Acum este Vin Apr 19, 2024 2:44 pm

Articole Nikonisti.ro

Noul Nikon Df

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: Noul Nikon Df

Mesajde Bogdan Dulgheru » Lun Noi 11, 2013 10:39 pm

StefanSC scrie:@Osana:

Am pus pe pagina anterioara un link unde se poate urmari live evolutia best selling DLSRs de pe Amazon. Cand l-am pus, Df nu era in top 20, WE acesta a ajuns in top 20, acum vad ca din nou nu mai e...


Logica e simpla: toti isi vand acum vechiturile ca sa-si faca rost de bani pentru Black Friday sau reducerile de sarbatori. Observati proportia aparatelor SH in cazul pozitiilor fruntase, dominate de vechiturile Canon (nici 5DIII nu e in primii 20, ci doar pe 21 - sic) ; Df e un aparat nou din care s-au vindut 2 bucati; D5300 e in clasament, dar nu a fost cumparat de nimeni :o
Pentru cei mai laboriosi: comparati si cu cele mai vindute aparate pe siteul F64 sau YS ;)
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Noul Nikon Df

Mesajde horea_alex » Lun Noi 11, 2013 10:58 pm

Eu nu am scris pina acum niciodata pe forum si cred ca nici in alta parte.
Lucrez de 20 de ani pe Nikon.
Am avut zeci de obiective. In acest moment am un D610 si un D700 si vreo 7 obiective.
Fac fotografie A/N si in general reportaj.
Am lucrat putin cu D800 lui Osana.
Nu am lucrat cu D4.

Am tras un eveniment cu proaspatul D610...
Am tras un eveniment cu Osana, el cu D800, eu cu D700.

Sincer... Daca lucrati eveniment in low light, fugiti de 24-36 mp.
Da ele merg brici ca si noise, insa shaking-ul de clarity din poza este GROAZNIC.

Outside si la lumina de blitz- BEST OF...
Dar eu nu lucrez asa ceva...

Nu va aruncati la gunoi D3, D3s si D700. Pentru ce lucrez eu sunt geniale.
Am discutat cu Mihai Moiceanu si D4 este fara probleme la subiectul de mai sus, adica este in zona de D3, etc

Asteptati un urmas a lui D700 si cu 1 milion de MP pe senzor de Full Frame? Acesta nu va veni. El este printre noi ca si noise. D800/D610 sunt mai bune decat D700 (la Chroma, la noise), insa va rog sa nu incercati sa faceti din mana poze cu un ob de 35 de mm si 1/35 timp de expunere... Ca subiectul trebuie sa STEA BATUT IN CUIE, nicidecum sa danseze.

O varinta ar fi zona de 6x7 digital, insa este prea greu sa schib toata tehnologia pe care o am...

De aceea eu sunt foarte interesat de Nikon Df...
Extrem de interesant un senzor de D4 si sa nu aiba body-ul greutatea de D4.
Sincer in acest moment as vinde ambele body-uri si mi-as lua acest Df. Pentru ca pare a fi ce am nevoie.

Insa asa cum povestesc si cu prietenul Osana, eu nu am fetish cu aparatele/obiectivele. Pur si simplu imi servesc.
De aceea cred ca pe moment mai merg cu D700. Ca este inca BRICI...
horea_alex
 
Mesaje: 6
Membru din: Mar Iul 19, 2011 3:35 pm

Re: Noul Nikon Df

Mesajde Tudor_dx » Mie Noi 13, 2013 12:09 pm

OsanaNikon scrie:Entuziasm dupa lansarea lui Df:

"I received some unofficial information from different retailers and based on the number of pre-orders, it seems that the demand for the Df is not even close to the demand for the Nikon D800 when it was officially announced. The Df is currently not even in the top 20 best selling DSLRs on Amazon (D610 is on #14)."

zice nikonrumors.com


Vorbim de un aparat care inca nu se vinde. :) Nu zic ca va fi la fel de popular ca Nikon D800, dar sa ajunga totusi in magazine. :)
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Noul Nikon Df

Mesajde OsanaNikon » Joi Noi 14, 2013 6:06 pm

E adevarat ca inca nu se vinde, eu ma intreb daca o sa se vanda vreodata. Sa fim seriosi, nikon cere 14000 de roni pe el. E cam ca recentissimul 58/1.4, scos la pretul de 7500 roni, si clasat ceva mai rau (dupa DXOMark) decit 50/1.4 (oricare dintre variante: AF-S, AF-D, Sigma). Care costa 1000-1500 roni. Care este!

Presupun ca le-a adormit carmaciul japonezilor astora cu N.
Nikonisti din toate tarile, uniti-va!
OsanaNikon
 
Mesaje: 188
Membru din: Mar Mai 14, 2013 2:01 pm

Re: Noul Nikon Df

Mesajde ikraft » Joi Noi 14, 2013 9:47 pm

OsanaNikon scrie:E adevarat ca inca nu se vinde, eu ma intreb daca o sa se vanda vreodata. Sa fim seriosi, nikon cere 14000 de roni pe el. E cam ca recentissimul 58/1.4, scos la pretul de 7500 roni, si clasat ceva mai rau (dupa DXOMark) decit 50/1.4 (oricare dintre variante: AF-S, AF-D, Sigma). Care costa 1000-1500 roni. Care este!

Presupun ca le-a adormit carmaciul japonezilor astora cu N.


Df e un aparat de nisa, nici nu se vrea sa fie la fel de popular ca D800. Fiecare cu specificul lui, nu compari mere cu pere. Si la urma urmei, nu poti dormi de grija lui Df? Daca vrei ia-l, daca nu ai bani, lasa ca au altii, n-ai tu grija.
Avatar utilizator
ikraft
 
Mesaje: 904
Membru din: Vin Iun 22, 2012 5:43 pm

Re: Noul Nikon Df

Mesajde carasionut » Lun Noi 25, 2013 12:08 pm

Fara suparare, dar nu pot fi de acord cu afirmatia dvs., legat de 24 mp/36mp ...
Daca comparatia s-a facut la 100%, este posibil sa apara acel shaking, desi la mine nu a aparaut ...
In fine, daca as face un upsample la D700 pentu dimensiunea unui fisier D600/D610 sau D800, fotografia facuta cu D700 va arata si mai groaznic.
Am tras la eveniment cu D90, cu D700, cu D600 si cu D800, concluzia este ca D600/610 si D800 este cu mult peste D700 la calitate/iso.
Detin si 35mm 1.4, am tras si la 1/30, si fotografiile sunt ok, am tras chiar si cu 85mm 1.4, pot spune ca au iesit foarte bine, evident, asta depinde de cat poate fiecare sa stea nemiscat ...
Singura diferenta care ar putea sa fie, este din cauza dimensiunii a fisierulu de D700, fiind mai mica, evident ca nu se vede atat de multe "erori", dar daca as face downsample la fisierele de la un D600/D610 sau D800, cu siguranta o sa arate si mai bine.
Spor, Ionut.

horea_alex scrie:Eu nu am scris pina acum niciodata pe forum si cred ca nici in alta parte.
Lucrez de 20 de ani pe Nikon.
Am avut zeci de obiective. In acest moment am un D610 si un D700 si vreo 7 obiective.
Fac fotografie A/N si in general reportaj.
Am lucrat putin cu D800 lui Osana.
Nu am lucrat cu D4.

Am tras un eveniment cu proaspatul D610...
Am tras un eveniment cu Osana, el cu D800, eu cu D700.

Sincer... Daca lucrati eveniment in low light, fugiti de 24-36 mp.
Da ele merg brici ca si noise, insa shaking-ul de clarity din poza este GROAZNIC.

Outside si la lumina de blitz- BEST OF...
Dar eu nu lucrez asa ceva...

Nu va aruncati la gunoi D3, D3s si D700. Pentru ce lucrez eu sunt geniale.
Am discutat cu Mihai Moiceanu si D4 este fara probleme la subiectul de mai sus, adica este in zona de D3, etc

Asteptati un urmas a lui D700 si cu 1 milion de MP pe senzor de Full Frame? Acesta nu va veni. El este printre noi ca si noise. D800/D610 sunt mai bune decat D700 (la Chroma, la noise), insa va rog sa nu incercati sa faceti din mana poze cu un ob de 35 de mm si 1/35 timp de expunere... Ca subiectul trebuie sa STEA BATUT IN CUIE, nicidecum sa danseze.

O varinta ar fi zona de 6x7 digital, insa este prea greu sa schib toata tehnologia pe care o am...

De aceea eu sunt foarte interesat de Nikon Df...
Extrem de interesant un senzor de D4 si sa nu aiba body-ul greutatea de D4.
Sincer in acest moment as vinde ambele body-uri si mi-as lua acest Df. Pentru ca pare a fi ce am nevoie.

Insa asa cum povestesc si cu prietenul Osana, eu nu am fetish cu aparatele/obiectivele. Pur si simplu imi servesc.
De aceea cred ca pe moment mai merg cu D700. Ca este inca BRICI...
Avatar utilizator
carasionut
 
Mesaje: 588
Membru din: Dum Apr 29, 2012 6:35 pm
Localitate: Iasi

Re: Noul Nikon Df

Mesajde cristijupinu » Lun Noi 25, 2013 9:41 pm

horea_alex scrie:Eu nu am scris pina acum niciodata pe forum si cred ca nici in alta parte.
Lucrez de 20 de ani pe Nikon.
Am avut zeci de obiective. In acest moment am un D610 si un D700 si vreo 7 obiective.
Fac fotografie A/N si in general reportaj.
Am lucrat putin cu D800 lui Osana.
Nu am lucrat cu D4.

Am tras un eveniment cu proaspatul D610...
Am tras un eveniment cu Osana, el cu D800, eu cu D700.

Sincer... Daca lucrati eveniment in low light, fugiti de 24-36 mp.
Da ele merg brici ca si noise, insa shaking-ul de clarity din poza este GROAZNIC.

Outside si la lumina de blitz- BEST OF...
Dar eu nu lucrez asa ceva...

Nu va aruncati la gunoi D3, D3s si D700. Pentru ce lucrez eu sunt geniale.
Am discutat cu Mihai Moiceanu si D4 este fara probleme la subiectul de mai sus, adica este in zona de D3, etc

Asteptati un urmas a lui D700 si cu 1 milion de MP pe senzor de Full Frame? Acesta nu va veni. El este printre noi ca si noise. D800/D610 sunt mai bune decat D700 (la Chroma, la noise), insa va rog sa nu incercati sa faceti din mana poze cu un ob de 35 de mm si 1/35 timp de expunere... Ca subiectul trebuie sa STEA BATUT IN CUIE, nicidecum sa danseze.

O varinta ar fi zona de 6x7 digital, insa este prea greu sa schib toata tehnologia pe care o am...

De aceea eu sunt foarte interesat de Nikon Df...
Extrem de interesant un senzor de D4 si sa nu aiba body-ul greutatea de D4.
Sincer in acest moment as vinde ambele body-uri si mi-as lua acest Df. Pentru ca pare a fi ce am nevoie.

Insa asa cum povestesc si cu prietenul Osana, eu nu am fetish cu aparatele/obiectivele. Pur si simplu imi servesc.
De aceea cred ca pe moment mai merg cu D700. Ca este inca BRICI...

Man, eu am si D700 si D610. Imi plac ambele camere. Fotografiez evenimente, dar si landscape, close-up sau studio. Din experienta mea apreciez ca pentru eveniment cei 24mp sunt cam la limita, 12mp sunt uneori insuficienti, iar 36mp reprezinta prea multi. Cred ca 16mp sunt ideali. Sunt de acord cu ce apreciaza Ionut Caras in legatura cu zgomotul la iso ridicat D700 vs D610, ultimul sta mai bine aici. Acum si cu trasul asta din mana la timpi foarte lungi gen 1/30 sau 1/15. In fotografia de eveniment, daca subiectul reprezinta persoane, consider ca este o alegere complet eronata; degeaba am eu mana teapana daca subiectul se misca cat de putin sau incet. Poate doar la un cadru foarte larg cu un 14mm nu se cunoaste, insa daca ne indreptam catre 85mm, lucrurile devin grave la 1/15s. Fara discutie prefer iso mare si timp scurt decat invers.
On topic, noul Nikon DF ar sta foarte bine in trusa mea, daca as avea bugetul necesar, imi place foarte tare. Daca ar fi sa reprosez ceva, atunci lipsa celor 51 puncta de focus reprezinta minusul, la fel ca si la D610.
Avatar utilizator
cristijupinu
 
Mesaje: 1061
Membru din: Joi Iun 16, 2011 12:04 am

Re: Noul Nikon Df

Mesajde Radu_Grozescu » Lun Noi 25, 2013 10:59 pm

cristijupinu scrie:On topic, noul Nikon DF ar sta foarte bine in trusa mea, daca as avea bugetul necesar, imi place foarte tare. Daca ar fi sa reprosez ceva, atunci lipsa celor 51 puncta de focus reprezinta minusul, la fel ca si la D610.


Nu vă îngrijorati, aud că ar fi precomenzi mai multe decât aparatele care vor veni în primul transport :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Noul Nikon Df

Mesajde cristijupinu » Lun Noi 25, 2013 11:04 pm

Radu_Grozescu scrie:
cristijupinu scrie:On topic, noul Nikon DF ar sta foarte bine in trusa mea, daca as avea bugetul necesar, imi place foarte tare. Daca ar fi sa reprosez ceva, atunci lipsa celor 51 puncta de focus reprezinta minusul, la fel ca si la D610.


Nu vă îngrijorati, aud că ar fi precomenzi mai multe decât aparatele care vor veni în primul transport :-)

Par a fi ingrijorat? ;)
Avatar utilizator
cristijupinu
 
Mesaje: 1061
Membru din: Joi Iun 16, 2011 12:04 am

Re: Noul Nikon Df

Mesajde LiviuP » Mar Noi 26, 2013 11:13 pm

Vin si eu cu o intrebare: presupunand ca as vrea sa-mi iau un FF pentru uz general (mie imi place in special fotografia de natura dar ocazional mai trag si alte genuri) de ce as lua acest Df in dauna lui D610? Ce are in plus fata de acesta in afara de designul retro si cei 5000 de RON in plus? Nu am apucat sa ma uit foarte atent la specificatii dar din ce am vazut nu pare a fi peste D610 cu mare lucru...
Avatar utilizator
LiviuP
 
Mesaje: 1171
Membru din: Lun Aug 30, 2010 9:10 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori

cron