Acum este Vin Apr 19, 2024 3:24 am

Articole Nikonisti.ro

nu blamati D5000!!!

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: nu blamati D5000!!!

Mesajde Catalin M » Joi Mar 11, 2010 12:37 pm

soulwise scrie:Haideti sa va zic ceva , mie imi pare extrem de rau ca am vandut fostul meu D40 meu cu obiectiv de kit . Aceleasi fotografii pe care le-am facut cu tehnica ce m-a costat pana acum cam 10 000 de lei le faceam si cu un aparat care la origini a costat 1400 , mult mai usor si mai putin pretentios . Eu am inceput sa inteleg si sa recunosc asta , oare cati dintre dvs o pot intelege ? Aveti curajul sa recunoasteti ?

Sper ca iti mai mentii opinia pentru ca si eu sunt de acord cu ce ai spus. Am avut Nikon D40(excelent aparat), l-am schimbat pentru un D80 care m-a nemultumit din punct de vedere al calitatii imaginii comparativ cu ce eram obisnuit si apoi am trecut la un D90 care mi-a placut foarte mult din toate punctele de vedere dar m-a facut sa inteleg dupa un timp ca am ajuns sa platesc mai mult decat merita pentru nevoile mele. Am facut un pas mic inapoi si am luat un aparat mult mai ieftin acum(Nikon D5000) care face peste 90% ce facea si D90-ul.

Este evident trendul de pe forumuri de a se recomanda aparate cat mai dotate/performante/scumpe fara a se tine cont de faptul ca unele aparate mai ieftine isi pot face la fel de bine treaba cu mici compromisuri legate de dotari/ergonomie. Nu toata lumea care isi ia un dslr vrea sa mai achizitioneze nu stiu cate obiective, nu stiu cate blitzuri sau mai stiu eu ce accesorii.
Nikon D7000, Nikkor 18-105mm, Nikkor 18-55mm VR, Blitz Nikon SB-700, Trepied Velbon ULTRA REXi L, Geanta Manfrotto Vivace 30BB
Avatar utilizator
Catalin M
 
Mesaje: 218
Membru din: Mar Feb 17, 2009 2:25 pm

Re: nu blamati D5000!!!

Mesajde soulwise » Joi Mar 11, 2010 3:14 pm

Nu toata lumea Catalin insa marea majoritate ajung sa faca upgrade dupa upgrade iar asta insemna bani pierduti si nervi , vinzi sub pretul pietei ca sa scapi de ele ... Asta este valabil pentru toti amicii mei care si-au achizitionat un DSLR . Acest este jocul in care esti atras de cetre producatori din pacate . Asa ca nu vad ( si nu este ) nici o greseala in a recomanda ceva mai bun inca de la inceput .

Omul alege ce vrea ca doar de aia are inteligenta proprie , restul sunt sfaturi bazate mai mult sau mai putin pe experienta . Daca se stie ca este pasionat si vrea sa invete mananca pe paine in 6 luni orice entry level vrei tu si dupa aia vrea mai mult , daca vrea sa faca poze in concediu si cu amicii atunci ia unul de baza , il pune pe auto si ii da inainte fara sa se mai gandeasca vreodata la obiective si alte "porcarii" . Ori poate ca un compact ar fi mult mai potrivit pentru astfel de useri ??

Doar o intrebare retorica ..

Salutare ! :)

PS ( dupa o zi ):) : inca imi pare rau dupa D40 si sincer l-as folosi pentru placerea personala in cel putin 90% din rimp . Restul , pentru ce tine de profesie sau de activitatile mele secundare precum si pentru obiectivele AF-D as folosi ( bineineteles ) D90-ul .
Ultima oară modificat de soulwise pe Vin Mar 12, 2010 11:07 am, modificat 1 dată în total.
D90+ Grip / 50mm f/1.8D + 16-85 VR +70-300 VR / 2 x SB 600 + softbox & stand / Trepied & Rucsac
[size=85]http://www.flickr.com/photos/soulwise/
Avatar utilizator
soulwise
 
Mesaje: 343
Membru din: Mar Feb 10, 2009 11:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: nu blamati D5000!!!

Mesajde FullMetalJacket » Joi Mar 11, 2010 5:06 pm

Site-uri sau firme de genul www.lensrentals.com ar ajuta extrem de mult in alegerea unei achizitii corecte pentru fiecare. In plus, s-ar oferi ocazia testarii de obiective si aparate high-end. Dar mai avem de asteptat.
Un DX obisnuit, un blitz decent, niste obiective vechi si bune, si altele noi dar nu la fel de bune...
Avatar utilizator
FullMetalJacket
 
Mesaje: 167
Membru din: Dum Ian 10, 2010 2:39 pm

Anterior

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori

cron