Acum este Dum Mai 26, 2024 4:12 am

Articole Nikonisti.ro

Noul Nikon Df

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: Noul Nikon Df

Mesajde OsanaNikon » Joi Dec 12, 2013 11:02 am

Radu_Grozescu scrie:
papi scrie:se pare ca a reusit sa surclaseze legendarul d3s la ISO...

http://www.dxomark.com/Cameras/Ratings/Sports


Cam cu 1%, dar cifrele sunt cifre :-)

Nu este singura lui calitate, una nou descoperită fiind intrarea pe lista echipamentului recunoscut pentru membrii NPS, asa „consumer” cum e categorisit de Nikon :-)



Inca o dovada, daca mai era nevoie (alaturi, de exemplu, de ieftinul si deci non-NPS AF-S 50/1.4), ca doar BANU' te face membru NPS!
Nikonisti din toate tarile, uniti-va!
OsanaNikon
 
Mesaje: 188
Membru din: Mar Mai 14, 2013 2:01 pm

Re: Noul Nikon Df

Mesajde Radu_Grozescu » Joi Dec 12, 2013 11:17 am

OsanaNikon scrie:Inca o dovada, daca mai era nevoie (alaturi, de exemplu, de ieftinul si deci non-NPS AF-S 50/1.4), ca doar BANU' te face membru NPS!


Argumentatia dumneavoastră cam lasă de dorit: sau trebuie ieftine, sau scumpe ???

Nu că as fi membru NPS (chiar nu sunt), dar măcar să folosim argumente cât de cât ...

P.S.

După ce o să trageti putin cu un Nikon Df nu o să mai aveti îndoieli de ce merită statut NPS,
asa „consumer” cum e :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Noul Nikon Df

Mesajde carasionut » Joi Dec 12, 2013 11:26 am

Cum ar fi, ce anume o sa gasim asa wow la acest DF ?
Am pipait si eu putin acest nou "FX", dar dupa patania cu punctele de focus de la D600, nu prea vad ce ai putea sa faci cu acest DF atat de diferit de celelalte ..., fie el si cu senzor de D4.

Posibil sa fiu pe langa subiect, dar as vrea sa stiu si eu la ce s-ar putea folosi cu brio acest nou FX !!

PS: poate vand D600 + D800 si il achizitionez un DF, cine stie ...
Avatar utilizator
carasionut
 
Mesaje: 588
Membru din: Dum Apr 29, 2012 6:35 pm
Localitate: Iasi

Re: Noul Nikon Df

Mesajde Radu_Grozescu » Joi Dec 12, 2013 11:32 am

carasionut scrie:Cum ar fi, ce anume o sa gasim asa wow la acest DF ?
Am pipait si eu putin acest nou "FX", dar dupa patania cu punctele de focus de la D600, nu prea vad ce ai putea sa faci cu acest DF atat de diferit de celelalte ..., fie el si cu senzor de D4.

Posibil sa fiu pe langa subiect, dar as vrea sa stiu si eu la ce s-ar putea folosi cu brio acest nou FX !!

PS: poate vand D600 + D800 si il achizitionez un DF, cine stie ...



Am dat ieri pe Facebook:
„Este un aparat minunat a cărui achizitie nu poate fi justificată prin argumente logice.
Dar asta nu-i răpeste cu nimic din calităti :-)

Nikon Df ar face o pereche nemaipomenită cu D800, când vreti rezolutie, luati D800, când nu, luati DF-ul :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Noul Nikon Df

Mesajde carasionut » Joi Dec 12, 2013 11:42 am

Ok, multumesc pentru raspuns, tot nu vad logica ...
Am deja un "DF", si daca ar avea dublu calitatile lui, poate ca m-am mai gandi, dar asa chiar nu vad rostul ...

Spor si sper sa se vanda in "draci" :)))
Avatar utilizator
carasionut
 
Mesaje: 588
Membru din: Dum Apr 29, 2012 6:35 pm
Localitate: Iasi

Re: Noul Nikon Df

Mesajde Radu_Grozescu » Joi Dec 12, 2013 11:59 am

carasionut scrie:Ok, multumesc pentru raspuns, tot nu vad logica ...


Păi asta am spus si eu:

„Este un aparat minunat a cărui achizitie nu poate fi justificată prin argumente logice.”
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Noul Nikon Df

Mesajde carasionut » Joi Dec 12, 2013 12:34 pm

He he he, my bad :)

Multumesc si spor in toate,
Ionut.
Avatar utilizator
carasionut
 
Mesaje: 588
Membru din: Dum Apr 29, 2012 6:35 pm
Localitate: Iasi

Re: Noul Nikon Df

Mesajde OsanaNikon » Joi Dec 12, 2013 1:40 pm

Radu_Grozescu scrie:
OsanaNikon scrie:Inca o dovada, daca mai era nevoie (alaturi, de exemplu, de ieftinul si deci non-NPS AF-S 50/1.4), ca doar BANU' te face membru NPS!


Argumentatia dumneavoastră cam lasă de dorit: sau trebuie ieftine, sau scumpe ???

Nu că as fi membru NPS (chiar nu sunt), dar măcar să folosim argumente cât de cât ...

P.S.

După ce o să trageti putin cu un Nikon Df nu o să mai aveti îndoieli de ce merită statut NPS,
asa „consumer” cum e :-)


Argumentatia mea, care lasa de dorit: AF-S 50/1.4, virful de gama intre 50-urile nikon, dar ieftin -> nu intra in lista NPS (nu e profi fiindca nu e scump, dar e "cel mai profi" 50mm cu AF facut de nikon), asta in timp de Df e listat ca si "consumer", dar fiindca e "cel mai scump consumer ever" e totusi profi, deci intra la NPS.
Pentru mine e chiar hilar. De fapt nu e hilar, e ceea ce am scris mai sus: BANU' rulz NPS!

In plus, ideea cu Df e clar copiata dupa cei dela Olympus, care au scos anul trecut seria OM-D ("OM" look, but "D"igital). Asa ca nimik nou sub soare.
Nikonisti din toate tarile, uniti-va!
OsanaNikon
 
Mesaje: 188
Membru din: Mar Mai 14, 2013 2:01 pm

Re: Noul Nikon Df

Mesajde OsanaNikon » Joi Dec 12, 2013 1:50 pm

Radu_Grozescu scrie:
OsanaNikon scrie:Inca o dovada, daca mai era nevoie (alaturi, de exemplu, de ieftinul si deci non-NPS AF-S 50/1.4), ca doar BANU' te face membru NPS!


Argumentatia dumneavoastră cam lasă de dorit: sau trebuie ieftine, sau scumpe ???

Nu că as fi membru NPS (chiar nu sunt), dar măcar să folosim argumente cât de cât ...

P.S.

După ce o să trageti putin cu un Nikon Df nu o să mai aveti îndoieli de ce merită statut NPS,
asa „consumer” cum e :-)





Radu_Grozescu scrie:
carasionut scrie:Ok, multumesc pentru raspuns, tot nu vad logica ...


Păi asta am spus si eu:

„Este un aparat minunat a cărui achizitie nu poate fi justificată prin argumente logice.”



QED :lol:
Nikonisti din toate tarile, uniti-va!
OsanaNikon
 
Mesaje: 188
Membru din: Mar Mai 14, 2013 2:01 pm

Re: Noul Nikon Df

Mesajde Radu_Grozescu » Joi Dec 12, 2013 2:00 pm

OsanaNikon scrie:Argumentatia mea, care lasa de dorit: AF-S 50/1.4, virful de gama intre 50-urile nikon, dar ieftin -> nu intra in lista NPS (nu e profi fiindca nu e scump, dar e "cel mai profi" 50mm cu AF facut de nikon),


Sigur că lasă de dorit (argumentatia), 50/1.4 AF-S intră în lista NPS, exact aici:

45mm f/2.8D PC-E MICRO NIKKOR
- 50mm f/1.4G AF-S NIKKOR
58mm f/1.4G AF-S NIKKOR

Ca să fim sinceri, cel mai „profi” obiectiv normal (standard) făcut de Nikon
este noul 58mm f/1.4G AF-S NIKKOR :-)

Asa că probabil 50/1.4 o să dispară din listă (mă mir că mai e acolo).
Dacă ne-am lua strict după pret, 85/1.8G e mai scump ca 50/1.4G si nu e în listă din cauza lui 85/1.4G.

Deci chestia cu preturile e mai dificil de demonstrat.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori