Acum este Vin Apr 26, 2024 5:20 am

Articole Nikonisti.ro

Primul meu dslr!!!

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: Primul meu dslr!!!

Mesajde Maniac » Mie Sep 30, 2009 12:26 pm

Pentru un incepator ar putea fi importanta alegerea inspirata a sistemului inca de la inceput in ideea de a putea creste in acest sistem deoarece schimbarea acestuia dupa o serie de achizitii este extrem de costisitoare.


De acord cu aceasta idee, DAR exista o singura mica problema: De regula un incepator nu va avea suficiente cunostinte sa evalueze cat de cat rezonabil diversele sisteme foto sau nu va sti exact de ce va avea nevoie de la bun inceput, si va achizitiona dupa factori subiectivi , influente exterioare si dupa pret.
De asemenea, se presupune ca respectiva persoana va evolua si se va simti limitat de obiectivele pe care le are. Totusi, multi nu depasim 18-55+55-200 fie din lipsa de fonduri fie din lipsa de motiv care sa justifice investitia (daca se poate vorbi despre investitie cand fotografia este doar un Hobby).


salut iar, nu știu câtă răbdare are Vio să compare atâtea mărci și modele cu atât de multe facilități (unele dintre ele identice la funcționalitate dar sub nume diferite..), păcat că nu ne-a spus ce experiență are cu foto și ce a folosit până acum..

eu cred că punctul 2 îl va deruta și mai mult..


Din seria daca nu te-ai informat nu ai voie sa te plangi ca ai dat banii aiurea/daca nu ai votat nu contezi/ prostia se plateste, cine nu are rabdare sa isi faca temele temeinic, foarte probabil ca nu va fi multumit de alegerea facuta.
Punctul 2 nu are de ce sa il deruteze si mai mult, daca poate sa vada dincolo de tabelele de specificatii si de teste(eu unul sunt pentru efortul de a merge la magazin si a testa aparatul. Nu cred ca cei de la magazinele de specialitate se supara daca butonezi 10-15 minute un DSLR).
[Lista de sticle si borcane]
[Citat dintr-un fotograf celebru, preferabil mediocru, ideal mort]
Maniac
 
Mesaje: 1058
Membru din: Mar Mar 24, 2009 8:39 pm
Localitate: Troll-andia (vizavi de Finlandia)

Re: Primul meu dslr!!!

Mesajde Radu_Grozescu » Mie Sep 30, 2009 1:05 pm

Maniac scrie:De acord cu aceasta idee, DAR exista o singura mica problema: De regula un incepator nu va avea suficiente cunostinte sa evalueze cat de cat rezonabil diversele sisteme foto sau nu va sti exact de ce va avea nevoie de la bun inceput, si va achizitiona dupa factori subiectivi , influente exterioare si dupa pret.


Pai tocmai asta am spus, sa aleaga unul dintre cele doua sisteme mai complete, apoi sa aleaga dupa buget.


Maniac scrie:De asemenea, se presupune ca respectiva persoana va evolua si se va simti limitat de obiectivele pe care le are. Totusi, multi nu depasim 18-55+55-200 fie din lipsa de fonduri fie din lipsa de motiv care sa justifice investitia (daca se poate vorbi despre investitie cand fotografia este doar un Hobby).


Pai daca nu se depaseste faza de zoom-uri kit se poate alege orice sistem :-)

Dar dupa aceea sa nu se planga nimeni ca nu are nu stiu ce facilitate :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Primul meu dslr!!!

Mesajde Dan Pop » Mie Sep 30, 2009 2:03 pm

Radu_Grozescu scrie:In acest moment, pentru DSLR-uri, exista doar doua sisteme relativ complete. Nu spun ca nu exista aparate sau obiective interesante si in alte sisteme, dar pentru cei care vor sa fie cat de cat siguri ca vor gasi cam tot ce le-ar putea trebui la un moment dat in sistemul lor, sunt doar doua optiuni viabile.

Pina a ajunge la Nikon, am dat o tura prin Olympus si Sony Alpha, asa ca nu pot decit sa intaresc sfatul domnului Grozescu. Nu regret experientele anterioare, dar a trebuit sa abandonez brand-urile respective pentru ca ofereau prea putin (pe piata romaneasca, cel putin) in materie de obiective si accesorii.

De curiozitate, dupa Nikon am dat o tura si prin Canon, dar nu l-as recomanda, cel putin in Romania. Am avut o experienta foarte neplacuta cu service-ul Canon in garantie, cei de la Cris Professional Services au incercat sa ma prosteasca pe fata. Nu m-am lasat, asa ca au fost nevoiti sa-mi inlocuiasca gratis placuta de focalizare defecta din fabrica. Dupa aceea, am aflat ca si altii au avut experiente neplacute cu ei atunci cind au solicitat service in conditii de garantie.

Celalalt argument impotriva lui Canon ar fi oferta de obiective extrem de prost sistematizata, in al carei hatis si eu imi prind urechile cu usurinta. In plus, obiectivele Canon tind sa fie mai scumpe decit cele Nikon, acolo unde se pot face comparatii directe: 50/1.8 (desi varianta Canon are montura de plastic), 70-300 VR vs 70-300 IS USM, 70-200/2.8 VR vs 70-200/2.8L IS USM. Aceast lucru ar putea fi explicat si prin faptul ca Canon Romania are "reputatia" de a practica preturi peste cele recomandate de Canon Europa.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Primul meu dslr!!!

Mesajde Maniac » Mie Sep 30, 2009 2:16 pm

OT: traind cu impresia ca obiectivele Canon sunt mai ieftine decat cele Nikon echivalente, am verificat afirmatia domnului Dan Pop pe site-urile de profil si am constat ceva interesant: cel putin la F64, echipamentele Canon au doar 12 luni garantie, in timp ce Nikon ofera 24...
[Lista de sticle si borcane]
[Citat dintr-un fotograf celebru, preferabil mediocru, ideal mort]
Maniac
 
Mesaje: 1058
Membru din: Mar Mar 24, 2009 8:39 pm
Localitate: Troll-andia (vizavi de Finlandia)

Re: Primul meu dslr!!!

Mesajde VALER » Mie Sep 30, 2009 2:27 pm

Maniac scrie:Uite doua recomandari pentru Vio pe care nu o sa le primesti de regula:
1) Nu mai pune intrebari de achizitie pe forumurile monomarca sponsorizate de importatorul oficial. Majoritatea celor de aici suntem prea captivati de brandul ales pentru a fi impartiali.
2) Uita-te si la concurenta. Canon, Olympus, Pentax, Sony nu sunt cu nimic mai prejos decat Nikon daca este sa vorbim strict despre amatori/incepatori (cum este cazul tau).

Draga Vio, daca ai suficienta rabdare aici vei gasi raspunsul:
http://www.nikonisti.ro/articol.php?id_articol=61
http://www.nikonisti.ro/articol.php?id_articol=40
http://www.nikonisti.ro/articol.php?id_articol=46
http://www.nikonisti.ro/articol.php?id_articol=17
http://www.nikonisti.ro/articol.php?id_articol=43
http://www.nikonisti.ro/articol.php?id_articol=42
http://www.nikonisti.ro/articol.php?id_articol=51
http://www.nikonisti.ro/articol.php?id_articol=38
http://www.nikonisti.ro/articol.php?id_articol=67
http://www.nikonisti.ro/articol.php?id_articol=63
Macar pe primul sa-l citesti si vei fi pe deplin lamurit.
Lectura placuta! :lol:
D300s&Nikkor lens
VALER
 
Mesaje: 333
Membru din: Joi Ian 22, 2009 9:16 pm
Localitate: Pitesti/Bucuresti

Re: Primul meu dslr!!!

Mesajde vio » Joi Oct 01, 2009 1:53 pm

Va multumesc extraordinar de mult tuturor celor care ati avut rabdare sa imi scrieti parerile voastre!!!Da intr-adevar trebuia sa va spun ca sunt un novice in "ale fotografiei" insa sunt pasionat foarte mult de aceasta(fotografia).Nu am mai avut pana acum decat cateva compacte care in momentul de fata nu mai sunt pe placul meu.Stiu foarte putine despre obiective despre apartele dslr si despre fotografie in general.Din start va spun ca propuneri de genul ia- ti canon sau sony sau etc. cad, de aceea am apelat si la acest forum pt ca altfel,asa cum scria un coleg mai sus cautam pe forumuri generale.(ar trebui sa ma sune un reperezentant nikon si sa imi faca o reducere barosana la achizitionare unui ap foto :lol: ).De un an de cand a iesit D90 am fost numai cu ochii pe el si la momentul de fata tot la el mie gandul dar odata cu aparitia noilor modele am crezut ca pot face un compromis si sa cumpar unul din cele doua d 3000 sau d 5000.La d3000 ma gandeam ca e mai simplu de folosit( cu toate ca nu ma sperie nimic din ce insemna "nou") si de a invata aproape totul mult mai repede.am mai avut ocazia sa tin in mana un alt aparat dslr marca canon 350 d si chiar sa trag cateva fotgrafii cu el insa sincer nu ma dat pe spate de ceea ce iesea cu el chiar si facute de proprietar.Nu a fost factorul decisiv care ma facut sa aleg nikon dar a contat si asta mai ales ca nu imi place sa aleg o marca care face "de toate" ma refer la copiatoare imprimante dar si ap foto.Probabil ca ma mai gandesc acum dupa ce am citi indrumarile voastre si sunt convins ca pana la urma o sa fac alegerea cea mai buna binenteles cu ajutorul vostru.Am fost in real care vinde si nikon si avea modelul d 3000 si am rugat un baiat care la scos din vitrina l-am tinut putin in mana l-am studiat putin si mi sa parut ok din punct de vedere al constructiei si al materialelor folosite. O alta intrebare..... Cum trebuie sa fie cutia apratului cand il cumpar sigilata de importator? sau nu e obligatoriu? Gasisem la un magazin online si era cu vre-o 4 mil mai ieftin d5000-ul am sunat si am intrebat daca sunt aduse prin reprezentanta nikon Romania si mi-a spus ca nu si ca le aduc ei din ue iar garantia de 2 ani e oferita de ei :?: mi sa parut cel putin ciudat voi ce parere aveti? Va multumesc inca odata pentru raspunsurile si indrumarile voastre si imi cer scuze ca am raspuns greu dar nu stiu ce avea site-ul ca nu imi arata ceea ce am postat. Ps: eram intrebat pe aici pe undeva ce voi face cu aparatul? il voi folosi doar in vacanta? eram curios de acesta intrebare restul lumii unde foloseste ap foto? Il voi folosii ori de cate ori plec undeva gen munte , tara, parc etc ... acum nu o sa fiu nici fanatic si sa merg cu ap foto de gat la munca :lol:
vio
 
Mesaje: 17
Membru din: Mar Sep 29, 2009 10:42 am

Re: Primul meu dslr!!!

Mesajde Dan Pop » Joi Oct 01, 2009 3:00 pm

vio scrie:Cum trebuie sa fie cutia apratului cand il cumpar sigilata de importator? sau nu e obligatoriu?

Cutiile de Nikon nu vin sigilate. Vinzatorul desface cutia in fata ta si iti arata tot ce contine.
vio scrie: Gasisem la un magazin online si era cu vre-o 4 mil mai ieftin d5000-ul am sunat si am intrebat daca sunt aduse prin reprezentanta nikon Romania si mi-a spus ca nu si ca le aduc ei din ue iar garantia de 2 ani e oferita de ei :?: mi sa parut cel putin ciudat voi ce parere aveti?

Si mie mi se pare cel putin la fel de ciudat. Nu neaparat imposibil, daca au o relatie cu un reprezentant Nikon din alta tara UE care ofera doi ani de garantie, dar, pentru al doilea an de garantie, cind garantia europeana nu mai e valabila, aparatul ar trebui trimis in tara respectiva pentru service. Se presupune ca de asta se ocupa magazinul online, pe cheltuiala lui.

Personal, prefer sa cumpar de la magazine "in carne si oase" cu reputatie consacrata. Ca fapt divers, ieri am fost la FotoHobbyShop sa-mi cumpar al doilea grip Phottix pentru D300/D700 (am un D300 si un D700). Pe primul il cumparasem tot de acolo, prin februarie. Prima reactie a vinzatorului a fost: "pai ati mai cumparat unul de la noi!". Cind ajung sa platesc, sotia patronului, care face si oficiul de casierita, se uita mirata la mine: "pai ati mai cumparat unul de la noi!". Prefer, de departe, sa am de-a face cu acest gen de oameni decit sa primesc email-uri si telefoane de la operatorii anonimi ai magazinelor online, care, mult prea des, mi-au spus: "ne cerem scuze, dar, desi pe site apare ca disponibil, nu este pe stoc nici la noi, nici la furnizor".
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Primul meu dslr!!!

Mesajde VALER » Joi Oct 01, 2009 3:18 pm

Cred ca poti avea doua abordari.
1. Sa sari in apa fara sa stii sa innotzi. Si sa inotzi, evident! :lol:
2. Sa te balacesti la mal, si cand ai invatat sa innotzi sa te avanti in apa adanca.
Altfel spus: ia din prima D90 pt. ca nu ai nimic de pierdut. Ai ce sa invetzi si vei descoperi ca e mult mai complex decat DSLR-urile entry level.
Sau daca nu, atunci mergi pe D3000, iei 18-105mmVR si cu timpul mai iei 1-2 obiective (70-300mm VR, 12-24mm - sunt cateva exemple) iar peste 1-2 ani treci la un body mai rasarit (poate D400? :lol: ).
Eu unul astept primele tale impresii si evident primele fotografii. ;)

PS: si eu m-am documentat cam 2 luni si am decis pt. D60+18-55mm VR. Am fost incantat de el. Intre timp l-am vandut. Si cumparatorul se declara multzumit.
D300s&Nikkor lens
VALER
 
Mesaje: 333
Membru din: Joi Ian 22, 2009 9:16 pm
Localitate: Pitesti/Bucuresti

Re: Primul meu dslr!!!

Mesajde vio » Vin Oct 02, 2009 6:14 am

Ce sa spun aproape ca m- ati convins sa iau d 90.Acum ramane sa mai bag la pusculitza peste ce am ca sa il iau ;) ....cand se va umple nush :lol: In alta ordine de idei daca ar fi sa il cumpar cu obiectivul 18-105 mm oare fac alegerea buna? intreb deoarece un coleg afirma ca obiectivele cu af incorporat sunt mai scumpe iar daca eu achizitonez d90 care are motor de af in body are rost sa iau acest obiectiv? sau mai bn unl fara af in el? pe de alta parte stiu ca acest obiectiv a fost conceput pt d90 :?:Cat timp credeti ca va mai ramane pe piata d90?
vio
 
Mesaje: 17
Membru din: Mar Sep 29, 2009 10:42 am

Re: Primul meu dslr!!!

Mesajde aind » Vin Oct 02, 2009 9:15 am

vio scrie:Ce sa spun aproape ca m- ati convins sa iau d 90.Acum ramane sa mai bag la pusculitza peste ce am ca sa il iau ;) ....cand se va umple nush :lol: In alta ordine de idei daca ar fi sa il cumpar cu obiectivul 18-105 mm oare fac alegerea buna? intreb deoarece un coleg afirma ca obiectivele cu af incorporat sunt mai scumpe iar daca eu achizitonez d90 care are motor de af in body are rost sa iau acest obiectiv? sau mai bn unl fara af in el? pe de alta parte stiu ca acest obiectiv a fost conceput pt d90 :?:Cat timp credeti ca va mai ramane pe piata d90?


salut, F64 are un sistem de rate, dacă nu te deranjează... cât mai puține rate si de preferabil doar body-ul, obiectivul cu banii jos..

obiectivele "AF-S" sau "BIM" sau "HSM" sunt puțin mai scumpe dar nu cu mult..
am avut un minunat Nikon D300 cu Nikkor 18-70 :)
si 18-55, 35 f1.8, 55-200, 70-210 af-d si tokina 12-24 si tamron 90..
..dar acum ma bucur de un D7000 cu un 16-85 (si un Tammy 60mm f2) !
Avatar utilizator
aind
 
Mesaje: 600
Membru din: Vin Mai 15, 2009 3:40 pm
Localitate: Pitesti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 36 vizitatori

cron