Acum este Vin Apr 19, 2024 7:47 am

Articole Nikonisti.ro

de unde ne cumparam "jucariile"?

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

de unde ne cumparam "jucariile"?

Mesajde aKe » Lun Apr 06, 2009 6:25 pm

Salutari,

Doresc sa achizitionez un body dslr si ceva obiective pe langa. Stiu ce vreau si ce imi trebuie, mai ramane de stabilit de unde sa achizitionez ceea ce imi doresc. Am studiat magazinele recomandate (parteneri Nikon) de nikonisti.ro si am ajuns la concluzia ca magazinul Foto Hobby ofera preturile cele mai bune. Intrebarile mele sunt:

Ati mai cumaparat de la Foto Hobby? daca da, atunci ce parerei aveti?
Ce magazin recomandati? , tinand cont ca ati achizitionat si sunteti multumiti de pretul si starea produsului(lor) livrat(e).

Desigur ca magazine afiseaza cam aceleasi preturi, dar totusi se pot observa diferente, mai ales pentru configuratii selective ci nu kit-uri.

de exemeplu... Foto Hobby ofera la momentul publicarii acestui mesaj(06.04.09) pretul de aprox 4000 lei ptr kit d90, sau 3100 lei pentru body d90. In timp ce restul magazinelor au pastrat preturile ridicate. Aceasta scadere brusca(4999-4000) e o dilema pentru mine, nu ca nu mi-ar conveni. Si inainte de aceasta scadere Foto Hobby afisa un pret de 4700 pentru kit, fiind de asemenea mai mic decat pretul magazinelor concurente. Sa fie doar "neseriozitatea" celorlalte magazine, sa traga de timp ca poate poate mai prind vreun client si il fraieresc? sau....?

Mi-e clar ca din moment ce valoarea euro a scazut trebuia sa scada si preturile, ceea ce nu am vazut la majoritatea magazinelor concurente.

Multumesc pentru timpul acordat.
Loc pentru semnatura, ...rezervat !
aKe
 
Mesaje: 9
Membru din: Mie Apr 01, 2009 6:33 pm

Re: de unde ne cumparam "jucariile"?

Mesajde aKe » Lun Apr 06, 2009 7:21 pm

Interesant; Raspunsul a fost dat. L-am aflat prin intermediul Reclamei de promotie afisata pe nikonisti.ro in legatura cu promotia "d90 cu triplu avantaj..."(http://www.nikonisti.ro/promotii.php?promo=03). Dupa care am observat ca si la alte magazine a scazut pretul la acelasi nivel. Vesti bune pentru viitorii clienti de astfel de produse. Ce sincronizare...

Intrebarile raman valabile:
Ati mai cumaparat de la Foto Hobby? daca da, atunci ce parerei aveti?
Ce magazin recomandati? , tinand cont ca ati achizitionat si sunteti multumiti de pretul si starea produsului(lor) livrat(e).
Loc pentru semnatura, ...rezervat !
aKe
 
Mesaje: 9
Membru din: Mie Apr 01, 2009 6:33 pm

Re: de unde ne cumparam "jucariile"?

Mesajde Dan Pop » Lun Apr 06, 2009 9:39 pm

aKe scrie:Ati mai cumaparat de la Foto Hobby? daca da, atunci ce parerei aveti?

Am mai cumparat si am o parere excelenta. La fel si despre F64.
aKe scrie:Ce magazin recomandati? , tinand cont ca ati achizitionat si sunteti multumiti de pretul si starea produsului(lor) livrat(e).

1. Magazinul care are produsul dorit.
2. Magazinul care are produsul dorit la pretul cel mai mic.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: de unde ne cumparam "jucariile"?

Mesajde Radu_Grozescu » Lun Apr 06, 2009 9:42 pm

aKe scrie:Interesant; Raspunsul a fost dat. L-am aflat prin intermediul Reclamei de promotie afisata pe nikonisti.ro in legatura cu promotia "d90 cu triplu avantaj..."(http://www.nikonisti.ro/promotii.php?promo=03). Dupa care am observat ca si la alte magazine a scazut pretul la acelasi nivel. Vesti bune pentru viitorii clienti de astfel de produse. Ce sincronizare...


Minunat era daca editai mesajul precedent in care vorbesti de neseriozitatea celorlalte magazine.

Ideea e ca acest gen de mesaje raman pe Internet pe timp nedefinit, si pot face mai mult rau decat bine.

Acuma, nu avem nimic cu Foto Hobby, ba chiar este un magazin foarte bun si important in peisajul foto bucurestean, dar mai sunt si altele ai caror patroni sunt seriosi si nu se pregatesc sa ne fraiereasca.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: de unde ne cumparam "jucariile"?

Mesajde aKe » Lun Apr 06, 2009 10:38 pm

Era minunat daca erau editate la timp si listele de preturi. E aceeasi problema ca si cu editarea primului meu topic, in consecinta daca ceva se intampla altfel atunci si concluzia era alta ;) Nu vreau sa fiu rautacios dar aceasta situatie mi-a displacut, din punctul de vedere al unui posibil cumparator, client.

Mesajele raman pe Internet pe timp nedefinit, dar totusi sunt delimitate de o data a publicarii si de pozitia intr-un topic pe un forum cu o anumita frecventare. Nu cred ca toate magazinele ofera mereu aceleasi preturi si aceleasi oferte, in fiecare moment poate exista o oferta mai buna sau mai putin buna in fiecare magazin, nu cred ca are rost sa ne legam de notiunea de timp. Daca e sa limitam din ce in ce mai mult inseamna ca trebuie sa limitam si "puterea" de exprimare.

Desigur, nu doresc sa fac un top al celor mai bune magazine de profil sau sa spun de untre trebuie cumparat si de unde nu. Cele spuse au fost bazate pe o parere personala, in functie de dorinte si necesitati personale. In fond si la urma urmei foto hobby a actualizat lista preturile cu mult timp inaintea concurentei, iar acest fapt nu are cum sa imi dea incredere sau o impresie mai buna in favoarea concurentei, totusi seriozitatea si promptitudinea sunt pe placul tuturor cand in joc intra interesele fiecaruia. Si totusi, netinand cont de nume de magazine, de vechime, top-uri si experiente,... in acel timp ar fi putut fi achizitionate produse la un pret mare, neactualizat.

Nu spun ca nu e bine, ci doar ca se poate mai bine si cu mai multa seriozitate fata de client. Sunt convins ca exista destui patroni seriosi si cu o afecere de succes intr-un mod calitativ-cinstit, dar asta nu schimba dezamagirea unui client care face o achizitie la un moment "nepotrivit". (am studiat ofertele online ale mai multor magazine, si am ramas placut surprins sa gasesc peste tot o gama foarte larga de produse, dupa nevoile majoritatii utilizatorilor)

Dupa cum a raspuns si domnul Dan Pop
"1. Magazinul care are produsul dorit."
"2. Magazinul care are produsul dorit la pretul cel mai mic."

Sunt de acord, nici nu gandeam altfel, nu ramanea decat sa aflu mai multe informatii despre seriozitatea si experientele utilizatorilor in ceea ce priveau nedumeririle mele.

Poate m-am exprimat gresit lasand impresia ca vreau sa promovez pe cineva in fata altcuiva, dar intrebarea mea era mai mult legata de serviciile oferite, seriozitate, promptitudine, calitate, cererea sfaturilor ale altor utilizatori.

Voi reveni cu pareri proprii dupa achizitie, pentru a continua ideea principala a acestui Topic.
Multumesc pentru raspunsuri si pentru timpul acordat.
Loc pentru semnatura, ...rezervat !
aKe
 
Mesaje: 9
Membru din: Mie Apr 01, 2009 6:33 pm

Re: de unde ne cumparam "jucariile"?

Mesajde Maniac » Mar Apr 07, 2009 6:39 pm

Pana acum am avut de-a face doar cu cei de la F64 in ceea ce priveste magazinele de unde imi iau diversele jucarii foto si de fiecare data am fost multumit de "tratament".

Ar mai trebui adaugat ceva la regulile:
"1. Magazinul care are produsul dorit."
"2. Magazinul care are produsul dorit la pretul cel mai mic."
si anume
"3. Magazinul unde putem sa testam produsul dorit si posibilele alternative" (zic ca e un lucru bun aceasta posibilitate, sa fim impacati cand cheltuim banii pe foto :P)
[Lista de sticle si borcane]
[Citat dintr-un fotograf celebru, preferabil mediocru, ideal mort]
Maniac
 
Mesaje: 1058
Membru din: Mar Mar 24, 2009 8:39 pm
Localitate: Troll-andia (vizavi de Finlandia)

Re: de unde ne cumparam "jucariile"?

Mesajde Dan Pop » Mar Apr 07, 2009 6:52 pm

Maniac scrie:"3. Magazinul unde putem sa testam produsul dorit si posibilele alternative" (zic ca e un lucru bun aceasta posibilitate, sa fim impacati cand cheltuim banii pe foto :P)

E vreunul (nu ma refer la cele cu existenta pur online) unde asta nu se poate? Spune-ni-l si noua!
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: de unde ne cumparam "jucariile"?

Mesajde photolover » Mar Apr 07, 2009 9:07 pm

Eu am avut o impresie nu tocmai placuta despre E-Mag: desi este un magazin arhicunoscut, (nu doar on-line, are si sediu fizic, chiar si showroom, si centru service) si mai ales Platinum Partner Nikon, (unul din cele 2, alaturi de F64), dorind sa cumpar un obiectiv (bineinteles despre Nikon vorbesc) am bagat de seama ca toate obiectivele au garantie doar 12 luni, desi stiam ca reprezentantul Nikon in Romania SKIN ofera 24 luni la toate obiectivele... (pe langa faptul ca la emag toate obiectivele sunt disponibile doar "la comanda" neavand aproape nici unul in stoc); chiar am trimis un mail la ei cerand amanunte despre garantie, si mi s-a raspuns ca nu e nici o greseala pe site, fiind intr-adevar de 12 luni.
photolover
 
Mesaje: 320
Membru din: Mar Apr 07, 2009 8:17 pm
Localitate: Bucuresti

Re: de unde ne cumparam "jucariile"?

Mesajde voodooeye_69 » Mie Apr 08, 2009 10:31 pm

Presupun ca Emag nu i-au produse Nikon de la SKIN, poate au altasursa. Cred ca cei care se aprovizioneaza de la SKIN au certificatul de garantie eliberat de SKIN care se ocupa si de service. E doar o parere...
voodooeye_69
 
Mesaje: 48
Membru din: Dum Feb 15, 2009 2:36 pm

Re: de unde ne cumparam "jucariile"?

Mesajde Radu_Grozescu » Mie Apr 08, 2009 10:46 pm

voodooeye_69 scrie:Presupun ca Emag nu i-au produse Nikon de la SKIN, poate au altasursa. Cred ca cei care se aprovizioneaza de la SKIN au certificatul de garantie eliberat de SKIN care se ocupa si de service. E doar o parere...


E-mag afiseaza sigla Nikon Platinum Partner. Faptul ca nu au in stoc prea mare lucru si baietii care pazesc rafturile au notiuni de fotografie similare nu trebuie sa va induca in eroare :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori

cron