Acum este Joi Mar 28, 2024 2:35 pm

Articole Nikonisti.ro

Noul Nikon Df

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: Noul Nikon Df

Mesajde Radu_Grozescu » Lun Apr 28, 2014 2:27 pm

fotoevent88 scrie:Si, evident ca se mai poate imbunatati senzorul in sine daca ne uitam putin la concurenta care a luat-o inainte.


Da, am citit si eu un material în care se spunea că Fuji X-T1 e „capabil sa inregistreze imagini similare din punct de vedere al calitatii” cu Df.

Asa că cei de la Nikon ar trebui să se apuce serios de treabă
dacă au fost egalati de un senzor de format redus :-)

P.S.

Ca să eliminăm confuziile, mie îmi place foarte mult Df :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Noul Nikon Df

Mesajde parpa_tupac » Lun Mai 12, 2014 3:01 pm

Eu tot sper sa mai gasesc la anul D3s (anul acesta nu intra in buget).
Pe partea foto, consider ca rezultatele ce pot fi obtinute cu un astfel de aparat au fost, sunt si vor fi la cel mai inalt nivel inca mult timp de acum (binenteles, cu obiective si cunostinte pe masura).
Cine spune ca are nevoie de D4/D4s deoarece D3s il limiteaza pe partea foto...
Cu stima,
Radu Andreika
Avatar utilizator
parpa_tupac
 
Mesaje: 694
Membru din: Mie Iul 08, 2009 8:27 am
Localitate: Targu-Mures

Re: Noul Nikon Df

Mesajde Radu_Grozescu » Lun Mai 12, 2014 4:30 pm

parpa_tupac scrie:Cine spune ca are nevoie de D4/D4s deoarece D3s il limiteaza pe partea foto...


Corect :-)

Necazul e că D3s nu va fi prea usor de gasit, tocmai din această cauză.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Noul Nikon Df

Mesajde fotoevent88 » Mie Iul 16, 2014 9:03 am

Nu ma mira acest fapt, insa il semnalez pentru ca e bine de stiut. Dupa aprox 8000 de cadre trese cu Df cauciucul din spate este dezlipit. La D700 am patit acelasi lucru cu toate cauciucurile, insa dupa 20000 de cadre. Iata ca se poate si mai bine. :mrgreen:
Avatar utilizator
fotoevent88
 
Mesaje: 14
Membru din: Vin Sep 27, 2013 1:54 pm

Re: Noul Nikon Df

Mesajde AdrianModelis » Mie Iul 16, 2014 9:04 am

:)) Probabil trebuie sa tii mai gentil camera in mana.
Avatar utilizator
AdrianModelis
 
Mesaje: 709
Membru din: Mie Mar 21, 2012 11:06 am

Re: Noul Nikon Df

Mesajde cox » Mar Ian 06, 2015 1:05 am

parpa_tupac scrie: Cine spune ca are nevoie de D4/D4s deoarece D3s il limiteaza pe partea foto...


De acord in parte, pentru ca D4/D4S il gasesti nou sau SH inca in garantie, in timp ce D3S il iei la risc ...
,,Scrisul corect si ingrijit denota respect pentru ceilalti membri si pentru propria persoana.'' Anonim
Avatar utilizator
cox
 
Mesaje: 1207
Membru din: Mar Ian 21, 2014 9:07 pm

Re: Noul Nikon Df

Mesajde Radu_Grozescu » Joi Ian 08, 2015 3:05 pm

alexmerfu scrie:Lasa-mi si mie un vot aici daca iti place fotografia : http://www.nikonisti.ro/concursuri/best-of/galerie/merfu-alex-1392#_=_ ! Multumesc ! :D :D :D :D


E făcută cu Df ?
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Noul Nikon Df

Mesajde gabibrailescu » Joi Noi 12, 2015 3:13 pm

Ce se intampla cu Df? Am inteles ca a fost retras din oferta importatorului, desi inteleg ca este inca in productie (sursa informatiei FotoHobby)
Stiti ceva despre acest aspect?

Multumesc
gabibrailescu
 
Mesaje: 46
Membru din: Joi Oct 09, 2014 9:31 am

Re: Noul Nikon Df

Mesajde Radu_Grozescu » Joi Noi 12, 2015 4:11 pm

gabibrailescu scrie:Ce se intampla cu Df? Am inteles ca a fost retras din oferta importatorului, desi inteleg ca este inca in productie (sursa informatiei FotoHobby)
Stiti ceva despre acest aspect?

Multumesc


Văd că nici la F64 nu mai există.

Al meu încă funcționează :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Noul Nikon Df

Mesajde cox » Joi Noi 12, 2015 7:04 pm

Cererea pentru DF-uri in Romania a fost mica ... datorita ergonomiei ce lasa de dorit ( si a faptului are doar un slot SD, ... adio backup) nu este body-ul ideal pentru wedding, ori marea majoritate a pasionatilor de fotografie din Romania vor sa il utilizeze in acest sector ... sa amortizeze din servicii la sf de saptamana ...

Astfel , ... stau prea mult pe stoc, ... nu renteaza sa le mai importe, ... f64 vrea sa ruleze, sa vanda, ... nu sa stea cu marfa pe stoc .

... datorita pretului si configuratiei sale particulare, consider ca DF avea tinta principala pasionatii-amatori de fotografie cu bani, ce dispun de tot timpul pentru o sedinta foto, nu fotografii ocazionali de wedding ... iar la noi pasionatii-amatori cu bani sunt mult. mult prea putini.(prin pasionat-amator inteleg in acest caz persoana care nu obtine nici un profit material din utilizarea aparatului de fotografiat, .. fotografiaza doar din pasiune pura).

Vanzarile cele mai mari in 2014 de BF au fost la D810 ... iar anul acesta de BFP a fost D750-ul ... cu toate defectele sale de fabricatie, ramanand best buy 2015 pentru foto-amatorul roman prestator de servicii ocazionale ...

Cu toata stima pentru domnul Radu Grozescu (un fotograf profesionist de calibru si un punct de reper pentru noi nikonisti) ... dumnealui fiind clar o foarte mare exceptie, ... banuiesc ca a preferat DF-ul unui D4-D4S doar din ratiuni de volum si greutate ... la ergonomie nu exista comparatie intre cele doua body-uri.
,,Scrisul corect si ingrijit denota respect pentru ceilalti membri si pentru propria persoana.'' Anonim
Avatar utilizator
cox
 
Mesaje: 1207
Membru din: Mar Ian 21, 2014 9:07 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori