Acum este Joi Mar 28, 2024 11:42 pm

Articole Nikonisti.ro

Noul Nikon Df

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: Noul Nikon Df

Mesajde gabibrailescu » Joi Noi 12, 2015 7:33 pm

De acord cu cele anuntate mai sus... Mi se pare insa cel putin ciudat ca a fost scos cu totul din lista fara macar a fi lasata optiunea unei eventuale precomenzi... Posibil sa fie alt motiv? Apare o noua varianta?
gabibrailescu
 
Mesaje: 46
Membru din: Joi Oct 09, 2014 9:31 am

Re: Noul Nikon Df

Mesajde Radu_Grozescu » Joi Noi 12, 2015 8:25 pm

cox scrie:Cu toata stima pentru domnul Radu Grozescu (un fotograf profesionist de calibru si un punct de reper pentru noi nikonisti) ... dumnealui fiind clar o foarte mare exceptie, ... banuiesc ca a preferat DF-ul unui D4-D4S doar din ratiuni de volum si greutate ... la ergonomie nu exista comparatie intre cele doua body-uri.


Eu nu prea mai fac evenimente (și deloc NBC-uri). Deci cel mult ceva evenimente de companie.

De fapt, am două aparate, un D800 și un Df. Așa că pot alege după cerințele shooting-ului sau ale clientului.

Sunt foarte mulțumit de ambele, momentan nu e nimic pe piață care să mă convingă să achit costurile (semnificative) de „upgrade” :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Noul Nikon Df

Mesajde cox » Dum Noi 22, 2015 12:48 pm

... Intr-adevar daca nu se folosese la NBC, DF-ul e oK prestatii/pret, insa nu ma pot impaca cu un singur slot de card SD ...
,,Scrisul corect si ingrijit denota respect pentru ceilalti membri si pentru propria persoana.'' Anonim
Avatar utilizator
cox
 
Mesaje: 1207
Membru din: Mar Ian 21, 2014 9:07 pm

Re: Noul Nikon Df

Mesajde Radu_Grozescu » Dum Noi 22, 2015 4:51 pm

cox scrie:... Intr-adevar daca nu se folosese la NBC, DF-ul e oK prestatii/pret, insa nu ma pot impaca cu un singur slot de card SD ...


Da, este un argument.

Despre prima parte a enunțului, dacă cineva nu se descurcă cu Df, poate ar trebui să se gândească direct la D4s :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Noul Nikon Df

Mesajde cox » Sâm Noi 28, 2015 11:15 pm

Cu toate ca nu m-am impacat cu ergonomia DF-ului nu pot sa nu recunosc :

... DF-ul a fost best buy anul trecut cand a fost in oferta la 8000 de ron ...

DF-ul este cu totul alta clasa decat D750-ul, dar la acelasi pret minim cu acesta ...

Pentru fotografie aparte unicitatea slotului de card SD, nu-i pot gasi defecte (cu ergonomia te obisnuiesti)
,,Scrisul corect si ingrijit denota respect pentru ceilalti membri si pentru propria persoana.'' Anonim
Avatar utilizator
cox
 
Mesaje: 1207
Membru din: Mar Ian 21, 2014 9:07 pm

Re: Noul Nikon Df

Mesajde mircea812 » Sâm Noi 28, 2015 11:40 pm

Ai uitat de af-ul nu tocmai de top la banii astia. D750 este racheta pe langa DF la AF.
mircea812
 
Mesaje: 462
Membru din: Mar Apr 24, 2012 2:48 pm

Re: Noul Nikon Df

Mesajde cox » Dum Noi 29, 2015 1:26 pm

mircea812 scrie:Ai uitat de af-ul nu tocmai de top la banii astia. D750 este racheta pe langa DF la AF.


mircea812 di nce am vazut D750 are doar un AF ceva mai sensibil in lumina slaba, dar este inconstant in prestatii ... adica e la ghici.

La DF-D4, AF-ul ,,agata'' mai greu in lumina slaba dar cand ai prins esti sigur pe 100%, ... la D750 din 3-4 cadre ai unul fb, apoi trebuie sa ai mereu bateria peste 50 % altfel scade reactivitatea AF-ului si nu e f placut.

Am folosit in tandem D4-750 (750 m mult pe video), nu vb sa ma aflu in treaba, asa am vazut, poate gresesc.

Sustin ca DF-ul cu toate limitarile lui este mult mai profi (strict pe foto), decat 750.

Bineinteles e pmdv subiectiv nu tin sa fii de acord cu el.
,,Scrisul corect si ingrijit denota respect pentru ceilalti membri si pentru propria persoana.'' Anonim
Avatar utilizator
cox
 
Mesaje: 1207
Membru din: Mar Ian 21, 2014 9:07 pm

Re: Noul Nikon Df

Mesajde Cristi Nikon » Dum Noi 29, 2015 2:00 pm

@cox, chiar nu pricep de ce iti da tie rateuri AF-ul la D750. Nu mi s-a intamplat decat extrem de rar lucrul asta si doar in conditiile in care nu aveam un singur punct de AF. Chiar si pe AF-C 3D, cand se plimba destul de mult in cautarea subiectului in sensul de a-l pastra, tot merge super ok. Pe AF-S cu punct unic, nu tin minte sa fi avut vreo imagine care sa nu fie bine focalizata.
Nikon D750, Nikkor 20mm f1.8G ED, Nikkor 24-120mm f4, Nikkor 50mm f1.8 AF-S, Nikkor 16mm fisheye, Nikkor 70-200mm f2.8 VRII, SB 910.
Avatar utilizator
Cristi Nikon
 
Mesaje: 147
Membru din: Mar Oct 27, 2015 10:08 am

Re: Noul Nikon Df

Mesajde cox » Dum Noi 29, 2015 9:14 pm

Cristi Nikon in conditii de lumina f slaba si cu bateria sub 50% (bateria originala si oK), pe AF-C si AF-C 3D ... dar oricum din 3-4 cadre tot am unul bun ...

Bateria e slabutza in special pe video, dar se rezolva achizitonand macar una de rezerva ...

Am tras cu 750-ul unui amic si pot sa spun ca e super oK, ai facut o alegere buna, 610 era alternativa daca nu aveai buget.

DF-ul e alta clasa, e profi, te personalizeaza, nu stiu cum sa iti spun ... daca te obisnuiesti cu ergonomia iti da un filing cu totul si cu totul deosebit.

Pe mana Domnului Radu_Grozescu sta ca o manusa !
,,Scrisul corect si ingrijit denota respect pentru ceilalti membri si pentru propria persoana.'' Anonim
Avatar utilizator
cox
 
Mesaje: 1207
Membru din: Mar Ian 21, 2014 9:07 pm

Re: Noul Nikon Df

Mesajde mircea812 » Dum Noi 29, 2015 9:26 pm

cox scrie: di nce am vazut D750 are doar un AF ceva mai sensibil in lumina slaba, dar este inconstant in prestatii ... adica e la ghici.
.

Au af-uri diferite. Mai informează-te, te rog.

D750 are Multi-CAM 3500FX II 51-Point AF -3 EV
Df are Multi-CAM 4800 39-Point -1EV

Eu zic ca e mare diferenta.
mircea812
 
Mesaje: 462
Membru din: Mar Apr 24, 2012 2:48 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori

cron