Acum este Vin Mar 29, 2024 9:47 am

Articole Nikonisti.ro

Noul Nikon Df

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: Noul Nikon Df

Mesajde Tudor_dx » Mar Noi 05, 2013 3:43 pm

Sa nu comparam mere cu pere, totusi. :)
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Noul Nikon Df

Mesajde aress1975 » Mar Noi 05, 2013 3:51 pm

se pare ca se poate achizitiona si in varianta body. 12999 lei

Este deja mai accesibil! ;)
aress1975
 
Mesaje: 17
Membru din: Lun Ian 14, 2013 10:00 am
Localitate: Bucuresti

Re: Noul Nikon Df

Mesajde StefanSC » Mar Noi 05, 2013 4:11 pm

Sa nu comparam mere cu pere, totusi.


Adica sa nu comparam un aparat cu o ergonomie studiata si gandita sa functioneze cu design-ul retro cu o "salata de fructe" marca Nikon? :P

Deci, sa recapitulam:
1) Senzor de D4.
2) Electronica de D610 (AF, masurare a expunerii, buffer, tot panoul spate...).
3) Baterie de D3200.

De sus arata retro. din fata aproape arata retro (il tradeaza butoanele Fn din dreapta monturii). Din spate de DSLR Nikon 100% :D. Tare kitchos arata, mai ales pe argintiu.

Auto-ISO lipsa, pauza, gaura, desi se putea pune pozitia pe rotita de ISO.
Rotita cu timp de expunere din stop in stop.
Setari custom de pe rotita de program lipsa, pauza, gaura si ele.

Pare un aparat grabit, facut de dragul castigarii atentiei.

Tinta: oamenii peste 60 de ani si cei care se vor putea minti singuri ca e un D4 la jumatate de pret.

P.S: ar fii fost misto sa scoata 50mm cu inel de diafragma.

P.P.S:
In articolul de lansare scrie asa:
Modelul Df duce compatibilitatea cu obiectivele NIKKOR la un nou nivel, el dispunand de o parghie pentru cuplarea dispozitivului de masurare.

Din cate stiu, aparate cu parghie de masurare sunt: D3, D4, D800, D7100 ... Faptul ca e rabatabila, a la F3, e alta poveste...cred eu.
StefanSC
 
Mesaje: 1260
Membru din: Mie Apr 18, 2012 9:54 pm

Re: Noul Nikon Df

Mesajde MariusP » Mar Noi 05, 2013 4:15 pm

MariusP
 
Mesaje: 52
Membru din: Joi Noi 25, 2010 12:30 pm

Re: Noul Nikon Df

Mesajde dr.tudor » Mar Noi 05, 2013 10:04 pm

Buna seara tuturor!

Nu credeti ca in comentariile anterioare s-a pus "carul inaintea boilor"? - totusi, alegi un body doar stiind ce obiective ai sau iti vei cumpara.. oricum un obiectiv de calitate costa (de obicei) mult mai mult decat corpul aparatului.

Mie conceptul Nikon Df imi place tare pentru compatibilitatea cu obiectivele non-Ai.. si toata lumea care a fotografiat cu un SLR stie ce vorbesc. Cred ca de aceea au si renuntat din start la optiunea de filmare - este un body digital echivalent unui FE/FM2 sau FM3A dar compatibil cu obiective pe care acesta nu le mai suporta.

Destinat hipsterilor? Nu cred! Destinat prosumerilor? Nici asta nu cred!
Cred ca profesionistii (inca) indragostiti de film il vor folosi pentru niste obiective excelente care zac de multa vreme nefolosite si vor economisi si o groaza de bani dati la developat filme si print-uri.

Eu abia astept sa apara la testare, sa vedem daca este "pomul laudat" la care mergi cu "sacul" de obiective "oldies but goldies"!
Nikon FT2, FM2n, FE2|Nikkor 24 2.8 Ai|35-135 3.5-4.5 Ai-S|50 2.0 Ai|micro 55 2.8 Ai-S|105 2.5 Ai|70-210 4.0 E|Pentacon 135 2.8
Nikon D700, D7000|Samyang AE 14 2.8|Nikkor 24-70 2.8 G|50 1.4 G|85 1.8 G|Sigma 105 2.8 DG OS macro|Tamron 70-300 4-5.6 VC AF-S
Avatar utilizator
dr.tudor
 
Mesaje: 60
Membru din: Dum Sep 30, 2012 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Noul Nikon Df

Mesajde Cornholio » Mie Noi 06, 2013 1:20 am

Eu cred ca majoritatea profesionistilor il vor cumpara din mai multe motive:
- nostalgie
- the cool factor - stiu ca sunt multi carora nu le place designu, si nici eu nu ma omor dupa spatele ala de zici ca e D600 dar per total consider ca e un aparat SUPERB
- reprezinta aparatul ideal de vacante ( eu unu ma car peste tot cu rucsacu de 12 kile dupa mine )
- poate fi considerat oricand ca un aparat de backup care il lasi in portbagajul masinii - avand in vedere ca senzorul si procesorul este cel de la D4 deci putem presupune ca face cam aceleasi poze ( lasand la o parte nitel AF-ul nitel inferior ).

Eu sunt de parere ca se va vinde in draci, poate nu in Romania - dar afara sunt multi entuziasti cu bani, turisti bogati ( china/japonia anyone ). Am vazut o spinare de chinezi prin Europa cu 1Dx, D800E, D700, D3s cu super obiective de trag in P. Asta e aparatul care li se potriveste de minune.

Pretul e unul cat se poate de corect dupa mine. Estimez ca in primele 4-5 luni sa fie nebunie cu backorders :)

Bineinteles Nikon putea sa mearga pe ideea folosirii unui senzor mai "mainstream" de la D600/D610 si sa ceara pe el 2000$ sau chiar mai putin - dar ei vor ca Nikon Df sa fie un aparat de nisa - nu cred ca vor sa-l vanda in 400 de milioane de exemplare.

Sunt cei care se plang ca nu filmeaza si ca are "doar" AF-ul si masurarea de la D610, 1/4000 si altele - astea sunt motive venite de la cei care oricum nu ar fi putut fi clientii pentru care exista aparatul asta. Pentru ei exista insa D4 daca la asta fac figuri :)

Cred ca n-o sa ma abtin la anu si o sa-mi iau unul :)

Abia astept sa-l vad in realitate - sunt curios daca se simte SOLID si BINE FACUT - asta fiind unul din punctele forte ale aparatelor vechi.
Cornholio
 
Mesaje: 316
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 5:40 am

Re: Noul Nikon Df

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mie Noi 06, 2013 8:48 am

Cornholio scrie:...
- reprezinta aparatul ideal de vacante ( eu unu ma car peste tot cu rucsacu de 12 kile dupa mine )
...


E singurul lucru pe care a uitat sa-l mentioneze Nikon in toata campania de promovare a Df :!: [sper sa fie adaugata sub forma de nota in manualul aparatului: "I am Digital fusion ... for holiday"]
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Noul Nikon Df

Mesajde mircea812 » Mie Noi 06, 2013 9:03 am

Cornholio scrie:- reprezinta aparatul ideal de vacante ( eu unu ma car peste tot cu rucsacu de 12 kile dupa mine )

Pretul e unul cat se poate de corect dupa mine. Estimez ca in primele 4-5 luni sa fie nebunie cu backorders :)
.


In alea 12 kile cate camere sunt? Ori ca ai un D610 ori DF tot aia este(de kg e vorba). Pretul este aiurea. Acum cateva zile D800 era sub 10 000 de lei.

Daca in D610 puneau af -ul de top si 8-9fps era camera multora dintre noi pe multi ani inainte. M-am saturat de camere schilodite intentionat de la Canikon! Imi pare rau ca nu eram pasionat de foto in timpul aparitiei lui D700, D300, D3s...ce orgasm :)

Pai Pentax K3 este racheta fata de ultimele aparitii Canikon(vorbind numai de corp in sine). Cu cateva limited si gata camera pentru vacante.
mircea812
 
Mesaje: 462
Membru din: Mar Apr 24, 2012 2:48 pm

Re: Noul Nikon Df

Mesajde MariusP » Mie Noi 06, 2013 9:24 am

Mai degraba Nikon a observat trendul actual hipstaresc de a "redescoperi" aparatele cu design vechi si a vrut sa se asigure ca nu pierde o felie din clientii sensibili la asa ceva. Daca vrei fotografii de calitate iti iei un D800 daca e pana acolo.
Sunt convins ca o sa scoata imagini de calitate. Dar de calitate e si D800/E. E un moft aparatul asta. Dar nu contest ca e fain.

Cui ii place si are banu', go for it!

Iar aia cu "Nikon s-a gandit la obiectivele vechi din trusa care zaceau nefolosite"... :lol: Hapt de aia nu mai poate Nikon. Pai astia vor sa vanda, nu? :)
MariusP
 
Mesaje: 52
Membru din: Joi Noi 25, 2010 12:30 pm

Re: Noul Nikon Df

Mesajde Tudor_dx » Mie Noi 06, 2013 11:30 am

StefanSC, asemenea fotografillor, si aspectul aparatelor este extrem de subiectiv. De exemplu, tu spui ca versiunea argintie iti pare kitchoasa, dar foarte multi s-au aratat interesati tocmai de aceea.

Eu spuneam sa nu comparam mere cu pere, pentru ca modelele mentionate de voi nu sunt full-frame si nu accepta o gama atat de vasta de obiective. Legat de autonomie, bateria promite aproximativ 1400 de declansari. Nu ti se pare suficient?

Ai dreptate la chestia cu parghia, este rabatabila.



StefanSC scrie:
Sa nu comparam mere cu pere, totusi.


Adica sa nu comparam un aparat cu o ergonomie studiata si gandita sa functioneze cu design-ul retro cu o "salata de fructe" marca Nikon? :P

Deci, sa recapitulam:
1) Senzor de D4.
2) Electronica de D610 (AF, masurare a expunerii, buffer, tot panoul spate...).
3) Baterie de D3200.

De sus arata retro. din fata aproape arata retro (il tradeaza butoanele Fn din dreapta monturii). Din spate de DSLR Nikon 100% :D. Tare kitchos arata, mai ales pe argintiu.

Auto-ISO lipsa, pauza, gaura, desi se putea pune pozitia pe rotita de ISO.
Rotita cu timp de expunere din stop in stop.
Setari custom de pe rotita de program lipsa, pauza, gaura si ele.

Pare un aparat grabit, facut de dragul castigarii atentiei.

Tinta: oamenii peste 60 de ani si cei care se vor putea minti singuri ca e un D4 la jumatate de pret.

P.S: ar fii fost misto sa scoata 50mm cu inel de diafragma.

P.P.S:
In articolul de lansare scrie asa:
Modelul Df duce compatibilitatea cu obiectivele NIKKOR la un nou nivel, el dispunand de o parghie pentru cuplarea dispozitivului de masurare.

Din cate stiu, aparate cu parghie de masurare sunt: D3, D4, D800, D7100 ... Faptul ca e rabatabila, a la F3, e alta poveste...cred eu.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori

cron