Acum este Vin Mar 29, 2024 3:43 pm

Articole Nikonisti.ro

Achizitie DSLR Nikon de pe piata gri

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Achizitie DSLR Nikon de pe piata gri

Mesajde sfedu » Mar Noi 11, 2014 11:24 am

Salutare, ma adresez cu o intrebare celor care au achizitionat, sau au cunostinte in ceea ce prinveste aparatele foto Nikon care se vand pe unele site-uri, la preturi mai mici, dar nu sunt aduse prin importatori oficiali, provinienta lor fiind incerta; inafara de faptul ca garantia este discutabila, acele aparate sunt originale? sunt identice cu cele aduse prin importatorul oficial sau exista posibilitatea sa fie contrafacute sau sa aibe anumite diferente?
Avatar utilizator
sfedu
 
Mesaje: 563
Membru din: Lun Apr 02, 2012 1:26 pm

Re: Achizitie DSLR Nikon de pe piata gri

Mesajde Skytalker » Mar Noi 11, 2014 12:02 pm

Am mai scris asta si o repet daca e vorba de USA si piata gri.
USA sau Grey Market sint acelasi produs, fabricat in acelasi loc de aceleasi persoane cu parametri exact identici. Diferenta consta in sursa de import in USA care sint altele decit fabricantul sau dealerul lui autorizat in acel stat, dar tot o sursa legala de facto.

Aceasta practica apare necesara de fiecare data cind maufacturierul sau dealerul in tara respectiva nu importa produsul X, care nu poate fi introdus pe piata spre vinzare decit prin importuri facute de alte firme legale de altfel, dar care nu sint reprezentantii oficiali ai manufacturierului. Astfel BH cumpara si revinde acel produs.
Deci in primul caz este importator, cazul doi este sa zicem "reseller" de vreme ce importul nu este oficial, prin oficial intelegem ca manufacturierul nu exporta in tara aia acel produs.

Nikon USA va servi intotdeauna garantia catre cumparator. Pentru un import US tu esti cumparatorul deci produsul este garantat catre tine, in al-2-lea caz BH este cumparatorul, ca urmare el este detinatorul garantiei, el si nu tu, trebuie sa trmita produsul catre Nikon, asta fiind motivul pentru care tu il trimiti lor si ei il vor repara (prin Nikon sau nu) si il vor returna catre tine. In cele mai multe cazuri insa, nu cred ca il vor repara.

Sigur ca produsele grey marker sint mai ieftine tocmai pentru ca nu se califica pentru programele lor de rebate si au o garantie personalizata care trebuie consultata inainte de cumpararea produsului.
D4/D3/D300 12-24G;14-24G;24-70G;70-200G;200-400G;24-120G;18-200;35 1.8G;50 1.4D;85 1.4D;105D micro;105DC;2sb900;2sb800

|My Website|My Flickr|My Blog|My FB|
Avatar utilizator
Skytalker
 
Mesaje: 638
Membru din: Mar Apr 07, 2009 1:38 am

Re: Achizitie DSLR Nikon de pe piata gri

Mesajde sfedu » Mar Noi 11, 2014 12:16 pm

Ma refeream la produsele de la noi, care nu sunt aduse prin Skin si sunt vandute pe unele site-uri, la preturi considerabil mai mici.


Skytalker scrie:Am mai scris asta si o repet daca e vorba de USA si piata gri.
USA sau Grey Market sint acelasi produs, fabricat in acelasi loc de aceleasi persoane cu parametri exact identici. Diferenta consta in sursa de import in USA care sint altele decit fabricantul sau dealerul lui autorizat in acel stat, dar tot o sursa legala de facto.

Aceasta practica apare necesara de fiecare data cind maufacturierul sau dealerul in tara respectiva nu importa produsul X, care nu poate fi introdus pe piata spre vinzare decit prin importuri facute de alte firme legale de altfel, dar care nu sint reprezentantii oficiali ai manufacturierului. Astfel BH cumpara si revinde acel produs.
Deci in primul caz este importator, cazul doi este sa zicem "reseller" de vreme ce importul nu este oficial, prin oficial intelegem ca manufacturierul nu exporta in tara aia acel produs.

Nikon USA va servi intotdeauna garantia catre cumparator. Pentru un import US tu esti cumparatorul deci produsul este garantat catre tine, in al-2-lea caz BH este cumparatorul, ca urmare el este detinatorul garantiei, el si nu tu, trebuie sa trmita produsul catre Nikon, asta fiind motivul pentru care tu il trimiti lor si ei il vor repara (prin Nikon sau nu) si il vor returna catre tine. In cele mai multe cazuri insa, nu cred ca il vor repara.

Sigur ca produsele grey marker sint mai ieftine tocmai pentru ca nu se califica pentru programele lor de rebate si au o garantie personalizata care trebuie consultata inainte de cumpararea produsului.
Avatar utilizator
sfedu
 
Mesaje: 563
Membru din: Lun Apr 02, 2012 1:26 pm

Re: Achizitie DSLR Nikon de pe piata gri

Mesajde StefanSC » Mar Noi 11, 2014 1:01 pm

sfedu scrie:Salutare, ma adresez cu o intrebare celor care au achizitionat, sau au cunostinte in ceea ce prinveste aparatele foto Nikon care se vand pe unele site-uri, la preturi mai mici, dar nu sunt aduse prin importatori oficiali, provinienta lor fiind incerta; inafara de faptul ca garantia este discutabila, acele aparate sunt originale? sunt identice cu cele aduse prin importatorul oficial sau exista posibilitatea sa fie contrafacute sau sa aibe anumite diferente?


Pe scurt, da. Nu exista, din cate stiu, o piata de fake-uri pe aparate si obiective deoarece sunt prea complexe pentru a le reproduce eficient. In schimb, exista o piata de fake-uri pe accesorii (baterii, gripuri samd).

Sunt in multe cazuri aparate aduse din Asia/Rusia(zone unde preturile sunt sensibil mai mici) si de multe ori netrecute prin vama (de aici si parte din diferenta de pret).

In principiu, Nikon Europe si prin extensie SKIN nu au de ce sa isi bata capul cu aceste produse (deci zero garantie oficiala), asa ca te bazezi pe garantia oferita de vanzator.

Nikon USA va servi intotdeauna garantia catre cumparator.

Not quite. Nikon USA nu va repara decat aparatele imporatate prin ei (indiferent daca e de garantie sau nu). La fel si Nikon Europe. Mi-a explicat cineva de ce o data, dar nefiind pe financiar mi-am prins urechile asa ca prefer sa nu dezinformez.
Singurii care aveau (si au renuntat pentru ca e costisitoare) o politica de garantie globala sunt cei de la Olympus.
StefanSC
 
Mesaje: 1260
Membru din: Mie Apr 18, 2012 9:54 pm

Re: Achizitie DSLR Nikon de pe piata gri

Mesajde obama » Mar Noi 11, 2014 3:59 pm

Sa putem raspunde concludent la intrebarea ta trebuie sa ne dai siteurile respective sa le analizam cu atentie. Posteaza-le aici.
Avatar utilizator
obama
 
Mesaje: 310
Membru din: Mie Dec 11, 2013 5:41 am
Localitate: Bucuresti

Re: Achizitie DSLR Nikon de pe piata gri

Mesajde sfedu » Mar Noi 11, 2014 5:21 pm

Ma refer la foto-mall si digitalxx.
Avatar utilizator
sfedu
 
Mesaje: 563
Membru din: Lun Apr 02, 2012 1:26 pm

Re: Achizitie DSLR Nikon de pe piata gri

Mesajde ady_joe » Sâm Noi 15, 2014 11:45 am

Am cumparat de cateva ori de pe eglobalcentral, un site cu cele mai mici preturi din Europa, produsele vin vin HK, China, ajung cam in 6-8 zile lucratorea la destinatie, problema e ca nu trimit in Romania, (locuiesc in Italia), de multe ori preturile cerute pe forumurile romanesti sau italiene pt aparatura/obiective second sau fara garantie, e mai mare decat pretul cerut de Nou pe acest site.


Inviato dal mio iPad utilizzando Tapatalk
Nikon D600, Nikon 50 1.8
Avatar utilizator
ady_joe
 
Mesaje: 208
Membru din: Joi Sep 29, 2011 7:39 pm

Re: Achizitie DSLR Nikon de pe piata gri

Mesajde obama » Sâm Noi 15, 2014 1:42 pm

WTF, 7100 e 600e. Iar daca nu ai ajuns, ca roman, pana acum in Italia se presupune ca macar un prieten ai acolo.

Bun, se pune si asta la bookmarks.
Avatar utilizator
obama
 
Mesaje: 310
Membru din: Mie Dec 11, 2013 5:41 am
Localitate: Bucuresti

Re: Achizitie DSLR Nikon de pe piata gri

Mesajde ady_joe » Sâm Noi 15, 2014 2:00 pm

Nu mai retin lista cu tarile in care trimit, o gasesti pe site, ce te pot asigura e ca site-ul e pe bune, am cumparat 3 obiective si un aparat de la ei. Ma gandesc si eu la un 7100...


Inviato dal mio iPad utilizzando Tapatalk
Nikon D600, Nikon 50 1.8
Avatar utilizator
ady_joe
 
Mesaje: 208
Membru din: Joi Sep 29, 2011 7:39 pm

Re: Achizitie DSLR Nikon de pe piata gri

Mesajde obama » Sâm Noi 15, 2014 2:29 pm

Si ala e pretul final? Se mai adauga alte taxe? Vad ca si shippingul e free. Unde ti-a facut garantia la ele si pe ce perioada? Ai putut sa le inregistrezi la nikon romania cu serialul lor?
Avatar utilizator
obama
 
Mesaje: 310
Membru din: Mie Dec 11, 2013 5:41 am
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori

cron