Acum este Vin Apr 26, 2024 7:21 pm

Articole Nikonisti.ro

Primul meu dslr!!!

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Primul meu dslr!!!

Mesajde vio » Mar Sep 29, 2009 3:05 pm

Salutare la toata lumea !!!! E primul meu post pe acest forum dar sper ca voi avea multe de acum incolo.VA rog sa ma ajutati sa imi aleg primul meu aparat dslr.Mentionez din start ca suma pentru achizitie de care dispun este de maxim 3000 ron cu obiectiv cu tot.Am citit in ultima vreme o multime de pareri si de rewiuri dsepre modele entry level si aici ma refer la nikon binenteles la d3000 si d5ooo. Acum dupa ce am intrebat in stanga si in dreapta sunt pe punctul de a claca :lol: ....inca nu sunt hoatart .D3000 la pretul de 2600 de ron cu obiectivul de 18-105 la 2200 ron cu obiectivul de 18-55 (ambele cu vr)....D 5000 cu 18 -55 undeva la 3000ron. ma batea gandul la un moment dat la d 90 dar deja pretul sare f mult peste ce pot eu la momentul de fata adica 4200 ron cu 18-105. De mentionat faptul ca am gasit pe un site la pretul de 2750ron d5000 cu obiectivul de 18 55 cu vr insa am sunat si a zis ca nu sunt aduse prin skin importat oficial romania si ca le aduc ei din ue iar garantia e asigurata de firma lor . Ar iesi la pret aproximativ ca d3000 dar cu 18 55 in loc de 18 105 cum are kitul lui d3000, intrebarea e sa am incredere sau sa ma orientez spre un dealer autorizat??? :?: VA rog sa ma ajutati pentru ca sunt un sucit si jumate si nu stiu ce sa aleg si care combinatie de aprat si obiectiv ar fii mai buna . Pe deo parte ma atrage d 5000 pt ca are senzorul mai mare si alte cateva chestii in plus pe de lata parte ma gandesc ca obiectivul 18 105 ar fi mai ok dar combinat cu d 3000. Sper ca ati inteles ceva din ce am scris si va multumesc inca de pe acum pentru sfaturile acordate.
vio
 
Mesaje: 17
Membru din: Mar Sep 29, 2009 10:42 am

Re: Primul meu dslr!!!

Mesajde VALER » Mie Sep 30, 2009 8:36 am

Salut Vio. Desi bugetul tau este de doar 3000 RON eu ti-as propune sa mai faci un efort.
In locul tau as lua D90:
http://www.f64studio.ro/det.php?id=412&pid=7772
si la obiectiv m-as mai gandi. As lua 18-55mm VR daca nu pot suplimenta bugetul, iar daca mai am o rezerva as lua totusi 18-105mmVR.
De ce nu recomand D3000 si D5000. Simplu.
D3000 si D5000 sunt entry level ce nu au motor AF in body si ca atare nu vei putea folosi decat obiective AFS.
Uite aici o comparatie:
http://www.dpreview.com/reviews/nikond5000/
D90 este superior la focalizare celor doua, are LCD in 920.000 pixeli de 3 inci fata de 2,7 inci la D5000 si 230.000 pixeli, viteza de rafala 4,5 cadre/s fata de 4 cate are D5000.
Va trebui sa analizezi faptul ca un body se schimba la un interval de 2-3 ani si ca atare e bine sa incepi cu un DSLR mai bun pt. ca vei constata dupa 6 luni ca D3000 te limiteaza. Asta am simtzit-o si eu pt. ca am avut si D60 pe care evident l-am vandut.
Oricum recomand (daca D90 iese din calcul pe motiv de buget) D5000 si nu D3000.
Eu ti-as recomanda sa mai astepti 2-3 saptamani pana te lamuresti tu si pana te informezi pentru a lua o decizie de care sa fii multzumit.
Daca ar fi sa o iau de la capat eu as merge pe D90.
Citeste si:
viewtopic.php?f=19&t=1461
Bafta! ;)
D300s&Nikkor lens
VALER
 
Mesaje: 333
Membru din: Joi Ian 22, 2009 9:16 pm
Localitate: Pitesti/Bucuresti

Re: Primul meu dslr!!!

Mesajde bogdan_dumitru » Mie Sep 30, 2009 8:37 am

Daca ai posibilitatea, incearca D90, body-ul costa 3300 Ron (vezi link magazin online) cu un obiectiv de kit 18-55 (fara VR), ulterior urmand sa achizitionezi un obiectiv ceva mai serios.
In cazul body-urilor entry-level (D3000, D5000), necesitatea de upgrade apare mai repede, cu D90 poti sta ceva mai mult timp linistit in privinta investitiei.
In plus, la capitolul ergonomie, D90 are butoane dedicate pentru diverse functii care, in cazul celorlalte trebuie sa bajbai prin meniu, dimensiunea camerei este rezonabila si bine echilibrata cu greutatea.
Avatar utilizator
bogdan_dumitru
 
Mesaje: 968
Membru din: Dum Mai 17, 2009 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Primul meu dslr!!!

Mesajde iooo » Mie Sep 30, 2009 8:43 am

sau poti sa ai putina rabdare pana la sarbatori cand, probabil vor fi promotii. de ex, anul trecut a fost d90 (era un produs nou la momentul acela) varianta kit, cu o geanta, cu card de 4gb si cu grip la 3.999. imi aduc bine aminte ca am ratat promotia la "mustatza" . si pana atunci mai strangi eventual niste bani ..sau mergi cu colinda ;)
iooo
 
Mesaje: 270
Membru din: Dum Feb 22, 2009 9:28 am

Re: Primul meu dslr!!!

Mesajde aind » Mie Sep 30, 2009 8:56 am

salut, ai primit numai sfaturi bune mai sus, n-am văzut dacă ai scris ce aparate foto ai mai folosit până acum..
citește puțin și ce scrie ken rockwell despre aparatele dorite (e un tip controversat așa că nu ești obligat să iei drept literă de lege tot ce publică, însă ține cont..) :

http://www.kenrockwell.com/nikon/d3000.htm

http://www.kenrockwell.com/nikon/d5000.htm

și eu am fost destul de repezit și nerăbdător la primul dslr și am luat un D60, un aparat bun însă mi-a devenit insuficient rapid, așa că recomandarea ar fi spre un D90 (sau D80 in stare bună sh...).
am avut un minunat Nikon D300 cu Nikkor 18-70 :)
si 18-55, 35 f1.8, 55-200, 70-210 af-d si tokina 12-24 si tamron 90..
..dar acum ma bucur de un D7000 cu un 16-85 (si un Tammy 60mm f2) !
Avatar utilizator
aind
 
Mesaje: 600
Membru din: Vin Mai 15, 2009 3:40 pm
Localitate: Pitesti

Re: Primul meu dslr!!!

Mesajde KodiaK » Mie Sep 30, 2009 10:44 am

Salut vio si bine ai venit pe forum.
Cum au recomandat si forumistii de mai sus, iti recomand si eu un D90. Daca insa chiar nu se poate (chiar si cu un 18-55 nonVR), atunci mergi pe D5000, cu un 18-105VR ar fi ideal. D5000 este mult mai apropiat decat D90 decat este de D3000. Senzorul si procesorul de imagine fiind aceleasi ca pe D90.
Este bine de stiut totusi si ce cunostinte foto ai, si ce scule ai folosit in trecut. Ar fi pacat sa faci efortul financiar pt un D90 si sa faci poze de 2x pe an in concediu si atunci pe modul AUTO.
KodiaK
 
Mesaje: 358
Membru din: Lun Mai 11, 2009 1:49 pm

Re: Primul meu dslr!!!

Mesajde sorinsava » Mie Sep 30, 2009 11:23 am

vio scrie:ma atrage d 5000 pt ca are senzorul mai mare si alte cateva chestii in plus pe de lata parte ma gandesc ca obiectivul 18 105 ar fi mai ok dar combinat cu d 3000.


Senzor mai mare? Nu e mai mare, sunt la fel. Diferenta e ca d3000 are ccd (gen d60 d80 d200) iar 5000 are cmos; cind faci poze la iso mare e preferabil cmos.

Daca aia e suma de care dispui si e primul tau dslr ia-ti D3000 si de restul banilor obiectiv(e). Tocmai azi am vazut oferta si e ~1750ron body. Si asa se aduna in plus ca poate o sa vrei trepied, geanta, filtre etc. Ar fi cam aiurea sa dai banii pe d90 daca nu-l folosesti macar la 50% din ce stie.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Primul meu dslr!!!

Mesajde Maniac » Mie Sep 30, 2009 11:37 am

Uite doua recomandari pentru Vio pe care nu o sa le primesti de regula:
1) Nu mai pune intrebari de achizitie pe forumurile monomarca sponsorizate de importatorul oficial. Majoritatea celor de aici suntem prea captivati de brandul ales pentru a fi impartiali.
2) Uita-te si la concurenta. Canon, Olympus, Pentax, Sony nu sunt cu nimic mai prejos decat Nikon daca este sa vorbim strict despre amatori/incepatori (cum este cazul tau).

In 3000 RON toate marcile mai sus mentionate ofera aparate cel putin la fel de competitive daca nu mai bune decat cele oferite de Nikon.
Merita sa te uiti dupa un Canon 1000D+18-55IS+un 55-250IS care ar depasi cu putin bugetul tau.
Sau un Canon 450D +18-55 IS.
Sau un Pentax K200D cu obiective 18-55+55-200.
Sau un Olympus E520 cu 14-42+70-300 sau 40-150.
Sau de ce nu, un Nikon D60 cu 18-55VR si 55-200VR.
Ideea e sa nu te limitezi la un singur brand ca zic unii sau altii ci sa cauti sa pui tu mana pe aparate si sa le folosesti cat de putin sa iti faci o impresie asupra lor.
De asemenea, daca te hotarasti pe entry-level-urile de la Nikon, marea lor limitare nu e lipsa motoarelor de focus in Body ci lipsa butoanelor de control pe body. Acestea te pot sa nu limita in viteza cu care tragi (desi am facut downgrade din acest punct de vedere, la trecerea de la Fuji S9600 la Nikon D40x pierzand cateva butoane de control, tragand RAW si folosind butonul Fn pentru ISO, nu am nevoie sa umblu prin meniuri decat foarte foarte rar).

Editat:
Ca sa dezvolt putin cu privire la ce am spus mai sus:
Din punct de vedere al calitatii imaginii, nu exista diferente atat de mari intre DSLR-urile entry-level actuale. Mai important in alegerea unui aparat este felul cum il "simti". Daca ti se pare usor de utilizat si usor de carat dupa tine. Pentru ca cel mai bun aparat foto este cel care te face sa faci poze cat mai multe si sa te dezvolti ca fotograf. Degeaba ai toate feature-urile unui D300 daca aparatul ramane acasa pentru ca e prea greu sau prea incomod pentru a fi carat de colo colo.
De asemenea, un sfat bun pe care l-am primit eu cand imi cautam aparat foto, a fost sa aleg un sistem ca cel al prietenilor mei pentru a putea face schimb de obiective din cand in cand. Dar nu ma prea pricep la a asculta astfel de sfaturi asa ca , desi am 3 prieteni cu Canon, eu mi-am luat Nikon. Motivatia a fost faptul ca atunci cand foloseam un Canon xxxD, aveam mereu impresia ca fiel il scap din mana fie se frange si nu ma puteam concentra la a face poze efectiv. Asa, cu D40x-ul nu imi fac probleme d'astea.
Amicii cu Canon, oricat m-am chinuit sa ii invat, tot isi prind degetele in interfata Nikon-ului (si reciproca e oarecum valabila).
Mai exista vechiul argument al gamei de obiective disponibile in fiecare sistem, dar la nivelul de amator, toate sistemele ofera suficient pentru o dezvoltare "armonioasa" din punct de vedere fotografic (zic eu). Cand ajungi la nivel profesional, alegerile se restrang drastic la Canon si Nikon (si pentru unele aplicatii Oly/Pentax/Sony, dar mult mai limitat)(din, nou, asta e parerea mea, ca fotograf amator).
Ultima oară modificat de Maniac pe Mie Sep 30, 2009 12:01 pm, modificat 1 dată în total.
[Lista de sticle si borcane]
[Citat dintr-un fotograf celebru, preferabil mediocru, ideal mort]
Maniac
 
Mesaje: 1058
Membru din: Mar Mar 24, 2009 8:39 pm
Localitate: Troll-andia (vizavi de Finlandia)

Re: Primul meu dslr!!!

Mesajde Radu_Grozescu » Mie Sep 30, 2009 11:57 am

Maniac scrie:2) Uita-te si la concurenta. Canon, Olympus, Pentax, Sony nu sunt cu nimic mai prejos decat Nikon daca este sa vorbim strict despre amatori/incepatori (cum este cazul tau).


Pentru un incepator ar putea fi importanta alegerea inspirata a sistemului inca de la inceput in ideea de a putea creste in acest sistem deoarece schimbarea acestuia dupa o serie de achizitii este extrem de costisitoare.

In acest moment, pentru DSLR-uri, exista doar doua sisteme relativ complete. Nu spun ca nu exista aparate sau obiective interesante si in alte sisteme, dar pentru cei care vor sa fie cat de cat siguri ca vor gasi cam tot ce le-ar putea trebui la un moment dat in sistemul lor, sunt doar doua optiuni viabile.

Dupa ce s-a stabilit sistemul in care se va "investi", alegerea primului aparat se poate face dupa buget, pentru ca oricum in aproximativ doi ani, deseori mult mai repede, acesta este inlocuit. Dar obiectivele, flash-urile si accesoriile raman.

Avand in vedere ca "celalalt sistem" nu dispune de un forum "monomarca" sponsorizat sau nu de importatorul oficial, ar trebui apelat eventual la forumurile generale pentru informatii in aceasta directie.

Cele de mai sus functioneaza pentru DSLR-uri, aparatele compact sau bridge pot fi inlocuite cu unele de alta marca fara prea multe remuscari deoarece nu dispun de accesorii dedicate prea numeroase.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Primul meu dslr!!!

Mesajde aind » Mie Sep 30, 2009 12:02 pm

Maniac scrie:Uite doua recomandari pentru Vio pe care nu o sa le primesti de regula:
1) Nu mai pune intrebari de achizitie pe forumurile monomarca sponsorizate de importatorul oficial. Majoritatea celor de aici suntem prea captivati de brandul ales pentru a fi impartiali.
2) Uita-te si la concurenta. Canon, Olympus, Pentax, Sony nu sunt cu nimic mai prejos decat Nikon daca este sa vorbim strict despre amatori/incepatori (cum este cazul tau).


salut iar, nu știu câtă răbdare are Vio să compare atâtea mărci și modele cu atât de multe facilități (unele dintre ele identice la funcționalitate dar sub nume diferite..), păcat că nu ne-a spus ce experiență are cu foto și ce a folosit până acum..

eu cred că punctul 2 îl va deruta și mai mult..
am avut un minunat Nikon D300 cu Nikkor 18-70 :)
si 18-55, 35 f1.8, 55-200, 70-210 af-d si tokina 12-24 si tamron 90..
..dar acum ma bucur de un D7000 cu un 16-85 (si un Tammy 60mm f2) !
Avatar utilizator
aind
 
Mesaje: 600
Membru din: Vin Mai 15, 2009 3:40 pm
Localitate: Pitesti

Următorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 40 vizitatori