. :)
am avut un minunat Nikon D300 cu Nikkor 18-70 :)
si 18-55, 35 f1.8, 55-200, 70-210 af-d si tokina 12-24 si tamron 90..
..dar acum ma bucur de un D7000 cu un 16-85 (si un Tammy 60mm f2) !
Avatar utilizator
aind
 
Mesaje: 600
Membru din: Vin Mai 15, 2009 3:40 pm
Localitate: Pitesti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

cron