Acum este Vin Mar 29, 2024 7:08 am

Articole Nikonisti.ro

Primul meu dslr!!!

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: Primul meu dslr!!!

Mesajde KodiaK » Vin Oct 02, 2009 12:46 pm

Daca gasesti 2 obiective IDENTICE din toate punctele de vedere mai putin motorul de AF built-in, atunci evident ca ar fi mai bine sa il iei pe cel fara motor AF incoporat. Din pacate asa ceva nu prea exista :) Mai exact nu exista un 18-105 VR fara motor de AF inclus.

Faptul ca tu ai AF in body iti ofera o mai mare liberate in alegerea obiectivelor, pt ca acum nu te mai intereseaza daca ele au sau nu motor de AF incorporat. De exemplu iti poti lua excelentul obiectiv pt portrete 50mm f/1.8D, fara sa iti pese ca nu are motor de AF :P
KodiaK
 
Mesaje: 358
Membru din: Lun Mai 11, 2009 1:49 pm

Re: Primul meu dslr!!!

Mesajde Dan Pop » Vin Oct 02, 2009 1:40 pm

vio scrie:pe de alta parte stiu ca acest obiectiv a fost conceput pt d90 :?:

Chestie care iti da raspunsul la toate intrebarile de pina aici.
vio scrie:Cat timp credeti ca va mai ramane pe piata d90?

Cel putin inca un an, probabil un an si jumatate, asa ca ai timp.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Primul meu dslr!!!

Mesajde vio » Vin Oct 02, 2009 2:29 pm

Buna ziua! Am gasit o oferta la f 64 cu Nikon D90 Kit 18-55mm DX VR + PROMO Tamron AF 55-200mm F/4-5.6 Di II LD Macro - Nikon la 4100 ron ce parere aveti merita asa sau mai bine cu 18 105? iar asta e a doua oferta dar se pare ca tot fara vr Nikon D90 Kit Tamron AF-S 18-200mm F/3.5-6.3 XR LD IF Aspherical Macro?
vio
 
Mesaje: 17
Membru din: Mar Sep 29, 2009 10:42 am

Re: Primul meu dslr!!!

Mesajde KodiaK » Vin Oct 02, 2009 3:13 pm

Iti recomand sa ramai cu 18-105VR. Dpdv optic si constructiv este peste toate cele 3 obiective mentionate de tine. Iar ca plaja focala iti poate satisface nevoile fotografice in aproape orice imprejurare.
Daca vrei neaparat un zoom mai mare iti recomand sa mergi pe Nikon 55-200mm VR (~750lei) sau Nikon 70-300mm VR (~2000 lei).
Atat obiectivul Tamron 55-200 cat si Tamron 18-200 nu au stabilizare optica, ceea ce poate constitui o oarecare problema la capatul tele (mai ales in cazul lui 18-200).
Totodata incearca sa te feresti de obiectivele care au o valoare a f-ului mai mare de 5.6 (cazul obiectivului Tamron 18-200mm F/3.5-6.3), asta pentru ca sistemele de focalizare automata sunt concepute sa lucreze pina la un f maxim de 5.6. In cazul obiectivului in cauza la 200mm vor fi sanse mari ca sa nu poti faci focusul automat, mai ales in conditii de iluminare slaba.

Ca o nota generala eu iti recomand sa mergi pe obiective Nikon.
KodiaK
 
Mesaje: 358
Membru din: Lun Mai 11, 2009 1:49 pm

Re: Primul meu dslr!!!

Mesajde vio » Vin Oct 02, 2009 8:45 pm

Multumesc pentru sfaturi Kodiak asa o sa fac o sa raman la 18 105. In alta ordine de idei am fost la altex si am rugat vanzatoare sa imi arate d 3000 l-am tinut in mana lam rasucit pe stanga pe dreapta(din nou) da ce sa zic comparativ cu "sapuniera mea e oki, apoi am rugato sa mi arate si d 90 care avea atasat obiectivul 18 - 105 si....... UAU >>UAU>>UAU>> adevart aparat diferenta mi sa parut de la cer la pamant toata constructia lui butoane peste butoane mai mare mai greu mai "rusesc" :lol: doamne nu mai pot dupa el nu mai exista altceva pentru mine de acum decat d90 eventual ceva mai sus mai tarziu nush momentan cum am spus astept sa se umple pusculitza dar ca si concluzie finala d90 it s my love (la prima vedere si atingere).
vio
 
Mesaje: 17
Membru din: Mar Sep 29, 2009 10:42 am

Re: Primul meu dslr!!!

Mesajde Radu_Grozescu » Vin Oct 02, 2009 8:50 pm

vio scrie:adevart aparat diferenta mi sa parut de la cer la pamant toata constructia lui butoane peste butoane mai mare mai greu mai "rusesc" :lol: doamne nu mai pot dupa el nu mai exista altceva pentru mine de acum decat d90


Norocul tau ca nu ai tinut in mana si un D300 :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Primul meu dslr!!!

Mesajde aind » Vin Oct 02, 2009 9:03 pm

vio scrie:Multumesc pentru sfaturi Kodiak asa o sa fac o sa raman la 18 105. In alta ordine de idei am fost la altex si am rugat vanzatoare sa imi arate d 3000 l-am tinut in mana lam rasucit pe stanga pe dreapta(din nou) da ce sa zic comparativ cu "sapuniera mea e oki, apoi am rugato sa mi arate si d 90 care avea atasat obiectivul 18 - 105 si....... UAU >>UAU>>UAU>> adevart aparat diferenta mi sa parut de la cer la pamant toata constructia lui butoane peste butoane mai mare mai greu mai "rusesc" :lol: doamne nu mai pot dupa el nu mai exista altceva pentru mine de acum decat d90 eventual ceva mai sus mai tarziu nush momentan cum am spus astept sa se umple pusculitza dar ca si concluzie finala d90 it s my love (la prima vedere si atingere).


vio, ar trebui să știi că o mare diferență între "jucăriile" D40, D60, D5000, D3000 și monstruleții gen D90, D300 e că ultimele au multe controale exterioare , pe carcasă, mai multe butoane și comutatoare care îți ușurează mult accesul la diferite funcții îngropate doar prin menu la primele aparate..
bine că poți să programezi un buton denumit de multe ori "Fn" dar altă plăcere când poți schimba rapid white-ballance, sau sensibilitatea, ori când vrei să faci alt fel de metering sau să-ți controlezi mai ușor punctele de AF pe butoane diferite..
nu mai stai să pierzi vremea prin menu să activezi sau să modifici o chestie ca să-ți dai seama apoi ca uliul rar a zburat din fața ta sau gagicuța cu balcoane bune și fustă super-scurtă și-a luat talpășița..

apropo de magazine, înainte să cumperi aparatul verifică prețurile la mai multe shop-uri, de obicei ajungi tot la F64, dar nu se știe ce oferte speciale au ceilalți distribuitori Nikon între timp..

vezi că aparatul foto o să-ți strige după ceva protecție, nu poți să-l ții doar după gât, caută oferte cu gentuță comfortabilă..

iar ca să nu umbli cu acel căpăcel de obiectiv după tine, o să ai nevoie de un filtru de protecție, preferabil un UV de la Hoya, tip de la hmc in sus, și tot așa o să te uiți cum ți se duc banii pe accesorii și tot felul :P
am avut un minunat Nikon D300 cu Nikkor 18-70 :)
si 18-55, 35 f1.8, 55-200, 70-210 af-d si tokina 12-24 si tamron 90..
..dar acum ma bucur de un D7000 cu un 16-85 (si un Tammy 60mm f2) !
Avatar utilizator
aind
 
Mesaje: 600
Membru din: Vin Mai 15, 2009 3:40 pm
Localitate: Pitesti

Re: Primul meu dslr!!!

Mesajde vio » Vin Oct 02, 2009 9:27 pm

Norocul tau ca nu ai tinut in mana si un D300 :-)[/quote]
:lol: DA asa e ca cine stie ajung de vand de prin casa sa il cumpar :lol: va multumesc domnule Grozescu pentru sfaturi si sunt sigur ca o sa mai apelez si in viitor la dumneavoastra pentru ca am vazut ca sunteti amabil dar in primul rand un profesionist in fotografie.Oricum cam tot ce se vorbeste pe aici e cam strain de mine dar sunt ambitios si dupa ce o sa am bijuteria mea o sa trag tare sa invat cat mai multe .E unul din hobby-urile mele si sunt sigur ca imi va placea. apoi sincer am facut ceva fotografii chiar daca nu am avut un ap foto performant cei care le au vazut au ramas placuti impresionati de ele si de aceea vreau sa merg mai sus .
vio
 
Mesaje: 17
Membru din: Mar Sep 29, 2009 10:42 am

Re: Primul meu dslr!!!

Mesajde Radu_Grozescu » Vin Oct 02, 2009 9:42 pm

vio scrie:
vio scrie:Norocul tau ca nu ai tinut in mana si un D300 :-)

:lol: DA asa e ca cine stie ajung de vand de prin casa sa il cumpar :lol:



Intre timp, mai arunca un ochi si pe siturile de divertisment:

http://nikonrumors.com/2009/10/02/there ... d700x.aspx
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Primul meu dslr!!!

Mesajde vio » Vin Oct 02, 2009 10:35 pm

In urma cu un an gasisem pe un site o firma din bucuresti care organiza cursuri de fotografie aproximativ 2 luni parca de vreo 2 ori pe sapatamana. Ce stiti se mai fac astfel de cursuri pt incepatori si unde?
vio
 
Mesaje: 17
Membru din: Mar Sep 29, 2009 10:42 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 11 vizitatori

cron