Acum este Joi Mar 28, 2024 2:30 pm

Articole Nikonisti.ro

A da de pereti sau a nu da de pereti cu un D40!

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

A da de pereti sau a nu da de pereti cu un D40!

Mesajde Robert_timisoara » Lun Oct 12, 2009 1:12 am

De vreo cateva luni ma cam macina gandul de a lua aparatul si de al tranti de un perete cat de tare pot. Ma chinui ca un fraier sa fac tot felul de fotografii cu modele incluse, pe aparat sunt in culmea fericirii cand vad ceea ce am realizat. Vin acasa, infig cablul ala de date in lateralul aparatului, copiez fisierele le deschid si incep sa ma uit peste ceea ce am creat. Imi belesc ochii atent si imi vine sa plang de hohote. NICIUNA din pozele FAINE care sunt pe aparat nu apar FAINE pe monitor. 100.000 de mii de defecte ca nu le poti face mare lucru si trebuie modificate la greu ca sa iasa ceva clar.

Daca o poza am facut`o pe verticala cu aparatul arata super bine... daca o intorc in computer ca sa o vad mai bine e plina de defecte... in fine ideea e: sparg D40, sparg monitorul sau imi crap mie capul.

Rog un raspuns scurt.

Va multumesc,
Nikon D40 18-55mm, 55-200mm VR http://www.flickr.com/photos/robert_tm/
Nikon D300 18-200 mm VR, 50 mm f1.8, SB-900
Robert_timisoara
 
Mesaje: 179
Membru din: Vin Ian 16, 2009 4:35 pm
Localitate: Timisoara

Re: A da de pereti sau a nu da de pereti cu un D40!

Mesajde cosminprund » Lun Oct 12, 2009 7:16 am

Care e natura defectelor? Fara sa stiu despre ce-i vorba as zice in ordine:

(1) E ok, astea-s chinurile facerii si esti un perfectionist, de-aia nu-ti plac. Aiurea era sa-ti placa toate.
(2) Ai nevoie sa-ti calibrezi monitorul.
(3) Mi se pare putin probabil sa fie o problema de la aparat, daca era de la aparat mesajul tau ar fi sunat altfel si ti-as fi zis sa-l trimiti in service, n-ai de ce sa-l spargi :D

(4) ... poze? unde-s?
Cosmin Prund,
Nikon DX body + obiective si alte accesorii

http://www.flickr.com/photos/cosminprund/
cosminprund
 
Mesaje: 342
Membru din: Mie Mar 11, 2009 1:59 pm
Localitate: Sibiu

Re: A da de pereti sau a nu da de pereti cu un D40!

Mesajde cayn » Lun Oct 12, 2009 7:35 am

Poate ai praf pe senzor.. sau fotografiezi la iso 1600. :mrgreen:
Sony Nex 7 + Sony E 18-55 OSS
---
ex Nikonist :(
Avatar utilizator
cayn
 
Mesaje: 65
Membru din: Sâm Sep 12, 2009 9:50 am
Localitate: Galati

Re: A da de pereti sau a nu da de pereti cu un D40!

Mesajde equinoxe » Lun Oct 12, 2009 9:11 am

Cumva tragi RAW si deschizi RAW-urile cu altceva decat Capture NX?
Avatar utilizator
equinoxe
 
Mesaje: 199
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 3:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: A da de pereti sau a nu da de pereti cu un D40!

Mesajde gmtiby » Lun Oct 12, 2009 9:19 am

Pune si tu o poza, sa vedem despre ce e vorba!

Cu stima !
Cu stima,
gmtiby
 
Mesaje: 39
Membru din: Lun Iul 20, 2009 11:22 am

Re: A da de pereti sau a nu da de pereti cu un D40!

Mesajde Haf » Lun Oct 12, 2009 10:03 am

Ai o problema cu aparatul sau intre monitorul de la calculator si scaun.

Nu sparge aparatul, mai bine fa-l cadou cuiva care poate chiar isi doreste si poate nu-si permite un DSLR, chiar si unul modest cum este D40.
Haf
 
Mesaje: 330
Membru din: Dum Mai 10, 2009 4:34 pm

Re: A da de pereti sau a nu da de pereti cu un D40!

Mesajde TBirdi » Lun Oct 12, 2009 10:27 am

Eu sunt unu din aia care isi doresc unul, ba chiar iti dau si L100 la schimb :) . Revenind la subiect, nu cunosc foarte bine aparatul, dar probabil ca are si moduri scena... incearca sa faci cateva poze pe mod scena si vezi cum ies alea. Succes, si lasa aparatul in pace :)
TBirdi
 
Mesaje: 3
Membru din: Lun Oct 05, 2009 6:29 pm
Localitate: Constanta

Re: A da de pereti sau a nu da de pereti cu un D40!

Mesajde KodiaK » Lun Oct 12, 2009 3:31 pm

Rog un raspuns scurt.

Va multumesc,


Mai intai pune intrebarea.
KodiaK
 
Mesaje: 358
Membru din: Lun Mai 11, 2009 1:49 pm

Re: A da de pereti sau a nu da de pereti cu un D40!

Mesajde scurtualex » Mar Oct 13, 2009 9:24 am

cosminprund scrie:Care e natura defectelor? Fara sa stiu despre ce-i vorba as zice in ordine:

(1) E ok, astea-s chinurile facerii si esti un perfectionist, de-aia nu-ti plac. Aiurea era sa-ti placa toate.
(2) Ai nevoie sa-ti calibrezi monitorul.
(3) Mi se pare putin probabil sa fie o problema de la aparat, daca era de la aparat mesajul tau ar fi sunat altfel si ti-as fi zis sa-l trimiti in service, n-ai de ce sa-l spargi :D

(4) ... poze? unde-s?


Dupa cum a spus si cosminprund, ai variantele alea. Dar in cazul in care tu pe aparat vezi ceva si pe calculator altceva, probabil e de vina monitorul. Tu ai mai spus ca sunt pline de defecte. acuma vine intrebarea: ce fel de defecte?? au zgomot de imagine (cu toate ca asta nu e considerat defect), sau incadrarile sunt aiurea, background-ul te deranjeaza, praful de pe senzor, ce anume?!?! puna macar si tu 1-2 poze aici sa vedem despre ce e vorba. Noi acuma facem comentarii, cum se zice "legati la ochi", pentru ca stim numai ce ne-ai spus tu acolo.Daca ai lucrat si cu alte camere si nu au fost probleme, ar putea fii D40-ul de vine, cu toate ca nu vad de ce. Dar daca nu, inseamna ca greselile vin din partea fotografului :P:P:P:P :twisted: :twisted: Aparatul nu face greseli (exceptand faptul in care i se strica ceva :lol: :lol: ), fotograful e cel care greseste prin faptul ca nu stie sa se foloseasca de aparat :twisted: :twisted:
Avatar utilizator
scurtualex
 
Mesaje: 94
Membru din: Vin Ian 16, 2009 4:45 pm
Localitate: Slanic-Moldova, Bacau

Re: A da de pereti sau a nu da de pereti cu un D40!

Mesajde Sajuuk » Mar Oct 13, 2009 9:32 am

Pot spune sincer ca un D40 este un aparat foarte bun. Detin si folosesc unul si nu am nici o problema [exceptand praful ocazional pe senzor].
Imagini... iata cateva imagini realizate cu D40 realizate in diferite conditii. Prima este o inceracare de HDR [desi D40 nu are bracketing]
HDR Test
Imagine

Imagine

D40/Sistem CLS - Seminar
Imagine

Acestea sunt cateva exemple numai... Eu zic ca se descurca admirabil acest mic D40.
Cum ati mai fost indrumat, postati imagini care sa arate defectele la care va referiti. Altfel discutia e pur teoretica.

De mentionat totusi ca am remarcat ca uneori, in anumite conditii de iluminare[eu am remarcat ca la asfintit mai face asta uneori], aparatul are o mica tendinta de supraexpunere cu 0.3 sau 0.7 EV. Dar cu putina atentie, se poate corecta asta din aparat la fata locului [a se vedea manualul :) ].

Andrei
Imagine
Imagine
Imagine
Nikon D40 + AF-s Nikkor DX 18-55mm f/3.5-5.6 + Nikkor AF 50mm f/1.8D
Si-am rasarit si pe deviantart.com :D
Avatar utilizator
Sajuuk
 
Mesaje: 270
Membru din: Dum Ian 25, 2009 6:25 pm
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

cron