Acum este Sâm Apr 20, 2024 12:58 am

Articole Nikonisti.ro

Nikon D300 - istorie ?

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: Nikon D300 - istorie ?

Mesajde tapric » Lun Sep 07, 2009 1:07 am

Tocmai ce mi-am luat si eu "batranelul" D300 alaturi de "vechiul" D80 :D . Vad ca ma umplu de vechituri, oare ce-o fi cu mine :lol: ?
Deja "am facut cunostinta" cu el sambata ce a trecut la o nunta :D , se pare ca ne impacam foarte bine.
tapric
 
Mesaje: 9
Membru din: Mie Iul 22, 2009 5:16 pm

Re: Nikon D300 - istorie ?

Mesajde tanasemanuel . » Dum Sep 27, 2009 9:03 pm

Deja la F64 Nikon d300 body nu mai este pe stoc . Stine cineva ceva despre stocurile Skin ? O sa mai revina sau asta ii este sfarsitul ? Ar fi o mare prostie sa ramanem doar cu D300s. NU DAU INCA 2000 DE RONI PE ACEST APARAT ! Este o chestie mai mult de marketing si atata tot .
tanasemanuel .
 
Mesaje: 15
Membru din: Vin Aug 28, 2009 11:19 pm

Re: Nikon D300 - istorie ?

Mesajde Radu_Grozescu » Dum Sep 27, 2009 9:17 pm

tanasemanuel . scrie:Ar fi o mare prostie sa ramanem doar cu D300s.


Modelele "s" inlocuiesc modelul anterior, deci vom ramane cu D300s

tanasemanuel . scrie:NU DAU INCA 2000 DE RONI PE ACEST APARAT !


Eu as da si maine 2000 lei pe el, dar nu l-am vazut nicaieri la pretul asta :-)

Mie mi-a placut foarte tare ( viewtopic.php?f=67&t=3845 ), si sunt in cautarea unui aparat care sa si filmeze, dar avand deja D300 si D700 nu se justifica doar pentru filmare.

Pentru cei care nu au deja D300, D300s este chiar un aparat interesant.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon D300 - istorie ?

Mesajde tanasemanuel . » Dum Sep 27, 2009 11:43 pm

Ma refeream ca nu prea mi se pare justificata diferenta de 2000 de lei platita in plus pesntru D300s . Exceptand filmarea HD care mie chiar nu imi foloseste , nu aduce prea multe noutati pentru aceasta diferenta notabila de pret . Personal imi doresc sa mai gasesc peste doua saptamani D300 . Atunci voi fi pregatit financiar sa il achizitionez .
tanasemanuel .
 
Mesaje: 15
Membru din: Vin Aug 28, 2009 11:19 pm

Re: Nikon D300 - istorie ?

Mesajde Dan Pop » Lun Sep 28, 2009 1:55 am

tanasemanuel . scrie:Deja la F64 Nikon d300 body nu mai este pe stoc . Stine cineva ceva despre stocurile Skin ?

Cred ca exista cineva care stie, dar e putin probabil sa raspunda :)
tanasemanuel . scrie:O sa mai revina sau asta ii este sfarsitul ?

Nu e exclus sa mai revina (este marcat "indisponibil", nu "end of life"), dar pe termen scurt. Deocamdata se mai gaseste la FotoHobbyShop, sub forma unei promotii care sugereaza o lichidare de stoc, deci amatorii ar trebui sa actioneze rapid.
tanasemanuel . scrie:Ar fi o mare prostie sa ramanem doar cu D300s.

Vom ramine cu D300s pina la aparitia lui D400, asta e o certitudine. D300s este inlocuitorul lui D300.
tanasemanuel . scrie:NU DAU INCA 2000 DE RONI PE ACEST APARAT ! Este o chestie mai mult de marketing si atata tot .

E foarte posibil ca pretul lui sa se apropie, treptat, de cel al lui D300. Si mai exista si promotiile de Craciun, de care ne despart doar doua luni (de promotii, nu de Craciun).

Sa nu uitam ca faptul ca D300 are acum acelasi pret ca la lansarea pe piata este o consecinta a evolutiilor de pe piata valutara.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon D300 - istorie ?

Mesajde mircea » Vin Oct 09, 2009 2:57 am

O prietena de a mea are D40x si 18-55VR...Eu D300 si 12-24. Am iesit impreuna si am facut cateva poze, ici colo, cu diferite obiective. Chiar considerati ca la formatul A4 se va vedea diferenta? :)

Va spun, la fel, o parere. De cand am inceput cu era digitala daca am printat 20 de poze. Sunt amator, nu fac nimic comercial. Acum pentru ce motiv sa tin un aparat de 6000ron sau cat o fi fost D300 inainte de aparitia lui D300s, daca nu printez nici macar un A3, dar un A4?
Multa lume cumpara aparte pentru ca sunt de generatie noua, ca ne va imbunatati fotografia...daca fotograful are mana si ochi de incepator, poti sa ii dam doua D3x in fiecare mana si tot acelasi lucru ii va iesi in fata monitorului, tot aceeasi poza, facuta de un incepator.
D300 nu este nici demoralizat, nici istorie.
Va rog frumos, nu comparati D90 cu D300. Comparam aproape mere cu pere. Si de ce sa ne contrazicem ca unul e mai bun ca altul? Va ajuta cu ceva? Nu consider acest lucru de nici un ajutor pentru nimeni. Fiecare e destinat unui anumit segment de fotografi sau dupa nevoi si posibilitati. Sunt fotografi buni care pot lua si D90, din motive de management. Sunt de asemenea fotografi buni care lucreaza cu D70s inca. Va mira? Pe mine nu.
Iar upgradul de la D300 la D300s e doar un moft. Daca ar avea un D200 sau ceva mai slabut, ar merita trecerea la D300s sau mai bine la demodatul D700, ca si asa e scos din productie, ca si D300, nu-i asa? Aparatele nu se demodeaza, noi le demodam si necesitatile noastre...Suna ca si o necesitate fiziologica. Cei care lucreaza in domeniul comercial si fac un upgrade cu capul pe umeri, i-as intelege.
La o nunta, fiind invitat, aud pe cineva langa mine spunand (citez aproximativ) - ca o sa il cheme pe tipul acela care are x aparat dupa 2007, ca asa a citit pe google! Si e mai bun si va face poze mai bune. Ganditi-va cata lume gandeste in acest fel? Foarte multa lume. Le-am spus, nu va suparati, faptul ca are Porsche nu va conduce mai bine ca unul care are un Megan. El zice pai cum sa nu. Pai zic uite asa, ca nu stie sa conduca. Si nu a mai zis nimic. Cate persoane care erau invitate acolo ar fi facut diferenta tiparita dintre un D80 si D300? Si nu e vorba de metalitate de om prost (nu pot sa il judec si nu mi sta in fire), culmea, desi pare, e doar efectul de turma. E moda. Trebuie sa fim la moda. Neaparat. Sa moara capra vecinului, daca eu nu am. Tipic omenesc, la unele persoane.

Inainte aveam Zenit si scoteam mai multe poze de pe film, decat acum. Efectiv arata altfel. E altceva...digitalul nu va fi film niciodata si nici invers.
Azi am luat un FE2. La vanzari am D300 la vanzare pentru ca am ajuns la concluzia ca nu are rost sa tin un aparat de 4000ron (pretul de la vanzare si nu-mi fac reclama). Pentru o pasiune un Nikon D80, daca tot e vorba de Nikon, e mai mult ca suficient. Si 2-3 obiective bune. Oricine ar fi amator si ar primi asa ceva, ar fi nu fericit, ci foarte fericit. Si asta nu pentru ca nu stie ce poate D300 si D80, nu pentru ca e incepator, nu pentru ca nu are bani...Va las pe dvs sa deduceti raspunsul.
Spunea cineva ca suntem saraci si cu pretentii si vrem sa avem de toate.
Cu timpul, o sa ajungeti la concluzia ca tot ce aveti nevoie, e doar de un aparat si culmea, doar un singur obiectiv.
Noapte buna.
family | fotograf familie
wedds | fotograf nunta
-
Contact via email. Multumesc!
Avatar utilizator
mircea
 
Mesaje: 239
Membru din: Joi Mai 28, 2009 1:14 am
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon D300 - istorie ?

Mesajde mircea » Vin Oct 09, 2009 3:04 am

Dnul Tanase, desi din ceea ce am citit pe threadul acesta ma face sa va dau dreptate in unele cazuri, tin sa va contrazic in altele. Nu stiu cata experienta aveti, insa faptul ca iei un aparat second, nu e un lucru necinsitit, indiferent cine il vinde.
Am avut posibilitatea sa iau D3, second, cu 9000ron, cand a aparut de la cineva, cu acte, cutie, manual, intretinut ca ochii din cap, chiar la aproape un an dupa ce aparut, cu exif sub 50.000 cadre. Fara defecte. Va rog, nu spuneti nimic de faptul ca ar fi avut probleme sau ca era furat. Avea acte si aparatul nu avea nimic. Si un om de buna cuvinta. Si era, repet, second.
La noi era 160000ron atunci. Putea sa il dea la 110000 si pretul era foarte bun. Si am luat D80, de la un domn, care, desi am vorbit cu dansul la telefon si pe internet, nu il cunosteam. Era second, de second, de second...deci a x-a mana. Si merge brici. Si e la prietena mea acum. Si nu spuneti de noroc. Poti lua maine D300 si sa ti se strice placa de baza sau D300s si sa filmeze "pureci", fara semnal. Sau sa crepe shutterul dupa 200-5000 cadre. E doar un produs electronic, la fel ca si cuptorul cu microunde, doar ca fac doua chestii total diferite. Amandoua se pot strica sau pot sa tina o perioada indelungata, daca e intretinut bine. Nu oricine stie sa si intretina aparatul. Din lipsa de interes, din pacate.
Chiar asa de ce nu se promoveaza produse de curatat dnul Pop Dan? Si metode video pentru curatarea aparatului, a contactelor, a senzorului. Desi sunt pe anumite siteuri, nu ar fi frumos sa aflam unele lucruri care ne ar face mai fericiti si viata mai lunga la aparate, decat sa ne contrazicem care x aparat e mai bun ca celalalt? Clatite nu face nici unul. Aveti contra argument?! :D
Si acum ca pe o gluma, negluma...cati dintre dvs ati sters ultima data contactele la aparat si la obiectiv? :)

Ceea ce ati spus dvs, e precum ati spus, o parere. Va rog nu generalizati si sustineti ca nu merita sau merita faptul ca, diferenta de pret este de 2000ron, pe motive personale, pe care dvs nu o gasiti utila.
Cand a aparut la Canon modulul de filmare, am ras cu lacrimi si am facut o gluma buna din asta. Ei, uite acum, nu o mai gandesc asa. Desi, nu merita, intr-adevar 2000ron aceasta diferenta. Si nu ma contrazic la ceea ce am spus mai devreme.

Dnul Lazar sunteti sigur si aveti si certitudinea ca senzorul de pe D300 nu e acelasi ca cel de pe D300s? Intreb de curiozitate.
Dar cel de pe D90? Nu contrazic faptul ca dvs nu aveti exprienta si stiu ca lucrati cu printuri, insa la printuri mici...nu stiu zau. Dati ne si dvs, va rog, o parere la SLR...cat despre DSLR vorbim toata ziua, iar acolo, pe threadul SLR, ne-a prins panza de paianjeni :)

Cu aceeasi stima.
Sper ca nu am ofensat pe cineva, iar daca am facut-o, a fost fara intentie, scuzele mele.

ps: uite cum am pierdut o ora :)
family | fotograf familie
wedds | fotograf nunta
-
Contact via email. Multumesc!
Avatar utilizator
mircea
 
Mesaje: 239
Membru din: Joi Mai 28, 2009 1:14 am
Localitate: Bucuresti

Anterior

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori

cron