Acum este Joi Mar 28, 2024 4:09 pm

Articole Nikonisti.ro

Noul Nikon Df

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: Noul Nikon Df

Mesajde fotoevent88 » Dum Apr 27, 2014 8:20 pm

Pentru ca inca nu au trecut cele 14 zile in care il pot returna, ma gandeam sa il schimb cu un D610. Credeti ca merita? Sau sa pastrez totusi Df-ul? Astazi l-am mai folosit si ce-i drept nu mi se mai pare asa de rau. Poate sa fie o chestiune de obisnuinta cu D700.
Avatar utilizator
fotoevent88
 
Mesaje: 14
Membru din: Vin Sep 27, 2013 1:54 pm

Re: Noul Nikon Df

Mesajde Radu_Grozescu » Dum Apr 27, 2014 8:57 pm

fotoevent88 scrie:Pentru ca inca nu au trecut cele 14 zile in care il pot returna, ma gandeam sa il schimb cu un D610. Credeti ca merita? Sau sa pastrez totusi Df-ul? Astazi l-am mai folosit si ce-i drept nu mi se mai pare asa de rau.


E oarecum greu de crezut că cineva ar putea să-ti dea o idee mai bună decât ce gândesti tu.
Nikon Df e poate cel mai ponegrit Nikon din istoria recentă (în special de cei care nu îl au).
Dar dacă simti că nu e pentru tine, schimbă-l.

De la D700 nu o să-ti fie usor nici cu D610, dar cine stie :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Noul Nikon Df

Mesajde gabyte00 » Dum Apr 27, 2014 9:00 pm

Nu ştiu dacă e o tendinţa generală însă şi mie mi se pare că lcd-urile la modelele mai noi bat în galben-verzui. Am un D60 la care lcd-ul reda perfect culorile. Am avut pe mâna şi un D700, iar eu acum am un D7100 şi am făcut o comparaţie între cele 3, într-o camera cu pereţi albi şi WB pe daylight. D60 şi D700 aveau un alb perfect, D7100 avea un gălbui-verzui. Pe computer însă nu există diferenţe. Eu oricum trag raw si m-am dezobisnuit să am încredere în WB de pe LCD.

Am probat un D610 şi mi se pare că are acelaşi lcd că d7100 aşa că nu ştiu dacă faci o afacere. Dacă asta e singura problema a ta cu Df, mai bine rămâi cu el.
Avatar utilizator
gabyte00
 
Mesaje: 741
Membru din: Dum Iun 16, 2013 1:17 pm

Re: Noul Nikon Df

Mesajde fotoevent88 » Dum Apr 27, 2014 11:03 pm

Eu am luat Df pentru senzor. Folosesc cu succes D700 in spatii cu lumina slaba cu 24-70, insa pentru 70-200 aveam nevoie de o treapta de ISO in plus pentru a imi oferi un timp de expunere mai mic (evit pe cat posibil utilizarea blitz-ului pe aparat). Am asteptat mult timp un inlocuitor pentru D700 si cand a aparut D800 am vrut sa-l iau, insa dupa ce am citit pe net si l-am si testat m-am hotarat sa mai astept. Asa ca am asteptat pana a aparut Df si l-am luat.

Am vazut pe snapsort ca D610 ar avea o caliatea a imaginii mai buna decat Df, oare sa fie adevarat? M-am uitat si pe dpreview si caliatea imaginii in lumina slaba pare mai buna la Df. Cred ca o sa merg sa testez personal si un D610 sa vad cum se comporta si apoi o sa iau o decizie.
Avatar utilizator
fotoevent88
 
Mesaje: 14
Membru din: Vin Sep 27, 2013 1:54 pm

Re: Noul Nikon Df

Mesajde Radu_Grozescu » Dum Apr 27, 2014 11:32 pm

fotoevent88 scrie:Am vazut pe snapsort


Snapsort e un izvor de mare întelepciune,
de acolo am plecat convins că Nikon D610 e un aparat mult superior lui Df :-)
http://snapsort.com/compare/Nikon-D610-vs-Nikon-DF

Stiu că la unii le place Df, dar nu înteleg deloc de ce.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Noul Nikon Df

Mesajde fotoevent88 » Lun Apr 28, 2014 7:54 am

Radu_Grozescu scrie:Stiu că la unii le place Df, dar nu înteleg deloc de ce.


Asa este! Nici eu nu stiu de ce mi-a placut, dar de cand l-am vazut si testat in magazin nu a trecut o saptamana si l-am si luat.

gabyte00 scrie:Am probat un D610 şi mi se pare că are acelaşi lcd că d7100 aşa că nu ştiu dacă faci o afacere. Dacă asta e singura problema a ta cu Df, mai bine rămâi cu el.


Daca D610 are ecranul lui D7100 sigur nu o sa-mi placa. Am folosit D7100 ca back-up pana acum si nu imi place deloc ecranul, dar pe Df am dat de 3 ori mai mult si ma asteptam la altceva. Daca la D7100 puteam sa accept lucrul asta la Df imi este mai greu.

Referitor la Nikon, in general, am ajuns la concluzia ca nu este bine sa iei niciodata primul model al unui aparat (vezi problemele lui D7000 rezolvate cu D7100 sau D600 cu D610). Am tot asteptat un D810 insa vad ca intarzie sa apara. Mi-am luat gandul pentru ca in urma cu vreo 3 ani asteptam un D400 care probabil nu o sa mai apara niciodata.

Daca Nikon va constata ca acest Df va prinde un anumit segment de piata (in Romania nu cred) sunt convins ca anul viitor vor scoate Df* sau Df1. Senzorul permite multe imbunatatiri, chair si filmare insa este limitat de soft.

Eu am apucat pe calea Nikon, dar daca este cineva care vrea sa se apuce de fotografie il sfatuiesc sa inceapa cu Canon. Cel putin in ultimii ani au trecut mult peste Nikon din toate punctele de vedere. Am folosit putin un 5D Mark III si este peste Df la calitatea imaginii in lumina slaba, ca sa nu mai vorbesc despre AWB.
Avatar utilizator
fotoevent88
 
Mesaje: 14
Membru din: Vin Sep 27, 2013 1:54 pm

Re: Noul Nikon Df

Mesajde AdrianModelis » Lun Apr 28, 2014 8:29 am

Ciclul de improspatare al profesionalelor Nikon incearca sa-l faca cat mai mare. Cand cumperi un model nou la mai putin de 12 luni de la lansare iti asumi riscul aparitiei unor probleme de care nici producatorul nu stia la lansare.
Avatar utilizator
AdrianModelis
 
Mesaje: 709
Membru din: Mie Mar 21, 2012 11:06 am

Re: Noul Nikon Df

Mesajde fotoevent88 » Lun Apr 28, 2014 1:31 pm

AdrianModelis scrie:Ciclul de improspatare al profesionalelor Nikon incearca sa-l faca cat mai mare. Cand cumperi un model nou la mai putin de 12 luni de la lansare iti asumi riscul aparitiei unor probleme de care nici producatorul nu stia la lansare.


Permite-mi sa nu cred asta. Consider ca o companie mare cum se considera Nikon supune produsele la o multime de teste inainte de lansare astfel incat sa identifice atat punctele forte cat si cel slabe. Cred ca toate aceste probleme cu care apar aparatele in prima faza sunt generate de faptul ca traim intr-o societate de consum. Generezi un produs care lasa loc de imbunatatiri astfel incat in termen scurt sa scoti altul care sa il inlocuiasca. In urma nu cu multi ani ritmul de aparitie al produselor noi era altul, dar odata cu evolutia tehnologiei mentalitatea s-a schimbat. Acum preferam sa nu mai reparam lucruri ci sa le inlocuim (uneori nu se pot repara, alteori este mai ieftin sa-l inlocuiesti). Pe nesimtite ne-am transformat din utilizatori de aparate foto in consumatori.
Avatar utilizator
fotoevent88
 
Mesaje: 14
Membru din: Vin Sep 27, 2013 1:54 pm

Re: Noul Nikon Df

Mesajde Radu_Grozescu » Lun Apr 28, 2014 1:59 pm

fotoevent88 scrie: Senzorul permite multe imbunatatiri,


Vedeti să nu vă audă cineva cu D4 :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Noul Nikon Df

Mesajde fotoevent88 » Lun Apr 28, 2014 2:04 pm

Radu_Grozescu scrie:
fotoevent88 scrie: Senzorul permite multe imbunatatiri,


Vedeti să nu vă audă cineva cu D4 :-)


Ma refeream la faptul ca pe Df fiind senzorul lui D4 care suporta filmare, in viitor nu ar fi exclus sa apara Df in varianta in care si filmeaza. ;)

Si, evident ca se mai poate imbunatati senzorul in sine daca ne uitam putin la concurenta care a luat-o inainte.
Avatar utilizator
fotoevent88
 
Mesaje: 14
Membru din: Vin Sep 27, 2013 1:54 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 12 vizitatori

cron