Acum este Joi Mar 28, 2024 12:08 pm

Articole Nikonisti.ro

D200 probleme autofocus

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

D200 probleme autofocus

Mesajde tuzonix » Vin Ian 16, 2009 7:58 pm

Salut la toata lumea,
Am un D200 la care am observat ca majoritatea pozelor facute cu SB800 nu au o claritate maxima. Am schimbat si blitzul si obiectivele...la fel. Nu sunt de aruncat adica fara claritate dar nu au claritatea aia de te intzeapa ochii, par usor defocalizate.
Are cineva idee care e problema? (are aprox 100.000 declansari)
tuzonix
 
Mesaje: 19
Membru din: Vin Ian 16, 2009 6:52 pm

Re: D200 probleme autofocus

Mesajde frexxl » Vin Ian 16, 2009 8:25 pm

poate ar fi cazul sa i se faca o revizie (calibrare ) totusi la 100k de clickuri poate a mai fost si bruscat uneori .
din cate stiu eu daca fortezi montura , ea se poate misca/deplasa extrem de fin dar tolerantele acceptate sunt extrem de mici
Nikon D300
frexxl
 
Mesaje: 64
Membru din: Vin Ian 16, 2009 12:20 pm
Localitate: Cluj Napoca

Re: D200 probleme autofocus

Mesajde danmit » Vin Ian 16, 2009 8:51 pm

Ar trebui specificate cateva detalii - respectiv ce apertura e folosita in cazurile amintite, in ce mod este setat blitz-ul SB--800, cum este orientat capul acestuia fata de subiect, ISO folosit in situatiile respective, NR daca e cazul. Daca acesta este orientat sa loveasca subiectul in fata are tendinta de a aplatiza toata iluminarea scenei, lucru care duce la o oarecare 'lipsa de focus'. In al doilea rand D200 nu este un aparat foarte sharp (discutii vis-a-vis de D70 au fost prezente inca de la lansare si apoi mai accentuate dupa revizia de firmware dupa problemele cu 'banding'). Iar in al treilea rand este posibila o decalibrare - insa pentru ca spuneati ca doar cu sb800 ar putea fi si acesta cauza - la achizitia focusului se foloseste in cazul utilizarii SB-800 lampa rosie de pe blitz-ul amintit, lucru care poate duce la o interpretare eronata a distantei pana la punctul de incidenta. Eventual incercati comanda wireless a S-800 in cauza, plasandu-l in lateralul subiectului si iluminarea frontala sa o asigurati cu blitz-ul camerei, pentru a diagnostica problemele aparute
danmit
 
Mesaje: 4
Membru din: Vin Ian 16, 2009 1:30 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: D200 probleme autofocus

Mesajde tuzonix » Vin Ian 16, 2009 9:07 pm

Folosesc aceleasi blituri (3 buc) si obiective si pe un D300 si D700 in aceleasi conditii si acestea din urma functioneaza impecabil. Ma gandeam si eu la o decalibrare desi nu a suferit socuri in cei 2 ani de utilizare. Am vazut ca la mana a doua trebuie sa am noroc sa il vand cu 20 mil vechi iar in conditia in care schimbul elementelor de cauciuc (2 buc) la Nikon au costat 2,5 mil vechi nu stiu daca marita servisarea...Ma gandeam ca poate cineva se confrunta cu aceleasi probleme si m-ar putea sfatuii.
Va multumesc!
tuzonix
 
Mesaje: 19
Membru din: Vin Ian 16, 2009 6:52 pm

Re: D200 probleme autofocus

Mesajde tuzonix » Vin Ian 16, 2009 9:11 pm

Ica ceva...Este vorba de subiecte in miscare nu statice si ce am mai observat ca in conditii de lumina naturala suficienta de obicei focusez de 2-3 ori pe acelasi loc si se mai ajusteaza lentila, finalul fiind o focusare corecta.
tuzonix
 
Mesaje: 19
Membru din: Vin Ian 16, 2009 6:52 pm

Re: D200 probleme autofocus

Mesajde frexxl » Vin Ian 16, 2009 9:14 pm

Calibrarea costa 270 ron , plus diagnosticare 100ron plus transport ajungi la 300 . Cam mult dar nu ai ce face , si daca vrei sa-l dai va trebui sa lasi mult din pret daca problema este evidenta .
Tu acum trebuie sa te hotarasti ce vrei sa faci bagi bani in el sau il dai ...
Nikon D300
frexxl
 
Mesaje: 64
Membru din: Vin Ian 16, 2009 12:20 pm
Localitate: Cluj Napoca

Re: D200 probleme autofocus

Mesajde tuzonix » Dum Ian 18, 2009 1:24 pm

Evident ca 300 Ron as mai baga in el daca asta ar rezolva problema dar oare atat costa? si se si rezolva problema?
Cu 20 mil nu il voi vinde ca face mai mult in cazul in care ai nevoie urgent de un backup. Nu se merita vandut pe bani putini si e clar nu face mai mult de 20 mil. Asa ca probabil il las asa in sertar ca pana una alta te descurci cu el si asa ca nu e atat de evidenta problema poate sunt eu mai pretentios.
Sunt cam sceptic cu reparatia deoarece am un SB800 care dadea rateuri din cand in cand, l-am trimis la Budapesta la Nikon, am platit 50 Euro sa il rapare. I-au scimbat becul dar tot nu mergea. L-am trimis inapoi si i-au schimbat placa de baza... tot nu merge. L-am trimis si a treia oara inapoi si a venit inapoi cu raspunsul este in paramertrii 100%. ...din 10 declansari de 5-6 ori da rateu... Itzi dai seama ca mi-am cam pierdut increderea in reparatii chiar si la nikon. Poate gresesc!
Multzumesc.
tuzonix
 
Mesaje: 19
Membru din: Vin Ian 16, 2009 6:52 pm

Re: D200 probleme autofocus

Mesajde frexxl » Dum Ian 18, 2009 1:28 pm

pai mai nou avem si noi service in tara
ii suni , il trimiti pentru diagnosticare , ei te vor suna sa-ti spuna ce probleme are si hotarati impreuna daca il repari (in functie de costuri )
dar macar vei sti ce probleme are .
eu asta as face
Nikon D300
frexxl
 
Mesaje: 64
Membru din: Vin Ian 16, 2009 12:20 pm
Localitate: Cluj Napoca

Re: D200 probleme autofocus

Mesajde Cosmin Gheorghita » Mar Ian 20, 2009 1:56 pm

.
Ultima oară modificat de Cosmin Gheorghita pe Joi Mai 14, 2009 6:21 pm, modificat 1 dată în total.
Renault Laguna 1.9 Dci Grandtour rulz:)
Avatar utilizator
Cosmin Gheorghita
 
Mesaje: 334
Membru din: Vin Ian 16, 2009 5:53 pm
Localitate: Galaţi-Tg.Mureş

Re: D200 probleme autofocus

Mesajde Cosmin Gheorghita » Mie Ian 21, 2009 10:47 am

.
Ultima oară modificat de Cosmin Gheorghita pe Joi Mai 14, 2009 6:23 pm, modificat 1 dată în total.
Renault Laguna 1.9 Dci Grandtour rulz:)
Avatar utilizator
Cosmin Gheorghita
 
Mesaje: 334
Membru din: Vin Ian 16, 2009 5:53 pm
Localitate: Galaţi-Tg.Mureş

Următorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori