Acum este Joi Mar 28, 2024 2:07 pm

Articole Nikonisti.ro

Primul meu dslr!!!

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: Primul meu dslr!!!

Mesajde Dan Pop » Vin Oct 02, 2009 11:15 pm

vio scrie:In urma cu un an gasisem pe un site o firma din bucuresti care organiza cursuri de fotografie aproximativ 2 luni parca de vreo 2 ori pe sapatamana. Ce stiti se mai fac astfel de cursuri pt incepatori si unde?

La genul asta de intrebari, raspunsul il are Google. Un simplu "curs foto" si te vei confrunta cu ceea ce francezii numesc "l'embarras du choix".
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Primul meu dslr!!!

Mesajde vio » Sâm Oct 03, 2009 9:18 am

am gasit ceva la f 64 sustinute de Ady Nasturica,insa sunt atat de multe teme incat nici nu stiu cu ce as incepe.Imi e frica ca ma voi trezi cu ap foto in brate si nu voi stii ce sa fac cu el, in plus daca tot investesc atat intr-un ap fofo macar sa il folosesc la maxim... :roll:
vio
 
Mesaje: 17
Membru din: Mar Sep 29, 2009 10:42 am

Re: Primul meu dslr!!!

Mesajde Dan Pop » Sâm Oct 03, 2009 11:14 am

vio scrie:am gasit ceva la f 64 sustinute de Ady Nasturica,insa sunt atat de multe teme incat nici nu stiu cu ce as incepe.

Ideea era sa cauti un curs foto (si, in Bucuresti, chiar ai de unde alege), nu niste seminarii.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Primul meu dslr!!!

Mesajde vio » Sâm Oct 03, 2009 11:59 am

Asa este o sa mai caut ms.
PS: am atasat si eu pagina de flickr cu incercarile" mele , facute cu o "trompeta" de aparat :lol:
vio
 
Mesaje: 17
Membru din: Mar Sep 29, 2009 10:42 am

Re: Primul meu dslr!!!

Mesajde VALER » Sâm Oct 03, 2009 12:54 pm

vio scrie:In urma cu un an gasisem pe un site o firma din bucuresti care organiza cursuri de fotografie aproximativ 2 luni parca de vreo 2 ori pe sapatamana. Ce stiti se mai fac astfel de cursuri pt incepatori si unde?

Primul tau curs este tiparit si se numeste "User guide" :lol:
Evident ca vor urma si altele. In Bucuresti este o activitate intensa. Cursuri, workshopuri, simpozioane, expozitii, asociatii de fotografi profesionisti http://www.aafr.ro/ sau amatori gen http://orasul.ro/.
Oricum important este sa treci de primul pas. Si anume sa-ti iei un DSLR. Pt ca apoi vei avea continuu "febra" :lol:
Fotografiile cu "trompeta" sunt incurajatoare. Asteptam si cu un D90. ;)
D300s&Nikkor lens
VALER
 
Mesaje: 333
Membru din: Joi Ian 22, 2009 9:16 pm
Localitate: Pitesti/Bucuresti

Re: Primul meu dslr!!!

Mesajde vio » Lun Oct 05, 2009 9:54 am

Am gasit la Kauf.ro la 3799 ron dar are doar un an de garantie ce credeti meriata sa pierd un an de garantie pentru 100 de epuroi? sigur e adus din ue si nu ofera decat un an.
vio
 
Mesaje: 17
Membru din: Mar Sep 29, 2009 10:42 am

Re: Primul meu dslr!!!

Mesajde sorinmsg » Joi Oct 08, 2009 1:38 pm

Salutare!
Sunt si eu cam in aceeasi situatie ca Vio, insa la mine sansele sunt mici sa fac rost de mai multi bani pana in sarbatori :(
Ma gandesc ca tot raul spre bine...
Voi va mai aduceti aminte cum au aratat ofertele de Craciun de anul trecut sau de Paste? Diferenta a fost macar de 100Eur in favoarea sarbatorilor? Sau au fost aceleasi preturi, in jur de 33 sa zicem, numai ca primeai 2 obiective sau unul mai performant?
Love my D200
Avatar utilizator
sorinmsg
 
Mesaje: 28
Membru din: Mar Sep 08, 2009 2:23 pm
Localitate: Tulcea

Re: Primul meu dslr!!!

Mesajde Maniac » Joi Oct 08, 2009 2:13 pm

@Vio: dragute pozele de pe flickr, nu cred ca ai avea asa de mult nevoie de un curs foto cat de ceva studiu in particular. Tutoriale on-line se gasesc berechet, carti bune de asemenea.

In ceea ce priveste pretul, eu zic ca pentru 100 de euro nu merita sa renunti la un an garantie decat daca mai pui inca 300 de RON si iei si un 35mm f1.8 ;)
[Lista de sticle si borcane]
[Citat dintr-un fotograf celebru, preferabil mediocru, ideal mort]
Maniac
 
Mesaje: 1058
Membru din: Mar Mar 24, 2009 8:39 pm
Localitate: Troll-andia (vizavi de Finlandia)

Re: Primul meu dslr!!!

Mesajde Dan Pop » Joi Oct 08, 2009 2:22 pm

sorinmsg scrie:Voi va mai aduceti aminte cum au aratat ofertele de Craciun de anul trecut sau de Paste? Diferenta a fost macar de 100Eur in favoarea sarbatorilor? Sau au fost aceleasi preturi, in jur de 33 sa zicem, numai ca primeai 2 obiective sau unul mai performant?

Anul trecut au fost niste promotii foarte interesante de Craciun. Problema e ca acest gen de promotii nu sint la modul 15% reducere pe tot ce gasesti in magazin, ci afecteaza anumite articole. Daca acele articole se intimpla sa fie pe lista ta de cumparaturi, ai dat lovitura, daca tocmai apucasesi sa le cumperi la pretul de dinaintea promotiei, nu-ti ramine decit sa oftezi.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Primul meu dslr!!!

Mesajde vio » Joi Oct 08, 2009 9:30 pm

Maniac scrie:@Vio: dragute pozele de pe flickr, nu cred ca ai avea asa de mult nevoie de un curs foto cat de ceva studiu in particular. Tutoriale on-line se gasesc berechet, carti bune de asemenea.

In ceea ce priveste pretul, eu zic ca pentru 100 de euro nu merita sa renunti la un an garantie decat daca mai pui inca 300 de RON si iei si un 35mm f1.8 ;)

Ma bucur ca iti plac "POZELE"mele(Credeam si eu ca sunt fotografii :( ) .Multumesc pt aprecieri! Am aruncat si eu un ochi peste ale tale si ce pot sa spun decat ca imi plac si le examinez" in continuare pt a "extrage ce e mai bun ;)

Am gasit urmatoarele oferte :la hobby-Nikon D90 + Nikon 18-105mm VR BONUS: telecomanda IR ,filtru UV ,geanta foto , abonament gratuit 6 luni la revista NATIONAL GEOGRAFIC.

la fotostartAparat foto Nikon D90 Kit 18-105 VR Geanta,Card 8GB, Fitru UV 67mm

la digiland:#1 +Nikon geanta SLR CF-EU04

#2 +Card SDHC 4G
#3 +Kit curatare lentile
#4 +Abonament la National Geografi

la f 64: Nikon D90 Kit 18-105mm VR + BONUS SD 4GB Sandisk Ultra II PROMO+ Tamrac 5515 Red

acum intrebarea era ce face filtrul ala e cel de plastic care se atseaja la obictiv ca parasolar"?
si care din oferte cele de mai sus vi se par mai ok din punct de vedere al achizitiei? ms!
PS sunt ok aceste carduri de memorie?
kitul de curatre mar ajuta sau se curata la service mai bn?
vio
 
Mesaje: 17
Membru din: Mar Sep 29, 2009 10:42 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 12 vizitatori