Acum este Joi Mar 28, 2024 11:08 pm

Articole Nikonisti.ro

Noul Nikon Df

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: Noul Nikon Df

Mesajde Tudor_dx » Mie Noi 06, 2013 12:33 pm

Nikon D4 nu scoate fotografii de calitate? :D


MariusP scrie:Mai degraba Nikon a observat trendul actual hipstaresc de a "redescoperi" aparatele cu design vechi si a vrut sa se asigure ca nu pierde o felie din clientii sensibili la asa ceva. Daca vrei fotografii de calitate iti iei un D800 daca e pana acolo.
Sunt convins ca o sa scoata imagini de calitate. Dar de calitate e si D800/E. E un moft aparatul asta. Dar nu contest ca e fain.

Cui ii place si are banu', go for it!

Iar aia cu "Nikon s-a gandit la obiectivele vechi din trusa care zaceau nefolosite"... :lol: Hapt de aia nu mai poate Nikon. Pai astia vor sa vanda, nu? :)
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Noul Nikon Df

Mesajde StefanSC » Mie Noi 06, 2013 12:42 pm

Tudor_dx scrie:StefanSC, asemenea fotografillor, si aspectul aparatelor este extrem de subiectiv. De exemplu, tu spui ca versiunea argintie iti pare kitchoasa, dar foarte multi s-au aratat interesati tocmai de aceea.


Ai dreptate, aspectul e subiectiv, iar eu nu am legatura emotionala cu design-ul FA-urilor si FM-urilor de alta data incat sa reactionez la elementele de design specific.
StefanSC
 
Mesaje: 1260
Membru din: Mie Apr 18, 2012 9:54 pm

Re: Noul Nikon Df

Mesajde aress1975 » Mie Noi 06, 2013 2:43 pm

...si primele sample-uri trase cu Df. ;) aviz carcotasilor!

http://imaging.nikon.com/lineup/dslr/df/sample.htm
aress1975
 
Mesaje: 17
Membru din: Lun Ian 14, 2013 10:00 am
Localitate: Bucuresti

Re: Noul Nikon Df

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mie Noi 06, 2013 2:49 pm

Tudor_dx scrie:...
Eu spuneam sa nu comparam mere cu pere, pentru ca modelele mentionate de voi nu sunt full-frame si nu accepta o gama atat de vasta de obiective. Legat de autonomie, bateria promite aproximativ 1400 de declansari. Nu ti se pare suficient?


Cele 1400 de declansari se obtin insa fara un blitz integrat (standardul CIPA nu mai este aplicabil aici) ;) [performante asemanatoare au obtinut unii fotografi si cu aparate non-Df, deci ... se poate!]. Sigur ca intr-o prima lectura pare impresionant ...

Ref. la obietivele vechi (non-Ai sau pre-Ai sau orice altceva, ce nu poate fi montat pe aparatele curente):
Ce obiectiv antic ( sau actual) ai monta tu pe noul Df, care pina acum iti crea frustrari pentru ca noile aparate nu-l suportau? - intrebare valabila pentru toti membrii comunitatii Nikon prezenta pe acest forum.
[ sper ca nu voi primi drept raspuns Nikon 13mm/5.6 :) ]

O intrebare pe care nu prea am vazut ca si-au pus-o multi (iar Nikon probabil ca o va mentiona in apendix-ul manualului lui Df): care este compatibilitatea cu TC-urile Nikon, prin prisma montarii pe acest Df a unor obiective gen 200/2 & co. (e bine ca putem monta obiective "antice", dar nu cumva suntem limitati in montarea obiectivelor curente de mare calitate?)
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Noul Nikon Df

Mesajde Tudor_dx » Mie Noi 06, 2013 3:05 pm

Imaginea asta ar trebui sa raspunda la intrebarea cu TC-ul. :D Eu personal nu am obiective vechi, dar ma refeream cand vorbeam de compatibilitate la gama NIKKOR per total, nu la unele manuale in special.

Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Noul Nikon Df

Mesajde OsanaNikon » Mie Noi 06, 2013 9:49 pm

Nikon Df va fi folosit doar cu obiective fixe, doar de aia e fusion sau retro, e de dinainte de aparitia zoom-urilor.
[oricum, stie AF la f/8, din specificatii]

iar @ bogdan_dulgheru: exact treaba aia am gindit-o si eu (dar mi-a fost lene s-o scriu): care-s acele nemaipomenite obiective non-Ai pentru care a fost creat aparatul asta? alea care le creeau insomnii proprietarilor, ca nu exista digitalu' pe care sa le monteze.

am zis mai sus: dupa ce-au scos in ultimul timp, cred ca nikon se cam rupe de realitate. sau i se rupe de realitate :lol:
Nikonisti din toate tarile, uniti-va!
OsanaNikon
 
Mesaje: 188
Membru din: Mar Mai 14, 2013 2:01 pm

Re: Noul Nikon Df

Mesajde MariusP » Joi Noi 07, 2013 3:04 pm

Tudor_dx scrie:Nikon D4 nu scoate fotografii de calitate? :D


Depinde cat te-ai straduit sa intelegi ce am scris eu. :lol:
MariusP
 
Mesaje: 52
Membru din: Joi Noi 25, 2010 12:30 pm

Re: Noul Nikon Df

Mesajde Tudor_dx » Vin Noi 08, 2013 2:13 pm

Daca vrei fotografii de calitate iti iei un D800 daca e pana acolo.
Sunt convins ca o sa scoata imagini de calitate. Dar de calitate e si D800/E.


Recunosc, asta am inteles. :))
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Noul Nikon Df

Mesajde StefanSC » Vin Noi 08, 2013 5:50 pm

Un top interesant, al camerelor ce se vand in acest moment cel mai bine pe Amazon...:
http://www.amazon.com/Best-Sellers-Camera-Photo-Digital-SLR-Cameras/zgbs/photo/3017941/?_encoding=UTF8&camp=1789&creative=390957&linkCode=ur2&tag=nikorumo-20

Cine lipseste de acolo?
StefanSC
 
Mesaje: 1260
Membru din: Mie Apr 18, 2012 9:54 pm

Re: Noul Nikon Df

Mesajde OsanaNikon » Sâm Noi 09, 2013 11:12 pm

Incep sa apara semne: http://www.foto-magazin.ro/stire.php?id=8636

Da' chestiile astea nu trebuie sa apara pe-aici, pe forum.
Nikonisti din toate tarile, uniti-va!
OsanaNikon
 
Mesaje: 188
Membru din: Mar Mai 14, 2013 2:01 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori