Acum este Sâm Apr 20, 2024 6:45 am

Articole Nikonisti.ro

Nikon D300 - istorie ?

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: Nikon D300 - istorie ?

Mesajde Vic » Lun Aug 31, 2009 8:34 pm

Haf scrie:
Dinu Lazar scrie:Diferentele, mai ales la sensibilitate mare, si manevrarea si multele plusuri ale noului aparat cred ca va vor face sa va schimbati opinia si sa luati un aparat nou, nu unul calculat si conceput acum 3 ani.

D300s are prea putina tehnologie noua fata de D300, dintr-o cautare rapida am dat peste un thread de pe dpreview unde imaginile prezentate nu prea reflecta diferenta colosala de 3 ani distanta intre cele doua modele: http://forums.dpreview.com/forums/readf ... angemode=1 Pana la aparitia unor teste concludente nu cred ca este atat de clara situatia.


Domnul Dinu Lazar are dreptate, parerile insusite "de pe net" au mai putina valoare decat cele formate dupa manevrarea respectivelor camere. O "cautare rapida" pe net ne spune ca pielea de falus de elefant este foarte buna ca inlocuitor pentru grip-ul produs de Nikon pentru o generatie putin mai veche de camere ( http://www.kenrockwell.com/nikon/d1xpits.htm , al treilea paragraf din josul paginii). :D Nu orice parere de pe net trebuie luata ca atare...

@tanasemanuel, scuze pentru off-topic
Vic
 
Mesaje: 24
Membru din: Vin Ian 16, 2009 1:44 pm
Localitate: Bucharest, Romania

Re: Nikon D300 - istorie ?

Mesajde Dinu Lazar » Lun Aug 31, 2009 8:46 pm

D300s are prea putina tehnologie noua fata de D300, dintr-o cautare rapida am dat peste un thread de pe dpreview unde imaginile prezentate nu prea reflecta diferenta colosala de 3 ani distanta intre cele doua modele


Cred ca vorbesc degeaba pe acilea.
Incercati sa faceti poze cu ambele aparate si sa trageti PERSONAL concluziile analizind atent acele imagini.
Nu dau doi bani pe parerile unui domn care are un var care a citit ca exista unul care a vazut la stiri pe cineva care a spus ca este posibil sa vina toamna.
Mie sa-mi aratati peisajul galben cu exiful de ieri si mai discutam.
Altfel sunt vorbe despre vorbe.
you pay what you get
Avatar utilizator
Dinu Lazar
 
Mesaje: 368
Membru din: Lun Feb 02, 2009 2:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon D300 - istorie ?

Mesajde tanasemanuel . » Mar Sep 01, 2009 12:33 am

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri si pentru implicarea in aceasta discutie . Momentan nu am cum sa imprumut acesti bani. Traim vremuri nu tocmai convenabile si ca atare fiecare banut conteaza.
In prostia mea am vrut intr-un fel sa imi dati un fel de speranta ca o sa mai gasesc acest aparat spre sfarsitul lui octombrie cand sper sa am toti banii. Important este sa ne limitam si la ceea ce ne putem permite . Altfel spus ...exista posibilitatea sa nu il pot cumpara nici pe d300 si atunci nu as avea ca solutie decat sa ma indrept spre d90 . Un singur lucru stiu : nu vreau sa mai raman intepenit in cei 6mpx ai lui d40 care ma limiteaza destul de mult (crop, print) + alte amanunte .
Cu siguranta ca atunci cand voi avea toti banii voi testa si d300 si d300s pentru a cumpara exact ce mi se potriveste . Sper doar sa nu dispara atat de rapid de pe piata d300 ptr a putea face o comparatie .

Nu as putea beneficia de oferta buy pack pentru ca tocmai ce am vandut acest obiectiv si am achizionat un 70-300 VR.
Sa ne auzim cu bine si sa fotografiem cu drag . ;)
tanasemanuel .
 
Mesaje: 15
Membru din: Vin Aug 28, 2009 11:19 pm

Re: Nikon D300 - istorie ?

Mesajde VALER » Mie Sep 02, 2009 7:59 pm

Eu vad ( si cunosc) multi fotografi de eveniment care folosesc cu succes D300. Nu dau nume desi as putea-o face.
Daca ai banii ia D300 si nu vei fi dezamagit.
http://www.f64studio.ro/det.php?id=412&pid=6292
Ai un articol complet despre D300 in:
http://www.fotoclass.ro/
(paginile 18-23)
Si daca vrei sa te edifici si despre concurenta itzi recomand sa citesti Photo magazine - nr.43 din aprilie 2009 testul comparativ Nikon D300, Canon EOS 50D, Leica Digilux 3, Olympus E-30 si Olympus E-3 ( paginile 76-83) si concluzia e ca "batranelul" Nikon D300 este castigator detasat cu 73 puncte fata de 70,5 ale lui Canon EOS 50D. Mai multe vei intelege dupa ce vei citi intreg articolul. Obiectiv, corect si foarte bine structurat.
Constat ca unii considera D300 desuet pt. ca a aparut D300s. Cam asa se intampla si in viatza. Unii dupa ce s-au folosit de el acum arunca cu noroi in D300. Si nu vorbesc de cei are nici nu l-au tinut in mana ci de cei care se leapada cu asa mare usurintza de un aparat traznet, cel mai bun produs DX al lui Nikon si chiar si pentru concurenta. Aud voci ca D5000 sau D90 ar fi mai bun pe alocuri fata de D300. Copilarii...
Concluzia: daca ai banii ia D300 acum pt. ca s-ar putea sa fie ultima strigare.
D300s&Nikkor lens
VALER
 
Mesaje: 333
Membru din: Joi Ian 22, 2009 9:16 pm
Localitate: Pitesti/Bucuresti

Re: Nikon D300 - istorie ?

Mesajde VALER » Mie Sep 02, 2009 8:18 pm

Vad ca la momentul la care am scris observatiile stocul la f64 pentru D300 body este epuizat, doar Nikon D300 body + CF 8GB Sandisk Ultra II PROMO + Declansator wireless radio SM-606 mai este pe stoc:
http://www.f64studio.ro/det.php?id=412&pid=6292
Asa ca cine este decis sa nu mai stea pe ganduri.
D300 este inca iubit de cei ce-l au si de cei ce-l pot avea... ;)
D300s&Nikkor lens
VALER
 
Mesaje: 333
Membru din: Joi Ian 22, 2009 9:16 pm
Localitate: Pitesti/Bucuresti

Re: Nikon D300 - istorie ?

Mesajde Dinu Lazar » Mie Sep 02, 2009 8:27 pm

Aud voci ca D5000 sau D90 ar fi mai bun pe alocuri fata de D300. Copilarii...


Ne puteti demonstra ce spuneti cu imagini comparative sau vorbim ca sa ne aflam in treaba? Citeva imagini printate bine, A3, din care sa rezulte concluzia Dvs. As fi tare curios.
you pay what you get
Avatar utilizator
Dinu Lazar
 
Mesaje: 368
Membru din: Lun Feb 02, 2009 2:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon D300 - istorie ?

Mesajde George21 » Mie Sep 02, 2009 9:06 pm

Dinu Lazar scrie:
Aud voci ca D5000 sau D90 ar fi mai bun pe alocuri fata de D300. Copilarii...


Ne puteti demonstra ce spuneti cu imagini comparative sau vorbim ca sa ne aflam in treaba? Citeva imagini printate bine, A3, din care sa rezulte concluzia Dvs. As fi tare curios.



chiar daca d300 e mai vechi ca d90 si mult mai batran ca d5000 este din clasa pro (daca nu ma insel) alt senzor, alt declansator, white balance mai bun, autofocus f rapid
imi este greu sa cred ca d5000 (entry level dslr) poate fi mai bun decat d300, in aceleasi cazuri fie ele normale, fie in situatii extreme.
George21
 
Mesaje: 139
Membru din: Mie Feb 11, 2009 9:04 pm
Localitate: Galati

Re: Nikon D300 - istorie ?

Mesajde Dinu Lazar » Mie Sep 02, 2009 9:48 pm

imi este greu sa cred ca d5000 (entry level dslr) poate fi mai bun decat d300


Mde. Eu am facut printuri mari si am vazut. Daca va e greu sa credeti ce vina am eu? Cine va opreste sa faceti fotografii cu orice aparat - la oricare magazin puteti pune un card si puteti incerca citeva cadre... nu e mai simplu decit sa va vina greu sa credeti pe vecie?
you pay what you get
Avatar utilizator
Dinu Lazar
 
Mesaje: 368
Membru din: Lun Feb 02, 2009 2:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon D300 - istorie ?

Mesajde niko21 » Vin Sep 04, 2009 1:41 pm

VALER scrie:D300 este inca iubit de cei ce-l au si de cei ce-l pot avea... ;)

...si de cei care viseaza la el, dar nu-l pot avea nici acum nici, in viitor :roll:
Ex-Nikon User
Avatar utilizator
niko21
 
Mesaje: 19
Membru din: Vin Mar 13, 2009 10:48 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Nikon D300 - istorie ?

Mesajde Dan Pop » Vin Sep 04, 2009 2:02 pm

niko21 scrie:
VALER scrie:D300 este inca iubit de cei ce-l au si de cei ce-l pot avea... ;)

...si de cei care viseaza la el, dar nu-l pot avea nici acum nici, in viitor :roll:

Va veni si momentul in care toti cei care-l vor il vor putea avea, singura intrebare este cit de dorit va mai fi atunci...

Chiar acum, la rubrica de vinzari, bonzo se chinuie sa vinda un D100 si nu gaseste amatori. Citi n-or fi visat la un D100 cu 5-6 ani in urma...
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori

cron