Acum este Dum Apr 28, 2024 1:08 am

Articole Nikonisti.ro

Noul Nikon Df

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: Noul Nikon Df

Mesajde papi » Dum Dec 22, 2013 10:11 am

tocmai fiindca ne permitem mult mai putine, ne face sa fim diferiti...
daca crezi ca pretul face un aparat pro sau entry...nu prea mai am ce comenta
papi
 
Mesaje: 764
Membru din: Mar Aug 16, 2011 7:11 am

Re: Noul Nikon Df

Mesajde gabyte00 » Dum Dec 22, 2013 11:22 am

papi scrie:tocmai fiindca ne permitem mult mai putine, ne face sa fim diferiti...
daca crezi ca pretul face un aparat pro sau entry...nu prea mai am ce comenta


Arata-mi un aparat pro la pret de entry-level si atunci iti dau dreptate. Ultima oara cand m-am uitat D4 costa cam cat 20xD3100.

Nu am zis ca pretul face aparatul, dar e o legatura stransa intre clasa din care face parte si pret. Tocmai pt. ca e pro e facut din materiale mai scumpe, cu piese mai de calitate, cu electronica mai buna deci mai scump de produs. Daca tu crezi ca un aparat pro poate fi produs cu costuri entry-level atunci eu nu am ce comenta.
Avatar utilizator
gabyte00
 
Mesaje: 741
Membru din: Dum Iun 16, 2013 1:17 pm

Re: Noul Nikon Df

Mesajde cristijupinu » Dum Dec 22, 2013 12:21 pm

Pai am inteles ca Df este trecut recent oficial in categoria pro. Despre ce vorbim?..
Nu cred ca suntem cantitate neglijabila in zona asta geografica, din punct de vedere al vanzarii de echipament foto.
Avatar utilizator
cristijupinu
 
Mesaje: 1061
Membru din: Joi Iun 16, 2011 12:04 am

Re: Noul Nikon Df

Mesajde papi » Dum Dec 22, 2013 1:10 pm

gabyte00 scrie:
papi scrie:tocmai fiindca ne permitem mult mai putine, ne face sa fim diferiti...
daca crezi ca pretul face un aparat pro sau entry...nu prea mai am ce comenta


Arata-mi un aparat pro la pret de entry-level si atunci iti dau dreptate. Ultima oara cand m-am uitat D4 costa cam cat 20xD3100.

Nu am zis ca pretul face aparatul, dar e o legatura stransa intre clasa din care face parte si pret. Tocmai pt. ca e pro e facut din materiale mai scumpe, cu piese mai de calitate, cu electronica mai buna deci mai scump de produs. Daca tu crezi ca un aparat pro poate fi produs cu costuri entry-level atunci eu nu am ce comenta.


no...nu rastalmaci ce am am vrut eu sa spun... tu ai scris mai sus ca din punctul tau de vedere ,pretul face diferenta dintre un aparat pro sau alt nivel...iar eu ti-am raspuns ca nu pretul face diferenta ci caracteristicile aparatului...ca sunt strans legate intre ele e alta poveste.un utilizator pro stie exact ce-i trebuie si-si va cumpara aparatul dupa caracteristicile de care are nevoie...sub nici o forma dupa pret...indiferent unde e situat df-ul ,ca e pro sau entry, el are clientela lui si sunt convins ca nu se adreseaza europei de est unde salariul mediu pe economie este de 500 de euro.cei care-si permit sa cumpere aparatura pro (sau scumpa) in partea asta a lumii sunt foarte putini si nesemnificativi .


[quote="cristijupinu"
Nu cred ca suntem cantitate neglijabila in zona asta geografica, din punct de vedere al vanzarii de echipament foto.[/quote]

depinde de categoria de produse(caliatatea are mai multe categorii)...categoria pro sau cea mai scumpa ne cam depaseste financiar.
papi
 
Mesaje: 764
Membru din: Mar Aug 16, 2011 7:11 am

Re: Noul Nikon Df

Mesajde gabyte00 » Dum Dec 22, 2013 1:37 pm

papi scrie:...indiferent unde e situat df-ul ,ca e pro sau entry, el are clientela lui si sunt convins ca nu se adreseaza europei de est unde salariul mediu pe economie este de 500 de euro.cei care-si permit sa cumpere aparatura pro (sau scumpa) in partea asta a lumii sunt foarte putini si nesemnificativi .



Nu cred ca sunt foarte putini cei care cumpara pro (sau scump) indiferent daca vorbim de scule foto, masini sau apartamente. Eu am o vorba de cand a venit criza asta: Toata lumea se vaita, dar putini sufera. Da, nu mai sunt asa multi bani pe piata, dar toate business-urile care aveau in target lux-ul inca rezista, tot vedem pe strada cele mai scumpe masini conduse de pustani, se vinde Iphone 5 ca painea calda, restaurantele care dau cu 50 de lei o portie de paste inca nu scad pretul si desi a ajuns litrul de benzina cat 2l de cola tot sunt blocaje interminabile la orice ora ai merge prin Bucuresti.

Deci eu cred ca suntem o piata de desfacere pentru orice, inclusiv nikon pro si inca una buna. Un exemplu sumar. Am cautat pe un forum afara oameni care sa aiba D7100 + Sb900/910 pentru problema mea cu subexpunerile si am avut surpriza sa nu gasesc pe nimeni, mi-au raspuns ca ei folosesc SB600/700/800. Pune intrebare aici pe forum sa vezi cati utilizatori de SB900 sunt si ai fi surprins. Cunosc fotografi care au cate 3, 4 bucati.
Avatar utilizator
gabyte00
 
Mesaje: 741
Membru din: Dum Iun 16, 2013 1:17 pm

Re: Noul Nikon Df

Mesajde papi » Dum Dec 22, 2013 2:52 pm

poate am gresit eu si nu mi-am dat seama ca in Romania se traieste bine si ca majoritatea fotografilor folosesc de la d700 in sus.
scuze.

as face o mica paranteza...ceva de care ma lovesc adesea...mai tot timpul la stiri aud tot felul de intamplari cu autoturisme de lux gen vw golf...sau cum se anihileaza o retea internationala de traficanti de droguri prinsi in flagrant cu 20 de grame de iarba asupra lor...sau cum un hot care a furat mancare si e condamnat la 20 de ani de inchisoare ....sau cum au inchis un evazionist de 77 de ani care nu si-a platit impozitul de 70 de ron...etc.

sper ca sursa ta de orientare in piata asta stabila din Romania si intr-o crestere semnificativa( ca doar se vand in draci apartamenta ,case,masini de lux ,d800 si d4) este alta decat a mea. eu ma uit in jurul meu si nu vad ceea ce vezi tu.poate nu vad bine sau nu inteleg ceea ce vad...

Mea culpa.
papi
 
Mesaje: 764
Membru din: Mar Aug 16, 2011 7:11 am

Re: Noul Nikon Df

Mesajde gabyte00 » Dum Dec 22, 2013 3:19 pm

papi scrie:poate am gresit eu si nu mi-am dat seama ca in Romania se traieste bine si ca majoritatea fotografilor folosesc de la d700 in sus.
scuze.


Majoritatea celor seriosi da, au de la cel putin un D700 in sus.

papi scrie:as face o mica paranteza....


Nu as lua cu titlu de realitate stirile de la TV si cliseele lor de a caracteriza anumite lucruri. Orice tigan care se imbata si face scandal e "interlop", orice om cu un pistol e "pistolar", orice masina care a facut un accident de orice fel e "bolid".

Iesi pe strada si uita-te la fetele si varsta celor care conduc masini scumpe. Pentru mine asta e un hobby, iar in putinele mele iesiri din tara am avut ocazia de a o face in Elvetia si pe tot drumul de 2000km cu masina pana acolo. Sti ce am observat? Ca cei cu masini scumpe sunt oameni la 40+ ani, pe langa cei tineri care conduc masini vechi si petiticite.

Nu am zis niciodata ca avem e economie buna, am zis doar ca cea de lux inca merge. E o nuanta importanta.
Avatar utilizator
gabyte00
 
Mesaje: 741
Membru din: Dum Iun 16, 2013 1:17 pm

Re: Noul Nikon Df

Mesajde cristijupinu » Joi Dec 26, 2013 5:11 pm

Azi am tinut in mana si am tras cateva cadre cu Df. Senzatia avuta este ca partea superioara pare a fi din plastic ce imita metalul, aluminiul..ceva. Cam ciudat cum arata. Nu as da pretul afisat niciodata! Asta e parerea mea, prefer D800 fara nicio indoiala! Totusi respect si parerile conform carora este un aparat extraordinar, fiecare cu gusturile/nevoile sale :)
Avatar utilizator
cristijupinu
 
Mesaje: 1061
Membru din: Joi Iun 16, 2011 12:04 am

Re: Noul Nikon Df

Mesajde Radu_Grozescu » Joi Dec 26, 2013 5:42 pm

cristijupinu scrie:Azi am tinut in mana si am tras cateva cadre cu Df. Senzatia avuta este ca partea superioara pare a fi din plastic ce imita metalul, aluminiul..ceva. Cam ciudat cum arata.


Fără îndoială că v-ati jucat cu cel „silver” :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Noul Nikon Df

Mesajde cristijupinu » Joi Dec 26, 2013 6:11 pm

Da, cu cel silver. Banuiesc ca ambele versiuni au fix aceeasi constructie si aceleasi materiale. Cum este pana la urma, plastic satinat sau metal?
Avatar utilizator
cristijupinu
 
Mesaje: 1061
Membru din: Joi Iun 16, 2011 12:04 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 55 vizitatori

cron