Acum este Mie Apr 17, 2024 1:50 am

Articole Nikonisti.ro

de unde ne cumparam "jucariile"?

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: de unde ne cumparam "jucariile"?

Mesajde cosminprund » Mie Apr 15, 2009 9:17 pm

Poate am inteles, poate n-am inteles. Eu imi sustin opinia ca magazinele stiu ce fac, si de pe margine e usor sa spunem ce se vine: sunt sigur ca ei stiu mult mai bine ce se vinde. Argumentatia e simpla: magazinele sunt private (deci nu se pune problema managementului ca la stat), magazinele sunt multiple (deci nu se pune problema sa forteze un produs prost dar scump ca sa faca profit). Un patron sigur va face tot posibilul sa cistige 1 leu in plus, nu incape nici o indoiala!

In legatura cu populatia tarii, bineinteles ca nu trebuie milioane de cumparatori, dar cumparatorii vor fi proportionali cu populatia, nu? Adica la fiecare 1000 de locuitori avem un numar de fotografi si fotoamatori; Tind sa cred ca numarul de fotografi e mai mare la ei decit la noi, asta pentru ca la noi nu prea contracteaza lumea fotografi profesionisti prea des - hai la o nunta, eventual si la botez, si cam atit! Pe cind la ei vad ca exista tot felul de alte piete: fotografiat copiii, fotografiat viitoare mamici, fotografiat persoane in virsta. Deci indirect numarul de cumparatori ai magazinelor foto are legatura cu populatia si ei (S.U.A.) ies cu siguranta in avantaj.

Acuma poate am eu o atitudine mai relaxata, pentru ca am antrenament :D Un alt hobby al meu este "robotica", sa vezi acolo distractie, in tara nu se gaseste *absolut nimic*! Si nu sunt singurul amator de asa ceva, corespondez cu inca vreo citiva - doar ca nu suntem suficienti. Am ajuns "prieten" cu cei de la UPS Romania si am ajuns sa o cunosc pe tanti de la singura posta asistata vamal din Sibiu (toate coletele din afara europei trebuie vazute de vama).

Ca sa spun ceva strict la subiect, inca n-am avut probleme cu achizita jucariilor foto, cel mai probabil pentru ca inca n-am cautat nimic deosebit. Desi am fost foarte placut surprins sa gasesc Spyder3 Pro pe stoc, si acum Spyder3 Print tot pe stoc!
Cosmin Prund,
Nikon DX body + obiective si alte accesorii

http://www.flickr.com/photos/cosminprund/
cosminprund
 
Mesaje: 342
Membru din: Mie Mar 11, 2009 1:59 pm
Localitate: Sibiu

Re: de unde ne cumparam "jucariile"?

Mesajde glumetu » Joi Apr 16, 2009 8:43 am

Radu_Grozescu scrie:
glumetu scrie:m-ar interesa si pe mine un magazin foto in care pot sa probez un Gitzo 2541


Avem importator Gitzo in Romania, Kirk si Markins nu stiu sa aduca cineva. Mie mi-a adus cineva din SUA Kirk si RRS, dar e laborios.

Gitzo:
http://photosetup.ro/index.php?m=cat&cat_id=165

dar, din pacate, ei nu vand decat la persoane juridice. Sa-mi fac firma ca sa pot cumpara un Gitzo pe probate din Romania? :-)
Bogdan.
D800 14-24 24-70 70-200/4
Avatar utilizator
glumetu
 
Mesaje: 321
Membru din: Vin Ian 16, 2009 1:19 pm

Re: de unde ne cumparam "jucariile"?

Mesajde cosminprund » Joi Apr 16, 2009 8:49 am

Le dai telefon si-i intrebi de-un magazin care cumpara de la ei, iti vor spune ca n-au de ce sa nu-ti spuna. O vinzare prin magazinul respectiv e o vinzare si pentru ei.
Cosmin Prund,
Nikon DX body + obiective si alte accesorii

http://www.flickr.com/photos/cosminprund/
cosminprund
 
Mesaje: 342
Membru din: Mie Mar 11, 2009 1:59 pm
Localitate: Sibiu

Re: de unde ne cumparam "jucariile"?

Mesajde sorinsava » Joi Apr 16, 2009 9:35 am

pai bravo... ti-ai raspuns singur. nu cred ca e nevoie sa faci misto de problemele altora cum ii zici glumetului ca s-a inventat telefonul. nu vad legatura intre nevoile tale si ale altora.

spyder nu e de mult timp in oferta f64. cind am vrut eu acum citiva ani, poate 2 max 3, ei nu aveau in oferta nici un model de la marca asta, aveau alta marca f scumpa. dupa ce am cautat un timp am gasit pe google o firma in bucuresti si am luat de la ei.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: de unde ne cumparam "jucariile"?

Mesajde cosminprund » Joi Apr 16, 2009 10:00 am

N-am intentionat sa fac misto de nimeni, doamne fereste. Chestia cu telefonul era o sugestie onesta pe care am aplicat-o si eu cu alta ocazie. Importatorii uneori uita sa scrie pe pagina de prezentare si magazinele unde poti cumpara 1 bucata, si fix asta am facut, am dat telefon la importator si am intrebat cine-mi poate vinde 1 bucata! Poate am avut noroc si-am prins o zi buna, pentru ca prima intrebare a fost "De la ce firma sunati? A, persoana fizica? Nu lucram cu persoanele fizice".
Cosmin Prund,
Nikon DX body + obiective si alte accesorii

http://www.flickr.com/photos/cosminprund/
cosminprund
 
Mesaje: 342
Membru din: Mie Mar 11, 2009 1:59 pm
Localitate: Sibiu

Re: de unde ne cumparam "jucariile"?

Mesajde glumetu » Vin Apr 17, 2009 8:34 am

nu, nu am luat-o ca pe o zeflemea, stiu ca pot sa sun la ei si sa aflu (desi poate era mai usor sa isi scrie pe site atat partenerii cat si sa aiba o lista de preturi). acum trebuie sa le trimiti email ca sa iti trimita un pret din lista - mi s-a parut un pic cam overkill.

evident ca daca vreau mortis sa-mi iau un Gitzo imi voi lua cumva - doar am vrut sa subliniez ca modul in care as face asta nu-i deloc "consumer friendly" in Romania. Va deveni, avem rabdare, dar acum nu e cazul.

Si mai voiam sa subliniez ca doar Gitzo in sine nu e problema, ci faptul ca a-ti construi ansamblul trepied + cap + placuta pe canale oficiale in Romania este o adevarat aventura - ma refer la achizitiile gen Gitzo/RRS/Markins/Kirk si nu la consumer level (gen Manfrotto / Giottos etc).
Bogdan.
D800 14-24 24-70 70-200/4
Avatar utilizator
glumetu
 
Mesaje: 321
Membru din: Vin Ian 16, 2009 1:19 pm

Re: de unde ne cumparam "jucariile"?

Mesajde dan_ionut » Dum Mai 17, 2009 8:45 pm

Pe mine ma intereseaza daca e sa cumparam un aparat din strainatate cu factura cu tot ,putem sa l inregistram la skin sau pe nikonisti.ro si sa avem garatie si promotii in tara?stie cineva ?mai ales ca prin sua sunt putin mai ieftine.
dan_ionut
 
Mesaje: 1
Membru din: Dum Mai 17, 2009 8:40 pm

Re: de unde ne cumparam "jucariile"?

Mesajde cosminprund » Dum Mai 17, 2009 9:49 pm

Garantia internationala e de doar 1 an pentru aparatele care nu sunt cumparate din Romania - asa am auzit. Oricum, in legatura cu pretul, daca nu iti aduce aparatul cineva (adica il comanzi de pe un magazin on-line) sunt sanse foarte bune sa platesti la posta vama si TVA si atunci preturile s-ar putea sa nu mai fie asa de bune. TVA=19%, vama e in functie de cum iti incadreaza reprezentatul vamal produsele. Daca intentionezi sa faci o plata cu cardul trebuie sa te interesezi inainte cum calculeaza banca cursul dolarului, ca nu-i neaparat cum zice "bunul simt".

Eu as cumpara de pe situri europene, si numai ce nu se gaseste deja si in Romania.
Cosmin Prund,
Nikon DX body + obiective si alte accesorii

http://www.flickr.com/photos/cosminprund/
cosminprund
 
Mesaje: 342
Membru din: Mie Mar 11, 2009 1:59 pm
Localitate: Sibiu

Re: de unde ne cumparam "jucariile"?

Mesajde Dan Pop » Dum Mai 17, 2009 10:32 pm

dan_ionut scrie:Pe mine ma intereseaza daca e sa cumparam un aparat din strainatate cu factura cu tot ,putem sa l inregistram la skin sau pe nikonisti.ro si sa avem garatie si promotii in tara?stie cineva ?

Promotiile sint acordate de SKIN exclusiv produselor cumparate in tara, de la distribuitorii lor oficiali. Produsele cumparate din UE si produsele insotite de un certificat de garantie "worldwide" beneficiaza de 1 an garantie in tara, cu transportul suportat de client (fata de 2 ani garantie cu transportul suportat de SKIN pentru produsele luate din tara).
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: de unde ne cumparam "jucariile"?

Mesajde Lucian M » Lun Aug 10, 2009 11:47 pm

Eu mi-am luat uratoarele chestii de la f64:
- d40 + 18-55 + card 4gb (promotie)
- acumulator pt. D40
- trepied nu-stiu-ce-marca pentru un prieten
- Nissin di622 + bouncer
- set giottos + q-ball
- set giottos + rocket blower 9plus inca un set pentru colegul meu- cameramanul)
- set blitz slave (45w/s) + suport + trepied+ umbrela (totul la dublu) si o blenda
- charger Maha
- Lambency clear (tre' sa-l dau, ca nu se potriveste pe sb600)
- sb600 + cutiute pastrare acumulatori AA (am luat 3 bc- al dreq de greau au reaparut la vanzare) + charger si acumulatori hahnell

Ce imi mai doresc: un 18-105vr (as vrea un 16-85, dar tata nu-i patron si nici eu nu am cine stie ce servici) si cam atat, ca sare iar sotia cu gura. Am un body D80 luat sh de la cineva si care pe moment ma multumeste. Mai sunt si alte maruntisuri luate de la f64, dar sincer la ora asta nu-mi aduc aminte chiar tot. Totdeauna am fost tratat cu respect, chiar daca uneori sunt mai insistent cu telefoanele; in special domnele de acolo sunt f amabile. Serviciile firmei sunt f ok, curierul pe care il folosesc (sprint) e rapid si serios, nu am avut probleme cu niciun colet pana acum. Ultimul colet (cu blitz si celelalte nebunii) nici macar nu l-am verificat la primire- i-am zis curierului ca nu e nevoie. Am semnat de primire si am taiat-o- nici 10 secunde nu a durat livrarea. Asta spune multe.
Deci ati intuit care e magazinul meu preferat, nu? :D
Nikon D700, Tamron 24-70 f2,8, Nikkor 50 & 85 f1,8 Af-D, SB800 (si alte slave-uri). Lista se mareste...
Avatar utilizator
Lucian M
 
Mesaje: 311
Membru din: Dum Aug 09, 2009 9:47 pm
Localitate: Neamt

Anterior

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

cron