Acum este Joi Apr 25, 2024 1:08 pm

Articole Nikonisti.ro

nikon d60 cu blitz de canon?

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

nikon d60 cu blitz de canon?

Mesajde derek » Vin Oct 02, 2009 7:59 am

Colegul meu este si el pasionat de foto. el are canon d5 mark II. az a adus blitz-ul de la canon un 580EX II. l-am montat pe nikon si am vazut ca merge fara probleme. eu asa am stiut ca blitzurile nu sunt compatibile intre ele. deci cele de cano nu merg pe nikon. ma puteti lamuri. multumesc.
i thought what i'd do was pretend i was one of those deaf mutes

http://www.flickr.com/photos/33459797@N05/
Avatar utilizator
derek
 
Mesaje: 21
Membru din: Joi Sep 24, 2009 6:35 am
Localitate: Oradea

Re: nikon d60 cu blitz de canon?

Mesajde Dan Pop » Vin Oct 02, 2009 2:07 pm

derek scrie:az a adus blitz-ul de la canon un 580EX II. l-am montat pe nikon si am vazut ca merge fara probleme. eu asa am stiut ca blitzurile nu sunt compatibile intre ele. deci cele de cano nu merg pe nikon.

Toate blitzurile au o functionalitate de baza (capacitatea de a descarca un condensator printr-un tub umplut cu xenon) si tot felul de extensii. Accesul la functionalitatea de baza nu implica decit contactul central, care e identic pozitionat la toate firmele mari, mai putin Sony (care foloseste o patina fara contact central, incompatibila inclusiv mecanic cu restul lumii, mostenita de la Minolta).

Deci, chiar daca blitzul "merge fara probleme", nu va fi capabil decit de niste descarcari chioare, pe care aparatul le poate declansa, dar nu are nici un fel de (alt) control asupra lor. Adica la nivelul tehnologic al anilor '60. Daca 580 EX II are si capabilitatea de a fi declansat prin simpatie, ar putea fi folosit si ca slave al blitzului de pe Nikon (cu conditia ca acesta sa fie pus in mod manual).
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: nikon d60 cu blitz de canon?

Mesajde George21 » Lun Oct 05, 2009 7:07 pm

daca este blitzul pus pe camera, pe modul manual nu ar avea de ce sa nu mearga atat timp cat contactele pentru declansare atat la nikon, canon si nissin sunt pozitionate in acelasi loc.
un canon 430 EX II a mers (in mod manual) cu un nikon d40x
George21
 
Mesaje: 139
Membru din: Mie Feb 11, 2009 9:04 pm
Localitate: Galati

Re: nikon d60 cu blitz de canon?

Mesajde derek » Joi Feb 25, 2010 11:27 am

as mai avea o intrebare: la folosire indelunga un blitz de canon 580 ex II poate sa deterioreze aparatul nikon? este mit sau realitate ca se poate strica senzoul de declansare a blitzului pe aparat?
i thought what i'd do was pretend i was one of those deaf mutes

http://www.flickr.com/photos/33459797@N05/
Avatar utilizator
derek
 
Mesaje: 21
Membru din: Joi Sep 24, 2009 6:35 am
Localitate: Oradea

Re: nikon d60 cu blitz de canon?

Mesajde Dan Pop » Joi Feb 25, 2010 5:25 pm

derek scrie:as mai avea o intrebare: la folosire indelunga un blitz de canon 580 ex II poate sa deterioreze aparatul nikon? este mit sau realitate ca se poate strica senzoul de declansare a blitzului pe aparat?

Se poate strica circuitul de declansare, dar nu de catre un 580 EX II. Manualele aparatelor Nikon spun:
Negative voltages or voltages over 250 V applied to the accessory shoe could not only prevent normal operation, but damage the sync circuitry of the camera or flash.

Cine are un voltmetru si niste blitzuri suficient de vechi (anii '50-'60) se poate amuza masurind tensiunea de la conectorul de sincronizare. Pe vremea aia, aparatele erau pur mecanice si "circuitul de sincronizare" consta in doua lamele metalice elastice pe care obturatorul le punea in contact la momentul potrivit (in cazul conectorului pentru blitz electronic, atunci cind prima cortina ajungea la capatul cursei).
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: nikon d60 cu blitz de canon?

Mesajde derek » Vin Feb 26, 2010 8:50 am

Multumesc pentru raspuns. Deci teoretic nu am sanse ca blitzul sa il dea gata :)
Avatar utilizator
derek
 
Mesaje: 21
Membru din: Joi Sep 24, 2009 6:35 am
Localitate: Oradea

Re: nikon d60 cu blitz de canon?

Mesajde lucidam » Lun Ian 15, 2024 5:14 am

Join the Fusion Expedition Guild, a community of explorers in Pokemon Infinite Fusion dedicated to unearthing the world's fusion mysteries. Collaborate with fellow trainers, share fusion secrets, and embark on quests that delve deep into the lore and mechanics of Pokémon fusions.
lucidam
 
Mesaje: 14
Membru din: Lun Mai 15, 2023 9:44 am


Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 26 vizitatori