Acum este Joi Mar 28, 2024 5:15 pm

Articole Nikonisti.ro

Nikon D300 - istorie ?

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Nikon D300 - istorie ?

Mesajde tanasemanuel . » Sâm Aug 29, 2009 3:38 pm

Domnilor , in luna octombrie a acestui an , spre sfarsitul ei , vreau sa achizitionez un body Nikon d300 . Momentan detin un d40 pe care l-am torturat in toate modurile posibile si un Nikon F65 pe film de care sunt foarte incantat . Pentru mine achizitionarea acestui nou aparat nu va fi floare la ureche dpdv financiar asa ca ma tot intreb daca va mai fi de gasit pe la noi pana atunci . Nu am fost convins sa dau inca 2000 de lei aproape in plus pe noul d300s si chiar imi doresc ca d300 sa nu dispara brusc de pe piata din Romania asa cum s-a intamplat cu d80 . Nici nu sunt dispus sa il achizitionez second hand sau adus cine stie de pe unde de diversi necunoscuti ; este o investitie prea serioasa pentru a face asta.
Asadar.....imi puteti da vreo speranta sau sa mai pun ceva bani la saltea ptr d300s ? De d90 nu vreau sa aud si d300 ar fi cu adevarat aparatul pe care doresc sa il folosesc cel putin pentru cativa anisori buni .
Multumesc pentru eventualele raspunsuri si o seara frumoasa va urez !
tanasemanuel .
 
Mesaje: 15
Membru din: Vin Aug 28, 2009 11:19 pm

Re: Nikon D300 - istorie ?

Mesajde KodiaK » Lun Aug 31, 2009 9:01 am

Este foarte probabil ca D300 sa iasa din productie, asa ca ar fi bine sa te grabesti. Nu sunt in masura sa spun daca la sf lunii octombrie nu va mai fi de gasit pe rafturile magazinelor. Eu in locul tau as profita de oferta buy-back cu un obiective 18-55, asta daca il mai ai de la D40. Si daca nu am banii m-as imprumuta pentru 1-2luni, decat sa risc ca atunci cand am reusit sa strang banii sa nu mai gasesc aparatul.
D300s, teoretic, ar trebui sa ajunga la pretul lui D300...insa nu se stie in cat timp se va intampla lucrul acesta.
KodiaK
 
Mesaje: 358
Membru din: Lun Mai 11, 2009 1:49 pm

Re: Nikon D300 - istorie ?

Mesajde Dan Pop » Lun Aug 31, 2009 10:00 am

tanasemanuel . scrie:Asadar.....imi puteti da vreo speranta sau sa mai pun ceva bani la saltea ptr d300s ?

Este imposibil de prezis in cit timp se vor lichida stocurile curente de D300. Si la fel de imposibil de prezis evolutia pretului lui D300s dupa disparitia lui D300 de pe rafturile magazinelor.

Daca vrei sa fii sigur, incearca sa te imprumuti de banii care-ti mai lipsesc, mai ales ca F64 are acum o promotie foarte interesanta la D300: card San Disk de 8 GB si declansator cablu + radio incluse in pretul aparatului.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon D300 - istorie ?

Mesajde sorinsava » Lun Aug 31, 2009 10:13 am

KodiaK scrie:D300s, teoretic, ar trebui sa ajunga la pretul lui D300...insa nu se stie in cat timp se va intampla lucrul acesta.


Vad ca pretul SUA e de $1800 la D300s insa cursul euro prost de la noi probabil va merge spre mai rau asa ca nu poti sa contezi pe nimic. Asa e la noi, ba e taxa de lux pe foto, ba te omoara cursul valutar. La fel se va intimpla si cu un eventual D700s care pare destul de logic sa iasa in viitor.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Nikon D300 - istorie ?

Mesajde Dinu Lazar » Lun Aug 31, 2009 12:04 pm

vreau sa achizitionez un body Nikon d300


Inteleg ca sunteti un fotograf mai avansat si asta presupune si ca sunteti la curent cu ce se mai intimpla in domeniu.
De caeea ramin absolut perplex cind cineva isi ia un aparat vechi care nu se mai produce, cind ar putea sa ia noua generatie, care ar putea sa-i aduca mari bucurii mult timp.
Ideal ar fi sa luati un card si sa faceti citeva imagini cu ambele corpuri si sa le analizati in liniste. Diferentele, mai ales la sensibilitate mare, si manevrarea si multele plusuri ale noului aparat cred ca va vor face sa va schimbati opinia si sa luati un aparat nou, nu unul calculat si conceput acum 3 ani.
you pay what you get
Avatar utilizator
Dinu Lazar
 
Mesaje: 368
Membru din: Lun Feb 02, 2009 2:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon D300 - istorie ?

Mesajde KodiaK » Lun Aug 31, 2009 1:57 pm

De caeea ramin absolut perplex cind cineva isi ia un aparat vechi care nu se mai produce, cind ar putea sa ia noua generatie, care ar putea sa-i aduca mari bucurii mult timp.

Sunt convins ca si D300 va reusi sa ii aduca suficient de multe bucurii :)
Plus ca D300s costa totusi 7000 lei. Ma gandesc ca unii poate totusi nu sunt dispusi sa investeasca asa o suma intr-un aparat foto, mai ales ca tanasemanuel a mentionat ca si pretul lui D300 nu ii este chiar atat de accesibil.
Chiar si dl Dan Pop a mentionat, in topicul dedicat lui D300s, ca D300s i se pare prea scump pt ceea ce ofera in plus fata de D300
KodiaK
 
Mesaje: 358
Membru din: Lun Mai 11, 2009 1:49 pm

Re: Nikon D300 - istorie ?

Mesajde Dinu Lazar » Lun Aug 31, 2009 5:47 pm

Sunt convins ca si D300 va reusi sa ii aduca suficient de multe bucurii


Absolut, fiecare are convingeri, pareri, stari, crede ceva, citeste altceva, inotam intr-o mare de pareri.
Ideal e sa faca fiecare, inainte de a avea pareri, o minima reticenta si sa minuiasca un aparat sau altul, sa faca citeva imagini, sa le printeze, sa vada interfata aparatului, sa il simta, si pe urma sa aiba pareri.
Mie personal mi se pare comic, eu sa am o parere despre o masina, Lotus, spre exemplu, si sa o compar cu Porsche, cind de fapt nu am condus nici una citeva mii de km.
E acelasi lucru.
Despre faptul ca e mai scump...
Suntem prea saraci ca sa fim zgirciti. Cum o sa iei acu` un aparat devalorizat... asta ma uimeste. Peste 3 ani, diferenta de pret la revinzare o sa fie mult mai mare decit diferenta de acum dintre cele doua camere.
you pay what you get
Avatar utilizator
Dinu Lazar
 
Mesaje: 368
Membru din: Lun Feb 02, 2009 2:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon D300 - istorie ?

Mesajde Bogdan Dulgheru » Lun Aug 31, 2009 6:48 pm

Dinu Lazar scrie:
Sunt convins ca si D300 va reusi sa ii aduca suficient de multe bucurii


Suntem prea saraci ca sa fim zgirciti. Cum o sa iei acu` un aparat devalorizat... asta ma uimeste. Peste 3 ani, diferenta de pret la revinzare o sa fie mult mai mare decit diferenta de acum dintre cele doua camere.


Domnule Lazar,
Referitor la faptul "ca suntem prea saraci ca sa fim zgirciti" nu prea sunt intrutotul de acord cu Dvs. pentru ca marea majoritate a celor care sunt activi pe acest forum sunt FOTOGRAFI AMATORI, adica nu se intretin din arta fotografiei. Din acest motiv pretul aparatelor (in special ale noilor aparitii) sunt prohibitive pentru majoritatea. Sunt si amatori entuziasti care fac eforturi mari pentru achizitia unor obiective si/sau aparate performante. Performanta insa trebuie sa fie amortizata intr-un fel, indiferent daca esti profesionist sau amator.
Ma intreb de ce considerati Dvs. un aparat devalorizat - in cazul in care este perfect functional si slujeste posesorul la nivelul lui (amator sau profesionist). Legat de diferenta de pret la revinzare aici mi se pare mult mai complicat pentru ca nimeni nu stie de acum cum va evolua piata de SH - mai ales peste 3 ani - pe cind acum diferenta e cea din magazin. Si in plus daca ai cumparat azi un D300S (sa zicem) si l-ai zgiriat un pic - chiar si in locuri unde nu prea conteaza, de ex. baza, cind l-ai montat pe trepied, cam cit credeti ca ar fi diferenta la revinzare a doua zi? E la fel ca la masini: orice masina cumparata isi pierde din valoarea de cumparare cu cca 10% incepind din prima zi. La aparate foto, daca le intretii bine si ai grija de ele, poti sa le tii toata viata (poate nu chiar atit, dar oricum mult).
Si eu am vrut sa fac un upgrade de aparat. Am consultat o multime de site-uri cu review-uri si am constatat ca aparatele vizate de mine (generatii noi) nu mi-ar aduce cine-stie-ce imbunatiri in ce priveste calitatea fotografiilor mele (zgomot mai mare, greutate mai mare, pret MULT mai mare etc.) la nivelul meu de amator fata de pretul platit pentru ele, asa ca am abandonat ideea de upgrade. Chiar ma batea gindul sa folosesc 18-55ul de kit la promotia cu un 18-200, dar in afara VR si al comoditatii de schimbare al obiectivelor, nu am gasit motive puternice pentru a plati de 4 ori pretul obiectivului meu.

Cam astea ar fi ... deocamdata

O zi buna,
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon D300 - istorie ?

Mesajde Bogdan Dulgheru » Lun Aug 31, 2009 7:14 pm

tanasemanuel . scrie:Domnilor , in luna octombrie a acestui an , spre sfarsitul ei , vreau sa achizitionez un body Nikon d300 . Momentan detin un d40 pe care l-am torturat in toate modurile posibile si un Nikon F65 pe film de care sunt foarte incantat . Pentru mine achizitionarea acestui nou aparat nu va fi floare la ureche dpdv financiar asa ca ma tot intreb daca va mai fi de gasit pe la noi pana atunci . Nu am fost convins sa dau inca 2000 de lei aproape in plus pe noul d300s si chiar imi doresc ca d300 sa nu dispara brusc de pe piata din Romania asa cum s-a intamplat cu d80 . Nici nu sunt dispus sa il achizitionez second hand sau adus cine stie de pe unde de diversi necunoscuti ; este o investitie prea serioasa pentru a face asta.
Asadar.....imi puteti da vreo speranta sau sa mai pun ceva bani la saltea ptr d300s ? De d90 nu vreau sa aud si d300 ar fi cu adevarat aparatul pe care doresc sa il folosesc cel putin pentru cativa anisori buni .
Multumesc pentru eventualele raspunsuri si o seara frumoasa va urez !


Imi dau si eu cu parerea pentru ca acelasi dubiu/problema l-am avut si eu: merita un pret exorbitant de mare, pentru un aparat care nu aduce mare lucru in calitatea fotografiilor mele? Si eu tot D40 am si mi se pare excelent pentru un amator (adica o persoana care nu se intretine din fotografie) care face poze in timpul liber (putin) si le tipareste/proceseaza la maxim A4.
Daca ai fi profesionist (din asta sa traiesti, adica sa-ti vinzi produsele) probabil ca s-ar schimba un pic problema. Spun un pic pentru ca si aici e o discutie la fel de lunga. Preturile nu mai tin demult cont de costurile de productie sau costurile sunt si ele umflate artificial. Am cunoscut citiva amatori care faceau bani seriosi cu aparate de 4-5 megapixeli si pe care nici nu-i interesa un aparat scump sau orice altceva; din banii cistigati se plimbau prin lume !!! Cum am avut si ocazia sa vad niste poze, la un prieten care are o afacere si vroia sa faca un catalog cu produsele sale (mici ca dimensiune) care in ciuda faptului ca aveau o rezolutie de 21 MP nu puteau fi utilizate in catalog din lipsa de contrast, detalii, etc. - adica niste poze prost facute cu un aparat de 10.000 RON (numai body-ul!!!)
Asa ca ... la cit de greu se fac azi banii, gindeste-te de 1000 de ori daca chiar iti trebuie un aparat care costa cam 4-5 salarii!

Numai bine,
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon D300 - istorie ?

Mesajde Haf » Lun Aug 31, 2009 7:19 pm

Dinu Lazar scrie:Diferentele, mai ales la sensibilitate mare, si manevrarea si multele plusuri ale noului aparat cred ca va vor face sa va schimbati opinia si sa luati un aparat nou, nu unul calculat si conceput acum 3 ani.

D300s are prea putina tehnologie noua fata de D300, dintr-o cautare rapida am dat peste un thread de pe dpreview unde imaginile prezentate nu prea reflecta diferenta colosala de 3 ani distanta intre cele doua modele: http://forums.dpreview.com/forums/readf ... angemode=1 Pana la aparitia unor teste concludente nu cred ca este atat de clara situatia.
Ultima oară modificat de Haf pe Lun Aug 31, 2009 7:23 pm, modificat 1 dată în total.
Haf
 
Mesaje: 330
Membru din: Dum Mai 10, 2009 4:34 pm

Următorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori

cron